Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Discutii

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Mai 06, 2008, 10:25:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

T1000_Android

Nu stiu de ce consideri teoria asta "fortata"?Eu am invatat electronica digitala
bazandu-ma pe teoria asta ca ar fii adevarata.Si nu sunt singurul care crede asta.
Ca raspuns la lacuna pe care mi-ai detectat-o si pentru care iti multumesc ca ai observat-o:
Cuvantul SI isi pastreaza semnificatia
Cuvantul SAU este "+" si cuvantul NUMAI este "-"

Dar asta dezvolta o alta problema: in logica digitala cuvantul NUMAIinseamna SAU EXCLUSIV.Sau exclusiv ca functie se descrie in felul urmator:
ne trebuie neaparat numai una dintre intrari sa fie pe potential 1,
daca avem amandoua intrari in potential 1,Y devine 0 si daca nu avem nici un 1 la intrare,Y devine tot 0.


Electron

Citat din: T1000_Android din Mai 20, 2008, 04:24:48 PM
Nu stiu de ce consideri teoria asta "fortata"?Eu am invatat electronica digitala
bazandu-ma pe teoria asta ca ar fii adevarata.Si nu sunt singurul care crede asta.
Ceea ce fortezi tu este aplicarea acestor "reguli" valabile in electronica digitala, la TOATA fizica, inclusiv la expresia fortei elastice, a timpilor de miscare etc. Daca ai intelege fenomenele fizice din celelalte ramuri, ai vedea ca nu e nevoie de "reguli" de genul acesta, si ca aplicarea lor e fortata in cele mai multe cazuri.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De acord cu tot ce a spus Electron pana acum. Aici doar o sa fac si eu un sumar pe scurt.

"Daca f depinde de x si y" inseamna ca f=f(x,y) si exista o infinitate de posibilati in care f poate depinde de x si y. Daca x si y nu se masoara in aceleasi unitati de masura, nici nu poate fi f(x+y)=x+y. Nu poti generaliza electronica digitala (daca e adevarat ce zici acolo, nu pot confirma acum) la toata fizica, pentru ca logica digitala lucreaza cu numere si fizica cu marimi ce au unitati de masura si poti aduna oricare doua numere, dar nu poti aduna oricare marimi fizice.

Legat de corijenta: deci ai lamurit ca nu ai trecut pe la ore, ca cea mai simpla problema despre oscilatii te lasa complet pe dinafara si ca ai probleme grave cu matematica, ca profesorul nu cere mita, ci doar sa arati ca ai faci efort sa inveti si totusi tu zici ca e proful mai ciudat si nu stii ce are cu tine, ca poate nu ii place de fata ta? Android, trebuie sa iti rezolvi problemele astea ... grave. Cu asa atitudine nu o sa razbesti departe in viata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Hai sa spune ca nu chiar cea mai simpla problema ma lasa pe dinafara;totusi stiu si
eu acolo o lege a lui Ohm pentru C.C. sau C.A.,stiu si eu calcule si valori la rezonanta,tensiuni la un punct specific si alte chestii.Eu cred ca cel mai important lucru e ca problemele de la scoala se rezolva in alt mod decat cele pe care le fac eu acasa.
Problema su Si si SAU hai sa o lasam deoarece clar nu se aplica in toata fizica.

Adi

Da, electronica sau electricitatea nu e toata fizica, si daca vrei sa treci fizica, trebuie sa inveti toata fizica ce se cere, nu doar electronica. Mult succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Am trecut la fizica Adi,multumesc de ajutor!

Reiau discutia ce am inceput-o:
In acceleratoarele mari de particule,chiar ati detectat efectiv particule de antimaterie la fel cum le-ati detectat si pe cele de materie?Sau existenta lor reiese din relatii matematice?
Daca ele sunt reale de ce nu fac structuri de genul antiatom?Particulele de antimaterie am vazut ca exista in particulele de materie dar cum ai spus tu, materia este mult mai putina decat materia.Poate asta sa fie motivul pentru care particulele de antimaterie nu formeaza antimaterie asa cum particulele de materie formeaza materie?

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 23, 2008, 03:02:08 AM
Am trecut la fizica Adi,multumesc de ajutor!

Felicitari. Ai dat o atentie, sau ai trecut pe bune? Te-a ascultat din problema cu resortul pe care am rezolvat-o pas cu pas? Estimai ca te va asculta din acea problema? Ai spus ca iti trebuie neaparat pentru marti.

Citat din: T1000_Android din Mai 23, 2008, 03:02:08 AM
Reiau discutia ce am inceput-o:
In acceleratoarele mari de particule,chiar ati detectat efectiv particule de antimaterie la fel cum le-ati detectat si pe cele de materie?Sau existenta lor reiese din relatii matematice?

Sfatul meu este sa incepi prin a cauta tu singur raspunsurile si apoi sa pui intrebarile. Asa te inveti sa pui intrebi (ceea ce este bine), dar te inveti sa iti vina raspunsurile mura in gura (ceea ce nu e bine). Dar acum raspund, ai grija pe viitor. Antimateria a fost prezisa teoretic (din relatii matematice) in 1928 din ecuatia lui Dirac: http://en.wikipedia.org/wiki/Dirac_equation. Prima particula de antimaterie descoperita experimental este antielectron (denumit si pozitron), in 1932, de Andersen, care a luat si premiul Nobel pentru aceasta. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/471904/positron
http://en.wikipedia.org/wiki/Positron

Citat din: T1000_Android din Mai 23, 2008, 03:02:08 AM
Daca ele sunt reale de ce nu fac structuri de genul antiatom?

Ba fac. Un antiproton si un antielectron formeaza un antiatom, dar emite acelasi tip de lumina ca si un atom de materie. Antiatom de hidrogen s-a si facut experimental in 1995. Cand antimateria se ciocneste cu materia, cele doua se anihileaza si emit energie sub forma de particule si lumina (o mini explozie). Ei bine, incearca sa pui antimaterie in o cutie ... formata evident din materie. Antimateria se va ciocni de peretii cutiei si se va anihila cu ceva materie din peretel cutiei. De aceea e greu de tinut multa vreme anti atomii ce sunt produsi. Dar e posibil in principiu. Poate chiar exista zone din Univers formate din atomi de antimaterie. Cercetatorii cauta astfel de zone, dar nu au gasit inca nimic. De aceea presupunem ca Universul e format 99% cel putin din materie.

Pentru mai multe deste antimaterie, recomand acest site: http://www.experiencefestival.com/antimatter_-_the_antiuniverse
Dar si articolele meu de la Stiinta.info despre antimaterie (am doua).

Citat din: T1000_Android din Mai 23, 2008, 03:02:08 AM
Particulele de antimaterie am vazut ca exista in particulele de materie dar cum ai spus tu, materia este mult mai putina decat materia.

Nu inteleg la ce te referi, unde ai vazut ca particule de antimaterie exista in particule de materie si cum intelegi expreisa asta? In fraza "materia este mult mai putina decat materia" vrei sa spui de fapt ca "antimateria este mult mai putina decat materia", nu?

Citat din: T1000_Android din Mai 23, 2008, 03:02:08 AM
Poate asta sa fie motivul pentru care particulele de antimaterie nu formeaza antimaterie asa cum particulele de materie formeaza materie?

Ba formeaza, am explicat mai sus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

La fizica am trecut pe bune.Nu m-a ascultat din aceeasi problema asa cum ma asteptam dar a ajutat si ea.

Da,in fraza aceea am vreut sa spun " antimateria e mult mai putina decat materia".In nici o particula compusa de materie nu se afla antimaterie?Nici o particula de materie nu se descompune ceva de genul:   
doua particule de materie si una de antimaterie?Na...inseamna ca m-am inselat.

Antimateria in prealabil incarcata electric (ioni) ar putea fii tinute in containere de genul ciclotron.Pozitronii intr-un container si antiprotonii intr-altul.

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 24, 2008, 12:24:24 PM
Antimateria in prealabil incarcata electric (ioni) ar putea fii tinute in containere de genul ciclotron.Pozitronii intr-un container si antiprotonii intr-altul.

