Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema alchine

Creat de mitchie5, Ianuarie 16, 2010, 01:17:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mitchie5

2,7 g de hidrocarbura nesatura A,cu masa molara 54g/mol aditioneaza 2,24 l de H2 transformandu-se intr-o hidrocarbura saturata.Determina formula moleculara a hidrocarburii A.

am scris ecuatia reactiei chimice : CxHy +H2--> CxHy+2
dar nu mai stiu ce sa scriu mai departe ca sa pot afla cerinta.Va rog putin ajutor :)Multumesc frumos!

mircea_p

Nu stiu de unde deduci ca e alchina. Se spune in problema?
Oricum x si y in formula hidrocarburii nu sant independenti.
Din datele problemei rezulta ca 0.05 moli de hidrocarbura reactioneaza cu 0.1 moli de hidrogen.
Deci la o molecula de hidrocarbura sant doua molecule de hidrogen. Deci e vorba de 4 atomi adaugati. Pentru a "rupe" o legatura se adauga 2 atomi de H.

chimistul

Salut!

CitatNu stiu de unde deduci ca e alchina. Se spune in problema?

Iti explic eu:

2.7/54=0.05 moli hidrocarbura

2.24l H2/22.4=0.1 moli H2

Raport H2:hidrocarbura= 0.1/0.05=2 prin urmare pt a ajunge nesaturata hidrocarbura la ea se leaga doi moli de H2. Fiecare mol de H2 rupe o legatura C-C deci daca rupe doua (si una evident ramane) inseamna ca au fost 3. Prin urmare e alchina! Elementar draga Watson! ;D

mircea_p

Nedumerirera mea era in legatura cu posbilitatea de a fi o hidrocarbura cu doua legaturi duble, separate prin una simpla, de exemplu. Pentru fiecare legatura dubla se consuma 2 hidrogeni, deci in total 4.
Care e greseala?


chimistul

#4
Salut!

Rectific! M-am grabit! Trebuia sa se dea si gradul de nesaturare ca sa determini SIGUR ca e alchina. Cere formula moleculara. prin urmare avem CnH2n-2 deci alchena cu dubla legatura sau alchina. Prin urmare ambele variante sunt corecte C4H6 poate fi alchina sau alchena. Totusi exista 3 variante. Stii cumva a treia varianta?

mircea_p

Masa moleculara 54 (4*12 +6) poate sa corespunda si la o hidrocarbura ciclica cu 4 atomi de carbon.
Dar in acest caz toate legaturile sant saturate. Deci nu poate fi cazul aici.
Mai e inca unul?

chimistul

CitatDar in acest caz toate legaturile sant saturate. Deci nu poate fi cazul aici.

sigur?

mircea_p

Daca zici ca nu e, poate nu e.
Deci se poate imagina o hidrocarbura ciclica cu formula C4H6 care are duble legaturi? Asta vrei sa zici?

chimistul

PAi nu numai ca se poate imagina ci chiar exista. Fa un patrat si mai pune o legatura dubla unde vrei tu. Numara atomii de H si vezi ca ies exact 6. C4H6. Ciclobutena ar trebui sa ii zica.
Si mai exista o posibilitate. Fa un triunghi si de el mai lipeste un carbon cu dubla legatura si vezi inca o substanta. Cum s-o numi va las pe voi ca sunteti mai aproape de cartea de chimie de clasa a X-a.

mircea_p

Asa e, am numarat gresit hidrogenii la patrat.
In privinta manualului de-a 10-a eu sant cam departe de el, atat in timp cat si in spatiu.
Dar exista si alte carti unde se pot cauta numele, daca e cineva interesat.


florin_try

#10
Nu e doar alchina, iata citeva structuri imi vin in minte, cred ca si metilcilcopropena primeste 2 moli de H2/molecula deoarece ciclul de 3 e "tensionat". Chimistul poate sa ma corecteze daca gresesc, e mult timp decind nu am mai facut din astea.....
[tex]CH_2=CH-CH=CH_2[/tex]
[tex]CH\equiv C-CH_2-CH_3[/tex]
[tex]CH_3-C\equiv C-CH_3[/tex]
[tex]CH_2=C=CH-CH_3[/tex]
metyl cyclo-propena.

chimistul

CitatChimistul poate sa ma corecteze daca gresesc, e mult timp decind nu am mai facut din astea.....

si la mine a trecut mult timp de cand nu am mai facut din astea!  :-\

florin_try