Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Oare cum se fabrica amoniacul?

Creat de chimistul, Decembrie 15, 2009, 08:32:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

chimistul

Aici e vorba de separarea lui din amestecul de gaze. Dupa ce este separat CO2 se foloseste la obtinerea ureei, imbuteliee pt suduri etc. Scoaterea lui s eface intr-o coloana de spalare cu solutie de carbonat de K . CO2 se absoarbe in solutie la 80 C si 2 bari iar  gazul pleaca curat. Solutia este trecuta in alta coloana la 1.5 bari si are loc eliminarea CO2 datorita detentei. Pt curatarea avansata a solutiei de CO2 se fierbe solutia care se recircula si elimina o noua cantitate de CO2. Totusi mai raman urme de CO2 si CO care la fel ca si sulful distrug catalizatorul de Fe. Cum am putea indeparta urmele de CO si CO2. Vorbim aici de ppm. Bafta! Am plecat la culcare! ;D

nikarzv

Vad ca nu s-a mai postat de mult in topicul acesta.Scuzati sunt incepator si nu ma prea pricep.O alta varianta de facut amoniac o reprezinta racta dintre NH4NO3( azotat de amoniu) si NaOH (soda caustica)din care rezulta apa azotat de sodiu si amoniac. Azotatul de amoniu este acel ingrasamant folosit la tara , denumit popular AZOT. Soda caustica se gaseste la magazin. Este folosita pentru fabricarea sapunului.

chimistul

CitatO alta varianta de facut amoniac o reprezinta racta dintre NH4NO3( azotat de amoniu) si NaOH (soda caustica)din care rezulta apa azotat de sodiu si amoniac.

Amoniacul este materie prima pentru obtinerea azotatului de amoniu si nu o sursa pentru amoniac. Prin reactia descrisa de tine doar modifici azotatul si obtii apa amoniacala. Concentratia maxima este de 28% la rece as aca fa un calcul vezi cata apa ti-ar trebui sa inmagazinezi o tona!

nikarzv

Scuze. Gresala mea. Nu am stiut pentru ce trebuie amoniacul. Si inca ceva... Foarte mult amoniac se degaja ca si gaz. Doar putin ramane in apa.Cel degajat ca gaz cred ca este foarte pur.