Antimateria poate fi si particule elementare, nu doar ioni, precum pozitronii si antiprotonii. Sigur, pot fi tinute in acceleratoare, care consuma energie foarte mare si trebuie construite. Dar daca lasi niste pozitroni in repaus in o cutie, se resping (caci au aceeasi sarcina electrica), lovesc peretele facut din materie si se anihileaza cu electroni din perete. Asta e problema stocarii antimateriei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Deci vrei să spui că nu este nici un mod de a stoca antimateria într-un univers de materie?
Dacă este aşa de ce ne mai batem capul cu ea?Nu va face parte din viitorul nostru.

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 24, 2008, 10:54:15 PM
Deci vrei să spui că nu este nici un mod de a stoca antimateria într-un univers de materie?
Dacă este aşa de ce ne mai batem capul cu ea?Nu va face parte din viitorul nostru.

Te rog sa elaborezi. Ce intelegi prin ne batem capul cu antimateria? Poti enumera ce facem anume de "ne batem capul cu ea"? Ce intelegi prin nu va face parte din viitorul nostru? Vrei sa spui ca nu o vom folosi in cantitati mari, sau ca nu o vom folosi deloc?

Trebuie sa treci la etapa a doua in care sa te exprimi precis, nu doar sa arunci idei. E bine ca ai idei, acum trebuie sa le cizelezi, sa le procesezi intai, sa ne oferi linia rationamentului tau, de unde ai plecat, unde ai ajuns, nu doar sa ne lasi pe noi sa presupunem. Asa te vei antrena si vei invata mai bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: T1000_Android din Mai 24, 2008, 10:54:15 PM
Deci vrei să spui că nu este nici un mod de a stoca antimateria într-un univers de materie?
Dacă este aşa de ce ne mai batem capul cu ea?Nu va face parte din viitorul nostru.

Antimateria poate fi stocata in niste capcane magneto-optice, la fel ca si materia.
Uite aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Antimatter#Preservation

Atata vreme cat poti tine anti-materia departe de materie nu se intampla nimic cu ea.

Adi

Multumesc, HarapAlb. Eu astept raspunsul lui. Trebuie sa inceapa sa aduca si el argumente, nu doar sa puna intrebari si noi sa ii raspundem. Eu urma sa ii raspund apoi ca un accelerator de particule este si el un fel de capcana de antimaterie, dar trebuie energie sa o mentii. Tot asa si cu dispozitivul mentionat de tine. In un mediu de materie, antimaterie se mentina consumand energie. Daca o tii departe de materie, nu se intampla nimic cu antimateria. Insa pe Pamant e plin de materie, asadar e greu de tinut antimaterie pe Pamant.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Da, asta am vrut să spun, că nu ne vom folosii de ea...în special la preţul ăsta (300.000.000.000) pe miligram.Prin ,,ne batem capul" am vrut să spun: de ce consumăm atâta energie producând-o,şi şi mai multă energie menţinând-o într-un mediu fără materie?Ar trebuii să o studiem atunci când vom găsii o cale mai ieftină de a studia-o.
Ultima propoziţie trebuie rectificată:antimateria nu va face parte din viitorul nostru apropiat.

Sau cum ai spus tu că pe Pământ este prea multă materie...de ce nu mergem într-un mediu cu mai puţină materie cum ar fii în spaţiul cosmic?

Într-un accelerator de particule, cum am spus mai sus, este foarte scump să păstrezi antimateria.Am sugerat mai devreme că antimateria ar fii bine ţinută într-un ciclotron.

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 26, 2008, 02:10:57 AM
Da, asta am vrut să spun, că nu ne vom folosii de ea...în special la preţul ăsta (300.000.000.000) pe miligram.

Banii sunt ca o marime fizica, au un numar si o unitate de masura. In ce unitate de masura e exprimat numarul asta? De unde l-ai scos?  Reprezinta pretul de a produce sau de a stoca antimateria?

Citat din: T1000_Android din Mai 26, 2008, 02:10:57 AM
Prin ,,ne batem capul" am vrut să spun: de ce consumăm atâta energie producând-o,şi şi mai multă energie menţinând-o într-un mediu fără materie?

Sunt chiar derutat la ce te referi. Pari sa ai in spate niste ipoteze pe care ne lasi pe noi sa le dibuim. Eu m-as exprima asa: "uite, am informatia asta, sa va fie clar ca despre asta vorbesc. Si ma surprinde acest aspect, in ipoteza in care informatia ce v-o zisei e adevarata. Dar tu zici "de ce consumam atata energie sa o producem?" care sugereaza ca zici ca noi chiar producem antimaterie. Eu asa inteleg. Te rog da-mi exemplu ca noi producem antimaterie. Pentru cazurile in care le vei exemplifica, da si motivul pentru care producem antimateria, adica ce si cand o folosim, si asa mai departe.

Citat din: T1000_Android din Mai 26, 2008, 02:10:57 AM
Ar trebuii să o studiem atunci când vom găsii o cale mai ieftină de a studia-o.

Pe ce te bazezi cand zici asta? Care sunt variabilele ce le-ai luat in calcul si nu ni le-ai spus si noua? Sau e pretul singura variabila? Daca pretul e singura variabila, desigur ca  mai bine nu faci ceva ce costa, decat sa faci ceva ce costa. Mereu e asa. Dar de multe ori mai sunt si alte variabile. De exemplu, faci ceva ce costa, pentru ca iti da in schimb altceva. Si atunci trebuie sa compari ce castigi cu ce platesti. Deci in cazul tau, care e acel ceva ce il castigi pe care l-ai luat in calcul si ti-a dat ca castigi mai putin decat consumi pentru a studia antimateria?

Citat din: T1000_Android din Mai 26, 2008, 02:10:57 AM
Ultima propoziţie trebuie rectificată:antimateria nu va face parte din viitorul nostru apropiat.

Bun, atunci sa formulez altfel: ce intelegi prin antimateria sa faca parte din viitorul nostru? Exista PET/CT scan care este cel mai bun aparat la diagnosticarea cancerului chiar si 6 luni inainte sa apara. El functioneaza facand omul sa bea apa cu substanta radioactiva, care substanta se dezintegreaza emitand antimaterie, adica un pozitron, care apoi se anihileaza cu un electron din organism si trimite doi fotoni de lumina care ajung simultan la detectorul din jurul pacientului care identifica astfel perfect locul unde s-a produs anihilarea, care identifica astfel unde a ajuns substanta radioactiva si poate vedea astfel forma diferitelor tesuturi. Eu zic ca astfel antimateria face parte din viata noastra. Tu, pe baza acestei informatii, mai sustii ca antimateria nu face parte din viitorul nostru, sau admiti ca de fapt face parte chiar din prezentul nostru?





Citat din: T1000_Android din Mai 26, 2008, 02:10:57 AM
Sau cum ai spus tu că pe Pământ este prea multă materie...de ce nu mergem într-un mediu cu mai puţină materie cum ar fii în spaţiul cosmic?

Prea multa materie comparativ cu ce? Mai sus am mentionat costul ca un factor pentru a nu studia antimateria. Acum spui sa mergem in spatiu. Pai in spatiu costul ar fi si mai mare, nu? Abia avem cativa astronauti pe o statie spatiala si cateiva sateliti, ce anume propui sa trimitem in spatiu?

Citat din: T1000_Android din Mai 26, 2008, 02:10:57 AM
Într-un accelerator de particule, cum am spus mai sus, este foarte scump să păstrezi antimateria.Am sugerat mai devreme că antimateria ar fii bine ţinută într-un ciclotron.

Ciclotronul este accelerator de particule. Deci vorbeam de acelasi lucru. Inca nu m-ai lamurit ce rol vezi tu antimateriei si de ce crezi ca noi o producem si o stocam. In acceleratoarele de particule ea se produce cu scopul de a se ciocni cu materia si a produce coliziuni din care studiem cele mai mici componenete ale Universului. Dar in alte situatii, tu ce rol vezi producerii antimateriei? Chiar pari convins ca noi nu avem ce face si produce antimaterie si o stocam cu scopuri uriase si fara nici un scop. Deci lamureste-ne ce crerzi tu ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro