Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

dezbatere: care e interpretarea corecta a Teoriei Relativitatii?

Creat de emanuel, Februarie 05, 2010, 11:01:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

#45
Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 11:31:10 AM
Sunt de acord ca nu exista SR absolute,
emanuel, incepi sa devii incoerent. (Adica erai incoerent de la inceput, dar acum incepi sa te contrazici flagrant.) Mai inainte spuneai ca :
Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 12:36:06 AM
Deci SR al spatiului intreg si infinit ( care nu are un centru, aici iai dreptate ) observa tot experimentul si din acest SR se poate exprima la modul absolut care SR este in miscare cu ce viteza si care este in repaus.

Deci cum e? Dupa tine exista SR absolut sau nu? Mai clar: conform interpretarii tale a TR, exista SR absolut sau nu?

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Exista SR absolut, si anume spatiul, univresul infinit, insa pentru noi nu exista deoarece noi nu putem vedea intreg spatiul si sa calculam tot ce se intampla in tot spatiul. Noi  mereu ne raportam la un anumit SR pe care la o anumit moment dat il consideram absolut, inevitabil. Daca nu am considera absolut un SR care de fapt nu este absolut atunci nu am putea sa calculam absolut nimic iin jurul nostru, nici macar distanta de la un obiect la altul.

De exemplu in cazul gemenilor noi spunem : din punctul de vedere al cutarui geaman .......... Ori daca rezolvam problema din punctul de vedere al cutarui geaman atunci deja am absolutizat SR-ul lui. De exemplu spunem ca in timpul calatoriei fiecare geaman vede altceva. Apoi cand se intoarce acasa lasam punctul de vedere pe care geamanul il avea in spatiu, si luam in considerare numai punctul de vedere al geamanului de pe pamant, si spunem ca numai ceasul celui din spatiu a mers mai lent si il dam inainte numai pe ala. Insa in spatiu fiecare geaman vedea ca ceasul celuilalt merge mai lent. Deci oricum ar fi, noi oamenii ne rezolvam problemele numai din punctul nostru de vedere, al SR-urilor noastre, si nu din punctul de vedere al unui SR care sa zicem ar fi in galaxia X la 1500 de ani lumina distanta de noi. Deci noi mereu suntem subiectivi, dar neglijam numai energiile care sunt prea mici ca sa le mai luam in calcul, caci orice am face noi oricum nu putem sa calculam toate transferurile de energie din tot universul.

Deci exista SR absolut, tot universul, insa noi neglijam ce se intampla in univres la prea mare distanta de noi. De aia si avem tot timpul randament mai mic de 100% in orice lucru pe care il facem. Doar din punctul nostru de vedere limitat nu exista SR absolut pentru ca nu il putem noi vedea.

As putea sa zic, dupa cum ai zis si tu mai sus, ca tot universul se misca iar racheta sta pe loc in spatiu. Adica racheta impinge tot universul cu motoarele ei. Iar daca as face o nano-racheta, atunci aia ar avea niste motoare si mai mici, deci geamanul din nano-racheta ar spune ca cu cat esti mai mic cu atata ai nevoie de mai putina energie ca sa impingi tot universul cu motoarele rachetei. Deci uite ce chestii ciudate se pot spune cand incepi sa gandesti rational. Insa noi gandim rational doar in curtea noastra si ne intereseaza doar ce vedem noi la nivelul nostru de existenta omenesc. De aia tot timpul spunem ca racheta pleaca de pe pamant.

Nu e asa ?

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 03:56:30 PM
Exista SR absolut, si anume spatiul, univresul infinit, insa pentru noi nu exista deoarece noi nu putem vedea intreg spatiul si sa calculam tot ce se intampla in tot spatiul.
In primul rand, lasa aceaste generalizari inepte cu "noi" asa si "noi" pe dincolo. Aici nu e nici un "noi" in discutie. E modul tau de a interpreta TR, in dezbatere fata in fata cu modul de interpretare al altora, in acest caz (cand discuti cu mine) al meu. Aici e vorba sa vedem care interptetare e corecta, care corespunde continutului Teoriei Relativitatii.

Ai venit cu pretentia ca eu nu prezint pe acest forum corect TR, ci interptetarea mea gresita a acesteia. Scopul acestei dezbateri este sa vedem cine are dreptate: tu cu interptarea ta in care la viteza 99,999% din c fata de Pamant, geamanul de pe nava vede ceasul de pe Pamant mergand mai repede decat al sau, sau a mea in care la viteza 99,999% din c fata de Pamant geamanul de pe nava vede ceasul de pe Pamant mergand mai lent decat al sau.

Daca nu esti de acord ca acesta este scopul discutiei, te rog sa explici care consideri ca e scopul ei. Iar daca esti de acord, te rog sa confirmi ca asta e scopul si ca asta e pozitia pe care o aperi (si anume ca la viteza 99,999% din c fata de Pamant, geamanul de pe nava vede ceasul de pe Pamant mergand mai repede decat al sau).

In mod evident "noi" doi nu gandim la fel, deci nu te mai lega de ce crezi tu ca fac si gandesc alti. Tu prezinta ce si cum gandesti tu, iar eu voi prezenta ce si cum gandesc eu. Cele doua moduri de interpretare a TR sunt in discutie si pentru fiecare trebuie aduse argumentele de rigoare, de catre cel care le apara.

--

In al doilea rand, ceea ce spui mai sus contrazice direct ce ai spus aici, si vad ca trebuie sa repet:
Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 12:36:06 AM
Deci SR al spatiului intreg si infinit ( care nu are un centru, aici iai dreptate ) observa tot experimentul si din acest SR se poate exprima la modul absolut care SR este in miscare cu ce viteza si care este in repaus.
si pe care ai mai afirmat-o si aici:
Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 12:04:59 AM
Da, fata de spatiul infint al universului care sunt eu. Eu sunt SR absolut, cel care vad experimentul cu cei doi.
Te rog sa raspunzi clar si la obiect: Tu consideri ca exista un SR absolut fata de care sa putem determina care ceas "merge mai repede" si care "mai incet" la modul absolut? Da sau nu?


e-

PS: dupa cum vezi, sunt 2 puncte la care astept raspuns de data asta.
Don't believe everything you think.

emanuel

Pai...........
Imi pun mai intai intrebarea : poate oare geamanul din racheta sa zica in timpul calatoriei ca ii merge ceasul mai rapid decat cel de pe pamant si cand vine acasa sa considere asa deodata ca ceasul lui a mers mai rapid decat cel de pe pamant ? Nu poate pentru ca :
Daca ar putea sa zica atunci el ar putea sa considere ca a impins tot universul cu motoarele rachetei lui si el a ramas pe loc. Eu zic ca nu poate. Atunci imi mai pun o intrebare : poate geamanul de pe racheta sa vada ca ceasul celui de pe pamant merge mai lent si geamanul de pe pamant sa vada ca ceasul celui din racheta merge mai lent ? Nu cred ca poate. Caci daca ar vedea amandoi asa atunci ceasurile s-ar contrazice, caci nu se poate ca amandoua sa mearga mai lent decat celalalt. Deci atunci cel de pe racheta nu poate sa spunca ca ceasul lui merge mai rapid, ci trebuie sa recunoasca ca merge mai lent. Si cand se intoarce acasa chiar observa ca avea dreptate.
Nu e asa ?

Deci atunci exista SR absolut fata de care noi masuram cine este in repaus si cine nu : fiecare SR este absolut pentru sine insusi, si daca isi muta pozitia fata de cea care o avea in trecut atunci el trebuie sa consume o energie, si deci daca consuma o energie el isi da seama ca merge, si astfel stie ca ceasul lui merge mai lent. Deci SRa absolut e fiecare SR fata de sine insusi. Unde gresesc ? Deci cand eu am in momentul t' alta pozitie decat aceea care o aveam in momentul t anterior, atunci eu imi dau seama ca m-am miscatsi astfel imi dau seama ca ceasul meu a mers mai lent pe timpul miscarii. Si chestia este ca indiferent ce cred eu, atunci cand un corp isi modifica pozitia consuma energie si astfel ceasul lui merge mai lent in timpul miscarii. Noi doar observam asta, nu influentam noi cu nimic prin gandirea noastra acest proces, acest proces este al naturii si nu depinde de ce credem noi, ca ne-am miscat sau nu. Deci chiar daca eu consider ca nu m-am miscat si mint, totusi adevarul ramane acelasi, ca m-am miscat si astfel in mine s-a schimbat ceva : am consumat o energie si ceasul meu a ramas in urma.

Deci exista SR absolut fata de care masuram in mod absolut cine se misca si cine nu : fiecare SR este absolut fata de sine insusi. In ultimele doua postari am facut unele afirmatii gresite, insa le-am corectat in postarea de fata. Sper sa se observe.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 05:15:41 PM
Pai...........
Imi pun mai intai intrebarea : poate oare geamanul din racheta sa zica in timpul calatoriei ca ii merge ceasul mai rapid decat cel de pe pamant si cand vine acasa sa considere asa deodata ca ceasul lui a mers mai rapid decat cel de pe pamant ? Nu poate pentru ca :
Daca ar putea sa zica atunci el ar putea sa considere ca a impins tot universul cu motoarele rachetei lui si el a ramas pe loc.
Acest rationament al tau e complet gresit. Nu este nici o conexiune logica intre faptul ca la viteza constanta gemenii vad ceasul fratelui lor mergand mai incet decat al lor si "impingerea intregului Univers". Cu astfel de incoerente vrei sa iti aperi interpretarile tale ale TR si sa demonstrezi ca eu gresesc? Incepi sa-ti bati joc sau ce?

CitatEu zic ca nu poate.
Sunt de acord cu tine: rationamentele tale gresite sunt imposibile. Ceva rationamente corecte ai?

CitatAtunci imi mai pun o intrebare : poate geamanul de pe racheta sa vada ca ceasul celui de pe pamant merge mai lent si geamanul de pe pamant sa vada ca ceasul celui din racheta merge mai lent ? Nu cred ca poate.
Credintele tale sunt irelevante. Ce e important sunt argumentele pe care le poti aduce in sprijinul afirmatiilor tale.

CitatCaci daca ar vedea amandoi asa atunci ceasurile s-ar contrazice, caci nu se poate ca amandoua sa mearga mai lent decat celalalt.
S-ar contrazice daca ar exista un sistem de referinta absolut, dar inca nu ai demonstrat ca asa ceva exista. Te intreb inca o data in mod direct: in interpretarea ta a TR exista un sistem de referinta absolut? Da sau nu?

CitatDeci atunci cel de pe racheta nu poate sa spunca ca ceasul lui merge mai rapid, ci trebuie sa recunoasca ca merge mai lent.
Ar trebui daca ar exista un sistem de referinta absolut. Inca nu ai indicat care e acela.

CitatSi cand se intoarce acasa chiar observa ca avea dreptate.
Nu e asa ?
Faptul ca se intoarce si vede ca ceasul sau a ramas in urma nu inseamna ca ai dreptate ca ar exista un sistem de referinta absolut. 

CitatDeci atunci exista SR absolut fata de care noi masuram cine este in repaus si cine nu : fiecare SR este absolut pentru sine insusi,
Tu chiar vorbesti serios? Adica tu nici macar nu sti care e distinctia intre "absolut" si "relativ" ?!?!? Asta chiar e ridicol!  :D

CitatSi chestia este ca indiferent ce cred eu, atunci cand un corp isi modifica pozitia consuma energie
Asta e buna! Adica indiferent cat aberezi tu, concluziile tale sunt corecte, pentru ca ... spui tu? Daca ai cunoaste legile dinamicii ai vedea ca nu e nevoie de energie pentru ca un corp sa-si schimbe pozitia. Cu alte cuvinte, orice ai crede tu, un corp poate sa-si modifice pozitia si fara sa consume energie. :D

CitatDeci chiar daca eu consider ca nu m-am miscat si mint, totusi adevarul ramane acelasi, ca m-am miscat si astfel in mine s-a schimbat ceva : am consumat o energie si ceasul meu a ramas in urma.
Asta e aberatia ta si nu rezulta de nicaieri din TR o asemenea ineptie. Chiar te rog sa o demonstrezi pe baza TR daca tu crezi ca ai dreptate.

CitatDeci exista SR absolut fata de care masuram in mod absolut cine se misca si cine nu : fiecare SR este absolut fata de sine insusi.
:D :D :D Iar ineptia asta maxima. Incredibil! :D

CitatIn ultimele doua postari am facut unele afirmatii gresite, insa le-am corectat in postarea de fata. Sper sa se observe.
Daca tu crezi ca ti-ai corectat greselile din ultimele postari cu erorile din acset post, atunci te inseli amarnic. Cand vei intelege ce inseamna "reper absolut" si ce inseamna "reper relativ", sa vii sa mai discutam. La ce ineptii emiti deocamdata nici nu are rost sa mai continuam. E absolut ridicol ca cineva care nu intelege conceptul de "absolut" sa pretinda ca intelege corect Teoria Relativitatii.

:D :D :D


e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Pai ce e absurd in a spune ca orice SR este absolut pentru sine insusi ? Adica asta inseamna ca daca el se misca atunci se misca fata de sine insusi cum era el in trecut, si daca sta pe loc atunci el sta pe loc fata de sine insusi. Deci mi se poare corect.

Si cum explici tu ca daca racheta se misca ( si nu misca ea universul )  totusi ceasul din racheta merge mai incet ? Deci sa tinem cont ca TR spune ca orice SR care merge cu viteza superioara fata de alt SR are timpul incetinit. Deci pentru ca geamanul din racheta sa vada ceasul celui de pe pamant ca merge mai incet TREBUIE ca el sa mearga mai incet decat cel de pe pamant. Adica el trebuei sa vada, cum o face nu stiu ca eu nu imi dau seama, ca cel de pe pamant se misca cu viteza si el sta pe loc. Insa eu nu pot intelege cum vede el as ceva, cand el stie ca el se misca cu viteza cu care vede ca pamantul se departeaza de el. Pai de aici se deduce ca geamanul din racheta, care vede tot universul ca se misca fata de el si el se considera in repaus, crede ca el impinge universul cu motoarele rachetei.   :D ;D. Altfel de ce ar mai da drumul la motoare daca ar considera ca universul oricum s-ar misca singur fata de el. Faptul ca da drumul la motoare inseamna ca el crede ca misca el universul cu motoarele lui. Hahahahaha. Faina chestia asta. As vrea sa fac si eu asta, sa misc universul cu picioarele cand merg pe strada.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 07:55:49 PM
Pai ce e absurd in a spune ca orice SR este absolut pentru sine insusi ? Adica asta inseamna ca daca el se misca atunci se misca fata de sine insusi cum era el in trecut, si daca sta pe loc atunci el sta pe loc fata de sine insusi. Deci mi se poare corect.
Este absurd pentru ca habar nu ai ce inseamna "reper absolut". Asta e o lacuna nu doar grava dar si foarte ridicola. :D


CitatSi cum explici tu ca daca racheta se misca ( si nu misca ea universul )  totusi ceasul din racheta merge mai incet ? Deci sa tinem cont ca TR spune ca orice SR care merge cu viteza superioara fata de alt SR are timpul incetinit.
Pe bune? Unde spune TR asa ineptie? Cum anume determini tu viteza unui SR, ca sa stii daca altul are viteza "superioara" lui?

CitatDeci pentru ca geamanul din racheta sa vada ceasul celui de pe pamant ca merge mai incet TREBUIE ca el sa mearga mai incet decat cel de pe pamant.
Fals. Cu atat mai fals cu cat nu exista viteze absolute.

CitatAdica el trebuei sa vada, cum o face nu stiu ca eu nu imi dau seama, ca cel de pe pamant se misca cu viteza si el sta pe loc.
Pai privind din sistemul lui de referinta, el sta pe loc. Nici atat nu pricepi?

CitatInsa eu nu pot intelege cum vede el as ceva, cand el stie ca el se misca cu viteza cu care vede ca pamantul se departeaza de el.
De unde stie el ca se misca, atunci cand are viteza constanta fata de Pamant? Sa zicem ca de la inceputul calatoriei geamanul din nava a dormit si se trezeste doar cand nava sa are deja viteza constanta fata de Pamant. Ce experiment poate face el ca sa determine daca el se misca si nu Pamantul? Hai arata-ti stiinta, ca sunt tare curios!

CitatPai de aici se deduce ca geamanul din racheta, care vede tot universul ca se misca fata de el si el se considera in repaus, crede ca el impinge universul cu motoarele rachetei.   :D ;D.
Pai ziceai ca nu putem vedea tot Universul. Acum iar o intorci? Ce-ar fi sa te decizi o data si o data?

CitatAltfel de ce ar mai da drumul la motoare daca ar considera ca universul oricum s-ar misca singur fata de el.
Cand a ajuns la viteza constanta fata de Pamant (si a scapat de influenta gravitationala a Pamantului) nu mai da drumul la motoare, ca daca ar face-o ar fi accelerat si asta inseamna sa nu mai aiba viteza constanta.

CitatFaptul ca da drumul la motoare inseamna ca el crede ca misca el universul cu motoarele lui. Hahahahaha.
Aberatiile tale sunt intr-adevar foarte amuzante. Geamanul de pe nava da drumul la motoare ca sa accelereze, nu ca sa miste Universul. Tu chiar nu-ti dai seama ce ineptii afirmi?

CitatFaina chestia asta. As vrea sa fac si eu asta, sa misc universul cu picioarele cand merg pe strada.
Tu ai vrea multe, dar pana una alta nu faci decat sa-ti etalezi ignoranta. Daca ti se pare amuzant si "fain", n-ai decat. A fi ridicol in general nu e chiar o calitate.

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Pai din formula TR despre dilatarea timpului imi dau seama ca daca il maresc pe v  atunci timpul t' este mai mare decat t. Din formula. Deci timpul se dilata cand se merge cu viteza mai mare. Deci daca un SR merge cu viteza mai mare decat alt SR atunci are timpul dilatat. Nu ?

Sa zicem ca geamanul a dosmit si se trezeste in nava. Cand se uita spre pamant ce vede ? Ca pamantul se indeparteaza. Oare se gandeste ca nava impinge pamantul cu focul din motoare si ca nava sta pe loc ? Eu nu cred. Dar daca mai are inca confuzii  :D :D :D  ce trebuie sa faca ? Ca sa isi dea seama mai bine ce trebuie sa faca ? Se uita la stele si vede in ce directie merg si stelele si ce vede ? Ca si stelele merg in aceeasi directie ca si pamantul. Concluzia ? E ca toate stelele si pamantul merg in directie opusa fata de nava. Acuma ce sa faca ? Sa gandeasca ca nava impinge stelele adica toata galaxia ( daca vrea poate sa se uite si la stelele din sute de galaxii si va observa ca si ele merg in aceeasi directie ) sau mai bine zis toate galaxiile observabile si ca el sta pe loc ? M-as mira daca ar crede asta. Deci atunci el are un moment de iluminare si spune : stai frate ca eu merg si nu galaxiile si nava nu impinge galaxiile in spatele meu. Si atunci aplica TR si spune : daca eu merg inseamna ca ceasul meu trebuie sa mearga mai lent decat cel de pe pamant. Si atunci ii apare fratele de pe pamant pe ecran si ii spune : " vaaaai la tine e ora 4 dimineata ? la mine e deja 17 seara; cand ajungi acasa sa nu uiti sa dai ceasul inainte ca ai ramas in urma fata de ceasul meu "

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:16:22 PM
Pai din formula TR despre dilatarea timpului imi dau seama ca daca il maresc pe v  atunci timpul t' este mai mare decat t. Din formula. Deci timpul se dilata cand se merge cu viteza mai mare. Deci daca un SR merge cu viteza mai mare decat alt SR atunci are timpul dilatat. Nu ?

Sa zicem ca geamanul a dosmit si se trezeste in nava. Cand se uita spre pamant ce vede ? Ca pamantul se indeparteaza. Oare se gandeste ca nava impinge pamantul cu focul din motoare si ca nava sta pe loc ? Eu nu cred. Dar daca mai are inca confuzii  :D :D :D  ce trebuie sa faca ? Ca sa isi dea seama mai bine ce trebuie sa faca ? Se uita la stele si vede in ce directie merg si stelele si ce vede ? Ca si stelele merg in aceeasi directie ca si pamantul. Concluzia ? E ca toate stelele si pamantul merg in directie opusa fata de nava. Acuma ce sa faca ? Sa gandeasca ca nava impinge stelele adica toata galaxia ( daca vrea poate sa se uite si la stelele din sute de galaxii si va observa ca si ele merg in aceeasi directie ) sau mai bine zis toate galaxiile observabile si ca el sta pe loc ? M-as mira daca ar crede asta. Deci atunci el are un moment de iluminare si spune : stai frate ca eu merg si nu galaxiile si nava nu impinge galaxiile in spatele meu. Si atunci aplica TR si spune : daca eu merg inseamna ca ceasul meu trebuie sa mearga mai lent decat cel de pe pamant. Si atunci ii apare fratele de pe pamant pe ecran si ii spune : " vaaaai la tine e ora 4 dimineata ? la mine e deja 17 seara; cand ajungi acasa sa nu uiti sa dai ceasul inainte ca ai ramas in urma fata de ceasul meu "

Faci greseli grave grave. Efectiv nu mai stiu ce sa iti spun. Scrii foarte mult si foarte prost. Discuti de paradoxul gemenilor si nu intelegi bazele relativitatii. Trebuie sa studiezi manualul.

Asadar iti fac oficial o oferta de a iti dona noi bani pentru un manual de fizica. Noi, echipa Stiinta Azi. Scopul nostru este de a ajuta la promovarea stiintei in Romania si tu esti un om pasionat de stiinta, dar lipsit de resurse matariale pentru a cumpara un manual. Ai cautat fara succes sa inveti de pe internet si atunci noi iti oferim sursa de care ai nevoie pentru a studia serios: manualul de fizica de a 12-a. Apoi nu vei mai avea nici o scuza ca nu ai studiat manualul. Esti de acord sa iti oferim aceasta donatie?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

emanuel

Mama mia, dar nu pot sa accept ca nu am muncit eu pentru banii vostri.

Insa ziceti-mi ce anume sa caut pe net si caut, ce anume despre TR nu inteleg eu si ar trebui  sa inteleg ? Ca ma gandesc ca daca caut o sa si gasesc si pe net.

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:26:08 PM
Mama mia, dar nu pot sa accept ca nu am muncit eu pentru banii vostri.

Si noi avem sponsori si mai primim bani din reclame. Nu iti face griji, 10 euro nu ne saracesc. Trimite-mi pe privat contul tau de card si iti trimit 40 de RON (cam 10 euro). Cu banii aia poti lua sigur un manual.

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:23:22 PM
Insa ziceti-mi ce anume sa caut pe net si caut, ce anume despre TR nu inteleg eu si ar trebui  sa inteleg ? Ca ma gandesc ca daca caut o sa si gasesc si pe net.

Trebuie sa cauti lectii online, adica un manual pe net, sau un compendiu pe net, sau sa cauti carti scanate, dar iti trebuie un curs metodic pentru liceu de teoria relativitatii. Cel mai simplu eu zic sa iti cumperi un manual. Altfel degeaba tot consumi ore intregi scriind despre teoria relativitatii, nu vei ajunge nicaieri daca nu studiezi manualul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Adi din Februarie 07, 2010, 09:32:00 PM
Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:26:08 PM
Mama mia, dar nu pot sa accept ca nu am muncit eu pentru banii vostri.

Si noi avem sponsori si mai primim bani din reclame. Nu iti face griji, 10 euro nu ne saracesc. Trimite-mi pe privat contul tau de card si iti trimit 40 de RON (cam 10 euro). Cu banii aia poti lua sigur un manual.

PS. Daca chiar nu poti si nu poti sa accepti o donatie, iti propun sa faci ceva pentru Stiinta Azi pentru a merita acesti bani. Sunt foarte multe ce le poti face, de exemplu sa pui articole cu formule in Latex la noi pe site, pe care le vei lua din manual, dupa ce vei cumpara manualul. Caci noi construim acum lectii online si formule online si vrem sa avem cat mai multe formule sa apare siteul la cat mai multe cautari de formule. Si vei incepe cu a scrie formulele din teoria relativitatii. Si vei face articolase de genul: Principiile de baza ale teoriei relativitatii si vei lua textul din manul. Nu va fi plagiat, ca astea ai voie sa le preiei, sunt legi ale fizicii, sunt peste tot. Apoi face face cate un articol cu fiecare formula relavanta si vei scrie cateva cuvinte de explicatii la ea. Ce zici?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:16:22 PM
Pai din formula TR despre dilatarea timpului imi dau seama ca daca il maresc pe v  atunci timpul t' este mai mare decat t. Din formula. Deci timpul se dilata cand se merge cu viteza mai mare. Deci daca un SR merge cu viteza mai mare decat alt SR atunci are timpul dilatat. Nu ?
emanuel, aplici formule complet aiurea fara sa intelegi ce inseamna ele.

Formula care arata ca timpul din sistemul de referinta (inertial) care se misca fata de altul este incetinit este o formula de transformare de coordonate (a timpului in acest caz). Esti de acord cu asta? Da sau nu?

CitatSa zicem ca geamanul a dosmit si se trezeste in nava. Cand se uita spre pamant ce vede ? Ca pamantul se indeparteaza.
Corect. De precizat ca deja nava are viteza constanta fata de Pamant.

CitatOare se gandeste ca nava impinge pamantul cu focul din motoare si ca nava sta pe loc ? Eu nu cred.
Cand viteza navei e deja constanta fata de Pamant, motoarele navei nu mai functioneaza. Ce e asa de greu de priceput? Iar ce "gandeste" geamanul nu se determina pe baza fabulatiilor tale ignorante, ci pe baza a ceea ce poate el sa determine prin experimentele fizice pe care le poate face. 

CitatDar daca mai are inca confuzii  :D :D :D  ce trebuie sa faca ? Ca sa isi dea seama mai bine ce trebuie sa faca ? Se uita la stele si vede in ce directie merg si stelele si ce vede ?
Adica tu presupui ca geamanul este inca in galaxia noastra. Dar poate se trezeste cand deja e in spatiul intergalactic. In acel moment, cand se uita la galaxii, vede ca toate se indeparteaza de el, inclusiv Calea Lactee. Acum, te rog sa precizezi care din galaxii se afla "in repaus absolut". Hai, ca sunt curios ce mai zici.


CitatCa si stelele merg in aceeasi directie ca si pamantul. Concluzia ? E ca toate stelele si pamantul merg in directie opusa fata de nava. Acuma ce sa faca ? Sa gandeasca ca nava impinge stelele adica toata galaxia ( daca vrea poate sa se uite si la stelele din sute de galaxii si va observa ca si ele merg in aceeasi directie ) sau mai bine zis toate galaxiile observabile si ca el sta pe loc ?
Iata ca aberezi cat cuprinde. Galaxiile nu sunt fixe una fata de alta. (Te rog sa aduci o dovada cat de cat ca ele sunt fixe una fata de alta.) Ca atare, daca din nava geamanul vede Calea Lactee ca indepartandu-se intr-o anumita directie, celelalte galaxii nu se vor indeparta si ele in aceeasi directie. :D

CitatM-as mira daca ar crede asta.
Dat fiind ca nu va observa ce crezi tu ca observa, e clar ca nu va crede aberatiile pe care le emiti tu aici din ignroanta ta dizgratioasa.

CitatDeci atunci el are un moment de iluminare si spune : stai frate ca eu merg si nu galaxiile si nava nu impinge galaxiile in spatele meu.
Nu exista nici un motiv care sa justifice faptul ca motoarele navei ar accelera altceva decat nava, lucru pe care calatorul o poate verifica datorita fortelor de inertie. Ar fi cazul sa incetezi cu aberatiile astea despre "nava impinge galaxiile" ca sunt prea ridicole si sunt complet irelevante.

CitatSi atunci aplica TR si spune : daca eu merg inseamna ca ceasul meu trebuie sa mearga mai lent decat cel de pe pamant.
Daca geamanul ar aplica corect TR, ar spune: in sistemul meu de referinta Pamantul are viteza de 99.9999% din c, ca atare aplicand formula de transformare de coordonate aferenta obtin ca timpul de pe Pamant este incetinit (substantial chiar) fata de cel de pe nava. Te rog sa arati cum poti aplica formula de transformare de coordonate din care sa obtii ca in sistemul de referinta al navei ceasul de pe Pamant merge mai repede decat cel de pe nava. Hai, sa te vad.

CitatSi atunci ii apare fratele de pe pamant pe ecran si ii spune : " vaaaai la tine e ora 4 dimineata ? la mine e deja 17 seara; cand ajungi acasa sa nu uiti sa dai ceasul inainte ca ai ramas in urma fata de ceasul meu "
Amuzant, irelevant si dizgratios. Totul ca rezultat al ignorantei tale.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Iata ce perle incredibile emite emanuel, cand i s-a cerut sa prezinte postulatele TR:
Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:23:22 PM
Pai postulatele sunt astea : daca cineva merge cu viteza mai mare spatiul din el se contracta si timpul se dilata dupa formulele alea care sunt si pe net. Ca nu exista SR absolut in repaus adica care sa fie in repaus fata de univers. Ca lumina are o viteza care nu poate fi depasita. Cam atata.

Mai mult decat atat ce ar fi nevoie, emanuel, ca sa fie demonstrat clar ca interpterarile tale ale TR sunt niste aberatii nascute din ignoranta ta incredibila? Si mai ai tupeul sa acuzi pe altii (pe mine in acest caz) ca prezinta in mod eronat Teoria Relativitatii pe acest forum? Nu-ti crapa obrazul de rusine, emanuel?

e-

Don't believe everything you think.

Electron

emanuel, mai doresti sa continui aceasta dezbatere? Da sau nu?

Daca da, esti de acord sa stabilim niste reguli pentru a ne asigura ca vom avansa si nu ne vom pierde pe tangente irelevante? Eu am tendinta sa analizez totul in detaliu si tu ai tendinta sa scrii multe lucruri care nu sunt neaparat la subiect. Asa ca, daca doresti sa continui dezbaterea, voi propune niste reguli cat mai simple pentru a mari eficienta dezbaterii.

Daca nu, de ce nu? Recunosti ca ai gresit si ca TR este prezentata corect pe acest forum de catre Adi si de catre mine?

e-
Don't believe everything you think.