Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sumalan Dorin

Creat de sumalan dorin, Aprilie 06, 2010, 09:42:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

Bună seara.

Numele meu este Sumalan Dorin,( numele este real)sunt din judeţul Satu Mare, am 23 de ani , de profesie sunt Agent de Pază.Mă pasionează tot ce mă înconjoară de la simpla albină până la cerul înstelat.Îmi place să citesc din toate domenile,singura carte care m-a fascinat până în momentul de faţă este: "Cu sănile spre Polul Nord" de Fridtjof Nansen ( explorator norvegian -în care este descris temerara acţiune întreprinsă ,precum şi provocările pe care a trebuit să le suporte în timpul expediţiei).
Nu am o ştiinţă preferată în care să excelez,îmi place să combin informaţiile dintre ştiinţe astfel încât să iasă ceva interesant.Nu am studi superioare, sunt autodidact.Îmi place să cred că într-o zi vom afla răspunsurile la întrebările: 1 Cum a aparut omul.
                2 Cum a aparut viaţa.
                3 Cum a aparut universul.
,iar de aici să devieze restul întrebărilor.
M-a înscris în forum,deoarece aş dori să particip şi eu la unele teme,şi nu în ultimul rând să postez şi eu diferite articole ,despre ştiintă.

b12mihai

#1
CitatBună seara.

Salutare, Dorin, si bine ai venit!

Citat"Cu sănile spre Polul Nord" de Fridtjof Nansen ( explorator norvegian -în care este descris temerara acţiune întreprinsă ,precum şi provocările pe care a trebuit să le suporte în timpul expediţiei).

Interesant, si mie imi plac foarte mult cartile de aventuri. Eu raman fanul cartilor lui Jules Verne si al revistelor National Geographic, insa pare extrem de interesanta cartea de care zici, asa ca o voi cauta si eu.

CitatNu am o ştiinţă preferată în care să excelez,îmi place să combin informaţiile dintre ştiinţe astfel încât să iasă ceva interesant.Nu am studi superioare, sunt autodidact.

Asta este foarte bine. Exista oameni care nu au stiinte preferate si care din scoala nu au aflat mare lucru si au ajuns sa urasca stiinta, ceea ce e mare pacat, pentru ca e singura care te invata despre natura ce te inconjoara.

Citat1 Cum a aparut omul.

Exista doua teorii: creationismul (Dumnezeu a creat lumea - acceptata de religie) si evolutionismul (teoria lui Charles Darwin - daca nu ai auzit niciodata de ea, cauta "Origin of species" de Charles Darwin, biolog britanic, aceasta este cartea de "capatai" care ne spune nu numai cum a venit omul, ci cum au aparut speciile, vietuitoarele!)

Citat2 Cum a aparut viaţa.

Ce am spus mai sus, de bine, de rau, raspunde cumva si la asta. Cel mai bun raspuns l-ai putea gasi in geologie: trebuie sa te informezi despre cum s-a format planeta Pamant si cum a aparut apa pe Pamant, apoi oxigen, azot, elemente care intretin viata. Spre rusinea mea, nici eu nu stiu exact ce sa iti spun la asta.

Citat3 Cum a aparut universul.

Exista asa-numita teorie "Big Bang" (Marea Explozie/Explozia initiala) potrivit careia universul a luat nastere in urma unei mari explozii a unui punct intr-un mare vid. Este ceea ce marele accelerator de particule LHC (Large Hadron Collider) cauta sa afle pe cale experimentala, caci teoria trebuie verificata. Avem multe articole despre LHC pe stiintaazi.ro, caci coordonatorul proiectului este doctorand in fizica particulelor.

CitatM-a înscris în forum,deoarece aş dori să particip şi eu la unele teme,şi nu în ultimul rând să postez şi eu diferite articole ,despre ştiintă

Vrei sa devii voluntar StiintaAzi? Nimic mai simplu: stiintaazi.ro/voluntari . In rest, pe forum asteptam orice post de la tine!
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

bbb

Bine ai venit pe forum, Dorin! Vei afla multe lucruri interesante din discutiile de aici!

Adi

Bine ai venit pe forum, Dorin! Noi oameni afla de Stiinta Azi in ultima vreme si ni se alatura. Cu cat suntem mai multi, cu atat putem discuta pe mai multe teme si putem realiza mai multe lucruri deosebite. Te asteptam pe forum si daca vrei sa devii voluntar si sa scrii articole, esti binevenit!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: gothik12 din Aprilie 06, 2010, 09:59:37 PM
Citat2 Cum a aparut viaţa.

Ce am spus mai sus, de bine, de rau, raspunde cumva si la asta.
Mi-e teama ca evolutionismul nu raspunde deloc la aceasta intrebare. Studiul abiogenezei ar fi mai indicat in acest sens.

Citat
Citat3 Cum a aparut universul.

