Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teleportare, dar preziceri ? credibile sau nebune ?

Creat de RaduH, Februarie 14, 2010, 12:55:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

N-am citit in viata mea o aplicatie mai aberanta a matematicii , filosofiei si religiei.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anatol

Vreau sa vin aici cu un model de teleportatie, destinat pentru teleportatia fiintelor vii Daca centrele de cautare a civilizatiilor straine (prin radio unda)va face legatura cu careva extraterestri, omul prin teleportatie va putea vizita,aceste planete.
Prima teleportatie a obectelor mici o putem face chiar azi din R.Moldova in Romania iar a fiintelor vii peste o suta de ani si asta daca o sa fe realizat un proect de al meu care se numeste intelectul artificial.
Sa zicem ca avem legatura cu o alta planeta , ca si la noi materia  exista sub forma de aceiasi atomi, modelul propus de mine consta in aceia cel ce teleporteaza sa se foloseasca de atomii celuilalt, este nevoie de a trasmite proectul si aplicarea lui.
Mie mii tot una din care atomi sa fiu ,de pe planeta noastra ori o alta planeta, principalul sa fie corespunzator aranjati. De si individualitatea ,cel "Eu" pentru cine se poate gasi pe sine, depinde dor de legaturile axonilor a celulelur nervoase si starea gormonala, eu as fi de acord acestea sa lebage macar intr-un careva animal de acolo.
Sant unele lucruri care omul nu le intelege fiindca nu da acces psihica normala.

Electron

Citat din: Anatol din Iunie 24, 2010, 07:00:30 PM
Prima teleportatie a obectelor mici o putem face chiar azi din R.Moldova in Romania
Cum se poate face acest lucru?

Citatiar a fiintelor vii peste o suta de ani si asta daca o sa fe realizat un proect de al meu care se numeste intelectul artificial.
Ai publicat undeva acest proiect al tau?

CitatSa zicem ca avem legatura cu o alta planeta , ca si la noi materia  exista sub forma de aceiasi atomi, modelul propus de mine consta in aceia cel ce teleporteaza sa se foloseasca de atomii celuilalt, este nevoie de a trasmite proectul si aplicarea lui.
Si cum se obtine "proiectul si aplicarea lui" pentru a fi transmise la destinatie?

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Citat din: Anatol din Iunie 24, 2010, 07:00:30 PM
Vreau sa vin aici cu un model de teleportatie, destinat pentru teleportatia fiintelor vii Daca centrele de cautare a civilizatiilor straine (prin radio unda)va face legatura cu careva extraterestri, omul prin teleportatie va putea vizita,aceste planete.
Prima teleportatie a obectelor mici o putem face chiar azi din R.Moldova in Romania iar a fiintelor vii peste o suta de ani si asta daca o sa fe realizat un proect de al meu care se numeste intelectul artificial.
Sa zicem ca avem legatura cu o alta planeta , ca si la noi materia  exista sub forma de aceiasi atomi, modelul propus de mine consta in aceia cel ce teleporteaza sa se foloseasca de atomii celuilalt, este nevoie de a trasmite proectul si aplicarea lui.
Mie mii tot una din care atomi sa fiu ,de pe planeta noastra ori o alta planeta, principalul sa fie corespunzator aranjati. De si individualitatea ,cel "Eu" pentru cine se poate gasi pe sine, depinde dor de legaturile axonilor a celulelur nervoase si starea gormonala, eu as fi de acord acestea sa lebage macar intr-un careva animal de acolo.
Sant unele lucruri care omul nu le intelege fiindca nu da acces psihica normala.
Anatol ,in primul rand , in limba romana , nu se spune teleportatie ci teleportare.Conteaza mai putin cum scrii  dar , ca sa ne intelegem , te rog sa folosesti acest cuvant.
Daca vrei sa vorbesti despre teleportare , cauta pe google si o sa afli ca ,de fapt , teleportarea se face doar la nivel de particule "subcuantice" ,adica mai mici decat componentii atomului.
Principial vorbind , in acest moment (sau timp) , nu putem teleporta decat caracteristicile fizice ale unei particule catre alta particula (particule gemene).
Pana la teleportarea, macar a unei molecule , mai este drum lung.
Nu vreau sa iti dau sfaturi ,pentru ca pari un tip inteligent , dar incearca sa "vezi" abstract (adica dincolo de aparente).
Stiu ca in Rusia totul e schimbator dar punctul de topire al fierului sau al aluminiului nu il poate schimba nimeni , nici macar politica .
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anatol

Eu nu m-am ocupat cu stiinta de acum mai mult de 7 ani ,mi-am facut cariera in constructie de case in Rusia, si deaceia sant cam analfabet.
Omului ii trebue sa dispara aici si sa apara in alta parte, pentru ce va plati,ca in asta consta aplicarea stiintei. Pe om nu il intereseaza cum asta se face, atomii ori particolele lui.
Sa il ducem pe un om pe alta planeta , trebue sa facem radio legatura cu civilizatia de acolo, ne invatam a conversa, trasmitem proectul fabricii apoi a obectului insufletit ori nu, prin unda , adica nu va trebui sa fie folosite nave cosmice.
Daca sa aplicam acest proces acum intre R.M. si Romania ar fi costisitor si poate devreme sa teleportz cia mai simpla viata , care poate a facut mutatii aici si la Romania nu exista, dar sant convins cu greu,cu timpul sar putea de sintetizat in laborator pe rand componentele unui virus de gripa,parimise virusul de gripa este cea mai simpla viata pe pamant.
Am sa ma pregatesc si am sa descriu aici ideia intelectului artificial,nu am prezentat nicaeri aciasta idee, dar cine o sa investeasca? Eu am prezentat lucrarea" schema organizmului " ca geneticii gasesc doar compozitia, un savant de la Chisinau mi-a sustinut ca sant de acord cu tine dar aceasta este pana cand doar o ipoteza,si nu sant bani nici aparate pentru experimente, iar in lume sant mii si mii de ipoteze.


Electron

Citat din: Anatol din Iunie 25, 2010, 12:15:41 AM
Daca sa aplicam acest proces acum intre R.M. si Romania ar fi costisitor si poate devreme sa teleportz cia mai simpla viata , care poate a facut mutatii aici si la Romania nu exista, dar sant convins cu greu,cu timpul sar putea de sintetizat in laborator pe rand componentele unui virus de gripa,parimise virusul de gripa este cea mai simpla viata pe pamant.
Prin simple declaratii nu vei reusii sa teleportezi mare lucru. Cand o sa fii in stare sa explici si cum ai de gand sa faci ceea ce afirmi aici, sa ne anunti si pe noi.

CitatAm sa ma pregatesc si am sa descriu aici ideia intelectului artificial,nu am prezentat nicaeri aciasta idee
Asteptam cu interes.

CitatEu am prezentat lucrarea" schema organizmului " ca geneticii gasesc doar compozitia, [...]
Pana nu o sa prezinti ceva coerent si concret, totul ramane doar la nivel de idei incoerente si destul de irelevante (din punct de vedere stiintific)

Pana una alta mult spor.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Apropo Electron vrau sa te intreb se discuta aici odata ca apa ar avia memorie, dar nu trebue sa aiba stare solida compozitia pe care sa se aplice careva memorie

Anatol

Ideele lui Radu coincid ceva cu ale mele numai cand ma gandeam nu la teleportare ci la telepatie

valangjed

Nu sunt un adept al teoriei conspiratiei , dar nu vi se pare ca anatol vorbeste ca un robot ,cu un program bine definit?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anatol

Am privit pe televizor ca in laborator cresc tesuturi musculare ,de acum .Au de gand organe sa faca in laborator...?

Adi

Citat din: Anatol din Iunie 25, 2010, 01:17:17 AM
Am privit pe televizor ca in laborator cresc tesuturi musculare ,de acum .Au de gand organe sa faca in laborator...?

Sigur are intrebarea ta legatura cu acest subiect? Poate vrei sa o pui la sectiunea de biologie. Si da, au de gand sa faca organe in laborator, ba chiar au facut deja o vezica urinara si nu numai.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Anatol

Salut Adi .
Interesant acum pentru teleportare mai e nevoie de a putea face celula si aproape gata

valangjed

Citat din: Anatol din Iunie 25, 2010, 01:26:00 AM
Salut Adi .
Interesant acum pentru teleportare mai e nevoie de a putea face celula si aproape gata
Anatol , daca nu sunt indiscret , poti sa-mi spui , si mie , cati ani ai?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anatol


valangjed

Anatol. iti doresc multi ani sa traiesti!
1. Incearca sa inveti limba romana (asta daca vrei sa mai vorbim)
2.Cenzurat
3.Nu stiu cum se invata stiintele exacte in Rusia dar raman la aceasi idee (fierul tot la cca. 1750 grade celsius se topeste).
4.Be happy!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.