Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pot fii acceleratoarelede particule,arme?

Creat de T1000_Android, Mai 06, 2008, 06:53:16 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

T1000_Android

In legatura cu cele 4 forte,le cunosc numele,efectele,taria,raza,daca atrag si resping sau numai atrag,respectiv resping...:
-forta gravitationala
-forta electromagnetica
-forta nucleara slaba
-forta nucleara tare
Ar mai fii ceva de care nu stiu?

RaduH

Poate ne spune Adi cam ce sarcina s-ar putea incarca pe o bila de rulment in vid inaintat , ca in aer nu se poate incarca tare multa .
Cat despre tine Android tot la sine ai fi ajuns ca bila aia are o masa considerabila si e atrasa de pamant deci pentru a-i pastra traiectoria pe axa electrozilor tot sine iti trebuie .
La rail gun cel mai important lucru e generarea unui impuls de curent de milioane de amperi , lucru care se poate realiza si prin descarcarea brusca a unor condensatoare pe o rezistenta mica . Principiul de accelerare si pe mine m-a uimit cat e de simplu .http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://static.howstuffworks.com/gif/railgun-8.gif&imgrefurl=http://science.howstuffworks.com/rail-gun1.htm
Oricum rezultatele de pana acum nu intrec in fiabilitate armamentul clasic .

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 12, 2008, 08:15:32 AM
RaduH,stiu ca sunt destule arme si sunt si eu in mare parte impotriva lor.Dar vezi tu,armele fac si ele parte din evolutia noastra,deci vor evolua si ele odata cu noi.Eu doar vrea sa stiu la ce sa ma astept.Asta e tot,si plus ca nici un sistem viu,inteligent,care evolueaza nu poate supravietuii fara arme deci au si ele rolul lor.

Eu sunt de principiu ca oamenii de stiinta pot crea orice, e vina umanitatii apoi ca le folosesc in scop destructiv.

Citat din: T1000_Android din Mai 12, 2008, 08:15:32 AM
Ce spunea Adi despre o 'rail gun' chiar a fost construit asa ceva?Credeam ca vorbesc SF-uri(doar idei) nu credeam ca s-a ajuns sa se faca chiar asa ceva!Cat de veche e chestia asta?Imi dati si mie un link sa o vad si eu?

Desigur ca s-au construit. Dar nu sunt folosite ca arme, ci ca mecanism de propulsare de vehicule pe sine (trenurile merg insa pe alt principiu).


Preety please with sugar on it... ;D?

Citat din: T1000_Android din Mai 12, 2008, 08:15:32 AM
Chestia cu bila ma obsedeaza,scuze!,dar ce energie ar trebuii sa-i imprimi unei bile de rulment sa atinga mac 10 sau mai mult?

Nu inteleg "mac 10". Apoi, incearca sa calculezi tu, daca tot esti a 11-a si apoi ne arati noua ce ai calculat si noi iti corectam. Nu vrei mura in gura, nu?:)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 12, 2008, 08:27:46 AM
In legatura cu cele 4 forte,le cunosc numele,efectele,taria,raza,daca atrag si resping sau numai atrag,respectiv resping...:
-forta gravitationala
-forta electromagnetica
-forta nucleara slaba
-forta nucleara tare
Ar mai fii ceva de care nu stiu?

Le stii foarte bine, acum spune-ne te rog pentru fiecare in parte ce stii despre ce este important despre ele. Asa te vei asigura ca ai inteles bine despre fundamentele Universului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: RaduH din Mai 12, 2008, 03:18:07 PM
Poate ne spune Adi cam ce sarcina s-ar putea incarca pe o bila de rulment in vid inaintat , ca in aer nu se poate incarca tare multa.
Detalii tehnice si efecte secundare ale aerului nu stiu, dar in principiu poti gandi un experiment imaginar in care extragi rand pe rand aproape toti electronii liberi din metal. Desigur, caz ideal si aproximativ, ca intr-o problema de liceu.

Citat din: RaduH din Mai 12, 2008, 03:18:07 PM
Cat despre tine Android tot la sine ai fi ajuns ca bila aia are o masa considerabila si e atrasa de pamant deci pentru a-i pastra traiectoria pe axa electrozilor tot sine iti trebuie.
Exact, trebuie ca Android sa calculeze singur ce viteza prinde bila, ce efect are gravitatia, etc.

Citat din: RaduH din Mai 12, 2008, 03:18:07 PM
La rail gun cel mai important lucru e generarea unui impuls de curent de milioane de amperi , lucru care se poate realiza si prin descarcarea brusca a unor condensatoare pe o rezistenta mica . Principiul de accelerare si pe mine m-a uimit cat e de simplu .http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://static.howstuffworks.com/gif/railgun-8.gif&imgrefurl=http://science.howstuffworks.com/rail-gun1.htm
Oricum rezultatele de pana acum nu intrec in fiabilitate armamentul clasic .

Mersi mult, RaduH, e foarte frumos si clar ce ai aratat. Eu am vazut odata construita de un elev de clasa a sasea la un concurs de stiinta aici. Stii ce simplu era? Nu mai stiu exact, dar in mare era asa: Iei doua foi de metal din care faci "sine", dar nu sine ca de tren, ci pur si simplu niste foite plate, lungi. Poate merge foita de staniol din alea pentru mancare. Apoi iei o baterie R20 (din aia mica si lunguiata), in capete ii pui doi magneti circulari care vor actiona drept roti. De-a lungul celor doua foite sina pui una tot de metal de-a curmezisul si apoi inchizi circuitul cu bateria cu magneti. Si sa vezi cum merge singura bateria si magnetii, rostogolindu-se! Parca asa era ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Deci si eu vreau sa-l incurajez pe Android .
Nici eu nu-s tocmai fizician is numai inginer mecanic .
Despre bila stiu ca in aer la un moment dat se atinge la suprafata bilei E=30kV/cm si aerul se strapunge . Vidul inaintat nu stiu cat ar putea izola .
Il rog pe Adi sa se uite daca are timp pe topicul meu daca nu l-am suparat prea tare cu virgulele alea .

Adi

Imi pare rau, cu timpul stau prost, am raspuns mai ales ca si admin si la chestiunile ce tineau de fizica particulelor. Dar nu m-ai suparat cu virgulele. Intr-adevar pot avea loc descarcari electrice in aer cand se acumuleaza o diferenta de potential prea mare, dar nu stiu detalii, in schimba asta se intampla in fulgere si am vazut la Paris la Palais de la Decouverte o astfel de instalatie grozava, facuta parca in stilul lui Tesla.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Eu deabea sunt initiat in fizica,sa spunem ca deabea am descoperit si eu ca-mi place fizica.De asta daca ai observa eu nu am venit cu calcule si lucruri concrete,am venit doar cu lucruri deduse din ipoteze pe care le stiam deja.Si sincer sa fiu la scoala chiar nu stau mai bune decat ceilalti la fizica.Acceleratii,forte si
tot ce-mi trebuie pentru calcule am facut deja si chiar nu imi mai aduca aminte deoarece la timpul respectiv nu am fost atent si chiar nu-mi pasa(bineinteles ca acum imi dau seama ca gresit).Daca stiam sa fac calculele alea le faceam dar cum nu stiu...de asta te-am rugat pe tine sa le faci dar daca nu vrei macar da-mi o pista de plecare,o idee macar.Ce ne trebuie? numarul de ionizari,masa bilei,acceleratia bilei,tensiunea de lucru a acceleratorului,acceleratia gravtationala,distanta parcursa de bila in camp...am ratat ceva?Pe toate astea nu am nici cea mai vaga idee cum sa le pun intr-o relatie care sa-mi dea tensiunea de lucru a acceleratorului!

Am vazut ca-mi ceri sa descriu fortele fundamentale,foarte bine:

FORTA GRAVITATIONALA:
Are raza de la 0 la infinit,actioneaza doar intr-un singur sens (adiaca atrage) .Gravitatia unui obiect creste odata cu masa lui deoarece se insumeaza gravitatiile tuturor atomilor componenti si este cea mai slaba forta.Este luata ca unitate de masura a tariei unei forte pentru celelalte forte.

FORTA ELECTROMAGNETICA:
Are raza ca si gravitatia de la 0 la infinit,actioneaza in ambele sensuri,adica atrage corpuri de semn opus si le respinge pe cele de semn identic.Este cea mai comuna forta participand la aproape toate activitatile de zi cu zi.Ea opreste corpurile sa treaca unele prin altele si mentine distanta intre atomi.

FORTA NUCLEARA TARE:
Are raza foarte scurta de ordinul angstromilor si actioneaza intr-un singur sens (atrage).Datorita ei nucleul atomului nu se dezintegreaza deoarece tine protonii si neutonii (cu sarcina 0) impreuna,deci fara ea nucleul s-ar dezintegra.Are cam de 38 de ori taria gravitatiei...cred

FORTA NUCLEARA SLABA:
Are raza ca si forta nucleara tare,pe ditante foarte mici este repulsiva si pe distante mai mari atrage.Deci actioneaza in ambele sensuri ca si forta electromagnetica dar nu tine cont de semn,ci de distanta.Datorita ei atomul nu colapseaza.

Dupa cum ai observat nu mai tin minte asa bine taria fortelor si nici nu sunt sigur caam scris bine taria fortei nucleare tari.
Ai mai spus ca nu intelegi "mac 10".Mac inseamna viteza sunetului,deci mac 10 e de 10 ori viteza sunetului.

T1000_Android

RaduH ce idee buna ai avut cu cndensatoarele alea!Electronica e punctul meu de plecare in fizica si o cunosc mult mai bine.Deci la modul la care putem atinge asemenea tensiuni nu sunt chiar pe dinafara.Sti la ce m-am gandit:ca sa nu se descarce bila prin arc electric(fulger) ar fii bine sa o izolam,campul electric necesar accelerarii nu ar fii oprit de izolatia aia!

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 14, 2008, 08:30:36 AM
Eu deabea sunt initiat in fizica,sa spunem ca deabea am descoperit si eu ca-mi place fizica.De asta daca ai observa eu nu am venit cu calcule si lucruri concrete,am venit doar cu lucruri deduse din ipoteze pe care le stiam deja.Si sincer sa fiu la scoala chiar nu stau mai bune decat ceilalti la fizica.Acceleratii,forte si
tot ce-mi trebuie pentru calcule am facut deja si chiar nu imi mai aduca aminte deoarece la timpul respectiv nu am fost atent si chiar nu-mi pasa(bineinteles ca acum imi dau seama ca gresit).Daca stiam sa fac calculele alea le faceam dar cum nu stiu...de asta te-am rugat pe tine sa le faci dar daca nu vrei macar da-mi o pista de plecare,o idee macar.Ce ne trebuie? numarul de ionizari,masa bilei,acceleratia bilei,tensiunea de lucru a acceleratorului,acceleratia gravtationala,distanta parcursa de bila in camp...am ratat ceva?Pe toate astea nu am nici cea mai vaga idee cum sa le pun intr-o relatie care sa-mi dea tensiunea de lucru a acceleratorului!

O sa rezolv pe o foaie de hartie si o sa atasez poza aici in curand.

Citat din: T1000_Android din Mai 14, 2008, 08:30:36 AM
Am vazut ca-mi ceri sa descriu fortele fundamentale,foarte bine:

FORTA GRAVITATIONALA:
Are raza de la 0 la infinit,actioneaza doar intr-un singur sens (adiaca atrage) .Gravitatia unui obiect creste odata cu masa lui deoarece se insumeaza gravitatiile tuturor atomilor componenti si este cea mai slaba forta.Este luata ca unitate de masura a tariei unei forte pentru celelalte forte.

Corect. Atentie, nu exista "gravitatia unui obiect". Gravitatia este conceptul general de forta. Exista doar acceleratia gravitationala in un anumit punct din spatiul (intensitatea campului gravitational) si la ea pot sa contribuie unul sau mai multe corpuri. Forta gravitationala intre doua corpuri este proportionala cu masa lor. Campul gravitational (nu gravitatia!) al unui obiect (daca e singur in Univers) este proportional cu masa sa.

Orice forta se poate compara cu orice forta.

Citat din: T1000_Android din Mai 14, 2008, 08:30:36 AM
FORTA ELECTROMAGNETICA:
Are raza ca si gravitatia de la 0 la infinit,actioneaza in ambele sensuri,adica atrage corpuri de semn opus si le respinge pe cele de semn identic.Este cea mai comuna forta participand la aproape toate activitatile de zi cu zi.Ea opreste corpurile sa treaca unele prin altele si mentine distanta intre atomi.

Corect ... In plus, este de aproape 10 la puterea 40 ori mai "tare", mai "intensa" decat forta gravitationala! De asta nu cadem prin podea, caci forta electrica tine atomii din podea impreuna.

Citat din: T1000_Android din Mai 14, 2008, 08:30:36 AM
FORTA NUCLEARA TARE:
Are raza foarte scurta de ordinul angstromilor si actioneaza intr-un singur sens (atrage).Datorita ei nucleul atomului nu se dezintegreaza deoarece tine protonii si neutonii (cu sarcina 0) impreuna,deci fara ea nucleul s-ar dezintegra.Are cam de 38 de ori taria gravitatiei...cred

Prima fraza este corecta. Forta nucleara tare este de vreo 100 de ori mai intensa decat forta gravitationala.

Citat din: T1000_Android din Mai 14, 2008, 08:30:36 AM
FORTA NUCLEARA SLABA:
Are raza ca si forta nucleara tare,pe ditante foarte mici este repulsiva si pe distante mai mari atrage.Deci actioneaza in ambele sensuri ca si forta electromagnetica dar nu tine cont de semn,ci de distanta.Datorita ei atomul nu colapseaza.

Nu sunt sigur, dar cred ca nu e nici de atractie, nici de respingere. Este de dezintegrare a unor particule in alte particule (de masa mai mica). Este asadar responsabila de dezintegrarile nucleare, care ne dau energie in fisiune nucleara. Daca forta tare are o raza de actiune cam cat un nucleu, forta slaba are raza de actiune cam cat un singur proton sau un singur neutron, cred. Nu sunt suta la suta sigur, insa.

Citat din: T1000_Android din Mai 14, 2008, 08:30:36 AM
Dupa cum ai observat nu mai tin minte asa bine taria fortelor si nici nu sunt sigur caam scris bine taria fortei nucleare tari.

Stii destul de multe. Important e sa le intelegi de ce sunt asa, caci sunt toate legate intre ele.

Citat din: T1000_Android din Mai 14, 2008, 08:30:36 AM
Ai mai spus ca nu intelegi "mac 10".Mac inseamna viteza sunetului,deci mac 10 e de 10 ori viteza sunetului.

Ah, la asta te refereai. Se zice "Mach", nu Mac. Si vine de la fizicianul si filosoful Ernst Mach. Poti citi mai multe despre el aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Mach_number . Problema ta poate fi rezolvata pentru orice viteza. Estimez ca va fi foarte foarte greu (o ionizare foarte mare) ca bila sa atinga viteze mai mari ca a sunetului in aer in conditii normale de temparatura si presiune.

[/quote]
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

M-am documentat si nu gravitatia se ia ca unitate de masura.ci forta nucleara tare care are taria 1.Gravitationala are taria 10 la puterea -39,nucleara slaba are taria 10 la puterea -5 si electromagnetica are 10 la puterea -2.
Forta nucleara tare are raza mica,la nivelul nucleului si este atractiva la distante mari si repulsiva la distante mici.Ea actioneaza intre protoni,neutroni si hadroni (ce-or mai fii si aia?) si intradevar tine nucleele impreuna.Ea este cauza fuziunii in stele (nu imi dau seama cum?).Datorita razei ei limitate nu exista nuclee mai mari de 92 protoni si 146 neutroni deoarece raza nucleului ar iesii din raza de actiune a fortei tari si repulsia electromagnetica ar imprastia protonii;si asa uraniul e instabil...nu?

Despre forta slaba n-am gasit mare lucru,nu stiu daca atrage sau respinge,tot ce am aflat este ca:
-schimba un tip de quark in altul(habar nu am  cum)
-determina dezintegrarea beta(cred ca e repulsiva)
-determina explozia supernovelor(iarasi CUM?) si formare elementelor in afara de He si H2
-intermediata de bossoni intermediari(ce sunt astia?) W+;W-;Z0
-datorita ei se transforma un p+ intr-un n0

Eu cred ca asta inseamna ca nu efectiv protonii sunt purtatorii de sarcina pozitiva ci bossonii W+ care se transmit  de la particula neutra la particula neutra facand-o pozitiva.Sau umbla si astia in perechi de cate 3 ca si quarkurile su quarkii(cum se spune?).Si daca forta slaba are particule-purtator nu au si celelalte forte?Electromagnetica are si ea fotonul,dar celelalte doua? Se vorbea un timp dspre graviton...s-a descoperit?Si pentru forta tare...nimic?

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 16, 2008, 02:42:33 AM
M-am documentat si nu gravitatia se ia ca unitate de masura.ci forta nucleara tare care are taria 1.Gravitationala are taria 10 la puterea -39,nucleara slaba are taria 10 la puterea -5 si electromagnetica are 10 la puterea -2.

Ma bucura promptitudinea ta. Este corect ce ai gasit.

Citat din: T1000_Android din Mai 16, 2008, 02:42:33 AM
Forta nucleara tare are raza mica,la nivelul nucleului si este atractiva la distante mari si repulsiva la distante mici.Ea actioneaza intre protoni,neutroni si hadroni (ce-or mai fii si aia?) si intradevar tine nucleele impreuna.Ea este cauza fuziunii in stele (nu imi dau seama cum?).Datorita razei ei limitate nu exista nuclee mai mari de 92 protoni si 146 neutroni deoarece raza nucleului ar iesii din raza de actiune a fortei tari si repulsia electromagnetica ar imprastia protonii;si asa uraniul e instabil...nu?

Exista izotopi de uraniu care sunt stabili (U238) si alti izotopi care sunt instabili (U235). In natura, un minereu de uraniu pur contine doar 7 parti din 1000 U235, de aceea trebuie ca minereul sa fie "imbogatit", adica sa se separe cumva U235 de U238 pentru ca procentul de U235 din minereu sa creasca. Asta se face de obicei in centrifuge, poate ai auzit de ele mai ales in cazul Iranului, care construieste tot mai multe.

Eu stiu ca la distante mici forta este asa de mica ca este neglijabila, iar nu ca ar fi de respingere. Dar poate ma insel. Ideea e ca un proton este format din trei cuarci (2 cuarci up si 1 cuarc down), iar un neutron tot din trei cuarci (1 cuarc up si 2 cuarci down). Alte particule formate din cuarci se numesc hadroni. Asadar protonii si neutronii sunt hadroni, dar alte sute de particule sunt tot hadroni. Hadronii sunt ori particule formate din cate trei cuarci (barioni), sau trei anticuarci (antibarioni) sau formate din un cuarc si un anticuarc (mezon).

Cei trei cuarci sunt tinuti impreuna sa formeze un proton stabil datorita fortei tari. Cuarcii schimba intre ei mereu niste particule numite gluoni (de la englezescul "to glue"=a lipi). Prin schimbul acesta de particule, protonii sunt stabili. De asemenea si neutronii. Acum, neutronii de fapt nu sunt stabili, ci se descompun intr-un proton, un electron si un antineutrino electronic din cauza unei alte forte, forta slaba. Dar aceasta este alta poveste. Pe acelasi principiu, protoni si neutroni sunt atrasi impreuna pentru a face un nucleu stabil. Fuziunea nucleara inseamna ca 2 protoni si 2 neutroni ce sunt separati sa fie atrasi de forta nucleara tare si sa formeze un singur nucleu stabil. Sper ca este mai clar acum ca aceasta forta este atractiva si tine atat cuarcii in protoni si neutroni, cat si neutronii in nucleu. Iar cand nucleele se descompun in alte nuclee (adica sunt radioactive, este din cauza fortei nucleare slabe).

Citat din: T1000_Android din Mai 16, 2008, 02:42:33 AM
Despre forta slaba n-am gasit mare lucru,nu stiu daca atrage sau respinge,tot ce am aflat este ca:
-schimba un tip de quark in altul(habar nu am  cum)
-determina dezintegrarea beta(cred ca e repulsiva)
-determina explozia supernovelor(iarasi CUM?) si formare elementelor in afara de He si H2
-intermediata de bossoni intermediari(ce sunt astia?) W+;W-;Z0
-datorita ei se transforma un p+ intr-un n0

Ajungem asadar la forta nucleara slaba sa o studiem mai in detaliu. Poate mai insel, dar nu cred ca pot zice nici ca e de atractie, nici de respingere, ci ca ea este responsabila de transformarea unei particule elementare in alta particula elementara. Dupa cum ai vazut, un cuarc si un cuarc schimba niste gluoni intre ei si asta ii tine impreuna. Dar cuarcii raman cuarci, nu isi schimba felul de a fi. Dar cand o particula se schimba in alta, atunci este forta slaba. De exemplu, un neutron emite un boson W si un proton. Bosonul W se descompune in aproximativ 10^-25 secunde, adica timpul cat i-ar lua luminii sa treaca prin un proton, in un electron si un antineutrino electronic. Astfel, noi vedem ca un neutron se descompune in un proton, un electron si un antineutrino electronic. Dar ia sa analizam mai in detaliu. Un neutron este formata din 1 cuarci up si 2 cuarc down, iar un proton din 2 cuarci up si 1 cuarc down. Iata asadar ca ce se intampla in dezintegrarea neutronului este ca la nivel si mai detaliat, un cuarc down se descompune in un cuarc up si un boson W, care la randul lui se descompune in un electron si un antineutrino.

Particulele care pot fi emise de particule elementare pentru a se transforma in alte particule elementare sunt bosonii W+, W-, Z0, adica doua particule incarcate electric denumite W si o particula neutra din punct de vedere electric. 

Citat din: T1000_Android din Mai 16, 2008, 02:42:33 AM
Eu cred ca asta inseamna ca nu efectiv protonii sunt purtatorii de sarcina pozitiva ci bossonii W+ care se transmit  de la particula neutra la particula neutra facand-o pozitiva.

Fiecare particula elementara are propria ei valoare de sarcina electrica. Sarcina electrica este un "numar cuantic". Adica in cartea de buletin a particulei elementare este trecut sarcina electrica, alaturi de alte numere (spin, etc), asa cum noi in buletin avem trecuta adresa, codul numeric personal si asa mai departe. Daca o particula isi schimba sarcina electrica, atunci spunem ca particula s-a schimbat in alta particula. In procesul de descompunere a unei particule in mai multe particule se respecta conservara sarcinii electrice. Un neutron (sarcina elecgtrica zero) devine un proton (sarcina electrica plus unu) si un boson W minus (sarcina electrica minus un), iar bosonul W- devine un electron (sarcina electrica minus unu) si un antineutrino electronic (sarcina electrica zero). Dupa cum vezi, sarcina electrica se conserva la fiecare pas si asta este o regula care nu a fost niciodata incalcata pana in acum in lumea subatomica (si nici in lumea macroscopica).

Citat din: T1000_Android din Mai 16, 2008, 02:42:33 AM
Sau umbla si astia in perechi de cate 3 ca si quarkurile su quarkii(cum se spune?).

Se zice "cuarc, plural cuarci", iar nu "quark, plural quarkuri". Un boson W este o particula de sine statoare, nu exista in grupuri si se dezintegreaza foarte repede in alte particule.



Citat din: T1000_Android din Mai 16, 2008, 02:42:33 AM
Si daca forta slaba are particule-purtator nu au si celelalte forte?Electromagnetica are si ea fotonul,dar celelalte doua? Se vorbea un timp dspre graviton...s-a descoperit?Si pentru forta tare...nimic?

Exista doua tipuri fundamentale de particule: particule de materie, precum hadronii si electronii si neutrinii si particule purtatoare de forte (cele 4 forte elementare) care fac ca particulele de materie sa interactioneze unele cu altele. Purtatorii fortei gravitationele sunt gravitonii (particule ipotetice care inca nu au fost descoperite experimental), ai fortelor tari sunt gluonii (opt tipuri diferite), ai fortei slabe (bosonii W+, W- si Z0), iar ai fortei electrice fotonul.

Ma bucur foarte mult ca te intereseaza lucrurile astea. Pentru mai multa lectura, te invit sa citesti primii pasi in fizica particulelor pe care voluntarii nostri le-au tradus pentru fizicaparticulelor.ro.
De asemenea, iti recomand si cartea asta publicata in romana si care nu e prea scumpa, care pare foarte buna, de un autor celebru. Weinberg este chiar unul din cei trei care a dezvoltat teoria corecta a particulelor elementare, ceea ce denumim acum modelul standard, care se numeste oficial modelul Glashow-Weinberg-Salam. Poti citi mai multe aici, la Modern progress. http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_field_theory. Cartea se gaseste aici.
http://librarie.e-noesis.ro/descoperirea-particulelor-subatomice-steven-weinberg-p-4965.html

Lectura placuta si te mai astept cu intrebari!
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Care ar fii cea mai buna metoda sa tin minte toate particulele astea?Descompunerile lor in alte particule,sarocinile lor.masa si altele.SUNT PREA MULTE!
Dar exact asta este ce ma atrage...complexitatea lor :)
Multumesc de explicatii si de rabdare!
Sigur ne vom vedea si alte discutii!

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 16, 2008, 01:29:27 PM
Care ar fii cea mai buna metoda sa tin minte toate particulele astea?Descompunerile lor in alte particule,sarocinile lor.masa si altele.SUNT PREA MULTE!
Dar exact asta este ce ma atrage...complexitatea lor :)
Multumesc de explicatii si de rabdare!
Sigur ne vom vedea si alte discutii!

O poveste adevarata zice ca un student in fizica particulelor l-a intrebat pe un profesor celebru si batran in fizica particulelor: Si chiar le stiti numele la toate astea sute de particule? Si el i-a raspuns: Fiule, daca as fi putut tine minte atatea nume, m-as fi facut botanist!

Morala: toata aceasta diversitate din natura este aplicata de doar patru forte elementare! Aceasta studiaza fizica particulelor. Legile elementare, fundamentale, ale Universului, care aplicate apoi dau diversitatea mare din jurul nostru.

In acest tablou al fizicii particulelelor ai toate particulele elementare, cu numele si proprietatile lor, nu trebuie sa le tii minte, doar sa studiezi tabloul si sa stii sa le localizezi pe el, apoi usor usor le si inveti. Particulelel elementare, repet. Sunt cateva sute in afara de proton si neutron care sunt formate pe baza lor, pe acelea nu trebuie sa le stii toate.

Numai bine!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Uite cum sta treaba:ai facut un lucru foarte clar pentru mine cu particulele alea,adica particule de materie si purtatoare de forta(asta usureaza mult intelegerea)si am mai inteles ca sarcina electrica elementara nu e 1,ci e 1/3.Daca vrei te pot ajuta si eu cu traducerile alea daca ai nevoie deoarece ma pricep foarte bine la engleza.

Oricum va trebuii sa aprofundez subiectul "oscilatii" ca nu se lipeste de mine.
Mi-ar trebuii niste gluoni intre mine si acest subiect ;D