Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Augustin Man

Creat de Augustin Man, Aprilie 06, 2010, 10:17:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Augustin Man

Va marturisesc ca mi-am luat curajul sa particip la forumul Dvs. in urma unei intimplari mai ciudate: am fost rugat sa le povestesc amintiri din liceul absolvit de mine unor elevi entuziasti din clasa a IX-a care realizau un film omagial la doua secole de existenta a acestuia. Mi s-a spus sa nu pregatesc nimic, sa duc numai fotografii. Recunosc ca am fost putin ingrijorat ca la mai mult de patru decenii diferenta de virsta nu voi putea stabili o comunicare reala cu ei (diferenta de perceptie dintre generatii nu este o poveste, am constatat-o cu propria mama, de care eram de fapt foarte atasat si care mi-a pus bazele educatiei intelectuale). Si Va spun sincer a fost incredibil: elevii au fost cuceriti de intimplarile de atunci si de felul in care noi percepeam lumea. O fata a spus chiar ceva de genul ca-i pare rau ca n-a trait in acele vremuri. Asadar probabil ca participarea mea la forumul Dvs. nu va fi absolut inutila.

Ca intotdeauna pe forumuri folosesc numele meu real. Am avut norocul sa "fac" liceul in prima clasa speciala de matematica a Liceului Nicolae Balcescu din Cluj si datorita entuziasmului profesorului nostru de matematica dl. Ioan Stoian (RIP) am inceput programarea calculatoarelor la DACICC inca din 1968. Dupa absolvirea Politehnicii din acelasi oras am lucrat un sfert de secol la Centrul Teritorial de Calcul, ocupindu-ma mai ales cu programarea de sistem pe platformalele Felix, Coral/Independent si PC-uri, iar din anul 2000 lucrez la o firma de software cu sediul central la New York.

Sint casatorit de aproape trei decenii cu o fosta colega de la Centrul de Calcul, nu avem copii, doar un motan, care este cam rasfatat.

Ca sa nu Va dezamagesc, Va marturisesc de la inceput ca temele pe care voi dori sa le propun discutiei se vor referi la evolutia vietii vazute ca un virus (nu gluma cunoscuta) si la ciudatenii ale lumii animalelor, asadar la sectiunea de Biologie.

Deocamdata Va multumesc pentru atentie si pina la momentul lansarii unei teme voi incerca sa-mi pun putina ordine in idei.

Adi

#1
Bine ati venit pe forumul Stiinta Azi, domnule Augustin Man! Este frumoasa povestea dumneavoastra si suntem siguri ca veti avea multe de contribuit pe acest forum. Avem si subiecte de biologie, teoria evolutiei. Avem si mai multe stiri de stiinta pe siteul mama al forumului, StiintaAzi.ro. Va asteptam alaturi de noi! Numai bine!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Bine ați venit pe forum, domnule Augustin!

b12mihai

Bine ati venit, domnule Man ! Sper ca tinerii nostri sa rezoneze cu gandurile dumneavoastra si sa invatam lucruri noi si interesante de la dumneavoastra! Va urez mult succes in ce v-ati propus sa realizati si sper ca, poate in viitor, sa aveti si niste copii cu care sa impartasiti aceste ganduri ale dumneavoastra.

Unele din temele pe care vi le-ati propus sa le discutam se pot incadra foarte bine si la Filosofie (http://www.scientia.ro/forum/index.php?action=collapse;c=27;sa=expand#27) sau la Chat pe teme diverse http://www.scientia.ro/forum/index.php?board=14.0 unde discutam despre orice care nu tine de stiinta.

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.