Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Acceleratoare de particule şi detectoare de particule

Discutii

(1/17) > >>

[RHF]{NC}The Eagle:
Salutari. Am gasit un forum in care se discuta foarte aprins pe seama acceler. de particule si despre Big Bang. Este O discutie care merita urmarita si poate si mai mult...Pentru mai multe incercati => Acceleratoarele de particule si Big Bang-ul
Have Fun la lectura

Adi:
Foarte interesant, Eagle. Iata ca nu doar Softpedia, dar si alte forumuri discuta despre fizica particulelor. Este firesc ca deschiderea acceleratorului Large Hadron Collider de la CERN sa creeze discutii si in Romania, dar credeam ca trezise mai putine discutii decat chiar a trezit. Pe masura ce tot mai multi discuta, tot mai multi afla de CERN si poate si de faptul ca Romania nu e inca membra CERN. Dar pentru a fi siguri ca afla adevarul, ar trebui sa se implice oamenii de stiinta, sau macar studentii lor, in discutie.

T1000_Android:
De ce sunt asa de importante acceleratoarele astea mari?Stiu ca imprima particulelor energii colosale dar de ce ne trebuiesc asemenea energii?La energii asa mari nu se intampla aceleasi fenomene ca la ciocnirile la energii mai mici dar cu efect mai pronuntat?Apropo...cum accelerezi o particula fara sarcina electrica? :D

Adi:
Foarte buna intrebare. Este cheia experimentelor din fizica particulelor. Energie = masa. Pentru a crea particule elementare cu mase mari, ai nevoie de ciocniri de particule ce au energii (cinetice + energia de repaus) foarte mari, adica ai nevoie de acceleratoare foarte mari. In special, pentru a produce in laborator particule ce existau imediat dupa Big Bang, este nevoie de densitati de energie mari ca si atunci. Atunci erau mari peste tot in Univers. Noi incercam sa construim densitati de energie localizate, adica in cativa centimetri cubi sa avem energii mari in un volum mic, adica densitati mari de energie. Aceste energii mari sunt date de acceleratoare mari.

In concluzie, da, pare paradoxal, dar avem nevoie de acceleratoare de particule tot mai mari si mai energice pentru a studia in detaliu universul tot mai mic. Este la fel in astronomie, unde avem nevoie de telescoape tot mai mari pentru a putea vedea in detaliu corpuri ceresti tot mai mici sau tot mai indepartate.

T1000_Android:
Daca energie=masa,inseamna ca multa energie intr-un spatiu mic e multa masa intr-un spatiu mic.Cu destul de multa masa intr-un spatiu destul de mic nu am putea creea materie intunecata(dark matter),ori eu stiu ca o gaura neagra este materie intunecata.Imagineaza-ti gravitatia si masa unei stele intr-un spatiu cat o bila de mouse sau mai mica...cam distructiv,nu credeti?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă