Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pot fii acceleratoarelede particule,arme?

Creat de T1000_Android, Mai 06, 2008, 06:53:16 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

T1000_Android

Din păcate nu mai ştiu pe nimeni interesat de fizică, să nu mai spunem de fizica particulelor. De fapt cred că sunt singurul din oraş interesat efectiv de fizica particulelor. Dar la ce te aşteptai de la un oraş plin de ţărani? ;D

Tonţii ăia care au copiat lucrările de fizică de pe internet de ce s-au mai obosit să le copieze? Credeau că vor trece pe sub ,,scanner" drept bune? Cine nu are destulă minte să-şi dea seama că la un concurs aşa de serios nu vor câştiga cu falsuri nu merită să participe în dezvoltarea ştiinţei. Dar cum am spus şi la secţiunea ,,Popularizarea ştiinţei", ,,Este România!".

Adi

Cred ca i-au "fortat" sau "incurajat" profesorii sa participe la concurs. E drept ca vreo 4 licee au trimis multi elevi, acolo unde s-au implicat profesorii sa "stimuleze" copii, mai cu vorba buna, mai cu promisiunea unui zece, mai dandu-le tema exact eseul asta, sau mai stiu eu prin ce mijloace? E minunat ca acesti profesori au reusit sa faca copiii sa vina. E drept ca nu puteam verifica ei fiecare eseu pe internet. Dar iti imaginezi daca copiii duc eseuri la scoala pe hartie, ca nu ii poate prinde nimeni ca sunt copiate de pe internet? Asa eu am dat doar copy paste ...

Scopul concursului nostru este si de a educa tinerii despre ce inseamna plagiat si care este etica cercetarii si recunoasterii materialelor preluate din alta parte.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Ceea ce ai spus tu descrie exact ce am spus eu pe secţiunea ,,ignoraţa oamenilor". Pe scurt profesorii au încuraja copiii să copieze la acest concurs. Mă întreb oare cu ce scop? Poate pentru aşi promova imaginea? ... uite ce profesor bun sunt eu! ... elevii mei au câştigat un concurs de fizică!!! Cred că 3 semne de exclamare nu sunt suficiente.  ;D

Adi

Cred ca faci o presupunere fara dovezi. Eu nu cred ca profesorii au incurajat elevii sa copieze. Cred ca profesorii nu au fost atenti sa corecteze fiecare eseu in parte pe google.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Pate că nu le-au spus efectiv: luaţi un text de pe google şi intraţi cu el în concurs. Dar este evident că ,,forţând" pe cineva să facă ceva care poate nu îi place, îl va face de mântuială gen copy-paste. Şi cum ai spus şi tu: ,,Cred ca profesorii nu au fost atenti sa corecteze fiecare eseu in parte pe google."... nu crezi că asta confirmă ce am spus eu şi anume că avem profesori de toată jena?

Adi

Concursul era pentru elevi, profesorii nu aveau nici o obligatie sa ii anunte de concurs, sa ii ajute sa scrie eseu pentru concurs, sa le corecteze eseurile dupa google si asa mai departe. Deci nu confirma ce ai spus tu. In plus, vreo 4 profesori de la vreo patru licee au incurajat elevii lor sa participe la concurs. Astfel, au fost foarte multi care au scris esueri pe bune si cativa care au plagiat. Dar daca ei nu ii incurajau prima data, nu am fi avut mai deloc participanti la concurs. Deci e bine ca au promovat concursul si i-au incurajat. Pe viitor trebuie sa gasim solutia optima.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

În timp ce deviam continuu de la subiect, eu mi-am stors puţin creieraşul şi m-am gîndit la relaţia aceea a energiei care o capătă un corp mare. Relaţia ma făcut-o în ,,Paint" şi sper să fie bună

Electron

T1000_Android, ne explici si noua ce inseamna literele din formula ta? Multumesc.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Da, subscriu la ce a scris Electron. Trebuie sa explici ce inseamna fiecare litera din formula si ce incerci sa obtii. Cum adica energia ce o obtine un corp mare? Mare inseamna volum? De obicei presupui u corp punctiform, face calculele mult mai usoare. Sau zici ca e masiv, adica nu are masa zero, adica nu e foton, ci particula? Apoi energia ce o primeste prin ce proces? Presupun ca prin accelerare in camp electric ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

#69

Citat
Energia este E*q*d unde E = U/d . Adica sarcina particulei ori tensiunea de accelerare . Se masoara in electroni volti , adica sarcina elementara ori tensiunea in [J].
Totusi sunt arme electromagnetice . Da pe motorul de cautare pe care il ai "rail gun" . O sa-ti placa .


Chiar nu vă pot explica nimic până nu explică RaduH ,,Energia este E*q*d". Din asta reiese că energia este egală cu energia (E) ori sarcina (q) ori distanţa (d). Energia este egală cu energia?

E este energia
q este sarcina corpului accelerat
d este distanţa
m este masa corpului accelerat
U este tensiunea acceleratorului

Adi, mă refeream la accelerarea unei bile de mouse, cum am sugerat la începutul topicului.

RaduH

In general energia se noteaza cu W .
E- este intensitatea campului electric E = F/q sau forta care actioneaza asupra particulei e F=q*E .
Lucrul mecanic fiind forta ori deplasarea L sau W = q*E*d si E = U/d si se simplifica si da W = q*U .

Adi

Android, trebuie sa explici si cum ai dedus formula, apoi o comentam unde e gresita.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

#72
Am rectificat formula înlocuind ,,v" cu ,,w".
Deci w = U/d.
Energia este egală cu sarcina ori distanţa ori w pe care nu îl îneleg (şi care este egal cu U/d) supra masă.

E = energia
q = sarcina
d = distanţa
m = masa
U = tensiunea

Mai pe larg, energia depinde direct proporţional de sarcina bilei, de distanţa parcursă în accelerator sub acţiunea câmpului, de intensitatea câmpului şi invers proporţional se masa bilei. Poate oare w să fie intensitatea câmpului?
Fornula se bazează pe o altă formulă postată de cineva pe la începutul topicului.

Adi

Hmm, incurci niste formule.

E=U/d inseamna ca intensitatea campului electric (E) este egala cu tensiunea electrica (diferenta de potential U) impartita la distanta pe care se calculeaza diferenta de potential.

F= q * E (Forta electrica este sarcina electrica ori intensitatea campului electric)

W = q * U (Lucrul mecanic consumat sau energia cinetica castigata W este egala cu sarcina electrica ori diferenta de potential pe care este accelerata particula).

Deci energia cinetica ce o castiga o particula este 1/2 * m * v^2 = q * U, unde v este viteza. Asa aflii viteza bilei tale. Si daca stii U, m si v poti afla care este q. Adica ce sarcina electrica trebuie sa iei de pe bila ca sa prinda viteza de 1 Mach cum doreai tu sa aflii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Da! Mulţumesc Adi!
Deci v pătrat = (q*U) supra 1/2*m.
Sarcina se poate considera numărul de atomi ionizaţi identic?