Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

timp tridimensional

Creat de emanuel, Februarie 03, 2010, 10:22:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

emanuel

Stim ca spatiul are trei dimensiuni, dar teoria relativitatii ne arata ca si timpul are trei dimensiuni. Proprietatea spatiului e de a ocupa un loc, iar a timpului este de a curge.

Deci, daca luam un obiect si il acceleram pana la viteze relativiste, atunci spatiul din el, pe directia pe care se deplaseaza se contracta. Dar se contracta spatiul din el numai pe directia pe care se deplaseaza si nu si pe celelalte doua directii asociate celorlalte doua dimensiuni ( consider ca obiectul se deplaseaza pe o directie asociata axei Ox; sistemul alcatuit de cele trei axe corespunde celor trei dimensiuni ale spatiului ) , adica pe axele Oy si Oz. La fel si cu timpul : el se dilata numai pe directia deplasarii, adica numai pe directia Ox si nu pe Oy sau pe Oz. Ori, daca timpul se poate dilata numai pe o singura dimensiune, corespunzatoare axei Ox, atunci inseamna ca si timpul are trei dimensiuni, sau poate varia pe trei dimenisuni ca si spatiul. Adica timpul curge pe trei dimensiuni, si curgerea lui variaza pe cele trei dimensiuni. Daca corpul ar incepe sa se miste dupa o directie care sa nu fie pe nici una dintre axele Ox, Oy si Oz, atunci spatiul s-ar contracta dupa directia respectiva, adica proiectiile corpului ar varia pe toate axele dimensionale. Adica corpul ar varia pe toate trei dimensiunile spatiale. Dar la fel e si cu timpul : daca corpul ar merge pe o directie diferita de axele dimensionale, atunci si timpul s-ar dilata pe directia aia, si deci ar varia pe toate cele trei dimensiuni spatiale.
Deci daca si timpul si spatiul au fiecare cate trei dimensiuni care corespund intre ele ( adica axa Ox a spatiului ar corespunde cu axa Ox a timpului ) si atunci putem spune ca avem un spatiu-timp cu sase dimensiuni si nu cu patru, sau putem spune ca avem trei dimensiuni spatio-temporale nu numai spatiale. Adica spatiul si timpul sunt legate intre ele pe fiecare dimensiune in parte.


Electron

Citat din: emanuel din Februarie 03, 2010, 10:22:01 AM
Stim ca spatiul are trei dimensiuni, dar teoria relativitatii ne arata ca si timpul are trei dimensiuni.
Poftim? Unde arata asta Teoria Relativitatii? :o

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Pai teoria relativitatii arata ca timpul se dilata pe o singura dimensiune, si anume pe directia pe care se deplaseaza corpul. Dar daca corpul mai intai se deplaseaza pe dimensiunea Ox, timpul se va dilata NUMAI pe dimensiunea Ox, daca isi va schimba apoi directia si se va deplasa pe directia Oy, atunci timpul se va dilata pe directia Oy. Deci timpul se dilata pe directii diferite, adica pe directia pe care se contracta si spatiul, sau pe directia pe care se face deplasarea. Deci timpul curge si el pe trei dimensiuni.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 03, 2010, 11:46:58 AM
Pai teoria relativitatii arata ca timpul se dilata pe o singura dimensiune, si anume pe directia pe care se deplaseaza corpul.
Iar ai "iluzii". Te rog sa citezi unde se afirma in Teoria Relativitatii asa ceva, sau sa-ti retragi aceasta aberatie.

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Pana acum nu am auzit pe nimeni sa afirme asa ceva, dar eu asa vad realitatea. Deci dupa mine cf teoriei relativitatii este logic ca timpul are si el trei dimensiuni. Eu incerc sa inteleg universul nu numai ce spune teoria relativitatii.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 03, 2010, 12:19:29 PM
Pana acum nu am auzit pe nimeni sa afirme asa ceva, dar eu asa vad realitatea.
Atunci te rog sa nu incurci ceea ce "vezi tu" cu ceea ce arata Teoria Relativitatii. E de mare prost gust sa pui in carca altora lacunele tale.

CitatDeci dupa mine cf teoriei relativitatii este logic ca timpul are si el trei dimensiuni.
O fi dupa tine, dar te inseli. Teoria Relativitatii nu implica asa ceva nicaieri, deci eroarea e a ta.

CitatEu incerc sa inteleg universul nu numai ce spune teoria relativitatii.
Foarte bine, dar daca vei continua sa acuzi stiinta actuala de erorile tale vei demonstra ca habar nu ai ce vorbesti, iti vei pierde orice credibilitate si lumea te va ignora complet. Daca vei face asta atunci acest forum nu este locul potrivit pentru tine.


e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Eu asa vad lucrurile, si daca nu e locul potrivit pentru mine aici atunci poti sa imi spui sa parasesc forumul oricand vrei, ca iti voi indeplini dorinta fara nici o problema. Deci eu consider ca am dreptate.

Electron

Iti repet ca sa nu fie probleme de comprehensiune:

1) Poti sa crezi ce doresti tu, pentru asta nu vei fi exclus de pe acest forum.

2) Daca vei continua sa acuzi stiinta oficiala in mod eronat, de aberatii pe care de fapt le crezi tu si nu le afirma stiinta oficiala, vei primi avertismente si vei putea ajunge sa fii exclus de pe forum.

3) Excluderea de pe forum nu se face pe baza de dorinte ale unora sau altora. Avem norme clare care reglementeaza acest lucru.

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Uite, mie nu prea imi place cum imi vorbesti, deci am sa parasesc forumul singur, fara sa imi mai spui tu ca contrazic stiinta oficiala. In realitate eu nu contrazic stiinta oficiala ci doar modul tau personal de a intelege stiinta oficala. Ceea ce am spus eu consider ca am spus tocmai in baza stiintei oficiale.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 03, 2010, 01:07:58 PM
Uite, mie nu prea imi place cum imi vorbesti, deci am sa parasesc forumul singur, fara sa imi mai spui tu ca contrazic stiinta oficiala.
Succese cat mai multe pe viitor. Sper insa sa nu mai aberezi la modul ridicol cum ai facut-o pana acum, pentru ca daca vei continua astfel, nu vei ajunge prea departe in intelegerea realitatii fizice (sau a stiintei oficiale).

CitatIn realitate eu nu contrazic stiinta oficiala ci doar modul tau personal de a intelege stiinta oficala.
Desigur, toate contradictiile si aberatiile ilogice pe care le-ai emis pe aici sunt rezultatul intelegerii tale "corecte" a stiintei oficiale. ::)

CitatCeea ce am spus eu consider ca am spus tocmai in baza stiintei oficiale.
Poti sa consideri ce vrei, dar te inseli. Studiaza cat de cat subiectele astea si vei vedea si singur, ca de la altii vad ca nu vrei sa inveti chiar nimic. Alt "autodidact" in devenire ... :'(

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Aha, deci Emanuel doreste sa pareaseasca forumul. Cum doreste. Insa sa stii ca asta zice stiinta oficiala, ca exista o singura dimnesiune a timpului, iar nu doar ca asa interpreteaza Electron stiinta oficiala. Asa o interpreteaza toti. Daca tu cauti sa intelegi Universul prin mai multe decat stiinta oficiala (cum ar fi si intuitia ta), este alegerea ta si ti-o respectam. Ce ne dorim este sa stii clar ce zice stiinta oficiala si care sunt diferentele fata de ce crezi tu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Adi din Februarie 03, 2010, 04:03:07 PM
Aha, deci Emanuel doreste sa pareaseasca forumul. Cum doreste.
Intre timp a revenit, pe acelasi cont. Imi aduce aminte de "foton01" ...

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

#12
Exista savanti care spun ca timpul nici macar nu e a patra dimensiune, ci doar o directie, deci nu o dimensiune. Chiar si savantii se contrazic in chestiile astea. De exemplu unii zic ca exista calatorie in timp altii ca nu. Si mai sunt si alte contradictii.

Deci voi pretindeti ca cunoasteti la modul absolut stiinta moderna si ca nu aveti nici o lacuna ?

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 03, 2010, 08:21:53 PM
Exista savanti care spun ca timpul nici macar nu e a patra dimensiune, ci doar o directie, deci nu o dimensiune.

Nu am auzit de asa ceva. Poti sa ne dai numele de savanti si sursa informatiei tale?

Citat din: emanuel din Februarie 03, 2010, 08:21:53 PM
Chiar si savantii se contrazic in chestiile astea. De exemplu unii zic ca exista calatorie in timp altii ca nu. Si mai sunt si alte contradictii.

Nici asta nu cred. Nu cred ca exista macar un singur savant care sa creada ca exista calatorii in timp. Sunt interzise de principiul cauzalitatii si mai mult decat atat, nu a fost realizat  nici unul, si pana nu se realizeaza nici unul, in stiinta se considera ca e imposibil.

Citat din: emanuel din Februarie 03, 2010, 08:21:53 PM
Deci voi pretindeti ca cunoasteti la modul absolut stiinta moderna si ca nu aveti nici o lacuna ?

Nu, nicidecum nu pretindem asa ceva. De unde ti-a venit ideea asta?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Un teoretician a incercat sa se joace cu 2 dimensiuni temporare si a ajuns la concluzia ca e o aberatie ca nu se mai respecta cauzalitatea, sau o cauza nu mai vine dintr-un singur efect si invers, un efect nu mai duce la o singura cauza pe urma se bat cap in cap. Dar nu am inteles mare lucru decit ca s-a ajuns la ceva absurd. Asadar 1 dimensiune temporara ar fi suficienta.