Exista asa-numita teorie "Big Bang" (Marea Explozie/Explozia initiala) potrivit careia universul a luat nastere in urma unei mari explozii a unui punct intr-un mare vid.
Unde ai auzit aberatia asta?


e-
Don't believe everything you think.

b12mihai

#5
Citat
Citat
Exista asa-numita teorie "Big Bang" (Marea Explozie/Explozia initiala) potrivit careia universul a luat nastere in urma unei mari explozii a unui punct intr-un mare vid.
Unde ai auzit aberatia asta?
e-

Pai nu era teoria ca nu a fost nimic, apoi un punct si apoi explozia? Cum este, mai exact?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Aprilie 07, 2010, 11:02:26 AM
Citat
Citat
Exista asa-numita teorie "Big Bang" (Marea Explozie/Explozia initiala) potrivit careia universul a luat nastere in urma unei mari explozii a unui punct intr-un mare vid.
Unde ai auzit aberatia asta?
e-

Pai nu era teoria ca nu a fost nimic, apoi un punct si apoi explozia? Cum este, mai exact?

Pai daca nu era nimic, nu exista nici vidul, nu? Caci vidul nu poate exista decat in spatiu (vidul este un spatiu gol), dar inainte de Big Bang nu exista spatiul, deci nu exista vidul. E mai clar acum?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

Bună seara.

Vă mulţumesc pentru primirea facută pe forum.
Nu cred în religi şi nici în teoriile emise de aceste pseudoştiinţe,am citit cartea "Miturile Esenţiale " de Victor Kerbanch, în care sunt descrise multe legende asemănătoare cu cele din biblie-deci este exclus să cred în teoria creaţionistă.În altă ordine de idei,vă mulţumesc pentru răspunsurile dumneavostră ,precum şi pentru primirea făcută.

Aş dori să scriu articole despre :Fosile,Rolul vieţuitoarelor în formarea solului,Partea minerală a solului,Cum funcţionează creierul,Somnul ,visul şi conştinţa, aş mai dori să scriu despre Africa ( monumente ,cultura,civilizaţie) ,Legătura fizicii cu viaţa, etc.Bineînţeles articolele respective sunt preluate din diferite cărţi de:ştiinţă,istorie ,numai că nu ştiu dacă îmi e permis să postez şi unde, ca să pot fi citite,şi nu în ultimul rând ( nu cunosc legislaţia privind dreptul de autor) daca mi-ar fi permis să postez,asta bineînţeles pentru mărirea noastra a volumului de cunoştiinţe din variate domeni,astfel încât să cunoaştem cât mai mult pentru a rezolva diferite provocări care ne sunt puse,fie de viaţă fie de altă natură.

Adi

Citat din: sumalan dorin din Aprilie 07, 2010, 10:45:06 PM
Bună seara. Vă mulţumesc pentru primirea facută pe forum. [...] .În altă ordine de idei,vă mulţumesc pentru răspunsurile dumneavostră ,precum şi pentru primirea făcută.

Ne bucuram sa te avem alaturi de noi.

Citat din: sumalan dorin din Aprilie 07, 2010, 10:45:06 PM
Aş dori să scriu articole despre :Fosile,Rolul vieţuitoarelor în formarea solului,Partea minerală a solului,Cum funcţionează creierul,Somnul ,visul şi conştinţa, aş mai dori să scriu despre Africa ( monumente ,cultura,civilizaţie) ,Legătura fizicii cu viaţa, etc.

Esti binevenit sa scrii articole sau stiri de stiinta si tehnologie. Dar nu despre turism, geografie. Suntem un site specializat pe stiinta si tehnologie, iar nu unul specializat de cultura generala, gen Descopera.ro. Asadar poti scrie despre tot, in afar ade Africa ...

Citat din: sumalan dorin din Aprilie 07, 2010, 10:45:06 PM
Bineînţeles articolele respective sunt preluate din diferite cărţi de:ştiinţă,istorie ,numai că nu ştiu dacă îmi e permis să postez şi unde, ca să pot fi citite,şi nu în ultimul rând ( nu cunosc legislaţia privind dreptul de autor) daca mi-ar fi permis să postez,

1. Ce intelegi prin "preluate"? Carti de stiinta e bine. Carti de istoria stiintei e bine. Carti de istorie in general nu e bine. Acest site e specializat pe stiinta.

2. Legislatia cu privire la drepturi de autor e simpla. Nu ai voie sa scrii decat 500 de caractere din chestii pe alte siteuri, pus in ghilimele si cu autorul si cu link spre acel site. In rest, trebuie sa scrii in cuvinte proprii tot. Daca gasesti o stire interesanta, ii poti face o sinteza. Daca ai un articol de popularizare a stiintei, la fel poti face o sinteza a lui. Si apoi punem cu link spre articolul complet. Articolul tau poate fi scrut sau lung, dupa cum preferi.

Noi la Stiinta Azi luptam acerb contra plagiatului si educam cititorii nostri cu privire la drepturile de autor. http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1108.0

Iata cu ce poti ajuta ca si voluntar la Stiinta Azi. http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1231.0

Iata de unde poti afla de stiri de stiinta si siteuri cu care avem parteneriat si de la care avem voie sa traducem. http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=800.0

Trebuie sa scrii articol in document Word, cu diacritice, si sa imi trimiti pe email la adi a rond stiintaazi.ro. Eu voi corecta si pune pe site. Daca scrii bine, iti putem face cont si sa te invatam sa pui tu direct pe site.

Te asteptam!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro