Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Incercare de perpetuum mobile de la RaduH

Creat de RaduH, Decembrie 03, 2009, 01:53:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

RaduH

CitatUn singur comentariu: cam multa ignoranta pe lume asta. Cine e fraier si pune botul, va plati pentru asta. E o lege simpla si implacabila a realitatii
Si mie mi se pare cam iluzionism ce vad acolo dar e plin internetul de asa ceva .

Electron

Citat din: RaduH din Decembrie 16, 2009, 01:24:21 PM
Sa presupunem ca la stiinta te pricepi dumneata mai bine dar la religii nu stiti cat ma pricep eu .
Oricum am trait experiente in care nu mai sunt sigur de fizica pe care cat de cat o stiu .
RaduH, nu m-am legat absolut deloc de cantitatea ta de cunostinte in domeniul religiei. Ce ti-am atras atentia este ca ai facut o confuzie groaznica intre demersul stiintific (cel corect, nu cel pe care-l aplici tu) si demersul religios (despre care stiu si eu cate ceva).


CitatTocmai ca era mai mult de scris "parte grafica" decat texte . Ideea e ca tractiunea elicei poate fi facuta sa participe la angrenare (antrenare) si ca mai apare si un brat al acestei forte care creaza momentul respectiv .
De data asta postez si ceva explicat .
Am descarcat prezentarea ta, si dupa ce am citit ce prezinti pe acolo, am observat ca vrei sa faci ceva echivalent cu a te ridica de pe Pamant tragandu-te de par pe tine insuti. Cu alte cuvinte, imposibil.


CitatPai cu elice nici eu nu sunt sigur . Depinde de ce performante ofera elicea si din pacate nici eu nu le stiu . Daca va mai amintiti discutia despre Grigore Nica va spun ca daca el ar fi inventat ce sustine ar fi fost sigur ca se poate .
Tocmai, imposibilitatea sistemului de perpetuum mobile cu "elici" asa cum e prezentata de tine este de aceeasi factura cu imposibilitatea aberatiilor lui Nica din acea discutie.


e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatRaduH, nu m-am legat absolut deloc de cantitatea ta de cunostinte in domeniul religiei. Ce ti-am atras atentia este ca ai facut o confuzie groaznica intre demersul stiintific (cel corect, nu cel pe care-l aplici tu) si demersul religios (despre care stiu si eu cate ceva).
Nu vreau sa spun decat ca paranormalul ar putea sa existe dar stiinta neavand nici un fel de modele explicative il cam ignora , sperand sa-l faca sa si dispara asa . Ce se stie ar fi ca exista "puterea caprei" care prin necredinta poate sa pareze chiar abilitatile mai multor "oi". Oricum cazurile de paranormal ar trebui analizate toate nu generalizat ca daca a fost descoperit un caz trucat toate sunt la fel . Ca si cu motorul acela cu magneti permanenti . Cazul prezentat si mie mi se pare trucat dar e deja un fenomen treaba asta pe internet si ar trebui sa nu ne putem pronunta pana nu verificam tot .
CitatAm descarcat prezentarea ta, si dupa ce am citit ce prezinti pe acolo, am observat ca Am descarcat prezentarea ta, si dupa ce am citit ce prezinti pe acolo, am observat ca vrei sa faci ceva echivalent cu a te ridica de pe Pamant tragandu-te de par pe tine insuti. Cu alte cuvinte, imposibil.
Toata lumea are dreptul la pareri . Unii se pare ca sunt mai zgarciti sa-si impartaseasca cunoasterea .
Citata te ridica de pe Pamant tragandu-te de par pe tine insuti
Chiar nu impartasesc si nu consider ca arfi o problema cu rezemarile . O iau ca pe o exprimare poetica .

Electron

Citat din: RaduH din Decembrie 21, 2009, 02:27:49 PM
Nu vreau sa spun decat ca paranormalul ar putea sa existe dar stiinta neavand nici un fel de modele explicative il cam ignora , sperand sa-l faca sa si dispara asa .
Partea asta subliniata cu rosu este o aberatie pe care poate o crezi tu, dar este falsa. Ai dreptul la opinie, dar ai dreptul s aflii si ca te inseli grav in acest caz.

CitatCe se stie ar fi ca exista "puterea caprei" care prin necredinta poate sa pareze chiar abilitatile mai multor "oi".
Chiar "se stie" ? Cine stie mai multe si poate impartasii cu noi cunostintele sale extraordinare pe acest subiect?

CitatOricum cazurile de paranormal ar trebui analizate toate nu generalizat ca daca a fost descoperit un caz trucat toate sunt la fel .
RaduH, aici nu e vorba de o generalizare exacerbata, este vorba tocmai de scepticismul absolut necesar in demersul stiintific. Daca ai intelege in ce consta acest demers, eu consider ca nu te-ai mai lamenta in acest fel irelevant.

CitatCa si cu motorul acela cu magneti permanenti . Cazul prezentat si mie mi se pare trucat dar e deja un fenomen treaba asta pe internet si ar trebui sa nu ne putem pronunta pana nu verificam tot .
Iar arunci acuze gratuite. Cine s-a pronuntat inainte sa verifice tot ce era nevoie? Daca tot ce doresti este sa vorbesti in abstract si sa acuzi degeaba participantii la discutie, s-ar putea sa ai tot mai putini interlocutori.

CitatToata lumea are dreptul la pareri . Unii se pare ca sunt mai zgarciti sa-si impartaseasca cunoasterea .
Mda, si mai e o categorie larga de tot cu unii care nu sunt in stare sa se exprime clar, iar ideile lor oricat de originale ar fi, sunt prezentate la modul cel mai ininteligibil posibil. Pacat.

Citat
Citata te ridica de pe Pamant tragandu-te de par pe tine insuti
Chiar nu impartasesc si nu consider ca arfi o problema cu rezemarile . O iau ca pe o exprimare poetica .
Nu e vorba de rezemari, e vorba de antrenarea unei elici de un curent de aer creat prin propria miscare a elicii. Ca tu crezi ca asa ceva e posibil, e echivalent cu a crede ca te poti ridica de pe Pamant tragandu-te de par pe tine insuti.

Citat din: RaduH din Decembrie 21, 2009, 02:35:38 PM
Cealalta discutie daca asa se discuta o s-o las sa se incheie .
RaduH, ce anume din discutie te deranjeaza? Ai tot aruncat cu acuze gratuite si complet false, la care astept sa vad ceva probe concrete. Pana una alta sunt doar impresiile tale fabulistice si nefondate. Daca "asa" discuti tu, chiar nu o sa-mi fie dor de tacticile astea.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatPartea asta subliniata cu rosu este o aberatie pe care poate o crezi tu, dar este falsa. Ai dreptul la opinie,
dar ai dreptul s aflii si ca te inseli grav in acest caz.
Chiar ca sustin . Daca paranormalul ar putea sa se bazeze pe alte forte fundamentale decat cele 4 cunoscute de noi stiintific , oamenii de stiinta n-ar fi capabili sa masoare de fapt nimica experimental . Chiar ca doctrine din astea ar da de inteles ca ar putea fi mai multe de 4 .
Intreaba orice practicant de arte martiale . Totul se bazeaza pe KY sau CHI sau cum ii mai zic . Nu cred ca se pronunta cineva ca ar fi de natura electro-magnetica de exemplu . De exemplu daca dau cu pumnul in perete asa sec si mecanic ma doare pumnul de nu ma vad . Daca dau cu KY chiar nu ma doare. Atat pot face eu . Altii pot face chiar spargeri spectaculoase si chiar ca nu se ranesc la partea corpului cu care lovesc . Daca n-ai practicat cat de cat ai crede ca prin lovituri repetate isi calcifiaza oasele efectiv sau isi tabacesc pielea sau ca are legatura cu rezistenta mecanica .Daca ai practicat cat de cat asta e primul lucru pe care il inveti sa folosesti acest KY .
Si chiar ca am vazut si cu ochii mei o demonstratie mica de telechinezie , adica nu trucata cinematografic , si chiar ca cel care o facea era un "bula" care constata si el pentru prima data ca poate face asa ceva si nu un mare iluzionist .
CitatRaduH, aici nu e vorba de o generalizare exacerbata, este vorba tocmai de scepticismul absolut necesar in demersul stiintific. Daca ai intelege in ce consta acest demers, eu consider ca nu te-ai mai lamenta in acest fel irelevant.
Chiar ca consider ca trebuie sa fim mult mai rezervati in cazul unui fenomen masiv .
CitatMda, si mai e o categorie larga de tot cu unii care nu sunt in stare sa se exprime clar, iar ideile lor oricat de originale ar fi, sunt prezentate la modul cel mai ininteligibil posibil. Pacat.
Chiar ca schitele pot spune mai mult decat frazele cel putin in sfera tehnica . Eu am facut chiar desene artistice sa se poata intelege ca daca faceam desen tehnic intelegeam ca nu pot fi priceput .
Era chiar si un bacn despre ingineri ca ar semana cu cainele lup . Au privire inteligenta da nu stiu sa se exprime . S-ar putea.

RaduH

#20
CitatNu e vorba de rezemari, e vorba de antrenarea unei elici de un curent de aer creat prin propria miscare a elicii. Ca tu crezi ca asa ceva e posibil, e echivalent cu a crede ca te poti ridica de pe Pamant tragandu-te de par pe tine insuti.

Poate ca nu stiu eu bine . Eu cred ca tractiunea unei elice de avion seamana mai mult cu portanta de la aripa decat cu motorul cu reactie . Adica se creaza portanta pe suprafetele elicei (paletelor) elicea e trasa si trage avionul dupa ea .
Ar fi cu adevarat de discutat despre daca se poate evita la modelul meu ca o elice sa intre in turbulentele elicii din fata .
Fata de metafora poetica in cauza e totusi ceva diferit .
CitatNu e vorba de rezemari, e vorba de antrenarea unei elici de un curent de aer creat prin propria miscare a elicii.
Nu e antrenata  de aer elicea  , se invarte si genereaza o forta de tractiune ca la orice avion cu elice . Forta de tractiune astfel generata zic eu ca incepe de fapt sa participe la antrenare . Antrenarile au loc practic in angrenaje .
CitatRaduH, ce anume din discutie te deranjeaza? Ai tot aruncat cu acuze gratuite si complet false, la care astept sa vad ceva probe concrete. Pana una alta sunt doar impresiile tale fabulistice si nefondate. Daca "asa" discuti tu, chiar nu o sa-mi fie dor de tacticile astea.


Nu zic eu ca nu ai dreptate si ca nu pot gresi . Acuma chiar mi se pare ca de fapt discutam .

RaduH

CitatChiar "se stie" ? Cine stie mai multe si poate impartasii cu noi cunostintele sale extraordinare pe acest subiect?

Da trebuie sa ma corectez . Nu mai pot sa-ti dau sursa . Povestesc ce am auzit si poate recunoaste cineva chestia si ne poate ajuta mai exact .
Deci era cica un fel de experiment de telepatie . Ceva cu niste cartonase practic . Bineinteles ca trebuie sa fi fost ceva probabilistic nu ca ar fi putut sa dovedeasca telepatia efectiv .
Oile erau cele care credeau ca se poate iar caprele cele care nu credeau . Chipurile se sustinea ca oile nimereau cu o probabilitate mai mare decat caprele , dar asta daca erau singure . In prezenta unei capre sustineau ei ca nici oile nu mai nimereau . Adica ar exista si puterea caprei de a para astfel de manifestari .

