Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Unde gasesc multimetru digital bun?

Creat de Liviu Gelea, Martie 05, 2010, 07:34:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Liviu Gelea

Am incercat cateva. S-ar putea sa le fac eu ceva insa pana acum am stricat vreo 2. Ultimul, un aparat cat palma inchis in cauciuc oranj imi arata o rezistenta destul de mica fara sa conectez bornele la vreun circuit. Altul consuma baterii de 9v pe banda rulanta chiar si cand e oprit. Voi de care folositi?

radhoo

Citat din: Liviu Gelea din Martie 05, 2010, 07:34:36 PM
Am incercat cateva. S-ar putea sa le fac eu ceva insa pana acum am stricat vreo 2. Ultimul, un aparat cat palma inchis in cauciuc oranj imi arata o rezistenta destul de mica fara sa conectez bornele la vreun circuit. Altul consuma baterii de 9v pe banda rulanta chiar si cand e oprit. Voi de care folositi?

Pentru un prim post pe forum, ma faci sa ma intreb: oare chiar ai acest interes, sau ai postat ca sa creasca numarul de posturi pe forum?  pe forumul asta e plin de useri cu 1 post care pun intrebari.

In fine, presupunand ca e prima varianta, si pentru ca am 5 minute de folosit, eu folosesc un multimetru volcraft m3650 . E un aparat profesional , bateria tine cu anii desi il folosesc intensiv.

Poti de asemenea sa construiesti un multimetru "homemade" folosind un microprocesor atmega8 si un lcd 2x16, pt a masura mosfeti, diode , rezistente, condensatori, cu o precizie buna.

HarapAlb

Citat din: Liviu Gelea din Martie 05, 2010, 07:34:36 PM
(...) Ultimul, un aparat cat palma inchis in cauciuc oranj imi arata o rezistenta destul de mica fara sa conectez bornele la vreun circuit.
Ce rezistenta indica? Daca este de ordinul zecimilor de ohmi nu este nimic anormal. Rezistenta care o indica scurtcircuitand bornele de masura se datoreaza rezistentei de contact si rezistentei cablurilor. Eroarea introdusa este in general mult mai mica decat toleranta unui rezistor. Apar probleme cand vrei sa masori cu precizie foarte buna rezistente foarte mici, dar in cazul asta nu cred ca poti folosi in mod direct ohmetrul aparatului de masura ci trebuie sa apelezi la metode speciale de masura.

Citat
Altul consuma baterii de 9v pe banda rulanta chiar si cand e oprit. Voi de care folositi?
N-ar trebui sa consume curent din baterie. Ce tip de multimetru este ?

mircea_p

Citat din: Liviu Gelea din Martie 05, 2010, 07:34:36 PM
Am incercat cateva. S-ar putea sa le fac eu ceva insa pana acum am stricat vreo 2. Ultimul, un aparat cat palma inchis in cauciuc oranj imi arata o rezistenta destul de mica fara sa conectez bornele la vreun circuit. Altul consuma baterii de 9v pe banda rulanta chiar si cand e oprit. Voi de care folositi?

Cele doua simptome ar putea fi datorate unui scurt-circuit interior.
Cand nu e conectat la nimic ar trebui sa arate o rezistenta foarte mare (sau infinit, out of range, etc) nu foarte mica.
Sau poate nu chiar scurt-circuit (rezistenat zero) ci un contact unde nu trebuie. Asa s-ar explica si consumul pe putere.
Cu toate ca la baterii de 9 V nu e ceva neobisnuit, chiar in conditii normale, mai ales daca sant din alea ieftine.

1Q-D3XT3R

Eu folosesc ceva chinezarie , e buna , tine bateria mult , mi-am cumparat-o de pe mivarom.ro ,am mai avut unu si a functionat perfect pana i-am dat un shoc electric , si apoi a murit ;)