Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Am revenit cu o problema

Creat de AndreiTudoras, Martie 25, 2010, 02:07:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AndreiTudoras

pai asta am facut ,la sfarsit normal ca multumeam:D am apelat la voi deoarece nu stiam si nu aveam idei

Adi

Citat din: AndreiTudoras din Martie 25, 2010, 06:54:09 PM
pai asta am facut ,la sfarsit normal ca multumeam:D am apelat la voi deoarece nu stiam si nu aveam idei

Tocmai ca nu vad deloc unde ai publicat aici noile tale incercari de a rezolva subpunctele la care ti s-au oferit sugestii. Si am citit iarasi tot postul ca sa ma asigur ca nu gresesesc si asa ai facut. Ai intrebat doar pentru noi probleme, iar nu ai incercat sa rezolvi problemele la care ti s-a raspuns si sa pui aici pe forum solutia corecta sau macar ce ai incercat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AndreiTudoras

Am incercat in particular pe o foaie.

Adi

Citat din: AndreiTudoras din Martie 25, 2010, 06:59:04 PM
Am incercat in particular pe o foaie.

Asta am spus si eu. Ca nu ai pus pe forum. Cand termini de facut pe foaie, pune si pe forum, te rog. Ori solutia, ori ce ai incercat tu (daca nu ai ajuns la final).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AndreiTudoras

defapt am rezolvat tot cu ajutorul vostru mai putin 2.c) va multumesc pentru ajutor ,daca ma puteti ajuta pana maine si la acel ex ar fi binevenit. Multumesc inca odata pt ajutor.

mircea_p

#20
Pai daca ai rezolvat (a) si (b) ar trebui sa nu fie nicio problema sa calculezi masa de hidrogen degajata.
Ai facut asta? Stii cate grame de hidrogen?
Daca da, aplici legea gazelor dupa cum ti-a explicat deja Gothik, si afli volumul.
Asta e.

Daca nu stii legea gazelor (esti in calasa a 8-a) atunci poti sa folosesti conceptul de volum molar.
Asta stii? Stii volumul unui mol din orice gaza, in conditii normale (cat e?).
Apoi calculezi cati moli (nu grame) de hidrogen rezulta din reactie si din regula de 3 afli volumul.
Atentie, e hidrogen molecular, vezi cand calculezi masa molara.

chimistul

#21
Salut!

CitatCalculeaza compozitia procentuala a acidului clorhidric.(aici am incercat prin raport de masa dar nu prea mi-a iesit)

2.200g solutie H2SO4 de puritate 9,8% reactioneaza cu Mg de puritate 80%.
a)Scrie ecuatia reactiei chimice.
b)Calculeaza masa de Mg necesara reactiei.
c)Determina volumul de gaz degajat in conditii normale de temp si presiune.

Exprimarea de la punctul 1 poate parea ambigua. Dar e foarte clara. DAca cineva v-ar intreba cu ce viteza maxima mergi cu masina tu ai raspunde in ce s aiti zic? In mm/h, mile/luna , sau km/h ca toate au o unitate de masura pt lungime si pt timp. E evident ca o masuram in km/h. La fel si aici compozitia este de masa. Daca se cerea altceva scria asa: "sa se calculeze compozitia molara, etc etc". Altfel e procente de masa. DEFAULT

Masa H=1
Masa Cl=35.5
Masa HCl=36.5

%H=(1/36.5) *100=2.739%
%Cl=(35.5/36.5)*100=97.260%

2.
a)

Mg+H2SO4-------->MgSO4 + H2


b.Calculeaza masa de Mg necesara reactiei.

40 g Mg.........50 g Mg 80%...............98 g  H2SO4.............................2 g H2.....................22.4 l H2
....................x=                          (200x9.8)/100 g H2SO4 ...........................................y

x=(50*200*9.8)/(98*100)=  10 g Mg

3. Trebuie sa stii o regula simpla. In conditii normale un mol de gaz ocupa 22.4 l. Nu te intereseaza nici o formula atata timp cat nu ti se cer alte conditii. Prin urmare:

y=(200*9.8*22.4)/(98*100)= 4.48 L H2

Asta e rezolvarea matematica. La o aruncare cu privirea puteai observa simplu ca reactia este mol la mol si procentul este exact o zecime din masa molara deci si produzii rezultati vor fi de 10 ori mai putini. fiindca ai cantitate dubla totul se inmultea cu 2.

Totusi cineva a scris care sunt conditiile normale pt un gaz. In practica si in industrie se foloseste temperatura de 15C







mircea_p

Citat din: chimistul din Martie 25, 2010, 10:25:46 PM
Salut!

CitatCalculeaza compozitia procentuala a acidului clorhidric.(aici am incercat prin raport de masa dar nu prea mi-a iesit)

2.200g solutie H2SO4 de puritate 9,8% reactioneaza cu Mg de puritate 80%.
a)Scrie ecuatia reactiei chimice.
b)Calculeaza masa de Mg necesara reactiei.
c)Determina volumul de gaz degajat in conditii normale de temp si presiune.

Exprimarea de la punctul 1 poate parea ambigua. Dar e foarte clara. DAca cineva v-ar intreba cu ce viteza maxima mergi cu masina tu ai raspunde in ce s aiti zic? In mm/h, mile/luna , sau km/h ca toate au o unitate de masura pt lungime si pt timp. E evident ca o masuram in km/h.

Faptul ca tu vezi numai o fata a lucrurilor nu face acea fata evidenta si unica.
Nu e deloc evident ca masuram viteza in km/h.
In America de Nord e in mile/ora iar in problemele de fizica e de obicei in m/s.
Vitezele cosmice se dau de obicei in km/s iar viteza luminii e aproape intotdeauna in km/s (sau in mile/s daca e in US).

Compozitia procentuala poate fi si in numar de particule, printre altele. Si ca exemplu este povestea celebra cu apa care contine 66% hidrogen. Era vorba cumva de 66%  procente de masa??

Ca o ultima observatie, aveam impresia ca nu se dau solutii mura in gura aici ci se sugereaza modul de rezolvare.






chimistul

Salut!

CitatFaptul ca tu vezi numai o fata a lucrurilor nu face acea fata evidenta si unica.
Nu e deloc evident ca masuram viteza in km/h.
In America de Nord e in mile/ora iar in problemele de fizica e de obicei in m/s.
Vitezele cosmice se dau de obicei in km/s iar viteza luminii e aproape intotdeauna in km/s (sau in mile/s daca e in US).

Faptul ca tu nu vezi o fata evidenta a lucrurilor e destul de grav.
Totusi vii sa imi argumentezi ceva ce eu ti-am spus. Cand discutam de probleme de fizica e evident ca masuram in m/s daca vorbim de sateliti e evident ca viteza se masoara in km/s iar daca esti in America e evident ca masori in mile, galoane si pouns si alte unitati specifice. Dar:

CitatDAca cineva v-ar intreba cu ce viteza maxima mergi cu masina

tu ar trebui sa ii spui ca mergi cu x km/h pentru ca sunt evidente urmatoarele aspecte:

-acest forum este in limba romana si majoritatea membrilor sunt din romania unde unitatile de masura sunt  metrul, secunda, ora si nu folosim mile si pounds
- discutam de viteza unei masini si viteza masinii e data in km/h (scrie si pe ceasul ala de pe bord) si pe oricine intrebi iti va spune ca ruleaza cu x km/h fie ca are 8 clase sau e academician.

Deci daca nici acuma nu e evident atunci e bai.
Idem si pentru procente. Pentru cei care lucreaza in domeniu este evident ca sunt procente de masa si nu mai  trebuie spus acest lucru.

Citataveam impresia ca nu se dau solutii mura in gura aici

Un sfat din practica: nu presupune sau avea impresii caci s-ar putea sa gresesti.

AndreiTudoras

Va multumesc pentru ajutorul acordat.O sa mai apelez la voi cand voi mai avea nevoie! Multumesc si bafta !

Adi

Citat din: chimistul din Martie 26, 2010, 01:14:47 PM
Citataveam impresia ca nu se dau solutii mura in gura aici
Un sfat din practica: nu presupune sau avea impresii caci s-ar putea sa gresesti.

O clarificare. Intr-adevar, incercam pe cat posibil sa nu dam solutii mura in gura. In cazul de fata elevul parea ca nu face nici un progres si atunci e bine ca i0a aratat cu se face macar un punct. Pe de alta parte, elevul trebuie sa puna aici solutia corecta, dupa ce a rezolvat-o, mai ales dupa ce i s-a explicat atat. Ca sa simtim ca intr-adevar a invatat ceva si nu am gresit dandu-i si niste solutii mai mura in gura.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

Salut!

Uneori e bine sa dai o solutie mura in gura pentru cei care au nevoie. Urmatorul care av veni va gasi o rezolvare completa si poate de acolo invata chestii simple si nu mai pune aceleasi intrebari. Poate invata ca orice gaz in conditii ideale are 22.4 l sau sa stii s apui intr-o regula de trei simpla cantitatile necesare sa obtii rapid si simplu rezultatele. Sau poate invata ca procentele de masa sunt default daca nu e dat altceva!

b12mihai

@chimistul - sunt de acord cu ce spui, dar e de preferat ca solutiile "mura in gura" sa se dea la problemele-tip, sa se dea o solutie generala care rezolva problemele de orice fel asemenatoare cu cea care a propus-o cititorul, ca mai apoi, acesta, sa particularizeze pe ce are el primit la clasa/la curs.

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

florin_try


Citez:

"2.200g solutie H2SO4 de puritate 9,8% reactioneaza cu Mg de puritate 80%."

Iata raspunsul meu la acest gen de problema:

Daca acidul ala e doar de 9.8% puritate NU IL FOLOSI!!!!!! Pai la un procent asa mic poti numi acidul insusi o impuritate.
Numai un chimist prost ar folosi un acid sulfuric de 9.8% puritate pe care sa il mai si faca sa reactioneze cu un metal asa activ ca Magneziu.

Sa zici: "O solutie de acid sulfuric 9.8% " e OK, dar sa dai elevului o problema in care precizezi "acid sulfuric de puritate 9.8%" este complet rupt de realitate pentru ca , repet , nici un chimist in deplinatatea facultatilor mintale nu ar folosi un H2SO4 asa de impur (mai mult de 90 % impur).

Inca odata imi reamintesc de sistemul pur algoritmic din liceul/scoala romaneasca in care se rozolvau cu nemiluita si pe negindite tot felul de probleme aberante si fara legatura cu realitatea.


chimistul

CitatSa zici: "O solutie de acid sulfuric 9.8% " e OK, dar sa dai elevului o problema in care precizezi "acid sulfuric de puritate 9.8%" este complet rupt de realitate pentru ca , repet , nici un chimist in deplinatatea facultatilor mintale nu ar folosi un H2SO4 asa de impur (mai mult de 90 % impur).

Asta vine dupa analize atente de prin scolile din strainatate?

Da-mi voie sa te lamuresc stimabile. Daca intr-un proces de sulfonare organica folosesti H2SO4 f concentrat din reactie rezulta si apa si obtii o solutie uzata de acid de "puritate" probabil 9.8%. Ce faci cu ea? Probabil tu ai arunca-o la canal ca un adevarat ecologist ce te aflii. Asta daca esti laborator. Dar in lumea reala intr-o fabrica discutam de tone de acid sulfuric epuizat in fiecare ora de "puritate" 9.8%. Si o metodae sa il pui sa reactioneze cu un metal si sa obtii sulfati. Sau cu deseuri de fier ca sa recuperezi fierul.  Si da asta am invatat-o intr-o facultate romaneasca prin care eu nu am trecut ca voda prin loboda. Asa ca inainte de a emite judecati de valoare asa transante mai gandeste-te.........si mai du-te pe la scoala. Nu mai dati vina pe sistem ca e "ticalosit" dati vina pe voi pentru esecuri.