Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teleportare, dar preziceri ? credibile sau nebune ?

Creat de RaduH, Februarie 14, 2010, 12:55:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anatol

imi pare ca sant inteles gresit, de multe ori, eu acum vad ca mai intelegem si gresit.

Electron

Citat din: Anatol din Iunie 25, 2010, 12:38:40 AM
Apropo Electron vrau sa te intreb se discuta aici odata ca apa ar avia memorie, dar nu trebue sa aiba stare solida compozitia pe care sa se aplice careva memorie
Care era intrebarea? (Daca nu pui semnul intrebarii atunci faci de fapt o afirmatie).

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Anatol din Iunie 25, 2010, 01:26:00 AM
Interesant acum pentru teleportare mai e nevoie de a putea face celula si aproape gata
Una e sa faci inca o celula intr-un tesut, alta e sa faci o anumita celula copiind (exact) una existenta, si cu totul alta e sa copiexi un tesut/organ existent.

Anatol, cum crezi tu ca se poate extrage informatia necesara pentru a putea copia o celula / organ / organism ?

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Este spectrometru care arata compozitia chimica a substantelor, inca din anii 70-80 ai secolului trecut, nu stiu de ce sant si acum asa de rare, este printer 3D , lumea o face te uiti si scaner 3D ce sa copie orce atom, scriu eu ceia ce poate sa se gandeasca oricine. Am auzit atunci cu vreo zece ani in urma ,Rusii au facut prima teleportare , nu cred   eu, informatia trebue sa ajunga! iar in natura nici unda nu se misca mai repede de viteza luminii, asta si la mine e constiintizat.
Telepatia o consider reala fiindca in lume apsolut tot se petrece pe niste legi(si biblia stie de asta),si sub constiinta la unii oameni ia sub control aceste lucruri, este necesar pentru foarte putina informatie ca sa spui ce se intampla la mii de Km.
Eu am mai citit cu ce va ocupati pe aici, santeti dusi departe pe linia generala, dar  nu totul e descoperit,si in stiinta mai trebue sa vina o noua epoca, si in primul rand unificarea legilor particolelor elimentare cu...?

Trebue sa vina un om ca Einstein , ca Niuton, si trebue sa il astepam. In Rusia cu permis de la ministri,sant centre unde  incearca sa aduca puscariashi(ce au inclinatii stiintifice) , la clarviziune,ca acestea sa scrie lucrari, ...
   Deci anuntul meu cu INTELECTUL ARTIFICIAL:
Clarviziunea este (ascultati de cine a trecut prin ea):
1 Ce vezi: vezi o lume incojuratoare paralela cu cea reala, un film ce toarna flamand ,filme ca amintiri , sperieturi,bucurii... Dar ce e important ca constiinta usor intervine si o foloseste ca spatiu al imaginatiilor, pentru interesele sale , ori poti da imbold pentru tema , ma ocupam cu studierea in stiinta ,eta in viziunea mea conglomirante imagini sub forma de film.
2 Ce fenomen este clar viziunea: Mai intai simti lipsa de hrana psihica, inseamna ca viata fiind o difernta de potential ,(ori fie biomase ce circula prin axoni,), aceasta diferenta de potential intre ansamblele de receptori - consumatori are franare de la alt ansamblu de receptori ( posibil si neuroni dupa caz (psihoz)),. La un moment dat simti o rupere, si nu mai simti stresul, si se incepe clarviziunea. O fi ansamblu de  consumatori se incep a hrani prin centrele sub constiintei (, desi o mare parte a sub constiintei este paralela cu constiinta), cand dormi diferenta de potential circula prin sub constiinta, dar aici nu dormi constiinta e treaza dar visele sau inceput, clar viziunea in cele mai dese cazuri ale vetii,organizmul o inlocueste cu apatia, zombia Este o aparare a organizmului de la stres.
3 Cum artificial se poate de capatat clar viziunea. Ca tot asa multi savanti , care prin vis, care si cum , dar toti cam mai departe  de psihica normala,in Rusia se numesc de parinti biologi.
Ideele mele, la acest punct, nu contravin constitutiei,doritoru este informat, dar sa mai praji cineva si oi raspunde eu, aflati Rusii cum o fac, daca vii interesant. In al doilea rand daca Romania e de acord sa faca asa ceva la aciasta idee este de lucru , incepan cu ce sa mananci si terminand cu cat sa dormi,ce mediu....
Oricum mii interesant , raspunsu vostru. ?, Desi nu inteleg sensu la intrebarile, aprecierea D-stra.

Electron

Anatol, abea astept sa fii in stare sa exprimi ceea ce voiai sa spui mai sus, dar in mod coerent in romana. Deocamdata e complet ininteligibil ...

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Eu la forumul cu "infinit" nu inteleg nimic.Bine mai vad ce am scris pe acolo.

Anatol

Mai am acolo niste greseli de redare, dar nu conteaza ele, totul mii clar poate e prea pe scurt redat?.

Emisferele mari la om sau format la om la interactiunea organizmului cu mediul exterior,Schema este receptoare -consumatoare, intre aceste doua ansamble find formate centre analizatoare,unde neuronii pot fi consumatori ori ca receptori,energie primara a algoritmului(Psihoz,reflex), .

Daca de discutat cum functioneaza constiinta despre aceste lucruri trebue de vorbit ?Daca nu santeti de acord cu mine , de aciasta inseamna ca nu ne intelegem.

La mine in constiinta sau format alte viziuni si eu cand scriu ,fac concluzii reesind din ele, ce nui clar pentru alt cineva probabil.



AlexandruLazar

Nu, cred ca problema lui Electron e ca nu scrii romaneste foarte corect si din cauza asta posturile sunt foarte greu de urmarit. Am sa incerc sa raspund la cateva din problemele pe care le-ai ridicat. Daca la vreuna se pare ca nu am inteles eu ce vroiai sa zici, probabil chiar nu am inteles :D.

CitatEste spectrometru care arata compozitia chimica a substantelor, inca din anii 70-80 ai secolului trecut, nu stiu de ce sant si acum asa de rare, este printer 3D , lumea o face te uiti si scaner 3D ce sa copie orce atom, scriu eu ceia ce poate sa se gandeasca oricine.  Am auzit atunci cu vreo zece ani in urma ,Rusii au facut prima teleportare , nu cred   eu, informatia trebue sa ajunga! iar in natura nici unda nu se misca mai repede de viteza luminii, asta si la mine e constiintizat.

Teleportarea pe care rușii au făcut-o (și pe care au făcut-o și alții dealtfel) este ceea ce se numește teleportare cuantică. Teleportarea în sensul clasic (aia din Star Trek) este de fapt imposibilă pentru că stările cuantice nu pot fi măsurate cu acuratețe. Aparent e și o teoremă pe tema asta: http://en.wikipedia.org/wiki/No_teleportation_theorem

Spectrometrul îți arată compoziția chimică pe baza radiației electromagnetice obținută de la substanța respectivă (de exemplu prin ardere). Asta îți spune din ce atomi e făcută substanța și în ce poporție, dar nu cum sunt legați. De exemplu, îți poate pune că o bucată de piele umană e formată din atâția atomi de carbon, atâta apă, atâta calciu ș.a.m.d. dar dacă amesteci toate substanțele astea într-un borcan, nu îți iese o bucată de piele umană.

De aia cu clarviziunea mai bine mă abțin.

Anatol

  fiecare element are un specrtru caracteristic format dintr-o succesiune de linii ,de ce e nevoie de ars?
Eu am citit  despre spectrumetre, si care pot inlocui analiza chimica a produselor alimentare, bine caut pe net.

Anatol

Eu mai spun ca m-am ocupat cu 7 ani in urma cu stiinta, fara sa am studii. Autorul masinii lamborgini ,capata ideele prin vis.Cand Rusii au zburt prima oara in cosmos ,...la aceste lucrari erau atrase o mie de institute din toata tara, desi se considera ca de cativa genii sau facut aceste constructii.
Eu ca sa fiu intelegent trebue mediu sa-mi creez, asa si cu stiinta ,se poate artificial mediul de creat ca sa fii pe calea celui mai puternic geniu de pe pamant.Ca spatiul imaginatiilor sa apara singur in mine, ci nu eu sa ma chinui sa imi inchipui ceva, ca tare nici n-o poti face in mediul psihicii normale.
Daca doriti cereti de la minister permis, sa incercam cu mine acest experiment. Si poate o sa mai vin cu vre-o idee ca teleportarea, Daca o sa fie organizat bine , poate si matematic o sa demonstrez ideia mea a universului,descrisa aici ,, modelul lui anatol croitoru,,.

Anatol

Gasesc pe internet, foarte multe despre clarviziune, chear "cum sa devii clarvazator", , dar vreau sa adaug ca daca cineva doreste sa se foloseasca de clarviziune pentru a face stiinta, mai trebue sa ia in vedere de soarta ce te trimete undeva, si cine ar putea sa plece singur pe asa drumuri grele si pe multi ani singur, decat daca nare in cotro tot acest timp.Dar si eu, daca as intelege ca am esire din criza mea sociala care este pe viata, as dedica si zece ani, sa fiu pe drumuri in alerti, 14 ore de munca fara odihna, toata ziua in picioare, in frig,...Dar sa stiu ca propunerele mele, sant verificate profesional, si criticate.
Eu am scris lucrarea "schema organizmului" ,de fapt aici nu am avut nici o critica, si deoarece vede-am ca nui cariera ma-am retras din stiinta.Asa multi in lume se retrag di stiinta, dar sa nu "avut incotro inca sapte ani faceam eu pana acum ceva. Deseori nui nevoie de clarviziune ,e de ajuns si cat poate patrunde omul in spatiul imaginatiilor, cel mai mult depinde sa nu ai incotro , sa ai o singura esire de la viata grea- prin lucrari stiintifice  . In laboratoare si institute, seara la familie acasa, nu o sa vina nimeni cu modelul universului, unificarea celor patru legi fundamentale,...
Acum in stiinta este crisza sa unifice legile de comportare  a particolelor elementare, cu legile fizicii(ceia ce inseamna natura).

Electron

Citat din: Anatol din Iunie 27, 2010, 05:57:24 PM
Eu am scris lucrarea "schema organizmului" ,de fapt aici nu am avut nici o critica, [...]
Unde si in ce limba ai scris acea lucrare?

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Tot aici la critici ale paradigmei curente in stiinta  pe 18 iulie 2009 am scris lucrarea "schema organizmului"
http://cartipentrutine.tripod.com/id33.html  Aici  despre experimente,pentru cei ce doresc sa obtina clarviziune, interesant e real,poate de deschis o tema aparte la acest site , eu personal vreau sa fac la mine aceste experimente, pe acest site asa si se spune capeti un TV, paralel cu ce vezi cu ochii.

Electron

Citat din: Anatol din Iunie 27, 2010, 06:44:02 PM
Tot aici la critici ale paradigmei curente in stiinta  pe 18 iulie 2009 am scris lucrarea "schema organizmului"
Asta e lucrarea despre care vorbesti? 

http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1401.msg23883#msg23883

Daca da, ai si o versiune coerenta in limba romana?

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Da Electron , aciasta e lucrarea am incercat sa o realizez , cu  7 ani in urma , la Chisinau. Si desi erau de acord unii genetici cu mine, nu erau nici bani nici aparate pentru experiment.  La facultatea de genetica la Chisinau au inteles de odata despre ce e vorba, este o mare problema la mine ca nu stiu sa ma exprim sa intelega toti.
De fapt e o idee simpla , din care se poate face o lucrare , -sistemul limfatic formeaza schema organizmului, pe parcursul evolutiei.
Nu-i idee pentru mine , ci rezultatul diverselor cautari, analize.