RaduH

Au mai fost metafore d-astea practic in istorie .
Nu stiu daca va mai amintiti dar dupa revolutie era taiatul cozii cainelui .
Cum sa fie taiata , dintr-o data de la radacina sau cat mai marunt pe bucati .

RaduH

CitatChiar ca sustin . Daca paranormalul ar putea sa se bazeze pe alte forte fundamentale decat cele 4 cunoscute de noi stiintific , oamenii de stiinta n-ar fi capabili sa masoare de fapt nimica experimental . Chiar ca doctrine din astea ar da de inteles ca ar putea fi mai multe de 4 .
Intreaba orice practicant de arte martiale . Totul se bazeaza pe KY sau CHI sau cum ii mai zic . Nu cred ca se pronunta cineva ca ar fi de natura electro-magnetica de exemplu . De exemplu daca dau cu pumnul in perete asa sec si mecanic ma doare pumnul de nu ma vad . Daca dau cu KY chiar nu ma doare. Atat pot face eu . Altii pot face chiar spargeri spectaculoase si chiar ca nu se ranesc la partea corpului cu care lovesc . Daca n-ai practicat cat de cat ai crede ca prin lovituri repetate isi calcifiaza oasele efectiv sau isi tabacesc pielea sau ca are legatura cu rezistenta mecanica .Daca ai practicat cat de cat asta e primul lucru pe care il inveti sa folosesti acest KY .
Nu trebuie sa fiu crezut pe cuvant . Da cum s-ar putea face dovada ca ma doare si ca nu recunosc
CitatSi chiar ca am vazut si cu ochii mei o demonstratie mica de telechinezie , adica nu trucata cinematografic , si chiar ca cel care o facea era un "bula" care constata si el pentru prima data ca poate face asa ceva si nu un mare iluzionist
Nu ma angajez sa dovedesc deoarece singura modalitate de a face pe cineva sa faca ceva , pe care o cunosc e sa-l platesc . Si chiar ca stau rau cu banii .

Mie cum mi se cere sa cred ca n-am vazut ceva cu ochii mei sau ca ceva ce pot face eu intr-o foarte mica masura e adevarat  , e fals pentru ca stiinta nu stie sa explice .

Cred ca cea mai corecta modalitate pentru domnul electron ar fi sa incerce sa practice bazaconii din astea si sa vada daca ce experimenteaza(traieste) mai poate si sa-si explice .

RaduH

#24
Sa va descriu demonstratia de telechinezie la care am asistat eu .
Eram trei la o cafea si cafeaua era servita in paharute de plastic usoare . La un moment dat unul din paharutele acelea usoare ajunsese sa fie golit si fusese pus pe o portiune umeda a mesei .
Unul dintre noi a inceput sa-l invarta si sa-l deplaseze usor uitandu-se la el pur si simplu . Garantez ca nu avea cum sa aranjeze masa sau ceva . Ceilalti doi am ramas muti . A incercat sa miste un alt paharel aflat pe o portiune uscata a mesei dar n-a reusit . Deci nu inseamna ca putea misca 10Kg de exemplu . La atat de putin chiar nu pot sa ma angajez ca respectivul poate sa repete o astfel de demonstratie . Dar nici ca in momentul de fata nu poate chiar mai mult .
Pentru mine era socant faptul ca pentru prima data vedeam asa ceva cu ochii mei nu la TV sau pe calculator . Si chiar nu stiu despre el ca s-ar ocupa de iluzionism . Spre deosebire de individul acesta chiar am un prieten care se pricepe la trucuri cu carti de joc . Iti spune ca sunt toate trucuri si tot ramai prost . Deci chiar ca inteleg diferenta . Daca totusi am asistat la un truc ii prevad un viitor foarte stralucit in domeniu . Inseamna ca am baut cafeaua cu un "Cris Angel" si nu stiam .
Deci pana aici nu aveam probleme ca am vazut si Razboiul Stelelor si multe altele si chiar nu cred in ceva vazut la TV sau pe calculator .
Tocmai ca spuneam despre iluzionistii astia mari ca daca si crezi conditiile pe care le declara mi se pare mai usor sa poti face decat sa truchezi .
Vezi cu ochii tai si totusi esti invatat sa nu crezi . Poate ca daca incerci putin sa faci pe "oaia" poti avea si surpriza sa fie adevarat . Cine stie poate tine si de metoda prin care incerci sa verifici un adevar . Chiar ca nu stiu ce metode stiintifice am avea . Sa masuram ceva nedescoperit inca sau sa dovedim ca totul e un trucaj nesimtit . Da ce te faci cand nu vezi trucul ?

Nu vad alta metoda decat sa inerci sa practici acceptand conceptele si de fapt "calea" celui care te initiaza , dupa care sa incerci sa te opresti si sa compari , analizezi stiintific . Poate ca eu nici n-am ajuns la mari performante pe cai din astea si poate nici la stiinta nu ma pricep . Cine stie ce poate sa faca un ateu asa de invatat daca incearca sa cerceteze si asa .

Electron

Citat din: RaduH din Decembrie 24, 2009, 01:52:14 PM
Eu cred ca tractiunea unei elice de avion seamana mai mult cu portanta de la aripa decat cu motorul cu reactie . Adica se creaza portanta pe suprafetele elicei (paletelor) elicea e trasa si trage avionul dupa ea .
Interesanta credinta. Ai incercat vreodata sa faci o elice cu palele plate, inclinate la un mic unghi fata de planul elicii? Eu am incercat si functioneaza. Ce portanta crezi tu ca are o astfel de pala?

CitatAr fi cu adevarat de discutat despre daca se poate evita la modelul meu ca o elice sa intre in turbulentele elicii din fata .
Cu ce influenteaza turbulentele modelul tau?

Citat
CitatNu e vorba de rezemari, e vorba de antrenarea unei elici de un curent de aer creat prin propria miscare a elicii.
Nu e antrenata  de aer elicea  , se invarte si genereaza o forta de tractiune ca la orice avion cu elice . Forta de tractiune astfel generata zic eu ca incepe de fapt sa participe la antrenare . Antrenarile au loc practic in angrenaje .
RaduH, daca elicea nu este antrenata de motor, sau nu se afla intr-un curent de aer incident pe palele sale, ea nu se invarte. Cand opresti motoarele in modelul tau, ce mai invinge fortele de frecare (atat in angrenaje cat si cu aerul) ?

CitatAcuma chiar mi se pare ca de fapt discutam .
Sincer, dupa toate replicile astea consecutive (apropo, intr-o discutie pe un forum ca acesta incearca sa nu faci posturi multiple), eu chiar am impresia ca vorbesti singur si ca doar tu intelgei despre ce vrei sa vorbesti. Ai plecat de la elicea REVIR, ca sa ajungi la perpetuum mobile cu elici si acum la telechinezie si CHI? Cam asa iti "ordonezi" tu gandirea ?

Citat din: RaduH din Decembrie 24, 2009, 03:05:19 PM
Cred ca cea mai corecta modalitate pentru domnul electron ar fi sa incerce sa practice bazaconii din astea si sa vada daca ce experimenteaza(traieste) mai poate si sa-si explice .
1) Nu e nevoie sa ma "domnesti", vorbim per tu de prea multa vreme deja.
2) Ce relevanta poate sa aiba toata tangenta asta despre "bazaconii" (cum le zici tu), in discutia despre elicile tale? E ceva "paranormal" in modelul tau?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#26
CitatSincer, dupa toate replicile astea consecutive (apropo, intr-o discutie pe un forum ca acesta incearca sa nu faci posturi multiple), eu chiar am impresia ca vorbesti singur si ca doar tu intelgei despre ce vrei sa vorbesti. Ai plecat de la elicea REVIR, ca sa ajungi la perpetuum mobile cu elici si acum la telechinezie si CHI? Cam asa iti "ordonezi" tu gandirea ?

2) Ce relevanta poate sa aiba toata tangenta asta despre "bazaconii" (cum le zici tu), in discutia despre elicile tale? E ceva "paranormal" in modelul tau?
Da am creat o discutie paralela si promit sa incetez . Tot ce voiam sa spun e ca singura metoda de a judeca corect daca exista sau nu asa ceva este sa si incercam sa practicam . Cred ca a rezultat de la religiozitate .
Citat(apropo, intr-o discutie pe un forum ca acesta incearca sa nu faci posturi multiple),
N-o fac intentionat . Daca scrii mult pe la sfarsitul mesajului practic nu vezi ce scrii .
CitatE ceva "paranormal" in modelul tau?[/
Nu dar s-ar putea incerca .
CitatRaduH, daca elicea nu este antrenata de motor, sau nu se afla intr-un curent de aer incident pe palele sale, ea nu se invarte. Cand opresti motoarele in modelul tau, ce mai invinge fortele de frecare (atat in angrenaje cat si cu aerul) ?

Tocmai ca e antrenata si trage . Tractiunea rezultata si bratul "S" dau un moment care participa la antrenare la randul sau . De fapt mai mult frecarea cu aerul m-ar deranja . Ideea e ca poti sa tot cresti acel "S" fara sa modifici raportul de transmitere "I" . Asta te incurca de fapt la frecarea cu aerul pentru ca daca ai "S" mare ai si viteza tangentiala mare la extremitati . Acuma depinde care din fenomene si in ce masuri ar actiona de fapt .
CitatInteresanta credinta. Ai incercat vreodata sa faci o elice cu palele plate, inclinate la un mic unghi fata de planul elicii? Eu am incercat si functioneaza. Ce portanta crezi tu ca are o astfel de pala?
O fi funcionand da nu inseamna ca e si performanta .

Electron

Citat din: RaduH din Decembrie 25, 2009, 03:18:44 PM
Tot ce voiam sa spun e ca singura metoda de judeca corect daca exista sau nu asa ceva este sa si incercam sa practicam .
De acord. A spus cineva altceva pe aici? Oricum, inca tot nu inteleg relevanta acestei tangente. Poate in continuare vrei sa faci o tangenta despre cum raportul dintre circumferinta si diametrul unui cerc este Pi, desi nu contesta nimeni acest lucru si nici nu are legatura cu ce discutam aici.

Citat
CitatE ceva "paranormal" in modelul tau?
Nu dar s-ar putea incerca .
Ce anume s-ar putea incerca? Te exprimi atat de eliptic incat nici nu stiu daca se merita sa ma chinui sa inteleg ceva. Daca nu esti in stare sa te exprimi clar, degeaba vrei sa porti discutii pe forum.

Citat
CitatRaduH, daca elicea nu este antrenata de motor, sau nu se afla intr-un curent de aer incident pe palele sale, ea nu se invarte. Cand opresti motoarele in modelul tau, ce mai invinge fortele de frecare (atat in angrenaje cat si cu aerul) ?
Tocmai ca e antrenata si trage .
Ai si ceva demonstratie, sau doar cuvantul tau de "cunoscator"? Pe ce iti bazezi aceasta afirmatie?

CitatTractiunea rezultata si bratul "S" dau un moment care participa la antrenare la randul sau .
Tractiunea rezultata de unde?

CitatDe fapt mai mult frecarea cu aerul m-ar deranja .
La o elice care antreneaza un angrenaj (cum sunt elicile unui avion, sau elicopter) tocmai frecarea cu aerul permite antrenarea prin fluid. Daca vascozitatea fluidului ar fi zero, elicile nu ar functiona. Incearca sa zbori cu elicopterul in vid, sa te vedem. Apropo, tot frecarea cu aerul face ca o elice asupra careia actioneaza un curent de aer (cf. morile de vant) sa se invarta.

CitatIdeea e ca poti sa tot cresti acel "S" fara sa modifici raportul de transmitere "I" . Asta te incurca de fapt la frecarea cu aerul pentru ca daca ai "S" mare ai si viteza tangentiala mare la extremitati . Acuma depinde care din fenomene si in ce masuri ar actiona de fapt .
La care fenomene te referi? Poti sa dai detalii despre fiecare, asa cum sunt prezente in modelul tau?

Citat
CitatInteresanta credinta. Ai incercat vreodata sa faci o elice cu palele plate, inclinate la un mic unghi fata de planul elicii? Eu am incercat si functioneaza. Ce portanta crezi tu ca are o astfel de pala?
O fi funcionand da nu inseamna ca e si performanta .
Eu nu te-am intrebat despre performanta, ci despre portanta. Eviti sa raspunzi, sau nu ai inteles intrebarea?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatLa o elice care antreneaza un angrenaj (cum sunt elicile unui avion, sau elicopter) tocmai frecarea cu aerul permite antrenarea prin fluid. Daca vascozitatea fluidului ar fi zero, elicile nu ar functiona. Incearca sa zbori cu elicopterul in vid, sa te vedem. Apropo, tot frecarea cu aerul face ca o elice asupra careia actioneaza un curent de aer (cf. morile de vant) sa se invarta.
N-am spus ca si am elicea cu performantele ei . Am spus doar ca ar trebui sa apara o forta de tractiune si sa se opuna un moment rezistent .
CitatTractiunea rezultata de unde?
Din faptul ca elicea e invartita .
CitatAi si ceva demonstratie, sau doar cuvantul tau de "cunoscator"? Pe ce iti bazezi aceasta afirmatie?
Inseamna ca nu inteleg eu cum zboara avioanele cu elice . Daca nu este trasa elicea care se invarte inseamna ca nu stiu ce ar propulsa avionul . Atunci da e gresit pentru ca atunci nu stiu unde e aplicata tractiunea elicii .
CitatCe anume s-ar putea incerca? Te exprimi atat de eliptic incat nici nu stiu daca se merita sa ma chinui sa inteleg ceva. Daca nu esti in stare sa te exprimi clar, degeaba vrei sa porti discutii pe forum.
Nu am de gand sa incerc s-ar deschide o alta discutie paralela .
CitatEu nu te-am intrebat despre performanta, ci despre portanta. Eviti sa raspunzi, sau nu ai inteles intrebarea?
Consider ca tot ar aparea o diferenta de presiuni chiar daca e vorba de suprafete plane .

Electron

Citat din: RaduH din Decembrie 25, 2009, 05:02:29 PM
CitatAi si ceva demonstratie, sau doar cuvantul tau de "cunoscator"? Pe ce iti bazezi aceasta afirmatie?
Inseamna ca nu inteleg eu cum zboara avioanele cu elice . Daca nu este trasa elicea care se invarte inseamna ca nu stiu ce ar propulsa avionul . Atunci da e gresit pentru ca atunci nu stiu unde e aplicata tractiunea elicii .
RaduH, daca elicea e invartita (de un motor) atunci ai tractiune. Dar intrebarea mea este de unde apare tractiunea cand nu mai e cuplat motorul in angrenajul tau.

Citat
CitatEu nu te-am intrebat despre performanta, ci despre portanta. Eviti sa raspunzi, sau nu ai inteles intrebarea?
Consider ca tot ar aparea o diferenta de presiuni chiar daca e vorba de suprafete plane .
Ei bine, te inseli. Diferenta de presiuni (care are ca rezultat portanta) se produce doar daca cele doua profiluri ale unei pale/aripi (cele doua parti) au lungime diferita, pentru ca viteza aerului pe cele doua parti sa fie diferita (iar acolo aplicam legea lui Bernoulli).

e-
Don't believe everything you think.