Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ideile lui foton01 despre timp

Creat de foton01, Ianuarie 21, 2010, 12:22:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

alef, care este nivelul tau de pregatire in fizica?

e-
Don't believe everything you think.

alef

Nivelul meu de pregatire in fizica este nivelul unui elev de clasa a 12 - a.

mircea_p

Citat din: alef din Martie 19, 2010, 11:48:44 PM
          Uite cam ce am inteles eu din meditatiile lui foton01 despre timp.  Voi descrie "un experiment  mintal de nastere a timpului", inspirat din cel a lui foton01.

         Sa ne imaginam un univers in care nu exista decat un corp( o piatra, de exemplu). Atata timp cat in tot universul nu exista nicio alta piatra( sau orice alt corp) nu poate exista timp, deoarece nu se poate defini. Ce ar fi timpul in acest univers? In raport cu ce fenomen ar putea fi el masurat? Ar avea timpul o semnificatie fizica reala?

   Acuma sa presupunem ca in acest univers mai aducem o piatra. Acuma timpul ar avea semnificatie: presupunand ca cele 2 pietre se misca una in raport cu cealalta, timpul capata semnificatie fizica si intuitiva: practic, la moment de timp diferite distantele dintre cele 2 corpuri nu sunt egale.

   Asta e tot ceea ce am inteles eu si am incercat sa exprim prin alte cuvinte, sperand ca am explicat ideea un pic mai clar.


Da daca piatra e radioactiva? Masurand numarul de descompuneri se poate face un ceas. Asta doar ca un exemplu ca ideile expuse sant oarecum limitate

Considerarea unei pietre ca un singur obiect e doar un punct de vedere. Piatra e constituita din enorm de multe particule care se misca una fata de alta. Chiar daca iei un singur atom in loc de piatra, tot au loc miscari ale partilor componente. Iar si mai jos, in nucleu, probabil ca se misca cuarcii. Pare ca o terorie bazata pe ipoteza ca exista un "singur" obiect nu exista miscare si timp nu prea are o baza in realitatea cunocuta pana acum. Poate doat ca un exemplu imaginar.
Chiar si vidul ar putea contine (sau chiar contine, depinde de incredera pe care o ai in teorie) particule "in miscare".

S-ar putea ca oricum sa fie niste detalii irelevante, nu mi-e clar ce "sustine teoria mai departe. Dar daca din start se ignora detalii binecunoscute si se folosesc definitii ambigue, nu pare prea interesanta.
Conceptul de "un singur obiect" nu este nici pe departe ceva clar si bine definit in mod absolut.
De ce sa ne limitam la o piatra si nu la o planeta? Daca ar exisat o singura planeta, am putea defini timpul? Nu ar fi alte planete care sa se msite fata de ea.
Dar daca luam o galaxie ca "un singur obiect"?
Sau de ce nu, "un univers"? (a trebuit sa-l pun intre ghilimele ca mi se pare ca suna foarte ciudat)
Pana nu descoperim alt univers ar insemna ca timpul nu exista si de fapt traim intr-o lume "unde timpul in zadara incearca a se naste", ca in Eminsecu.




foton01

Citat din: mircea_p din Martie 21, 2010, 04:23:32 AM
Citat din: alef din Martie 19, 2010, 11:48:44 PM
          Uite cam ce am inteles eu din meditatiile lui foton01 despre timp.  Voi descrie “un experiment  mintal de nastere a timpului”, inspirat din cel a lui foton01.

         Sa ne imaginam un univers in care nu exista decat un corp( o piatra, de exemplu). Atata timp cat in tot universul nu exista nicio alta piatra( sau orice alt corp) nu poate exista timp, deoarece nu se poate defini. Ce ar fi timpul in acest univers? In raport cu ce fenomen ar putea fi el masurat? Ar avea timpul o semnificatie fizica reala?

   Acuma sa presupunem ca in acest univers mai aducem o piatra. Acuma timpul ar avea semnificatie: presupunand ca cele 2 pietre se misca una in raport cu cealalta, timpul capata semnificatie fizica si intuitiva: practic, la moment de timp diferite distantele dintre cele 2 corpuri nu sunt egale.

   Asta e tot ceea ce am inteles eu si am incercat sa exprim prin alte cuvinte, sperand ca am explicat ideea un pic mai clar.



Considerarea unei pietre ca un singur obiect e doar un punct de vedere. Piatra e constituita din enorm de multe particule care se misca una fata de alta. Chiar daca iei un singur atom in loc de piatra, tot au loc miscari ale partilor componente. Iar si mai jos, in nucleu, probabil ca se misca cuarcii. Pare ca o terorie bazata pe ipoteza ca exista un "singur" obiect nu exista miscare si timp nu prea are o baza in realitatea cunocuta pana acum. Poate doat ca un exemplu imaginar.
Chiar si vidul ar putea contine (sau chiar contine, depinde de incredera pe care o ai in teorie) particule "in miscare".

S-ar putea ca oricum sa fie niste detalii irelevante, nu mi-e clar ce "sustine teoria mai departe. Dar daca din start se ignora detalii binecunoscute si se folosesc definitii ambigue, nu pare prea interesanta.
Conceptul de "un singur obiect" nu este nici pe departe ceva clar si bine definit in mod absolut.
De ce sa ne limitam la o piatra si nu la o planeta? Daca ar exisat o singura planeta, am putea defini timpul? Nu ar fi alte planete care sa se msite fata de ea.
"Inlocuie" piatra, atomul, cuarcii (exemplele de mai sus) cu un electron. Imagineaza-ti in Univers un singur electron. Electronul nu se mai descompune in nimic altceva. Dupa ce ai facut aceasta inlocuire vino cu o noua parere, daca vrei bineinteles.
P.S. Am gresit folosind notiunea de corp trebuia sa folosesc de la bun inceput o particula elemntara, ca exemplu.
Ceea ce a zis mircea este corect pana la urma: daca exista corp exista atomi care se misca ...

laurentiu

alef=foton01 nui asa ?ca parca alef a folosit notiunea de corp nu foton01

foton01

#35
Citat din: laurentiu din Martie 21, 2010, 09:23:26 PM
alef=foton01 nui asa ?ca parca alef a folosit notiunea de corp nu foton01

Nu-i asa. Chiar va rog sa ne verificati ip-urile sau sa cercetati prin orice metode vreti aceasta situatie... eu nu sunt alfel!!!

Uitati dovada: contul lui alfel a fost creat la data Martie 19, 2010, 04:44:02 pm. Eu pe 19 martie 2010 la ora 04:44:02 imi bateam capul cu niste probleme de matematica date la concursul "La scoala cu ceas" de la Valcea. Eu am participat la proba individuala nu si la proba blitz care s-a tinut sambata. Concursul s-a desfasurat la scoala Take Ionescu din Rm. Valcea. O sa apara zilele acestea pe internet la adresa http://www.scoalacuceas.ro lista cu rezultate. Verificati daca Plesa Mihail Iulian (foton01) a participat la concurs. Mai multe detalii despre concurs gasiti la aceeasi adresa.

Adi

Da, IP-urile si reteaua de internet sunt diferite. Haideti sa ne concentram pe continutul scris, nu pe cine scrie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Martie 21, 2010, 10:02:02 PM
Da, IP-urile si reteaua de internet sunt diferite. Haideti sa ne concentram pe continutul scris, nu pe cine scrie.

Am mai adaugat ceva sus...

Concentrandu-ne pe scris ce aveti de spus?

alef

                                   Multumesc lui Electron si lui mircea_p pentru faptul ca m-au adus pe calea cea buna.Va rog sa ma scuzati ca am "murdarit" acest forum cu aberatiile mele. Lipsa de cunostinte din domeniul fizicii si timpul scurt de "meditatie" explica, dar nu scuza aceste bazaconii. Faptul ca am postat aceste tampenii demonstreaza prostia mea. Daca voi ajunge un fizician, voi ajunge un fizician fara valoare. 

laurentiu

Atunci imi cer scuze fata de amandoi ,dar exprimarea lui foton m-a indus in eroare .
Apropo foton ai idee de subiectele de la barajul de seniori? adica stii despre ce erau ? ca nu am gasit pe net iar pe mategl sunt doar subiectele de la proba individuala .Mersi mult .

foton01

Citat din: laurentiu din Martie 22, 2010, 01:35:10 AM
Atunci imi cer scuze fata de amandoi ,dar exprimarea lui foton m-a indus in eroare .
Apropo foton ai idee de subiectele de la barajul de seniori? adica stii despre ce erau ? ca nu am gasit pe net iar pe mategl sunt doar subiectele de la proba individuala .Mersi mult .

Nu am idee despre ce erau... trebuie sa apara pe internet dar cred ca abia dupa afisarea rezultatelor.

Electron

Citat din: alef din Martie 20, 2010, 02:14:33 PM
Nivelul meu de pregatire in fizica este nivelul unui elev de clasa a 12 - a.
Ok, multumesc pentru raspuns. :)

Poti sa expui aici pe scurt ce stii despre structura materiei? De exemplu, ce este de fapt "o piatra" ?

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: foton01 din Martie 21, 2010, 06:34:40 PM
"Inlocuie" piatra, atomul, cuarcii (exemplele de mai sus) cu un electron. Imagineaza-ti in Univers un singur electron. Electronul nu se mai descompune in nimic altceva.
Care e interesul studiului unui "Univers" care contine un singur electron? Sau altfel spus, cum studiezi un astfel de "Univers" in care nu poti defini nici macar un sistem de referinta?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Citat din: Electron din Martie 22, 2010, 06:59:06 PM
Citat din: foton01 din Martie 21, 2010, 06:34:40 PM
"Inlocuie" piatra, atomul, cuarcii (exemplele de mai sus) cu un electron. Imagineaza-ti in Univers un singur electron. Electronul nu se mai descompune in nimic altceva.
Care e interesul studiului unui "Univers" care contine un singur electron? Sau altfel spus, cum studiezi un astfel de "Univers" in care nu poti defini nici macar un sistem de referinta?

e-

Poate ca acum aceasta idee nu are niciun folos dar poate ca in viitor va avea...
poate ca ne va ajuta sa intelegem mai bine lumea in care traim... chiar daca acest lucru nu se vede chiar acum.
Mai aveti intrebari sau nelamuriri despre ceea ce am scris?

Adi

Nu, nu avem si iti recomandam sa te reintorci la studiul fizicii de manual.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro