Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

fizica relativista

Creat de emanuel, Februarie 01, 2010, 03:57:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

emanuel

Eu nu am spus ca exista particule care sa mearga cu viteza mai mare ca a luminii, ci doar ca daca ar exista ele nu ar fi vizibile. Dar poate ne-ar afecta la alt nivel, de exemplu sa observam intr-o zi ca exista unele efecte ale acestor particule si astfel ar fi demonstrata existenta lor.

Cum se poate ca un spatiu cu volum zero sa aiba proprietati. Un volum zero e nimic, iar in nimic nu exista nimic. Cu alte cuvinte, nu cred ca poate exista energie intr-un volum zero. Sau, sa o iau altfel: consideram ca microscoapele nostre pot vedea, observa un spatiu cu volum zero ? Daca s-ar pretinde asta inseamna a spune ca am ajuns sa cunoastem totul la nivel microscopic. Se pretinde asta ? Deci a spune ca electronul e particula elementara e ceva abstract, cum s-a mai spus si despre atom ca are volum zero si nu a fost asa. Azi, stiinta spune cu certitudine ca electronulk are volum zero ?  Cum s-a demonstrat aceasta ? S-a masurat electronul efectiv, sau doar s-a presupus ca electronul are volum zero din cauza ca " noi nu putem vedea ce este in electron " ? Caci asa s-a spus si despre atom si s-a dovedit fals. Oare azi cum poate stiinta sa fie ata de sigura, gata ! acuma chiar am ajuns la un volum zero. Cum s-a masurat volumul zero al electronului ? Eu as zice ca doar s-a presupus ca are volum zero, asa abstract, pentru ca sa ne usuram noi povara, ca mai departe oricum nu putem inca merge.

Ce este efectul de tunel, unde anumite particule dispar dintr-un loc si apar instantaneu, adica cu o viteza mai mare decat c, in alt loc ? In experimentul de mai sus al lui Nimtz s-a observat ca anumiti fotoni au mers mai repede decat alti fotoni, adica cu viteza mai mare decat c.

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 10:01:28 PM
Eu nu am spus ca exista particule care sa mearga cu viteza mai mare ca a luminii, ci doar ca daca ar exista ele nu ar fi vizibile.

Asta e o intrebare buna, nu sunt pregatit acum sa raspund la ea. Intuitiv, as zice ca nu e adevarata. Daca ar veni o particula cu viteza mai mare decat viteza lunimii si ar interactiona cu ochiul meu as vede-o, nu? Daca s-ar dezintegra in corpul meu mi-ar creste temperatura, nu? Faptul ca are viteza mai mare ca viteza luminii nu inseamna ca nu poate influenta lumea asta.

Dar daca cumva ar fi particule care nu ar influenta lumea noastra, e ca si cum nu ar exista.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 10:01:28 PM
Cum se poate ca un spatiu cu volum zero sa aiba proprietati. Un volum zero e nimic, iar in nimic nu exista nimic. Cu alte cuvinte, nu cred ca poate exista energie intr-un volum zero.

Inteleg ca e contraintuitiv, dar asa zice stiinta ca e. Relativitatea generala zice ca o gaura neagra are volum zero si toata masa e concentrata in acest punct. Mecanica cuantica zice ca particulele elementare au volum zero si totusi aceste proprietati au volum zero. Inteleg ca ai terminat o facultate de electrotehnica. Foarte frumos. Numai ca banuiesc ca acolo nu ai studiat mecanica cuantica si teoria generala a relativitatii, ci partea aplicata a curentului continuu si alternativ. Ei bine, in acest punct al discutiei trebuie sa conchidem ca ai multe lipsuri la nivel de teorie si experimet in fizica moderna si trebuie sa le recuperezi. Altfel, iti vor parea iar contraintuitive iar si iar. Si chiar sunt contraintuitive! Dar asta nu le face neadevarate. Dupa cum spuneam, creierul tau (ca si al tuturor) a evoluat ca sa supravietuieasca, iar asta ii spune ca un volum zero nu poate avea in el nimic. Si totusi se poate! Tot asa si cum ai evoluat sa crezi ca peste tot in lume e acelasi timp si ca oricine ar masura o lungime ar optine acelasi rezultat. Si totusi nu e asa in realitate. Stiinta a depasit de o suta de ani stadiul de intuitie.

Trebuie doar sa studiezi fizica moderna. Alta cale nu vad.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

emanuel

Pai tocmai asta e chestia,ca daca o particula ar veni cu o viteza mai mare decat c, tu atunci cum ai putea-o vedea ? Caci procesul vederii presupune ca particula vazuta sa fie prinsa cumva din urma de un foton, foton care mai apoi sa interactioneze cu ochiul tau. Dar chestia ca nici un foton nu ar putea prinde din urma acea particula care merge cu o viteza mai mare decat a oricarui foton, nu ?

Zicea cineva undeva asa : cum ai putea detecta cu ajutorul undelor sonore obiecte care merg cu viteze supersonice. Mi se pare adevarat. La fel si cu lumina : cum ar putea cineva detecta cu ajutorul luminii ( procesul vederii ) obiecte care merg cu viteze mai mari decat viteza luminii ?

emanuel

" iar asta ii spune ca un volum zero nu poate avea in el nimic. Si totusi se poate! "

Imi permit sa fac o gluma : prefer sa raman in universul meu paralel fata de stiinta moderna decat sa accept ceva imposibil pentru mine : cum ca in zero volum exista ceva ! Pentru mine a accepta asa ceva inseamna sa imi dau drumul din avion fara parasuta, asa ca renunt.  :D :D :D   E simplu a spune : gata nu mai gandesc, accept asa ca postulat ce spune stiinta moderna, ca o dogma, si gata, ma deconectez de la logica. La logica nu pot renunta. E ca si cum as simti ca alunec in gol, ca mai sus, din avion.

emanuel

Eu incerc sa iau lucrurile tot logic : daca gaura neagra sau fotonul nu are dimensiune, atunci inseamna logic ca are dimensiune in alt spatiu-timp, ca altfel nu ar putea exista. Deci pentru mine ceva care are influenta asupra mea in mod sigur are materie si energie, deci are si volum, dar nu neaparat in unoversul meu, poate doar in alt univers. E mai logic sa spun asa decat sa cred ca un volum zero contine in sine insusi ceva. Asa merge logica mea.

emanuel

De fapt poate ai dreptate cand zici ca o particula care are viteza mai mare decat c ar fi totusi vizibila. Caci si noi putem auzi obiecte care merg cu viteze supersonice, doar ca le auzim dupa ce au trecut. Asa si cu o particula care ar merge cu o viteza mai mare decat c, ea ar deveni vizibila doar dupa ce a trecut de noi. Eintein statea cu o oglinda in mana si se intreba daca ar merge cu tot cu oglinda din mana lui cu viteza luminii, atunci imaginea fetei lui din oglinda ar dispare. Pentru ca fotonii din fata lui care ar trebui sa se ciocneasca ci oglinda si apoi sa ajunga inapoi in ochii lui, nu ar mai ajunge niciodata oglinda, ci ar ramane pe fata lui care ar merge si ea cu aceeasi viteza ca si ei. Insa un avion supersonic ar produce el insusi unde sonore, si astfel urechea mea il va auzi cu intarziere. La un fulger mai intai apare lumina si apoi se aude tunetul. Insa o particula care ar merge cu viteza superluminica, ar deveni vizibila cu intarziere. Pentru ca fotonii care i-as trimite eu pentru a detecta particula superluminica nu ar putea ajunge particula din urma, insa particula insasi ar izvora lumina, ca si orice corp, si astfel ea ar deveni vizibila dupa o intarziere, ca si avionul supersonic.

emanuel

Prin faptul ca afirm ca o gaura neagra sau un foton este volumic in alt univers, nu inseamna ca spus ca gaura neagra sau fotonul nu are influenta asupra universului nostru. Spun doar ca ele doar ating universul nostru si genereaza in el o unda pe care o vedem si noi, insa ele volumic exista in afara universului nostru. Prin faptul ca ele au infuenta asupra universului nostru, dar si pentru ca nu au volum, inseamna ca ele au volum in afara universului nostru, si doar il ating, fapt ce genereaza o unda vizibila.

emanuel

Daca un obiect este in afara altui obiect asta nu inseamna ca nu interactioneaza. Asa si un foton s-ar putea sa existe in afara universului nostru si totusi sa interactioneze cu el.

Electron

emanuel, ia-o mai incet cu postarile multiple. Daca nu pentru dialog ai venit aici, ci pentru monolog, probabil mai indicat este sa-ti faci un blog, nu sa scrii pe un forum.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 10:21:50 PM
Pai tocmai asta e chestia,ca daca o particula ar veni cu o viteza mai mare decat c, tu atunci cum ai putea-o vedea ? Caci procesul vederii presupune ca particula vazuta sa fie prinsa cumva din urma de un foton, foton care mai apoi sa interactioneze cu ochiul tau. Dar chestia ca nici un foton nu ar putea prinde din urma acea particula care merge cu o viteza mai mare decat a oricarui foton, nu ?

Nu musai. Totul e ca un foton sa dea in acea particula si apoi sa ricoseze in ochiul tau sau in aparatul de masura. Daca ai doua masini, una foarte rapida si una foarte inceata, tot se pot ciocni cele doua, nu? Si mai e o posibilitate. Ca direct particula sa interactioneze cu ochiul tau si sa lase o urma ca si cum ar fi un foton. Am dat si exemplul ca daca particula de dezintegreaza intr-un material, isi lasa energia acolo si ii creste temperatura. Deci o poti detecta.




Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 10:21:50 PM
Zicea cineva undeva asa : cum ai putea detecta cu ajutorul undelor sonore obiecte care merg cu viteze supersonice. Mi se pare adevarat. La fel si cu lumina : cum ar putea cineva detecta cu ajutorul luminii ( procesul vederii ) obiecte care merg cu viteze mai mari decat viteza luminii ?

Eu am propus solutiile de mai sus. Nu sunt sigur de ele, dar asa imi par acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 10:30:35 PM
" iar asta ii spune ca un volum zero nu poate avea in el nimic. Si totusi se poate! "

Te-am rugat sa folosesti optiunea de quote, de citat. Acum te rog in calitate de admin al acestui site. Prin urmare trebuie sa ne dai un argument bun de ce refuzi.

Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 10:30:35 PM
Imi permit sa fac o gluma : prefer sa raman in universul meu paralel fata de stiinta moderna decat sa accept ceva imposibil pentru mine : cum ca in zero volum exista ceva ! Pentru mine a accepta asa ceva inseamna sa imi dau drumul din avion fara parasuta, asa ca renunt.  :D :D :D 

E alegerea ta, desigur. Credeam ca venisei pe acest site ca sa cauti adevarul.

Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 10:30:35 PM
E simplu a spune : gata nu mai gandesc, accept asa ca postulat ce spune stiinta moderna, ca o dogma, si gata, ma deconectez de la logica. La logica nu pot renunta. E ca si cum as simti ca alunec in gol, ca mai sus, din avion.

Nu iti cere nimeni sa accepti pur si simplu ca o religie. Ba chiar te-am rugat sa studiezi fizica cuantica si teoria relativitatii. Atunci vei intelege mai bine. Unele lucruri nu le opti intelege perfect doar din popularizarea stiintei, tocmai pentru ca par incredibile.

Teoriile matematice sunt logice. Logica e diferita de bunul simt creat din viata de zi cu zi. Tocmai ca creierul ta a evoluat ca sa supravietuiesti, nu sa surprinzi subtilitatile legilor universului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 10:35:55 PM
Eu incerc sa iau lucrurile tot logic : daca gaura neagra sau fotonul nu are dimensiune, atunci inseamna logic ca are dimensiune in alt spatiu-timp, ca altfel nu ar putea exista.

E fals ce zici tu. Mai mult, nu e logic.

Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 10:35:55 PM
Deci pentru mine ceva care are influenta asupra mea in mod sigur are materie si energie, deci are si volum, dar nu neaparat in unoversul meu, poate doar in alt univers. E mai logic sa spun asa decat sa cred ca un volum zero contine in sine insusi ceva. Asa merge logica mea.

Nu e logic deloc. Ti se pare tie ca e logic. Asta e altceva. Si lui Geoana i se parea logic ca exista atacuri energetice si totusi ele nu exista.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 11:18:05 PM
Daca un obiect este in afara altui obiect asta nu inseamna ca nu interactioneaza.

Corect.

Citat din: emanuel din Februarie 01, 2010, 10:35:55 PM
Asa si un foton s-ar putea sa existe in afara universului nostru si totusi sa interactioneze cu el.

Fals.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

emanuel

Da-mi exemplu de o formula care sa demonstreze ca electronul are volum zero.

Quote nu stiu sa folosesc, am incercam dar nu inteleg cum.