Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

fizica relativista

Creat de emanuel, Februarie 01, 2010, 03:57:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 02, 2010, 11:15:56 AM
ok, accept ca sttinta actuala nici nu stie sigur ca electronul are dimensiune zero si nici ca are o alta dimensiune.
emanuel, tu chiar nu intelegi limba romana? Stiinta stie sigur (atat pe cat e posibil) ca electronul este adimensional. Ce nu e sigur e faptul ca poate in acceleratoarele de particule mai puternice din viitor se va descoperi faptul ca are structura interna. Dar azi e stiintific "sigur" ca nu are.

CitatDeci presupunerile mele cum ca fotonii care merg cu viteza luminii sunt doar presupuneri teoretice, si nu ceva stiintific. Corect. Asta asa e. Insa eu prefer sa cred ca ceva de dimensiune zero nu poate exista, asta o stiu de la matematica; ce e drept nu e fizica asta, dar eu aplic o notiune matematica in fizica, si asta ramane doar teorie nedemonstrata experimental, cum am spus, insa eu asa prefer sa cred. Nu pot crede ca ceva de dimensiune zero ar putea exista propriu-zis material. De aceea presupunerile mele sunt doar teorii ale mele, si nu stiinta, un fel de filisofie de a mea. Asta asa e. Eu zic ca filosofia asta e bazata pe matematica, altii prefera sa zica ca matematica nu se aplica in fizica, si ca deci un absurd din punct de vedere matematic electron de dimensiune zero ar putea exista efectiv material, si atunci ca eu fabulez pe seama matematicii.
Da, ce spui tu sunt teorii de-ale tale nestiintifice si cam irelevante pentru descrierea realitatii fizice.

CitatIar eu zic ca matematica se aplica in fizica si ca deci unu plus unu fac doi deci electronul nu are dimensiune zero.
Asa cum ti s-a mai raspuns, acesta e un rationament ilogic si deci eronat. Aplicarea "oarba" a matematicii in fizica e un defect pe care-l au multi, mai ales cei care nu se preocupa prea mult de semnificatia fizica a jongleriilor lor matematice. Esti si tu printre ei?

CitatInsa dupa cum vedem, nici unul dintre noi nu are nici o dovada experimentala la ce sustine, si atunci e doar cuvantul meu impotriva cuvantului vostru, si astfel e doar o nebunie sa ne contrazicem, nu ?
Probabil glumesti, dar asta nu e buna nici de gluma proasta. Stiinta actuala are TOATE dovezile de pana acum care confirma ca electronul nu are structura interna. Tu intr-adevar nu ai niciuna care sa arate contrariul. Faptul ca tu ignori stiinta de azi si datele pe care se bazeaza ea, nu se numeste decat "critica din ignoranta" si e pe cat de ridicola pe atat de neinteresanta si irelevanta.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 02, 2010, 11:29:15 AM
Pai doar si tu poti intelege ce a spus el si de aia te intreb,
Daca eu pot intelege, atunci poti si tu la fel. Sau eu sunt mai special? Recomand sa-l intrebi pe el pentru ca el trebuie sa stie cel mai bine ce si de ce a gandit cand a scris ce a scris.

Citatca am vazut ca pe pagina unde s-a discutat acestea nu s-a mai postat de mult. Deci mut discutia la diverse sau unde ?
Nu trebuie sa muti nimic nicaieri. Pur si simplu mergi in discutia respectiva, citeaza partea care te nedumereste si pune intrebarea pertinenta acolo. Skolon trece destul de des pe forum si va vedea ce ai de spus. In plus, fiind vorba de alta discutie, cel mai logic e sa o continui in topicul respectiv si nu aici.

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Citat din: Electron din Februarie 02, 2010, 11:29:46 AM

Da, ce spui tu sunt teorii de-ale tale nestiintifice si cam irelevante pentru descrierea realitatii fizice.


Probabil glumesti, dar asta nu e buna nici de gluma proasta. Stiinta actuala are TOATE dovezile de pana acum care confirma ca electronul nu are structura interna. Tu intr-adevar nu ai niciuna care sa arate contrariul. Faptul ca tu ignori stiinta de azi si datele pe care se bazeaza ea, nu se numeste decat "critica din ignoranta" si e pe cat de ridicola pe atat de neinteresanta si irelevanta.

scuza-ma, mai sus am cerut sa mi se dea macar o singura dovada clara ca electronul nu are structura interna, si nu mi s-a prezentat nici una, iar acum spui ca stiinta are TOATE dovezile necesare pentru a afirma asta. Arata-mi macar o singura dovada.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 02, 2010, 11:26:31 AM
Eu nu pot pretinde ca impartasesc altora idei stralucite, ci doar ca incerc sa inteleg mai bine teoriile astea moderne, dar acceptand numai ce e logic si nu orice. Atata tot.
Intentia ta este laudabila. Chiar imi permit sa sper ca ai venit pe forumul potrivit pentru asta. Daca participarea in discutiile de aici iti e de folos sau nu, vom vedea pe parcurs. ;)

CitatIncerc sa int4eleg logic ce se spune in teorii, ca daca ma intreaba cineva si pe mine sa pot explica si eu lui, nu doar sa insir o serie de afirmatii de genu eintein a zic, cutare a zis, ci sa explic bine ce spun.
Bun, legat de dimensiunile electronului, ce este ilogic in a spune ca stiinta de azi (in speta Modelul Standard) considera electronul ca fiind particula elementara (adica fara structura interna si adimensional) pentru ca toate experimentele de pana acum din domeniu o confirma si niciunul nu conrazice aceasta imagine?

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Sa zicem ca nu e nimic ilogic in faptul ca electronul ar avea dimensiune zero. Dar ce experimente confirma asta ? Ai zis ca experimentele confirma asta, ma faci foarte curios, sincer. Caci daca exiista un experiment ca sa confirme ca electronul e adimensional atunci eu ma dau batut.  :)

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 02, 2010, 11:40:29 AM
scuza-ma, mai sus am cerut sa mi se dea macar o singura dovada clara ca electronul nu are structura interna, si nu mi s-a prezentat nici una, iar acum spui ca stiinta are TOATE dovezile necesare pentru a afirma asta. Arata-mi macar o singura dovada.
emanuel, ti s-a precizat ca in toate imprastierile de particule din acceleratoarele de pana azi electronul s-a comportat ca o particula elementara. Daca ai nevoie de articolele stiintifice care corespund acestor experimente trebuie sa te adresezi celor din domeniu. Poate are HarapAlb ceva de genul la dispozitie.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 02, 2010, 11:50:25 AM
Sa zicem ca nu e nimic ilogic in faptul ca electronul ar avea dimensiune zero.
emanuel, te cramponezi pe niste termeni care mi-e teama ca nu prea i-ai aprofundat. "Dimensiunea zero" (de fapt "adimensional") din Modelul Standar se refera la lipsa de structura interna, nu la volumul "strict zero" al particulei. Un volum extrem de mic al unei particule e suficient pentru a o considera practic "adimensionala", chiar daca nu e de fapt exact zero. Modelul Standard care descrie electronul ca fiind adimensional (adica ii ignora dimensiunile spatiale) functioneaza extrem de precis si este confirmat de fiecare data in acceleratoarele de particule. Daca nu ma crezi, cauta date experimentale concrete sa vezi cu ochii tai. Daca electronul ar avea un volum care sa influenteze (in mod detectabil) imprastierile, s-ar fi vazut asta pana acum si s-ar fi actualizat Modelul Standard. Poate aici e nevoie de "un microscop mai puternic", adica tocmai de acceleratoarele de particule de energie tot mai mare.

CitatDar ce experimente confirma asta ? Ai zis ca experimentele confirma asta, ma faci foarte curios, sincer. Caci daca exiista un experiment ca sa confirme ca electronul e adimensional atunci eu ma dau batut.  :)
"Te dai batut"? Dar de cand e aici o "batalie"? Tocmai afirmai ca intentia ta e sa intelegi mai bine stiinta actuala. Cand ajungi sa o inveti corect inseamna ca "te dai batut" ? Care e logica in asta?

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

bingoooooooooooooooooooo ...

Deci se considera ca are volum dar nu s-a observat o structura interna. Uraaaaaaaaaaaaa... Evrikaaaaaaaaa.... Hi hi hi ...

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 02, 2010, 12:05:18 PM
Deci se considera ca are volum dar nu s-a observat o structura interna.
emanuel, ai probleme de comprehensiune a limbii romane? Stiinta de azi considera electronul ca fiind adimensional, pentru ca acest model este confirmat de experimente. E chiar asa de greu de priceput?

Ca asta nu inseamna ca acest model este "definitiv" e ceva ce nu e relevant in faptul ca stiinta de azi e asa cum e, nu cum crezi tu.

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Pai problema este ca ar trebui un microscop muuult mai puternic pentru a vedea structura interna a electronului. Caci in atom numai o foooooarte mica particica din el este electroni si nucleul, deci tot asa s-ar putea sa fie si in electron. Deci ca sa vezi imprastierile electronului atunci ar trebui ceva mult mai puternic, nu ?

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 02, 2010, 12:08:42 PM
Pai problema este ca ar trebui un microscop muuult mai puternic pentru a vedea structura interna a electronului.
Pai vezi, tocmai asta e: nici unul din experimentele de pana acum nu indica faptul ca de fapt electronul ar avea structura interna. De ce ar avea ? Doar pentru ca asa vrea unul sau altul? Tocmai de aceea ipoteza ca ar avea structura interna este irelevanta, pentru ca nu ajuta la nimic. O teorie mai simpla care explica experimentele e mereu mai preferabila decat una complicata in mod innecesar.

Asa ca ajungem la intrebarea: de ce crezi tu ca electronul are de fapt o structura interna care sa fie descoperita in viitor? E o credinta filozofica personala bazata pe ... ce anume?

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Citat din: Electron din Februarie 02, 2010, 11:59:28 AM
(adica ii ignora dimensiunile spatiale)

Deci ignora, deci nu poate afirma ca nu are volum. Nu prea mi se pare logic ca atunci cand ignori ceva sa poti apoi sa faci afirmatii.

Eu am afirmat ca ar avea volum electronul, si nu ca ar avea structura interna. Caci poate cine stie, in electron sa fie un fel de materie uniforma si sa nu aiba nici o structura, ci doar materie uniforma. Dar oare poate exista materie sau energie uniforma ? As zice ca nu, asa cum nu poate exista in unevers repaus absolut atata timp cat exista si miscare, si nu poate exista vid absolut daca exista materie.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 02, 2010, 12:14:14 PM
Citat din: Electron din Februarie 02, 2010, 11:59:28 AM
(adica ii ignora dimensiunile spatiale)

Deci ignora, deci nu poate afirma ca nu are volum. Nu prea mi se pare logic ca atunci cand ignori ceva sa poti apoi sa faci afirmatii.
Ceea ce se pare ca nu vrei sa intelegi este motivul pentru care Modelul Standard ignora acest lucru. Motivul e extrem de simplu: pentru ca in nici un experiment electronul nu s-a comportat ca si cand ar avea "volum". Deci, daca se comporta ca si cum nu ar avea volum, de ce sa afirme stiinta ca are? Stiinta va afirma ceva in acest sens -- si anume "ca electronul are volum" -- doar cand se va detecta experimental asa ceva. Altfel ar trebui sa presupunem ca toate particulele au o gramada de proprietati pe care nu le-a detectat nimeni si nici un experiment nu le confirma, doar asa, pentru ca "s-ar putea" ? Tocmai de asta spun ca demonstrezi ca nu cunosti Metoda Stiintifica si ca nu ai bazele de logica necesare. Iti recomand sa aprofundezi Briciul lui Occam, e o chestie foarte utila.

CitatEu am afirmat ca ar avea volum electronul, si nu ca ar avea structura interna.
Bun, pe ce se bazeaza aceasta afirmatie? Retine ca toate experimentele de pana acum nu au pus in evidenta faptul ca ar avea "volum".

CitatCaci poate cine stie, in electron sa fie un fel de materie uniforma si sa nu aiba nici o structura, ci doar materie uniforma.
Chiar asa, cine stie, poate electronul are si culoare, miros, torsiune si ... par blond. Si multe altele pe care le putem inventa de dragul inventiei. Relevanta fiind care, totusi?

CitatDar oare poate exista materie sau energie uniforma ? As zice ca nu, asa cum nu poate exista in unevers repaus absolut atata timp cat exista si miscare, si nu poate exista vid absolut daca exista materie.
Asta ce e? Alta mostra de "rationament" ilogic si irelevant?

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Bun, deci experimentul nu a demonstrat nimic in sensul asta, si modelului standard i se pare mai logic sa presupuna ca nu are volum decat sa zica ca are.

Totusi e o diferenta intre a ignora posibilele dimensiuni si intre a afirma ca nu are dimensiuni.

emanuel

Ma rog o las balta, ca pana in prezent oricum nu putem afirma nimic absolut sigur nici intr-un sens nici in celalalt. Insa eu raman la logica mea filosofica, ca nu exista ceva de volum zero.