Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

fizica relativista

Creat de emanuel, Februarie 01, 2010, 03:57:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

De acord ca e greu de tinut sub control. Ce ar fi ideal pentru el ar fi sa ii fim profesori, sa ii dam lectii de teoria relativitatii pas cu pas si el sa rezolve temele si sa i se permita doar sa rezolve temele. Numai ca eu nu am timp acum de asta si mi-ar trebui si manualul sa revad sa imi reamintesc. Asa ca raman la parerea mea ca trebuie sa studieze manualul de a 12-a pas cu pas si raman la oferta mea de a dona de la Stiinta Azi 40 de RON pentru ca el sa isi permita sa isi cumpere un manual de fizica. Mai mult de atat nu stiu cu ce il putem ajuta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Adi din Februarie 07, 2010, 11:38:24 PM
Ce ar fi ideal pentru el ar fi sa ii fim profesori, sa ii dam lectii de teoria relativitatii pas cu pas si el sa rezolve temele si sa i se permita doar sa rezolve temele.
Stai linistit, la impertinenta de care da dovada, nici nu ar accepta asa ceva. El, in ignorana sa, e convins ca el are dreptate si ca noi gresim, deci nu ar accepta sa "primeasca lectii" de la noi. El vrea sa ne predea noua lectii. ::)

CitatMai mult de atat nu stiu cu ce il putem ajuta.
Pana nu isi reviziuieste atitudinea, nu il poate ajuta nimeni. Deocamdata face parte din specia "autodidactilor", specie din care au mai trecut pe aici specimene, despre care nu mai are rost sa comentam.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Daca nu vrea sa invete de la noi si de la manual, atunci chiar nu avem ce sa ii facem.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Cum sa nu? Il vom da ca exemplu negativ celorlalti care mai trec pe aici. :)

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

#154
 :D :D :D :D :D

Hei, am inteles ca aveti dreptate. Gata, war is over...

Electron

#155
Nu e foarte amuzant cand cineva se face de ras in acest hal. Ca razi tu singur e inca si mai bizar...

Si totusi, ce te-a facut sa intelegi ca gresesti?

e-

PS: e momentul sa-ti ceri scuze pentru toate acuzele nejustificate si impertinenta pe care le-ai afisat pe acest forum.

EDIT:
PPS: am vazut acum ca emanuel tocmai si-a cerut scuze in topicul cu dezbaterea. Sa vedem ce va urma ...
Don't believe everything you think.

emanuel

Imi cer scuzeeeeeeeeeeeeeeeeee.

Pai o sa spun imediat cum mi-am dat seama.

De ce rad, pentru ca ma bucur ca am inteles, doar tu nu credeai ca eu lupt impotiva voastra, ca eu duc un razboi personal cu voi, ca eu am ceva personal impotriva voastra. Nu, pur si simplu eu intelegeam altfel, si acuma am vazut ca voi aveti dreptate, insa chestia e ca TR e fff greu de inteles, daca nu tii cont de toate postulatele. Postulatele alea m-au facut sa inteleg unde gresesc. De aia ma bucur ca eu am gresit, pentru ca eu nu duceam un razboi impotriva nimanui.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 08, 2010, 11:39:41 AM
Imi cer scuzeeeeeeeeeeeeeeeeee.
Voi accepta ca esti sincer doar daca vei demonstra ca iti revizuiesti atitudinea pe viitor.

CitatPai o sa spun imediat cum mi-am dat seama.
Ok, sa vedem.

CitatDe ce rad, pentru ca ma bucur ca am inteles, doar tu nu credeai ca eu lupt impotiva voastra, ca eu duc un razboi personal cu voi, ca eu am ceva personal impotriva voastra. Nu, pur si simplu eu intelegeam altfel, si acuma am vazut ca voi aveti dreptate, insa chestia e ca TR e fff greu de inteles, daca nu tii cont de toate postulatele. Postulatele alea m-au facut sa inteleg unde gresesc. De aia ma bucur ca eu am gresit, pentru ca eu nu duceam un razboi impotriva nimanui.
Din pacate pentru tine, ceea ce ai spus pe forum si mai ales modul in care ai facut-o, si anume ca eu si Adi prezentam eronat TR pe acest forum, a fost un atac direct la acest forum si la cei care muncesc sa popularizeze stiinta aici in masura in care sunt ei capabili. Te-ai laudat ca pe alte forumuri de stiinta ti se da dreptate TIE si ca nu avem dreptul sa iti atragem atentia ca aberezi pentru ca noi vorbim din perspectiva noastra eronata. Toate astea sunt dovada ca ai luat-o la nivel personal si atacurile nejustificate lansate de tine (parte a impertinentei tale) nu te fac decat sa fii, cu comportamentul de pana acum, un exemplu negativ pentru toti ceilalti care vor vedea ce ai scris pe aici. Ar trebui sa-ti fie rusine, nu sa te apuci sa te hlizesti de parca totul a fost o simpla gluma. Aici se discuta serios si acuzele tale au fost o eroare serioasa de comportament. O repet ca sa nu cumva sa uiti prea repede acest lucru.

Daca pe viitor vei demonstra ca ti-ai revizuit atitudinea in mod pozitiv, atunci vei putea spera sa iti recapeti credibilitatea si integritatea pe acest forum. Pana acolo insa va fi mult de munca pentru tine. Eu iti urez mult succes!

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Oau, pai eu am atacat forumul pentru ca nu intelegeam. Acuma inteleg si nu il mai atac. Dar aveti grija ca mai sunt lucruri care nu le inteleg inca, aveti grija ! Nu coborati inca garda, mai asteptati-va inca sa va mai dau niste lovituri cu prostiile mele. Se spune ca prostia nu doar, poate nu doare pe prosti, dar pe ceilalti poate ca ii doare, asa ca aveti grija.  :D

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 08, 2010, 12:25:51 PM
Oau, pai eu am atacat forumul pentru ca nu intelegeam. Acuma inteleg si nu il mai atac. Dar aveti grija ca mai sunt lucruri care nu le inteleg inca, aveti grija ! Nu coborati inca garda, mai asteptati-va inca sa va mai dau niste lovituri cu prostiile mele. Se spune ca prostia nu doar, poate nu doare pe prosti, dar pe ceilalti poate ca ii doare, asa ca aveti grija.  :D
Vad ca iei in continuare in gluma aceasta situatie. Daca vei continua asa, vei fi exclus de pe acest forum. Nu ne obliga nimeni sa suportam asemenea impertinente din partea nimanui.

Atitudinea ta este in continuare gresita. Daca esti constient (macar acum) ca mai sunt lucruri pe care nu le intelegi, atunci evita sa mai ataci pe altii din ignoranta. Cere ajutorul, depune eforturile necesare sa intelegi, dar nu acuza pe ceilalti ca nu inteleg corect stiinta oficiala pe care de fapt tu nu doar ca nu o intelegi dar nici macar nu o cunosti suficient.

Asa ca, aici nu trebuie sa stam cu garda sus pentru ignoranti de teapa ta. Daca vei continua cu atacurile vei fi exclus direct si fara drept de apel. Ti s-a spus acest lucru inca de la inceput, cand am repetat-o pentru tine ca sa nu fie probleme de comprehensiune.

Ai grija, daca vrei sa mai ramai pe aici.


e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Până în prezent, există două efecte ce se propagă cu o viteză mai mare decât lumina[necesită citare], iar tahionul ar putea fi un al treilea. Un foton ce străbate o barieră cuantică (de potenţial) prin efectul de tunel se deplasează aparent mai repede decât lumina. La fel, prin efectul EPR, doi fotoni proveniţi de la o aceeaşi sursă se comportă într-o manieră corelată, continuă să interacţioneze şi dupa emisie. Dacă unul dintre ei suferă o schimbare a stării, ea va fi preluată automat de celălalt, iar interacţiunea pare a fi instantanee.




Asta am gasit la adresa : http://ro.wikipedia.org/wiki/Tahion

Deci se spune ca exista doua fenomene unde se depaseste c.

emanuel


Electron

emanuel, am uitat sa-ti atrag atentia ca de acum inainte tie nu iti mai permit sa postezi multiplu. (Da, esti un caz special, negativ, dar special). Daca nu astepti sa ti se raspunda la ce ai scris, orice mai scrii in plus va fi eliminat. Sper ca nu e nevoie sa te moderez din nou.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Emanuel, mi se pare ca ai dreptul timp de o ora sa iti editezi propriile mesaje. Daca ai de adaugat niste linkuri, le poti adauga la mesajele tale. Insa odata ce cineva ti-a raspuns la un mesaj, nu mai ai voie sa il editezi, ci sa dai reply la ce a scris acel om.

Ma bucur sa vad ca iti cer scuze si ne dai dreptate. Dar ar fi interesant de vazut ce ai inteles. Adica sa ne explici noua ce ai inteles, ca si cum ai explica unora care inca nu au inteles. Asa vom vedea daca ai inteles sau nu. Si inteleg ca nu vei studia dupa manual, nu?

OK, atunci din ce surse vrei tu, urmatorul tau pas ar trebui sa fie sa demonstrezi matematic pe baza celor doua postulate formula contractiei lungimii si dilatarii timpului. Abia apoi vei ajunge sa demonstrezi si E=mc2. Sa vezi atunci ce bine te vei simti, cand vei intelege de ce e asa!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

emanuel

ok. Am sa arat cum am inteles TRR , apoi am sa trec la studiul TRG ca si asta vreau sa o inteleg. Si mai am vreo doua saptamani pana cand raman fara net ca ma mut la munte si ..... nu mai zic ca o sa credeti ca glumesc iar. Imi place mie sa glumesc uneori dar daca nu e bine nu mai glumesc ...