Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

timp tridimensional

Creat de emanuel, Februarie 03, 2010, 10:22:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

emanuel

ok .

Chestia e ca eu ma gandeam ca daca eu merg cu viteza atunci spatiul din mine se contracta pe directia deplasarii iar timpul se dilata " pe aceeasi directie " si nu si pe celelalte doua dimensiuni spatiale. Insa cred ca aici m-am inselat, ca timpul se dilata pe toate dimensiunile spatiale deodata, chiar daca spatiul se contracta pe o singura dimensiune. E ilogic sa fie asa insa poate ca timpul e o singura dimensiune.

Aici se gaseste filme despre savantul ala care a zis ca timpul nu e dimensiune prorpiu-zisa.   

http://www.youtube.com/profile?user=10thdim#g/u

Ma rog....

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 04, 2010, 10:33:19 AM
ok .

Chestia e ca eu ma gandeam ca daca eu merg cu viteza atunci spatiul din mine se contracta pe directia deplasarii iar timpul se dilata " pe aceeasi directie " si nu si pe celelalte doua dimensiuni spatiale. Insa cred ca aici m-am inselat, ca timpul se dilata pe toate dimensiunile spatiale deodata, chiar daca spatiul se contracta pe o singura dimensiune. E ilogic sa fie asa insa poate ca timpul e o singura dimensiune.
:D Hilar de-a dreptul!

CitatAici se gaseste filme despre savantul ala care a zis ca timpul nu e dimensiune prorpiu-zisa. 
Cand ceea ce spune acest "savant" va face parte din stiinta oficiala, va avea relevanta in aceasta discutie. Pana atunci, apelul tau la autoritate e ilogic si pur si simplu ridicol.
 
CitatMa rog....
Pentru asa ceva iti recomand sa mergi pe forumuri religioase. Pe acest forum dedicat stiintei e irelevant ce faci tu (sau nu) la nivel spriritual.


e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Omule bati campii. Acela e un om de stiinta si nu un propovaduitor al unei religii. Tu nu faci decat sa critici fara sens. pe toti cei ce nu iti impartasesc modul tau de a intelege lucrurile, pe care il numesti in mod eronat model stiintific.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 04, 2010, 10:57:35 AM
Omule bati campii. Acela e un om de stiinta si nu un propovaduitor al unei religii.
emanuel, invata sa citesti. Nu am spus nicaieri, nici nu am sugerat, ca acel "savant" ar fi un propovaduitor al unei religii.

Tot ce am spus e ca nu tot ce spun "savantii" ca cei pe care-i aduci in discutie face parte din stiinta oficiala, iar in acest caz e irelevant ce a spus acel "savant".

CitatTu nu faci decat sa critici fara sens. pe toti cei ce nu iti impartasesc modul tau de a intelege lucrurile, pe care il numesti in mod eronat model stiintific.
Venind din oceanul de ignoranta in care te scalzi, acuza asta nesimtita e irelevanta. O iau cel mult ca un compliment. :D

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Oricum, ceea ce a spu savantul ala e ipoteza stiintifica si nu religie, asa ca nici eu nu fac religie pe aici. Doar incerc sa inteleg ce spun savantii despre lucrurile astea cuantice care inca nu sunt clarificate in mod experimental la modul absolut. Deci daca pana si oamenii de stiinta au pareri diferite si modeluri diferite de intelegere a realitatilor cuantice, eu nu vreau decat sa vad care sunt modelurile lor si sa inteleg de ce cutare sau cutare om de stiinta are parerea pe care o are. caci pe youtube sunt filme despre fizica cuantica care afirma diferite ipoteze, unele mai credibile altele mai putin credibile, si eu vreau sa inteleg lucrurile astea. De asta am venit aici sa pun in discutier lucrurile astea, ca sa le inteleg.

mircea_p

Se pare ca acum devii "savant" daca postezi ceva pe youtube. ;D
Savantii de care stiam pana acum (probabil de moda veche) de obicei posteaza in PRL (Physical Review Letters) sau alte reviste de gen.




Adi

Citat din: emanuel din Februarie 04, 2010, 10:33:19 AM
ca timpul se dilata pe toate dimensiunile spatiale deodata ...

Nu inteleg cum adica. Timpul se dilata si atat, nu se dilata pe dimensiuni spatiale ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

emanuel

Adica eu ma gandeam ca daca merg cu viteza relativista pe axa Ox, normal ca spatiul din mine se contracta numai pe axa Ox nu si pe celelalte doua axe. Atunci am crezut ca si timpul se dilata tot numai pe axa Ox si astfel am ajuns la concluzia ca si timpul nu e o dimensiune, ci ca si spatiul ARE dimensiuni, si anume trei. Insa chestia este ca un ceas accelerat la viteza mare merge mai incet pe toate axele de coordonate nu numai pe directia miscarii, deci timpul are o singura dimensiune.

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 04, 2010, 07:44:37 PM
Adica eu ma gandeam ca daca merg cu viteza relativista pe axa Ox, normal ca spatiul din mine se contracta numai pe axa Ox nu si pe celelalte doua axe.

Corect, un pic neriguros, dar corect. Se contracta pentru un observator exterior fata de care esti in miscare, dar corect.

Citat din: emanuel din Februarie 04, 2010, 07:44:37 PM
Atunci am crezut ca si timpul se dilata tot numai pe axa Ox

Cum adica timpul se dilata doar pe axa 0x? Tocmai ca nu exista un timp pe axa Ox, altul pe axa 0y si altul pe axa 0z. Exista un timp si gata.

Citat din: emanuel din Februarie 04, 2010, 07:44:37 PM
si astfel am ajuns la concluzia ca si timpul nu e o dimensiune, ci ca si spatiul ARE dimensiuni, si anume trei.

Pai se stia deja ca spatiul are trei dimensiuni si timpul are una singura.

Citat din: emanuel din Februarie 04, 2010, 07:44:37 PM
Insa chestia este ca un ceas accelerat la viteza mare merge mai incet pe toate axele de coordonate nu numai pe directia miscarii, deci timpul are o singura dimensiune.

Nu exista ceas pe o axa de coordonata, ci un singur timp pentru tot sistemul. Deci e corect ce zici tu, numai ca asta se stia si era clar. Exista un singur timp pentru toate axele. Caci sistemul de referiinta e facut din trei axe si o axa de timp. Toate impreuna. Si cand te misti cu o viteza pe anumita directie, atunci spatiul pe acea directie se contracta si timpul se dilata (si nu poti zice ca timpul pe o anumita directie, ci timpul, ca e  unul singur).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

emanuel

Stiu ca se stia, doar ca eu nu intelegam.

Adi

Ma bucur ca ti-ai clarificat asta acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

emanuel


Electron

Citat din: emanuel din Februarie 04, 2010, 01:17:21 PM
Oricum, ceea ce a spu savantul ala e ipoteza stiintifica si nu religie,
Nu a afirmat nimeni pe aici ca ar fi religie. Acum ca veni vorba, nici "ipoteza stiintifica" nu prea e. Nu orice ipoteza emisa de oamenii de stiinta e automat si "stiintifica". De exemplu ipotezele netestabile nu sunt stiintifice ci pur si simplu irelevante.

Citatasa ca nici eu nu fac religie pe aici.
Cand prezinti ipotezele irelevante ale altora, nu faci religie, dar nici nu faci ceva relevant. Pe de alta parte, te asigur eu ca atunci cand "te rogi" nu faci stiinta de nici un fel. La asta ti-am raspuns cu trimitere la forumurile religioase, nu la altceva. Citeste si tu mai atent.

CitatDoar incerc sa inteleg ce spun savantii despre lucrurile astea cuantice care inca nu sunt clarificate in mod experimental la modul absolut. [...]pe youtube sunt filme despre fizica cuantica care afirma diferite ipoteze, unele mai credibile altele mai putin credibile, si eu vreau sa inteleg lucrurile astea. De asta am venit aici sa pun in discutier lucrurile astea, ca sa le inteleg.
Iar minti. Daca doar incerci sa intelegi ce spun savantii, atunci pune intrebari si asculta ce ti se raspunde. Dar tu nu faci "doar asta", ci in mod regretabil atribui aberatiile tale stiintei oficiale, lucru pe care ti-am atras atentia din timp sa nu-l faci. Dar tu faci asta la modul insistent si cu o impertinenta tipica celor care au lacune grave pe temele pe care le discuta. Vorba cuiva, "sa fii sanatos!"


e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Ma gandesc ca emanuel face o greseala , pe care am mai intalnit-o , neintelegand de ce spatiul ,in fizica relativista , se dilata in functie de sistemul referential.Emanuel, axa Ox se ia cu directia de miscare , de aceea spatiul se dilata doar pe directia Ox.Daca am lua coordonatele spatiale pe o alta directie decat directia de deplasare am ajunge la niste formule ale ecuatiilor de miscare foarte complexe.Cum orice om vrea sa-si usureze munca si fizica relativista ne ajuta in aceasta ,prin posibilitatea alegerii oricarui referential si directie, atunci de ce sa muncim in plus daca nu e nevoie.
Nu stiu daca ai inteles ceva din ce am (nu sunt un bun profesor) dar cred ca ar trebui sa citesti mai atent inainte de a pune intrebari ,hai sa le spunem "nepotrivite".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

florin_try

Si totusi mi s-a parut chiar nostima acest gen de 'idee ingenioasa' (eroanata desigur :) ), ca timpul s-ar dilata pe o anumita axa si nu pe alta....