Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

2 intrebari legate de Paste

Creat de Adi, Aprilie 04, 2010, 12:26:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Am doua nelamuriri. Poate ma ajutati voi.

1. Se zice ca s-a adus in Romania lumina sfanta de la Ierusalim. Sunt curios care este procesul fizic concret. A fost aprinsa o lumanare la Ierusalim si ea a ars incontinuu tot drumul din Ierusalim pana la Bucuresti? Nu imi vine a crede ca lasa companiile aeriene sa se faca asta. Totusi, vad in filmul de la Realitatea.NET ca e vorba de un avion privat foarte mic (si atunci ei pot accepta orice) si ca sunt puse in niste chestii speciale incat sa nu poata sa dea foc (usor) la ceva. Voi ce stiti de asta? Credeti ca au ars de-a lungul intregului zbor, sau ca le stingeau in Ierusalim si le aprindeau la Bucuresti pe aeroport?

2. Cum se fabrica ceara pentru lumanari? Stiam ca e din ceara de albine, dar vazand cat de multe lumanari ard, nu imi vine a crede ca e facuta toata de albine ... Parca nu sunt atatea albine cata ceara se topeste zi de zi la biserici ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mercur

Pentru punctul 2. La ceara pentru lumânări ştiu ce se mai foloseşte şi parafina (nu ştiu în ce procent). Mai demult, se folosea doar ceară de albine, care se mai şi recupera, parţial, de la lumânările arse.

bbb

Citat din: Adi din Aprilie 04, 2010, 12:26:37 PM
1. Se zice ca s-a adus in Romania lumina sfanta de la Ierusalim. Sunt curios care este procesul fizic concret. A fost aprinsa o lumanare la Ierusalim si ea a ars incontinuu tot drumul din Ierusalim pana la Bucuresti? Nu imi vine a crede ca lasa companiile aeriene sa se faca asta. Totusi, vad in filmul de la Realitatea.NET ca e vorba de un avion privat foarte mic (si atunci ei pot accepta orice) si ca sunt puse in niste chestii speciale incat sa nu poata sa dea foc (usor) la ceva. Voi ce stiti de asta? Credeti ca au ars de-a lungul intregului zbor, sau ca le stingeau in Ierusalim si le aprindeau la Bucuresti pe aeroport?
Nu mai știu ce televiziune românească spunea că au aprins niște candele speciale, care folosesc un conbustibil ce prezintă un risc de incendiu foarte foarte mic. Nu știu cum vine treaba asta, nici nu am auzit până acum de un astfel de combustibil. Deci chiar nu știu cum îl cheamă. Iar dacă a fost un avion mic al unei companii private, eu tind să cred că ei acceptă să ducă flacăra aceea în avion.
Eu am avut aceeași dilemă cu flacăra olimpică. Apoi am auzit că nu o țin aprinsă pe avion, vapor sau cu ce o duc, ci o sting până o transportă, apoi ajung la destinație, o aprind, aleargă cu ea, o sting din nou și așa mai departe. Acum, care e adevărul nu știu...
Oricum, eu cred că ambele flăcări sunt mai mult simboluri. Nu contează atât de mult dacă flacăra de la Înviere a fost stinsă sau aprinsă pe avion, ci mai mult puterea ei de a uni, într-o noapte, atât de mulți oameni. La fel și cu cea olimpică. Stinsă pe avion sau nu, e un simbol ce, pe durata Jocurilor Olimpice, îi face pe oameni să creadă într-un lucru comun...

Adi

Mersi de raspunsuri, cred ca aveti dreptate ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: Adi din Aprilie 04, 2010, 12:26:37 PM
Am doua nelamuriri. Poate ma ajutati voi.

1. Se zice ca s-a adus in Romania lumina sfanta de la Ierusalim. Sunt curios care este procesul fizic concret. A fost aprinsa o lumanare la Ierusalim si ea a ars incontinuu tot drumul din Ierusalim pana la Bucuresti? Nu imi vine a crede ca lasa companiile aeriene sa se faca asta. Totusi, vad in filmul de la Realitatea.NET ca e vorba de un avion privat foarte mic (si atunci ei pot accepta orice) si ca sunt puse in niste chestii speciale incat sa nu poata sa dea foc (usor) la ceva. Voi ce stiti de asta? Credeti ca au ars de-a lungul intregului zbor, sau ca le stingeau in Ierusalim si le aprindeau la Bucuresti pe aeroport?

Eu cred ca atata timp cat lumea care vine cu lumanari acasa si tine lumanari aprinse seara in casa si nu se intampla incendii la fel se poate intampla si acolo.

Cat despre lumina de la Ierusalim iti dau si eu doua linkuri pe care le-am gasit:

http://www.descopera.org/miracolul-luminii-de-la-ierusalim/

http://www.octogonul.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=88%3Aqcombustia-spontanaq-explicata-prin-fulgerul-globular&catid=36%3Astiinta-si-tehnica&Itemid=73&lang=ro&showall=1 ---> Fenomenul pe care se spune ca s-ar intampla acolo se numeste combustie spontana...

E foarte interesant de cunoscut fenomenul la nivel stiintific, insa religia intotdeauna ne va condamna pentru curiozitatea noastra pentru ca "nu vom crede in minuni". Ar trebui dezbatut acest subiect o data din punct de vedere mistic/religios/spiritual si o data din punct de vedere stiintific...trebuie ca , la un moment dat, acestea sa se intersecteze si sa se gaseasca o explicatie logica, clara si plauzibila.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.