Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Am revenit cu o problema

Creat de AndreiTudoras, Martie 25, 2010, 02:07:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AndreiTudoras

Salut , nu am mai postat demult pe acest forum,dar astazi neavand de unde sa ma inspir la niste probleme sper ca ma puteti ajuta voi.Sunt niste probleme de clasa a 8a foarte simple pentru voi,nu vreau raspunsul intreg vreau doar sa ma ajutati sa rezolv singur.

1.Calculeaza compozitia procentuala a acidului clorhidric.(aici am incercat prin raport de masa dar nu prea mi-a iesit)

2.200g solutie H2SO4 de puritate 9,8% reactioneaza cu Mg de puritate 80%.
a)Scrie ecuatia reactiei chimice.
b)Calculeaza masa de Mg necesara reactiei.
c)Determina volumul de gaz degajat in conditii normale de temp si presiune.


AndreiTudoras

Haideti chimistilor,nimic??   ???

b12mihai

Citat din: AndreiTudoras din Martie 25, 2010, 02:07:15 PM
2.200g solutie H2SO4 de puritate 9,8% reactioneaza cu Mg de puritate 80%.
a)Scrie ecuatia reactiei chimice.
b)Calculeaza masa de Mg necesara reactiei.
c)Determina volumul de gaz degajat in conditii normale de temp si presiune.

Pentru a) si b) prefer sa nu ma pronunt ca nu stiu exact care este reactia si nu vreau sa te invat prostii.

Pentru punctul c) de la problema asta trebuie sa stii ecuatia de stare a gazului, care este aceeasi cu cea pe care o inveti la capitolul de termodinamica de la fizica, adica [tex] pV = \nu RT [/tex] , unde [tex] \nu [/tex] este numarul de moli de substanta (cantitatea de substanta) - va trebui sa afli din reactie care e gazul care se degaja si sa determini pe acest numar de moli (sau kmoli) si [tex]R = 8,31 J / mol K [/tex] este constanta gazelor perfecte.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

AndreiTudoras

La prima problema ai vreo idee?

b12mihai

Nu am la prima nici o idee

Si am uitat sa mentionez ca "conditii normale de temperatura si presiune" inseamna ca presiunea este p = 1 atm = 105 Pa, iar temperatura este t = 0oC adica T = 273,15 K .
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

AndreiTudoras

E complicat cum imi spui tu,inca nu am invatat asa ceva...credeam ca stiti ceva mai usor de exemplu la HCl sa aflam raportul de masa H:Cl cu regula de 3 compusa...dar nu prea imi iese

mircea_p

Prima problema e ambigua. Compozitia procentuala poate fi de masa, de numar de atomi, mai stiu eu ce.
Daca e vorba de masa elementelor componente, hidrogenul are aprox 1 si clorul 35.5.
Deci hidrogen va fi 1 din 36.5 si clor 35 din 36.5.
In procente,
H: 1/36.5*100 =2.7%
Cl: diferenta

2.
Reactia este [tex]H_2SO_4+Mg= MgSO_4+H_2[/tex]
Trebuie sa vezi cat acid este in 200g de solutie cu puritatea respectiva.
Apoi din reactie vezi cat magneziu pur  trebuie. Iar la sfarsit cat magneziu cu puritatea 80% (va fi mai mult).

AndreiTudoras

Citat din: mircea_p din Martie 25, 2010, 04:30:29 PM
Trebuie sa vezi cat acid este in 200g de solutie cu puritatea respectiva.
Apoi din reactie vezi cat magneziu pur  trebuie. Iar la sfarsit cat magneziu cu puritatea 80% (va fi mai mult).


Sunt mai greu de cap.. cum calculez cat acid este in 200g de solutie?

mircea_p

Citat din: AndreiTudoras din Martie 25, 2010, 04:39:54 PM
Citat din: mircea_p din Martie 25, 2010, 04:30:29 PM
Trebuie sa vezi cat acid este in 200g de solutie cu puritatea respectiva.
Apoi din reactie vezi cat magneziu pur  trebuie. Iar la sfarsit cat magneziu cu puritatea 80% (va fi mai mult).


Sunt mai greu de cap.. cum calculez cat acid este in 200g de solutie?

E puritate 9.8%, da? Asta inseamna ca la 100 g de solutie , sant 9.8 g de acid.
Cat va fi in 200 g?

AndreiTudoras


mircea_p

Chiar vrei un raspuns la asta?

AndreiTudoras

 :D Bun am facut asta,acum ce mai trebuie sa fac ?

mircea_p

Nu ti-am spus deja?
Uite inca o data:
- calculezi masele in reactia respectiva. Masa acidului si a  magneziului. E vorba de mase moleculare (sau molare).
Cat este masa molara a acidului sulfuric?
Aduni masele componentelor. 2H = 2*1=2; 4O (oxygen) = 4*16=64, sulful vezi in tabel.
Cat este masa magneziului? Vezi tot in tabel.
In final vei avea masa de acid si masa de magneziu.
- apoi prin regula de trei, vezi cat magneziu trebuie pentru masa de acid din problema de fata.

AndreiTudoras


Adi

AndreiTudoras, vad ca tu vii doar cu noi intrebari de genul "dar la aia ai vreo idee?". Sunt OK, dar ai obligatia morala sa raspunzi si la intrebarile la care ti s-a raspuns deja. Sa spui "bre, am citit ce ai scris, mersi, si am inteles sa fac problema" sau "bre, am citit, apreciez, am inteles, ceva ceva, dar inca nu am inteles bine, iata ce m-am gandit eu sa fac pana acum. E bine asa?".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro