Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

fizica relativista

Creat de emanuel, Februarie 01, 2010, 03:57:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 05:29:17 PM
Pai daca nava inconjoara pamantul spre est merge in viitor iar daca il inconjoara spre vest merge in trecut. Rezulta asta din faptul ca in nava care mergea spre est ceasul a mers mai lent si nava a calatorit in viitor, insa nava care mergea spre vest ceasul i-a mers mai rapid ( decat cel de pe pamant ) si astfel a calatorit in trecutul pamantului. Se observa ca un ceas a ramas in urma si altul, din cealalta nava, a mers inainte.
Inainte sa mai aberezi in acest fel, invata ce inseamna "a calatori in trecut". :D

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

Daca ceasul meu merge mai rapid decat al tau atunci timpul meu merge mai repede decat al tau si astfel eu imbatranesc mai rapid deci tu ramai mai tanar iar eu imbatranesc. Deci tu vorbesti cu mine cel din viitorul tau iar eu vorbesc cu tine cel din trecutul meu. E cazul geamanului de pe pamant, el calatoreste in trecutul celui din racheta, iar cel din racheta calatoreste in viitorul celui de pe pamant. Insa eu cred ca calatoria in trecut are o limita : nu ma pot intoarce mai inapoi fata de momentul in care timpul meu a inceput sa mearga mai rapid decat al tau.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 07:09:56 PM
Daca ceasul meu merge mai rapid decat al tau atunci timpul meu merge mai repede decat al tau si astfel eu imbatranesc mai rapid deci tu ramai mai tanar iar eu imbatranesc. Deci tu vorbesti cu mine cel din viitorul tau iar eu vorbesc cu tine cel din trecutul meu. E cazul geamanului de pe pamant, el calatoreste in trecutul celui din racheta, iar cel din racheta calatoreste in viitorul celui de pe pamant. Insa eu cred ca calatoria in trecut are o limita : nu ma pot intoarce mai inapoi fata de momentul in care timpul meu a inceput sa mearga mai rapid decat al tau.
:D

Repet: pana nu inveti ce inseamna "a calatori in trecut" nu are rost sa mai aberezi pe aici despre asta.

e-
Don't believe everything you think.

emanuel

ok. Inseamna ca am gresit. Nu se poate calatori in trecut in sensul ca ma duc in timpul lui napoleon.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 07:57:11 PM
ok. Inseamna ca am gresit. Nu se poate calatori in trecut in sensul ca ma duc in timpul lui napoleon.
Acum intelegi ca te faci de ras cand vorbesti din ignoranta?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Uff, uff ... emanuel, nu mi-ai raspuns niciodata clar: ai de gand sa cumperi manualul de fizica de a 12-a si sa studiezi teoria relativitatii de acolo, lectie cu lectie?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

emanuel

Nu am bani sa cumpar manualul. Dar aduc aminte in mare cam ce se spunea pe acolo. Cred ca pot gasi si pe net ce se spune acolo. Nu mai stiu daca era pomenit acolo si paradoxul gemenilor, insa.

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:01:37 PM
Nu am bani sa cumpar manualul. Dar aduc aminte in mare cam ce se spunea pe acolo. Cred ca pot gasi si pe net ce se spune acolo. Nu mai stiu daca era pomenit acolo si paradoxul gemenilor, insa.
Ce-ar fi sa ne prezinti si noua postulatele TR, cand le vei gasi? Se pare ca inca de la acel nivel ai lacune in domeniu.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:01:37 PM
Nu am bani sa cumpar manualul. Dar aduc aminte in mare cam ce se spunea pe acolo. Cred ca pot gasi si pe net ce se spune acolo. Nu mai stiu daca era pomenit acolo si paradoxul gemenilor, insa.

Nu cred ca nu ai bani de un manual. Mai mult de 20 de RON nu cred sa coste. Pe internet exista multa informatie, da, dar nu este filtrata si poti citi tot felul de prosti. In manual e pusa nu doar informatia oficiala, ci e si pusa clar, pedagogic, lectie cu lectie. Daca citesti manualul, vei intelege subiectul, vei avea bazele, baze pe care acum nu le ai. Sau daca cauti pe internet, cauta lectii oficiale, dar eu nu am vazut lectii la nivel de liceu pe internet. Ai gasit tu?

Si subscriu la ce zice Electron. Spune-ne cele doua postulate ale relativitatii speciale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

emanuel

Chiar nu am bani. Nu glumesc. Eu am ajuns somer   :D   ;)   nu ca voi.

Pai postulatele sunt astea : daca cineva merge cu viteza mai mare spatiul din el se contracta si timpul se dilata dupa formulele alea care sunt si pe net. Ca nu exista SR absolut in repaus adica care sa fie in repaus fata de univers. Ca lumina are o viteza care nu poate fi depasita. Cam atata.
 cont moderat pana prezinta emanuel corect postulatele Teoriei Relativiatii

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:23:22 PM
Chiar nu am bani. Nu glumesc. Eu am ajuns somer   :D   ;)   nu ca voi.

Am inteles. Intr-un post precedent iti facusem o oferta de a iti dona bani de la cei ai echipei Stiinta Azi pentru a iti cumpara un manual. Sper sa o accepti.

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:23:22 PM
Pai postulatele sunt astea : daca cineva merge cu viteza mai mare spatiul din el se contracta

Fals.

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:23:22 PM
si timpul se dilata dupa formulele alea care sunt si pe net.

Fals si asta.

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:23:22 PM
Ca nu exista SR absolut in repaus adica care sa fie in repaus fata de univers.

Aici nu sunt sigur. Esti pe aproape, dar nu e formulat chiar asa.

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 09:23:22 PM
Ca lumina are o viteza care nu poate fi depasita. Cam atata.

Fals si asta.

Prin urmare, nu stii principiile de baza ale teoriei relativitatii. Pana iti vom dona banii de manual (daca accepti), incerca sa cauti pe internet aceste principii si sa le pui aici. Pasul urmator va fi sa demonstrezi afirmatiile de mai sus, care nu sunt principii, ci rezulta din principii, prin calcule, tot asa cum teoremele rezulta din axiome prin calcule. Principiile sunt ca axiome. Chestiile de baza pe umerii carora construiesti intreaga teorie, adica din calcule obtii noi predictii, precum contractia lungimilor si dilatarea intervalului de timp, pe care apoi le verifici experimental. Formulele de contractie si dilatare le gasise deja Lorentz inaintea lui Einstein, dar Einstein le-a explicat de unde vin (si vin din acele principii de baza).

Serios vorbesc, pana nu iei fizica relativista pas cu pas dupa manual, nu vei intelege acest domeniu fascinant si contra-intuitiv ca fizica relativista.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

@emanuel: pana nu esti in stare sa prezinti corect postulatele Teoriei Relativitatii, contul tau este sub moderare. Este absolut ridicol sa scrii tone de mesaje despte interpretarea TR cand habar nu ai pe ce se bazeaza aceasta teorie. Impertinenta ta este mult prea mare pentru a fi permisa pe acest forum.

Deci, nu te mai obosi sa scrii altceva, pana nu prezinti postulatele corect, pentru ca orice mai scrii intre timp nu va fi publicat pe forum. Ai promisiunea mea solemna.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Complet de acord cu Electron. Emanuel a scris asa de multe mesaje lungi despre teoria relativitatii, unde afirma ca el intelege mai bine teoria relativitatii decat o intelegem noi, pe baza a ce citit pe internet, noi i-am raspuns iar si iar, dar mereu arata lacune grave, cand de fapt el nu stia nici principiile de baza ale teoriei relativitatii. Eu i-am sugerat iar si iar sa citeasca manualul si m-a ignorat. Astazi ne-a revelat ca nu are bani pentru ca este somer. Intelegand situatia si dorind ca el sa inteleaga teoria relativitatii de care este atat de pasionat, ii oferim (cum ne ofera si noua sponsori si donatori, carora le multumim) 40 de RON pentru a cumpara un manual de fizica. Daca nici asa nu studiaza metodic dupa manual, nu stiu ce alta solutie sa propunem pentru Emanuel. Asadar, merita moderat pana cand nu studiaza metodic, dupa manual si ne arata ce a studiat, pas cu pas.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

emanuel

#148
Postulatele TR :

1.   Legile fizicii sunt invariante (pastreaza aceeasi forma), fata de sistemele de referinta inertiale.
2.   Viteza luminii în vid este o constanta universala, independenta de miscarea sistemului de referinta si de directie.


Am copoiat si un text de pe net unde  se arata clar ca interpretarea mea este cea corecta.   :o 8)
 a prezentat postulatele (copiate de pe net) dar ramane sub atenta supraveghere

Electron

Citat din: emanuel din Februarie 07, 2010, 11:06:17 PM
Postulatele TR :

1.   Legile fizicii sunt invariante (pastreaza aceeasi forma), fata de sistemele de referinta inertiale.
2.   Viteza luminii în vid este o constanta universala, independenta de miscarea sistemului de referinta si de directie.
Ok, admiti ca ai gresit cand ai incercat sa prezinti postulatele mai inainte? Da sau nu?


CitatAm copoiat si un text de pe net unde  se arata clar ca interpretarea mea este cea corecta.   :o 8)
Foarte interesant. Prima data prezinta clar si riguros care este interptetarea ta despre care vorbesti. Abea cand e clar care e interpretarea ta vom trece la "dovezile" care le aduci de pe net.

e-

PS: emanuel, pentru ca esti greu de tinut sub control (adica faci tangete irelevante mereu) si nu raspunzi la intrebarile pertinente, contul tau va ramane mereu in pericol de a fi moderat. Iti transmit ca vom accepta doar mesajele care raspund la intrebarile puse clar si la obiect, deci ai grija ce postezi de acum inainte.
Don't believe everything you think.