Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema Alchene

Creat de mitchie5, Martie 31, 2010, 06:39:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

leonleon

eo mam gandit ca ar fi masa molara a etenei da nu sunt sigur .....mia departe stiu sa o fac ...pplss ..un ajutor cva?????

leonleon

la a doua problema  nCH2═CH2  →   ─  [CH2─CH2]n  ─                   n =39200/28=1400            si mai departe nush cum sa aflu masa de etena supusa polimerizarii....

Adi

Cum ziceam, am anuntat pe facebook la un olimpic international la chimie care mai ajuta aici pe forum. Mai mult nu pot face. Postand aici ai totusi o sansa sa fii ajutat. Insa ai grija ca scrii aici ca pe messenger, ori aceasta este contrar regulilor forumului. Arata despre tine ca esti superficial, poate chiar analfabet. Si atunci lumea se poate feri sa te ajute. Pe viitor asadar scrie corect ortografic si gramatical.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

leonleon

ok imi cer scuze o sa scriu gramatical de acum incolo.Multumesc pentru sfat.

Adi

Ma bucur. In general cand scrii pe forumuri sau cu alti oameni sa scrii corect gramatical, altfel e mica sansa sa vrea ei sa te ajute.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

leonleon

Poti sa-l rogi pe baiatul acela sa ma mai ajute si pe mine la cele doua probleme?.T rog frumos ca trebuie sa predau tema maine .Multumesc.

leonleon

pe a doua problema am rezolvat-o  acuma prima problema cine ma ajuta si pe mine cu cateva idei ????


In urma reactiei de polimerizare a etenei s-au obtinut 150 t polimer.Cunoscand ca masa molara a polimerului este 39200 g/mol si ca 15% din etena introdusa nu polimerizeaza se cere: Calculeaza gradul de polimerizare al polietenei si masa de etena supusa polimerizarii.


nCH2═CH2  →   ─  [CH2─CH2]n  ─                   n =39200/28=1400            si mai departe nu am nici cea mai vaga idee cum as putea sa aflu masa de etena supusa poilimerizarii.      In primul rand trebuie sa aflu masa de etena care polimerizeaza si dupa stiu doar ca trebuie sa fac in felul urmator x care trebuie sa-l aflu * 15/100=masa de etena supusa polimerizarii. ma ajuta cineva la aflarea lui x???

leonleon




    A                    150t

nCH2═CH2  →   ─  [CH2─CH2]n  ─ 

    B                     x                                      asa m-am gandit dar nu stiu ce ar putea sa vina in locul lui
                                                                   A ,respectiv B.

leonleon

#38
am terminat problma de facut ...orkm..mersii pentru sfaturile care nu leam primit ...(...) ..mai invata frate omu da mai shi ajuta pe cel care nu intelege bne o rpoblma cva .....
 Limbaj necorespunzator

bbb

Unul dintre moderatorii acestui forum: se poate sterge/ sterge anumite cuvinte din mesajul asta, va rog?

chimistul

he he he......vorba aia.... gura prostului adevar graieste.....hei olimpicilor.... unde va sunt sfaturile? LOL this is fun

zi-le-o prietene....are dreptate.... duceti cu voi in cimitir stiinta.....mai invata omu frate da mai si ajutape cei care nu intelege bine....asta ar trebui sa fie scopul... ;D  ;D  ;D  ;D
 off-topic, flame.

chimistul

#41
de ce sa stearga domnita?
lasa sa vada si domnii administratori parerea lumii despre forum....mai ales aia negativa?
(...)


PS. Sper ca nu am zis nimic gresit  ;D
Astept parerea elitelor, despre omul asta. Stiti ceea ce m-a intrigat intotdeauna? de ce atunci cand cineva face ceva rau datorita faptului ca este "neluminat" sa zic asa sau needucat nu este ajutat sa iasa la lumina? de ce nimeni nu incearca sa se coboare la nivelul lui si sa incerce sa il aduca incet incet la lumina? vedeti voi e mai simplu sa apesi pe un buton vorba lu svartzy: you have been erased sau asa ceva. omul in supararea lui ( se confrunta cu ceva ce il depasea evident) a facut cam acelasi lucru. a apasat pe un buton si a ras forumul asta . adminii vor face tot la fel. doar ca mai elegant. mai diplomat. dar la fel! ha ha ha   

Adi

Iata raspunsul meu. Regulile forumului permit stergerea postarii acesteia si banarea userului. Insa nu vom face aceasta, deoarece il dam exemplu pe tanar si il facem public pe facebook la Stiinta Azi, unde deja publicul comenteaza. Din pacate atitudinea tanarului acestuia este caracteristica majoritatii tinerilor din Romania. Ei doresc sa le rezolvam noi problemele de la cap la coada, sa le dam solutia mura in gura, dar fara efort din partea lor. In al doilea rand, pe forum raspunde cine vrea si poate. Nu exista oameni angajati sa rasupnda la toate intrebarile. Si majoritatea oamenilor de pe forum sunt cu fizica. Pe chimie nu prea e lume sa raspunda. Exista chimistul care mai raspundea si mai erau vreo doi olimpici care mai raspundeau. Eu unul, ca si moderator, am anuntat pe facebook pe cei doi olimpici de aceste intrebari, rugandu-i sa raspunda si sa ajute. Mai mult de atat nu puteam face. Daca ei au avut alte treburi si nu au raspuns este treaba lor. Ar fi bine sa vina si alti chimisti aici pe forum.

In concluzie, a pune aici o intrebare pe forum nu are garantia ca primesti raspuns. Este doar un mod de comunicare in care mesajul tau sa ajunga la mai multi. Mai ales pe fizica putem raspunde ca noi suntem mai ales pe fizica.

De asemenea, forumul nu este doar pentru intrebari si teme. Se pot propune subiecte de discutii pe stiinta si iarasi se poate dialoga. Fiecare scrie cand vrea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat din: chimistul din Ianuarie 10, 2011, 08:46:15 PM
he he he......vorba aia.... gura prostului adevar graieste.....hei olimpicilor.... unde va sunt sfaturile? LOL this is fun

zi-le-o prietene....are dreptate.... duceti cu voi in cimitir stiinta.....mai invata omu frate da mai si ajutape cei care nu intelege bine....asta ar trebui sa fie scopul... ;D  ;D  ;D  ;D
Olimpicii poate nu au avut timp sa raspunda. Sau poate nu mai vor sa raspunda, din diverse motive (chiar nu citesc toate topicurile de pe forumul de chimie).

Citat din: chimistul din Ianuarie 10, 2011, 08:48:33 PM
de ce sa stearga domnita?
lasa sa vada si domnii administratori parerea lumii despre forum....mai ales aia negativa?
nu ai mai auzit de invitatii la sex oral? inteleg ca esti oripilata?  ;D  ;D  ;D

In lumea civilizata, parerea negativa poate fi exprimata fara sa facem invitatii la sex oral, cum le spui tu. Da, sa se vada parerea lumii despre forum, mai ales aia negativa, da' totusi hai sa pastram niste limite.
Da, sunt oripilata de cata prostie, nesimtire si altele pot sa existe in Romania. Dar na, ne place sa ne credem civilizati. Poate ca faptul ca esti inginer chimist sau ce ei fi nu inseamna neaparat ca ai bun simt si ca faci parte din lumea civilizata.

Adi

Citat din: chimistul din Ianuarie 10, 2011, 08:48:33 PM
Astept parerea elitelor, despre omul asta. Stiti ceea ce m-a intrigat intotdeauna? de ce atunci cand cineva face ceva rau datorita faptului ca este "neluminat" sa zic asa sau needucat nu este ajutat sa iasa la lumina? de ce nimeni nu incearca sa se coboare la nivelul lui si sa incerce sa il aduca incet incet la lumina?

Tocmai ca noi la Stiinta Azi asta facem. Ne coboram la nivelul omului needucat si ii explicam simplu, eficient, pe intelesul sau. Dar desigur, eu am facut asta de multe ori pe fizica. Nu pot face pe chimie, caci nu stiu chimie asa bine. De asemenea, altii explica si ei cand vor si daca vor. Dar intrebarea ta de ce niciodata nimeni nu ajuta are raspunsul ca da, exista oameni care ajuta, iar cei de la Stiinta Azi sunt un model in iintreaga Romanie tocmai prin a face asa ceva. Insa fiecare ajuta cand poate, cum poate, fara presiune. Si trebuie ca elevul sa arate intai ce a incercat el la problema, sa scrie corect gramatical, sa arate grija cand pune problema in pagina. Elevul acesta nu le-a aratat. Cu toate acestea, eu am incurajat pe olimpici sa ii raspunda. Mai mult nu puteam face.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro