Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

constienta.

Creat de florin_try, Februarie 14, 2010, 10:24:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

#75
Citat din: ICS din Iunie 29, 2010, 07:53:35 PM
Care este definitia patratului?Ce inseamna patrat?
Presupun ca acestea sunt intrebari retorice. Daca chiar e nevoie pot prezenta o definitie a acestui concept.

CitatCand spunem cuvantul patrat deja in creierul uman cunoscator a ceea ce inseamna un patrat se materializeaza patratul si deci patratul este de natura materiala altfel nu l-am putea deosebi de alte lucruri.
Nu sunt deloc de acord cu aceasta argumentatie. Diferenta dintre patrat si cerc se poate face foarte usor la nivel logic, plecand de la definitii, fara a fi necesar sa desenezi formele respective (sa le reprezinti concret).

Faptul ca tu consideri ca a te gandi la un lucru materializeaza acel lucru e ceva ce nu pot sa iau la modul serios, tocmai pentru ca te poti gandi si la definitii complet incoerente, ca de exemplu "patrat rotund", a caror "reprezentare" fie ea si mentala este un nonsens deci nu se poate concretiza deloc.

CitatOrice cuvant are o definitie gandita spre a putea analiza rational sa zicem orice si deci si existentialitatea universului.
Da, dar existenta conceptelor incoerente e incontestabila, desi ceea ce reprezinta ele nu poate exista.

CitatDaca unui copil sau unui om care nu cunoaste intelesul cuvantului patrat i se spune pentru prima data despre un patrat acesta va intreba uimit ce este un patrat
Perfect de acord. Ce nu accept este ca pana acel copil nu afla intelesul acestui concept, acel concept nu exista inca. Si nu ma refer in "mentalul" copilului ci ca definitie si acceptiune larg cunoscuta si acceptata. Sunt multe concepte care exista si care nu sunt cunoscute de multi copii de pe planeta asta, ca atare consider argumentul tau nul.

Citatsi dupa ce afla ce este atunci el va materializa in mintea sa patratul pentru ca s-il imagineaza si chiar il va desena in vederea materializarii in natura daca ise cere sa faca acest lucru.....a se vedea trasarea unei gropi de fundatie de exemplu.
Se pare ca avem definitii diferite ale conceptului de "materializare". E inutil sa mai continuam pana nu plecam de la aceleasi definitii.

e-
Don't believe everything you think.

ICS

Citat din: Mishulanu din Iunie 29, 2010, 09:04:00 PM
Citat din: ICS din Iunie 29, 2010, 05:50:28 PM
Uluitor!Fotonul nu este de natura materiala?Exista ceva care sa nu fie de natura materiala?
Din cate stiu eu, materie inseamana ceva care are masa, precum atomii si constituentii atomilor. Fotonul nu are masa, deci poate fi privit ca energie pura.
Energia este o forma de manifestare a materiei si este cam hazardat sa vorbim despre ceva pur in univers avand in vedere amestecul atator forme de manifestare a materiei.Masa fotonului este considerata a fi zero asta numai ca sa iasa bine consecintele asa zisei teorii a relativitatii.Daca un foton nu are masa atunci cum explici impulsul fotonului asupra oricarui corp atins?

Electron

Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 01:57:10 PM
Masa fotonului este considerata a fi zero asta numai ca sa iasa bine consecintele asa zisei teorii a relativitatii.
Se pare ca si tu faci afirmatii hazardate.

CitatDaca un foton nu are masa atunci cum explici impulsul fotonului asupra oricarui corp atins?
Asta se explica foarte usor, daca cunosti diferenta dintre masa de miscare si masa de repaus in fizica.

e-
Don't believe everything you think.

123

Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 01:57:10 PM
Energia este o forma de manifestare a materiei

Eu as zice ca e exact invers, materia e o forma de manifestare a energiei.

florin_try

Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 01:57:10 PM
Daca un foton nu are masa atunci cum explici impulsul fotonului asupra oricarui corp atins?

Cred ca relatia masa-energie-moment din relativitate da raspunsul la intrebare.
Relatia este:
E2=(mc2)2 + (pc)2
unde p este impulsul (sau moment liniar)
Energia poate fi ne-nula cind masa e zero!
Cu alte cuvinte fotonul are energie pentru ca are impuls, chiar daca nu are masa de repaus. Bineinteles, impulsul si energia fotonului au efecte masurabile, dupa cum tu ai indicat.

Mishulanu

Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 01:57:10 PM
Energia este o forma de manifestare a materiei si este cam hazardat sa vorbim despre ceva pur in univers avand in vedere amestecul atator forme de manifestare a materiei.
Energia si materia sunt doua fete ale aceleiasi monezi, nu se poate spune ca una e mai fundamentala decat cealalta. Fotonii, electronii si cuarcii pot fi considerate niste stari foarte pure ale materiei/energiei, pentru ca sunt particule fundamentale, nu pot fi amestecate cu altceva, care sa le strice puritatea.

CitatMasa fotonului este considerata a fi zero asta numai ca sa iasa bine consecintele asa zisei teorii a relativitatii.
Ce dovezi ai ca masa de repaus a fotonului e diferita de 0? Toate datele experimentale de pana acum zic ca masa de repaus a fotonului e 0.

ICS

Citat din: 123 din Iunie 30, 2010, 02:51:03 PM
Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 01:57:10 PM
Energia este o forma de manifestare a materiei

Eu as zice ca e exact invers, materia e o forma de manifestare a energiei.
Eu cred ca totul este materie inclusiv energia numai ca energia este o forma de manifestare a materiei deoarece prin condensare energia care este invizibila devine vizibila sub forma solida,lichida,gazoasa si sub forma de plasma.Exista plasma invizibila?

Mishulanu

Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 05:13:17 PM
Eu cred ca totul este materie inclusiv energia numai ca energia este o forma de manifestare a materiei deoarece prin condensare energia care este invizibila devine vizibila sub forma solida,lichida,gazoasa si sub forma de plasma.Exista plasma invizibila?
Fotonii sunt energie, si pe cei cu lungimi de unda corespunzatoare ii vezi tot timpul.

florin_try


Iar energia ce este?

stroke_avc

de se nuneste constiEnta si nu constIInta??? o intrebare nevinovata....

mircea_p

#85
Citat din: stroke_avc din Iunie 03, 2011, 01:27:39 AM
de se nuneste constiEnta si nu constIInta??? o intrebare nevinovata....
Sant doua cuvinte diferite care desemneaza concepte diferite. Care e sensul intrebarii?

A.Mot-old

Citat din: stroke_avc din Iunie 03, 2011, 01:27:39 AM
de se nuneste constiEnta si nu constIInta??? o intrebare nevinovata....
Constienta=luciditate=claritate in gandire
Constiinta=gandire.................Care este deci diferenta intre constienta si constiinta?Toti oamenii gandesc dar nu toti gandesc clar tot timpul...... ;D
Adevărul Absolut Este Etern!