Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

constienta.

Creat de florin_try, Februarie 14, 2010, 10:24:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try

Oare constienta e doar rezultatul bio-chimiei din creier, sau ceva mai mult decit atit?
Imi vine greu sa fac legatura intre reactii chimice / transfer de semnal electric si actul de a deveni consient de sine si de jur.

valangjed

Si , atunci ce facem?Incepem sa credem in zei , reincarnare , suflet nemuritor si alte astfel de aberatii?
Eu cred ca ar fi mai bine sa cercetam problema stiintific si intr-o zi , oarecare ,vor aparea si rezultatele.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

florin_try

A, nu... se poate urma o cale diferita.
Inainte de a sari la spirite si suflet nemuritor, iata niste linkuri interesante.

http://www.romanfrigg.org/writings/GRW%20Theory.pdf
http://www.scaruffi.com/mind/penrose.html



Adi

Pentru cei care nu avem timp sa urmarim fiecare link, e bine sa faci tu intai un rezumat de maxim un paragraf la ceea ce vom gasi acolo. Asta ne va trezi interesul si poate vom citi totul. Desi faci un act de voluntariat in a ne oferi linkurile, tot trebuie sa ne "vinzi" ideea de a le citi, adica sa ne convingi ca merita sa ne citim. Asa e, trebuie sa "vinzi" chiar ideea de a il ajuta pe om pe gratis. :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Skolon

Eu sunt informatician iar pentru mine conştienţa este foarte asemănătoare cu un program care rulează pe o maşină de calcul.

Bineînţeles e vorba de un program extrem de complex, la un nivel pe care noi încă nu-l putem atinge. Poate vom putea în câteva zeci de ani.

Simultan cu programul "conştiinţa" creierul rulează multe alte programe care spre deosebire de primul au scopuri mult mai precise: să menţină în funcţiune diferite "subsisteme". Scopul conştiinţei e foarte neclar dar probabil este un "program" care trebuie să aibe grijă de întregul sistem, adică trebuie să interacţioneze cu exteriorul încercând să-i asigure supravieţuirea. Acest scop are o consecinţă aparte: face să apară noţiunea de diferenţă dintre exterior şi suma componentelor/sistemelor interioare.

Programele de calculator de azi nu au această componentă, ele concentrându-se doar asupra scopurilor "interne" cu care s-au "născut". Nici măcar aplicaţiile de genul viruşilor nu au ceva care să le asemene cu conştienţa, adică ele vor doar să se reproducă şi nu să se auto-preserveze.

Adi

Citat din: florin_try din Februarie 14, 2010, 10:24:48 AM
Oare constienta e doar rezultatul bio-chimiei din creier, sau ceva mai mult decit atit?

Constiinta nu a fost inca explicata siintific, dar banuiala mea este ca va fi explicata doar prin procese bio-fizico-chimice din creier, adica in mod natural, fara sa fie nevoie de a se introduce notiunea de suflet. Stiinta a tot facut experimente pe creier si nu a gasit urma de suflet pana acum.

Un articol sugestiv despre cautarea sufletului in creier la Stiinta.info:
http://www.stiinta.info/news/649/
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: florin_try din Februarie 14, 2010, 10:24:48 AM
Oare constienta e doar rezultatul bio-chimiei din creier, sau ceva mai mult decit atit?
Imi vine greu sa fac legatura intre reactii chimice / transfer de semnal electric si actul de a deveni consient de sine si de jur.

Doar? Dai senzatia ca intelegi foarte bine procesele astea si ti se par mult prea simple si rudimentare ca sa explice constienta.
Ori ai de fapt un raspuns gata la intrebare, ceva care sa dea un sens vietii si existentei, in care caz e doar o intrebare retorica.

AlexandruLazar

Nu știu în ce măsură analogia cu un program "se ține pe picioare". Poate e doar impresia mea însă conștiența mi se pare că e stateless, un program nu este.

Adi

Ce intelegi prin "stateless"?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

#9
CitatAcest scop are o consecinţă aparte: face să apară noţiunea de diferenţă dintre exterior şi suma componentelor/sistemelor interioare.

Programele de calculator de azi nu au această componentă, ele concentrându-se doar asupra scopurilor "interne" cu care s-au "născut". Nici măcar aplicaţiile de genul viruşilor nu au ceva care să le asemene cu conştienţa, adică ele vor doar să se reproducă şi nu să se auto-preserveze.
Prima intrebare:
Cum explici faptul ca unor programe din astea le plac alte programe "exterioare"(de obicei de sex opus) pana la nivelul in care se considera predestinate. La fel de aberant poate fi si pe invers adica nu se pot suporta, nu neaparat avand explicatii exacte.
A doua intrebare:
Autocontrolul de care vorbesc multi si de multe feluri sa insemne oare ceva ?
Avertisment: A nu se intelege ca ce am intrebat si stiu explica.
Marturisire:
Nici eu nu sunt ferm convins ca exista suflet, dar mai las loc de intors in aceasta privinta.
Oricum sa existe suflet trebuie sa existe "iubirea" dar, fara sa aibe legatura nici cu instinctul de reproducere nici cu cel matern si poate ca mai sunt si alte instincte.

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Aprilie 05, 2010, 03:05:30 AM
Ce intelegi prin "stateless"?

Functionarea unui program pe un calculator corespunde, din punct de vedere matematic, unui automat finit: are un numar finit de stari intre care, in functie de anumite conditii, se poate trece. Prin stare, matematic, poti intelege un vector cu n elemente, totalitatea vectorilor astfel posibili formand multimea starilor. Desigur, programele complexe au un numar enorm de stari, dar la baza, functioneaza doua proprietati:

1. Functionarea programului este determinata, in sensul ca daca cunosti starea la un moment dat, poti sa spui care va fi urmatoarea stare (asta functioneaza chiar si atunci cand programul functioneaza cu intrari din afara -- pentru ca si acestea sunt toate de lungime finita, deci introduc un numar finit de stari).

2. Functionarea programului decurge numai intr-un numar finit de stari predefinite, adica programul nu poate sa intre intr-o stare care sa nu fi fost prevazuta de la inceput, iar numarul starilor este finit. De pilda, un program care seteaza si reseteaza un bistabil ideal e caracterizat complet de starile acestuia, deci poti spune ca are practic doua stari -- 1 si 0. Un asemenea program nu va putea niciodata sa treaca, de exemplu, in starea 2, sau intr-o stare nedefinita, nici 1 nici 0.

Nu cred ca asta e ceva valabil pentru constienta (cu emfaza pe 'nu cred' -- nu mi-am pus niciodata problema de a demonstra asta, m-am gandit numai atunci cand am postat raspunsul). Un program "constienta" mi se pare nerealizabil. #2 nu mi se pare realizabil: un numar finit de variabile de stare (deci de lucruri care ne definesc ca oameni) mi se pare acceptabil, insa nu cred ca domeniul lor de valori poate fi considerat finit si discret, ca sa genereze un numar finit de stari; asta ar insemna ca este teoretic posibil ca doi oameni sa aiba exact aceeasi perceptia a propriei lor persoane, iar asta mi se pare fizic imposibil -- ar insemna sa fi fost nascuti la exact acelasi moment, in exact acelasi loc, cu exact aceeasi mostenire genetica si exact acelasi sir de evenimente ulterioare.

Chiar daca am accepta #2, mi se pare nerealizabil si #1. Mi se pare ca imaginea noastra despre sine se formeaza spontan, adica se introduc tot timpul stari noi in program, care nu au fost efectiv concepute la "startul" sau.

Poate cineva care se pricepe la psihologie ceva mai bine ne-ar putea lamuri mai pe larg despre asta, eu unul ma pricep mai bine la programare decat la asta.

infinit

Citat din: valangjed din Februarie 14, 2010, 08:53:01 PM
Si , atunci ce facem?Incepem sa credem in zei , reincarnare , suflet nemuritor si alte astfel de aberatii?
Eu cred ca ar fi mai bine sa cercetam problema stiintific si intr-o zi , oarecare ,vor aparea si rezultatele.

eu cred ca nu ar trebui sa fim ignoranti si sa catalogam din start "aberatii" fara a le putea intelege :).

exista probabilitatea "sa" si probabilitatea "sa". relativ. prin simpla catalogare "aberatii" nu mai esti relativ, prin urmare devii un ignorant, care neaga insasi stiinta :)

florin_try

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 06, 2010, 01:51:38 AM

Mi se pare ca imaginea noastra despre sine se formeaza spontan, adica se introduc tot timpul stari noi in program, care nu au fost efectiv concepute la "startul" sau.


Dar e posibil ca o entitate hardware, la un moment dat sa poata lua la cunostinta de sine, doar rulind un algoritm?

Daca da, atunci (teoretic/in principiu cel putin) am putea virtualiza acel algoritm pentru procesorul x86. Iar la rulare ar trebui ca orice computer x86 sa capete constienta de sine?

florin_try

Daca cineva ar reusi sa inregistreze toate semnalele biochimice din creierul lui John timp de o ora, acea inregistrare este John?
Pe urma daca ar reusi ca acele semnalele inregistrate de la John, sa le "ruleze" in creierul lui Alice, devine Alice John pentru o ora? Si in acest timp Alice se va percepe pe fine a fi John?  Daca da, avem 2 John-i care se percep in mod unic ca UNICUL John?

Adi

E una perceptia si e alta sa fii. Doar John mai poate produce noi semnale ale lui John pentru inca o noua ora. Alice se poate doar uita la ce simte John ca la un film. Cu tehnologia din prezent nu se poate nici asta, dar pe viitor cine stie ... Ar fi foarte util in medicina, cand pacientul nu ar trebui sa povesteasca simptomele, ci doctorul ar simti pe pielea lui toate durerile si apoi ar diagnostica instantaneu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro