Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ideile lui foton01 despre timp

Creat de foton01, Ianuarie 21, 2010, 12:22:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Buna ziua! M-am gandit zilele acestea la o idee "ciudata" pe care am sa o postez in acest topic.
Voi incepe mai intai cu definitiile unor termeni, iar daca va mai fi nevoie, voi face definitii si pe parcursul acestei scrieri.
Timpul este o dimensiune a Universului după care se ordonează succesiunea ireversibilă a fenomenelor.
Prin fenoment se intelege orice proces, transformare, evoluție, efect etc. din natură.
Prin moment se intelege caracteristica ireversibilitatii unui anumit fenomen.
Pentru  a reprezenta grafic timpul va trebui sa reprezentam pe o axa oy fenomenele si pe o axa ox "ireversibilitatea" adica momentul alocat fiecarui fenomen.
Reprezentarea grafica a timpului este ceea ce am desenat cu albastru, deoarece dupa acea linie se ordoneaza succesiunea ireversibilă a fenomenelor. 0, a , b, c ,d sunt fenomenele iar 0, 1, 2, 3 ,4 sunt momentele corespunzatoare.
Daca nu exista cel putin un fenomen nu se poate construi linia albastra, cu alte cuvinte nu exista timp.
Daca nu exista cel putin un moment nu se poate trasa linia albastra deci nu exista timp.
Sa presupunem ca in tot Universul ar exista un singur corp si nimic altceva. Ne mai existand nimic altceva in afara de acel corp, acesta nu poate INTERACTIONA ,deci nu se pot produce fenomene ,deci NU exista timp. Sa presupunem ca in Univers mai apare un al doilea corp. Cele doua corpuri interactioneaza intre ele , apar fenomente,  exista timp.
Existenta  acestei  dimensiuni a Universului după care se ordonează succesiunea ireversibilă a fenomenelor este conditionata de  exista interactiunilor.
Daca in tot Universul  ar exista aceleasi interactiuni ( adica aceleasi corpuri ar interactiona cu aceleasi corpuri de mai multe ori in tot Universul) nu ar mai exista ireversibilitatea fenomenelor ,deci nu ar exista moment ,prin urmare timp.
Din tot ce am scris pana acum putem trage o concuzie: NU exista timp, ceea ce exista de fapt sunt interactiunile diferitelor corpuri din  Univers ce nu sunt identice. Acestea dau impresia succesiunii ireversibile a  fenomenelor.


Numai bine!

Electron

Citat din: foton01 din Ianuarie 21, 2010, 12:22:51 PM
Numai bine!
Poate voiai sa spui: "Numai fabulatii!"... Credeam ca ai renuntat la comportamentul acesta si ca vei prezenta "teorii" si "principii" pe aici abea dupa ce studiezi ceva fizica si vei avea ceva argumente cat de cat.

e-

Don't believe everything you think.

foton01

#2
Electron, mai precis cu ce nu ai fost de acord? Definitiile sunt luate din manual, inafara de cea a momentului. Am spus ce inteleg eu prin moment ca sa ne intelegem de la bun inceput. Poate ca tu interpretezi gresit ceea ce am spus eu. daca ai ceva intrebari te rog sa mi le pui, astfel ne vom intelege mai bine.
Sa iti dau exemplu de un moment: ora 15:00. Am spus o caracteristica a ireversibilitatii deoarece niciodata nu ai "sa mai intalnesti" aceeasi ora 15:00 din aceeasi zi.

valangjed

Ceea ce ai desenat acolo poate fi , cel mult , reprezentarea cresterii fenomenului de criza economica in Romania :D.Nu stiu de unde ai scos aceste definitii (fenoment si moment) dar mie mi se pare ca nu au nici o legatura cu fizica.In acelasi timp observ ca nu , doar la fizica esti  superficial ci si la matematica (mai ales la geometrie ).
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

foton01

Citat din: valangjed din Ianuarie 21, 2010, 07:04:47 PM
Ceea ce ai desenat acolo poate fi , cel mult , reprezentarea cresterii fenomenului de criza economica in Romania :D.Nu stiu de unde ai scos aceste definitii (fenoment si moment) dar mie mi se pare ca nu au nici o legatura cu fizica.In acelasi timp observ ca nu , doar la fizica esti  superficial ci si la matematica (mai ales la geometrie ).


Citeste mesajul anterior!

Electron

Citat din: foton01 din Ianuarie 21, 2010, 07:02:34 PM
Electron, mai precis cu ce nu ai fost de acord?
Mai precis nu inteleg ce crezi tu ca inseamna asta:
Citat din: foton01 din Ianuarie 21, 2010, 12:22:51 PM
Timpul este o dimensiune a Universului după care se ordonează succesiunea ireversibilă a fenomenelor.
Definitia asta nu este suficient de riguroasa incat sa poata folosi in rationamente mai apoi. Lipseste de exemplu precizarea sistemului fizic la care se refera. Se refera la orice sistem fizic? Se refera doar la Unives in totalitate? Sau la ce? Asa cum tot repet pe aici, fara sistem de referinta nu are sens nici o "ordonare" sau "succesiune" sau "masurare" sau "estimare" sau mai stiu eu ce poveste.

CitatDefinitiile sunt luate din manual, inafara de cea a momentului.
Serios? Din ce manual? Prezinta te rog autorii si editia, plus definitiile citate cuvant cu cuvant asa cum sunt in manual. Nu de alta, dar ma indoiesc sa fie redactate in halul asta ridicol.

CitatAm spus ce inteleg eu prin moment ca sa ne intelegem de la bun inceput.
Din pacate ce intelegi tu prin moment nu are nici o semnificatie fizica. Fara relevanta fizica fabulatiile tale sunt o simpla pierdere de vreme.

CitatPoate ca tu interpretezi gresit ceea ce am spus eu.
Tot ce e posibil. Tu ai cumva impresia ca ai dat o definitie atat de riguroasa si clara incat se poate interpreta intr-un singur fel inechivoc?

Citatdaca ai ceva intrebari te rog sa mi le pui, astfel ne vom intelege mai bine.
Ok. Prima intrebare este: cand ai de gand sa te apuci sa studiezi serios fizica?
A doua ar fi: De ce fabulezi despre fizica atata timp cat nu sti ce vorbesti?
Mai vrei?

CitatSa iti dau exemplu de un moment: ora 15:00. Am spus o caracteristica a ireversibilitatii deoarece niciodata nu ai "sa mai intalnesti" aceeasi ora 15:00 din aceeasi zi.
foton01, "caracteristica a reversibilitatii" nu inseamna absolut nimic, cum nu inseamna nimic nici "caracteristica a albastrimii" sau "caracteristica a solubilitatii", deoarece "reversibilitatea", "albastrimea" si "solubilitatea" deja sunt caracteristici. Ce debitezi tu inseamna "caracteristica caracteristicii". ::)
Ca atare "definitia" ta nu inseamna nimic. Ca tu vrei sa insemne ca "nu te mai intalnesti cu acel moment", asta nu rezulta din definitie (adica te exprimi complet ininteligibil) si nici nu se justifica in vreun fel ca premisa. Cine esti tu sa pretinzi ca fenomenele din Univers nu sunt repetibile? Nu de alta, dar se pare ca singurul argument pe care il ai este faptul ca o afirmi tu, de parca ai avea drept absolut de decizie despre asta.

In fine, astept raspuns la intrebarile de mai sus, iar apoi 'om mai vedea.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

#6
Poate ca foton01 voia sa transmita urmatoarea idee: ca ar putea exista o legatura stransa intre timp si interactiuni intre particule. Dar aceasta se stie deja de la relativitatea generala unde spatiul-timpul este influentat de mase si energii, iar acestea din urma influenteaza la randul lor spatiul si timpul.

Despre ideea de ce curge timpul doar inainte propun acest articol amplu sintetizat de mine dupa o conferinta a unui fizician mare in domeniu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

#7
Citat din: Adi din Ianuarie 21, 2010, 07:56:39 PM
Poate ca foton01 voia sa transmita urmatoarea idee: ca ar putea exista o legatura stransa intre timp si interactiuni intre particule. Dar aceasta se stie deja de la relativitatea generala unde spatiul-timpul este influentat de mase si energii, iar acestea din urma influenteaza la randul lor spatiul si timpul.

Despre ideea de ce curge timpul doar inainte propun acest articol amplu sintetizat de mine dupa o conferinta a unui fizician mare in domeniu. Sau poate ascultati acest podcast dupa acelasi articol, editia 22 decembrie 2009.
Daca asta a vrut sa puna (cu toate ca nu prea cred) putea sa o spuna mai clar.
Foton01 ,daca prin fenomen intelegem proces sau transformare (asa cum ai spus tu) , sa stii ca in univers nici un proces nu se intampla instantaneu.Orice actiune se petrece cu o viteza finita mai mica decat viteza undelor electromagnetice in vid.Asta a demonstrat Einstein , acum 100 de ani , si pana acum nu a reusit nimeni sa-l contrazica.Acest lucru inseamna ca un fenomen nu se petrece la un anumit moment ci pe o anumita perioada de timp deci nu poti defini un moment functie de un proces.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

foton01

Am ascultat podcastul  de la stiinta.info in legatura cu trecerea timpului. In acel podcast spunea ca pentru un electron timpul trece atunci cand interactioneaza. Electronul se poate afla in acelasi timp in doua locuri.
Ceea ce am vrut sa spun este ca daca in Univers corpurile nu ar interactiona ,nu ar exista timp; iar daca aceleasi corpuri ar interactiona cu aceleasi corpuri de mai multe ori ,nu ar exista timp.
Sunt de acord ca pentru o transformare sau un proces este necesara o perioada de timp.
Mai clar: prin moment inteleg aceasta perioada de timp; in grafic fenomenului "a" ii este alocat momentul 1 adica perioada de timp "1".  Am dat exemplu de un moment: ora 15:00. In aceasta perioada de timp ( a orei 15:00) se poate desfasura un fenomen.

Electron

foton01, ce-ar fi sa te horarasti? Pentru tine "un moment" de timp are lungime nula sau nu? Daca are lungime nula, cum poate un fenomen sa se desfasoare "intr-un moment"? Daca are lungime nenula, cum poate fi "ora 15:00" un "moment"?

Pana nu elimini aceste contradictii si inconsistente din ceea ce expui aici, ramai la fabulatii irelevante.

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Citat din: foton01 din Ianuarie 22, 2010, 10:40:14 AM
Am ascultat podcastul  de la stiinta.info in legatura cu trecerea timpului. In acel podcast spunea ca pentru un electron timpul trece atunci cand interactioneaza. Electronul se poate afla in acelasi timp in doua locuri.
Ceea ce am vrut sa spun este ca daca in Univers corpurile nu ar interactiona ,nu ar exista timp; iar daca aceleasi corpuri ar interactiona cu aceleasi corpuri de mai multe ori ,nu ar exista timp.
Sunt de acord ca pentru o transformare sau un proces este necesara o perioada de timp.
Mai clar: prin moment inteleg aceasta perioada de timp; in grafic fenomenului "a" ii este alocat momentul 1 adica perioada de timp "1".  Am dat exemplu de un moment: ora 15:00. In aceasta perioada de timp ( a orei 15:00) se poate desfasura un fenomen.
In acest caz , inteleg ca dai definitia timpului folosindu-te de perioada de timp deci definesti timpul cu ajutorul timpului.Asta suna ca si cum te-ai ridica tragandu-te singur de par.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

foton01

Citat din: Electron din Ianuarie 22, 2010, 10:47:00 AM
foton01, ce-ar fi sa te horarasti? Pentru tine "un moment" de timp are lungime nula sau nu? Daca are lungime nula, cum poate un fenomen sa se desfasoare "intr-un moment"? Daca are lungime nenula, cum poate fi "ora 15:00" un "moment"?

Pana nu elimini aceste contradictii si inconsistente din ceea ce expui aici, ramai la fabulatii irelevante.

e-

Electron, pana la urma pentru mine un moment NU are valoare nula. Daca vrei nu o sa mai folosesc denumirea de moment ci o sa folosec denumirea "perioada f01- prescurtata p f01" .
O perioada f01 inseamna o anumita perioada de timp alocata unui anumit fenomen.

Electron

Citat din: foton01 din Ianuarie 22, 2010, 10:54:09 AM
Daca vrei nu o sa mai folosesc denumirea de moment
foton01, aici nu e vorba ca vreau eu sau nu. Eu iti atrag doar atentia ca a folosi abuziv termeni consacrati, cu definitii complet ilogice, nu ajuta deloc la intelegerea reciproca, ci din contra. Deci daca doresti sa fii inteles, ai grija ce si cum spui. Daca doresti sa fabulezi degeaba si sa nu te poata intelege nimeni, da-i inainte, dar sa nu te mire de ce te ignora lumea.

CitatO perioada f01 inseamna o anumita perioada de timp alocata unui anumit fenomen.
Ok, dar acum trebuie sa refaci "graficul" si sa nu mai reprezinti "perioadele f01" ca fiind puncte (care nu au lungime).

Mai trebuie de asemenea sa-ti revizuiesti restul definitiilor ca sa fie coerente cu noua acceptiune a "perioadei f01".

e-
Don't believe everything you think.

foton01

OK. O sa definesc totul de la inceput iar apoi o sa reiau ceea ce am vrut sa spun.

Electron

Am schimbat numele acestui topic deoarece era complet neadecvat.

foton01, esti rugat de acum cand deschizi un nou topic sa alegi cu mai mult discernamant numele, pentru a fi reprezentativ pentru continutul si ideile prezentate.

e-
Don't believe everything you think.