Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Eduard

Creat de Eduard, Martie 26, 2010, 11:26:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Eduard

Salut tuturor,
Ma numesc Eduard, sunt inginer Chimist - specializarea Prelucrarea Petrolului si Petrochimie, in prezent doctorand pe combustibili alternativi la Universitatea Politehnica Bucuresti.
Am lucrat in rafinarie, mai exact pe partea de petrochimie la procesarea gazelor.
Pasiunea mea o reprezinta studiul naturii Universului, de la geneza pana la studiul tuturor corpurilor aflate in afara Terrei.
Nu ma satur niciodata de documentare legate de teorii ale expansiunii Universului.
Cred ca stiinta a luat un avant urias odata cu " A brief history of time" a lui Stephen Hawking.
Astept cu nerabdare data de 30 martie - Prima incercare de coliziune realizata de LHC.
Sper sa aflu multe lucruri interesante de pe acest site (deja il rasfoiesc de ceva ore bune) si sper ca pot fi si eu de folos.

bbb

Bine ai venit, Eduard! Intr-adevar, vei gasi multe lucruri interesante pe forum si multi oameni pasionati de stiinta. Si poate ne poti ajuta cate putin la sectiunea despre chimie...:)

Adi

Citat din: Eduard din Martie 26, 2010, 11:26:53 PM
Salut tuturor,
Ma numesc Eduard, sunt inginer Chimist - specializarea Prelucrarea Petrolului si Petrochimie, in prezent doctorand pe combustibili alternativi la Universitatea Politehnica Bucuresti.

Bine ai venit la Stiinta Azi! Nu sunt multi oameni pe partea de chimie, asadar poti contribui decisiv la proiectul Stiinta Azi. Poti raspunde aici pe forum cand apar intrebari de chimie pentru elevi (dar nu rezolvand problema din prima, ci oferind sugestii doar daca elevul a aratat ce a incercat deja si unde s-a blocat). Mai poti ajuta scriind articolase cu stiri de chimie, asa cum fac eu pe fizica. Te pot invata, nu trebuie sa fie lungi si e foarte simplu.

Citat din: Eduard din Martie 26, 2010, 11:26:53 PM
Cred ca stiinta a luat un avant urias odata cu " A brief history of time" a lui Stephen Hawking.

Nu stiinta, ci popularizarea stiintei, mai precis a cosmologiei. Cartea nu aduce nimic nou in stiinta, ci rezuma pentru publicul larg foarte bine ce zice deja stiinta din prezent.

Citat din: Eduard din Martie 26, 2010, 11:26:53 PM
Astept cu nerabdare data de 30 martie - Prima incercare de coliziune realizata de LHC.

Este o data mare, dar nu e prima oara cand au loc coliziuni la LHC. Doar ca pana acum au avut loc la energii mai mici, de cam 1,2 TeV per fascicul.

Citat din: Eduard din Martie 26, 2010, 11:26:53 PM
Sper sa aflu multe lucruri interesante de pe acest site (deja il rasfoiesc de ceva ore bune) si sper ca pot fi si eu de folos.

Ai nimeirt unde trebuie. Pe site StiintaAzi.ro si pe forum aici vei gasi multe lucruri interesante si la fel poti contribui tu pe partea de chimie pentru a invata si noi de la tine.

Cu bine si pe curand,
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Eduard, bine ai venit la StiintaAzi.ro. Intr-adevar, poti contribui pe partea de chimie (atat raspunzand la forum intrebarilor puse de elevi, cat si cu articole - astfel iti "revizuiesti" si tu cunostintele). Cat despre "hobby-ul" tau chiar ai nimerit pe un site potrivit care contine multe articole pe tema care te pasioneaza.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.