Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

alchine clasa a X -a

Creat de mitchie5, Ianuarie 18, 2010, 05:01:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mitchie5

20 g amestec de alchine izomere cu formula moleculară C4H6 reactionează cu 26,7 g de clorură de
diaminocupru (I).Compozitia în procente de masă a amestecului de alchine izomere este:
a. 54% 1-butină
46% 2-butină
b. 40% 1-butină
60% 2-butină
c. 46% 1-butină
54% 2-butină
d. 25% 1-butină
75% 2-butină

va rog frumos ajutati-ma sa scriu ecuatia reactiei chimice !

chimistul

#1
Salut!

Nu trebuie sa scrii nici o reactie ca sa rezolvi problema! Clorura reactioneaza numai cu alchinele cu legatura terminala. Adica cu 1-diena ( de care o fi in afara de acetilena :))  ). Vezi cat cupru este in clorura si vezi cati atomi gram (sau moli sa nu apara controverse) si stii ce cantitate de alchine reactioneaza. Restul e un calcul simplu sa vezi procentul. Cantitatea reactionata / cant nereactionata si ai procentul si vezi raspunsul! Bafta!

PS. Hai chimistilor care stiti sa preparati "instant ice" ca Nenitescu deja s-a intors pe partea cealata in mormant! Aici incepe chimia adevarata! LOL

mitchie5

am afla masa molara a diamino Cu I [Cu(NH3)2]Cl => u=100.5 g/mol
apoi

100,5 g produs....... 64 g Cu
26,7 g....................xg Cu==> x=17 g Cu

dar apoi cum scriu ca sa aflu concret in continuare ca nu am inteles ! te rog mai explica-mi inca odata :) multumesc

chimistul

Bun! Acuma stim ca doar alchinele cu legatura terminala reactineaza cu complexul de Cu (I). Daca scrii corect reactia poti vedea cantitatea de alchena cu legatura marginala si poti obtine procentul! Bafta!

mitchie5

adica butina 1 + diamino Cu (I) :  CH=-C-CH2-CH3 + [Cu(NH3)2]Cl ,explica-mi putin ce cu ce fac si ce trebuie sa rezulte ca eu is mai grea de cap ca daca pricep asta dupa calcule le duc la capat.te rog frumos

chimistul

Salut!

Pai Cu inlocuieste atomul de H din legatura marginala. Acuma de Cu se leaga  o singura molecula sau doua asta nu mai stiu! Asta eesenta problemei! ::)

mitchie5

salut ! am gasit in carte e facut pt acetilena CH=-HC +2[Cu(NH3)2]Cl --> CuC=-CCu +2NH3 + 2NH4Cl

si pt butina 1 ar veni : CH=-HC-CH2-CH3 +2[Cu(NH3)2]Cl--> CuC=-CCu-CH2-CH3+ 2NH3+ 2NH4Cl

mitchie5


     54 g                      135,5g
CH=-HC-CH2-CH3 +2[Cu(NH3)2]Cl--> CuC=-CCu-CH2-CH3+ 2NH3+ 2NH4Cl
        a                    26, 7 g 

masa molara diamino cupru I=135.5 g/mol
Aflam a ca fiind a=10.8 g butina 1
stim a+b=20 g => b=9.2 g butina 2

calculam procente 20 g...100%
                         10.8g....x% => x=54% butina 1

butina 2=100-54 = 46 % butina 2

chimistul

#8
Salut!

Citatsalut ! am gasit in carte e facut pt acetilena CH=-HC +2[Cu(NH3)2]Cl --> CuC=-CCu +2NH3 + 2NH4Cl

si pt butina 1 ar veni : CH=-HC-CH2-CH3 +2[Cu(NH3)2]Cl--> CuC=-CCu-CH2-CH3+ 2NH3+ 2NH4Cl

Acetilena are doi atomi terminali. Cealalta molecula are numai unul din pacate! :-\

Si mas amoleculara nu e 54, si asa mai departe din pacate....

mitchie5

da de ce nu 54 ..u=4Ac+6AH=48+6=54 sau CnH2n-2 u=14n-2 la noi n=4=> u =54 nu? pana la urma am scris asa :


           54 g         133,5 g 
HC=-C-CH2-CH3+[Cu(NH3)2]Cl--> CuC=-C-CH2-CH3 + NH3 + NH4Cl
        a                     26.7 g

mitchie5

si gata ca am inebunit cu atatea probleme ,multumesc mult ca tiai luat din timp sa te uiti un pic si pe problema mea,multumesc frumos inca odata!