Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bule de vid intr-un univers plin de lichid

Creat de Mihnea Maftei, Martie 05, 2010, 02:41:17 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

Propun urmatarea problema:

Universul e infinit in spatiu. Tot spatiul este plin cu lichid (sa ii zicem "apa") (pestele din imagine are rol artistic), in afara de o bula sferica in care nu e nimic (e vid).
Ce se va intampla cu acea bula? Oare va scadea in volum, va creste, va ramane la fel?




La o prima judecata, gandesc ca particulele de apa de la marginea bulei vor fi atrase (de catre apa din univers) inspre exteriorul bulei, ca si cum ar fi respinse de catre bula. Asta pentru ca, pentru o particula aflata la stanga bulei, de exemplu, lipseste o parte din masa care o atrage spre dreapta, din cauza bulei de vid. Pentru toate particulele din univers putem aplica judecata asta. Astfel, bula va tinde sa creasca.

Daca aveti alte idei, efecte interesante de considerat, intrebari etc., postati aici. (Daca problema asta e prea simpla, putem adauga chestii.)

pb_psy

#1
Citat din: Mihnea din Martie 05, 2010, 02:41:17 AM


La o prima judecata, gandesc ca particulele de apa de la marginea bulei vor fi atrase (de catre apa din univers) inspre exteriorul bulei, ca si cum ar fi respinse de catre bula. Asta pentru ca, pentru o particula aflata la stanga bulei, de exemplu, lipseste o parte din masa care o atrage spre dreapta, din cauza bulei de vid. Pentru toate particulele din univers putem aplica judecata asta. Astfel, bula va tinde sa creasca.

Am mai vazut situatia asta inainte si niciodata nu am ajuns la o concluzie. Problema cu ipoteza ta este ca intr-un univers omogen(--"bula") si infinit forta gravitational va fi 0 in orice punct. Faptul ca exista o bula cu dimensiuni finite nu schimba asta. Drept urmare conform primei legi a lui Newton "bula" ar ramane neschimbata. Ce ar putea sa determine ce se intampla ar fi fortele dintre moleculele fluidului. Daca fluidul ar fii apa, eu cred ca bula ar dispare eventual. Nu sunt sigur.

Electron

Citat din: Mihnea din Martie 05, 2010, 02:41:17 AM
Tot spatiul este plin cu lichid (sa ii zicem "apa") (pestele din imagine are rol artistic), in afara de o bula sferica in care nu e nimic (e vid).
Ce se va intampla cu acea bula? Oare va scadea in volum, va creste, va ramane la fel?[/i]
Lichidele fiind incompresibile, putem fii siguri ca volumul bulei nu se va schimba.


e-
Don't believe everything you think.