Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

volumul oxigenului

Creat de dan_el, Martie 10, 2010, 06:30:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dan_el

Ajutatima va rog la o problema :
Calculeaza volumul oxigenului obtinut  (c.n) la descompunerea termica a 20 g de clorat de potasiu.
iata ce am rezolvat eu pina acum:
4KCl+O2=2K2O+2Cl2-cred ca astai ecuatia???
apoi am aflat masa la 2K2O=7,38 g
Insa mai departe nu stiu cum sa rezolv  ma ajutati??? please

chimistul

#1
Salut!

Nu trebuie sa aflii masa la nimic altceva decat ce este implicat in reactie si nu ce iese. ce ai scris tu e clorura si nu clorat, reactia  trebuie verificata.

K=39
Cl=35.5

prin urmare masa molara KCl=39+35.5=74.5 g


daca e scrisa corect ecuatia atunci


74.5 g KCl recationeaza cu.................................32g O2 care reprezinta................................22.4 l
20 g KCl........................................................nu te intereseaza cate grame...........................X

x=20*22.4/74.5 = 6.01 l dar cred ca undeva reactia nu este corecta. nu am timp acuma sa verific din pacate.Bafta

PS. In primul rand cum e scrisa nu e reactie de descompunere termica. reactiile de descompunere sunt de forma:
A-----------> B+C

mircea_p

Citat din: dan_el din Martie 10, 2010, 06:30:20 PM
Ajutatima va rog la o problema :
Calculeaza volumul oxigenului obtinut  (c.n) la descompunerea termica a 20 g de clorat de potasiu.
iata ce am rezolvat eu pina acum:
4KCl+O2=2K2O+2Cl2-cred ca astai ecuatia???
apoi am aflat masa la 2K2O=7,38 g
Insa mai departe nu stiu cum sa rezolv  ma ajutati??? please
E vorba de descompunerea cloratului de potasiu, nu de combinarea clorurii cu oxigenul.
Cloratul contine oxigen in molecula si acesta se elibereaza prin incalzire.
Formula cloratului este KClO3. Se descompune in clorura si oxigen.

dan_el

mersi eu nu eram sigur de formula , dar acum vad ca este gresita ;)

chimistul

salut!

acuma mi-am facut putin timp si dau rezolvarea corecta. sper! ;D

reactia de descompunere este urmatoarea:

2KClO3 => 2KCl + 3O2

KClO3= 39+35.5+3*16=1225. grame

2*122.5 grame KClO3................................3x32g O2...care reprezinta.............3x22.4 lO2
20 g KClO3...............................................................................................x

x=20*22.4x3/ 2*122.5 = 5.387 l O2