Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fizica Clasa a 11-a [Miscarea Oscilatorie]

Creat de Shanker, Septembrie 23, 2016, 07:55:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shanker

Am ajuns la " Reprezentarea grafica a acceleratiei ", toate bune si frumoase pana cand ajung la problemele de genul "y=10 sin ( π * t + π / 3 )". Cele normale stiu sa le fac, un exemplu ar fi: "y = 5 sin 30 π t" in care trebuie sa calculez t 1-5 si dupa fac graficul la ce mi se cere ... in schimb la problema precedenta de mai sus efectiv nu am habar cum sa calculez t-urile ...


2 poze: (sper sa intelegeti, de obicei eu scriu frumos dar odata cu schimbarea orelor mi-e cam greu sa ma obisnuesc si am avut prima ora fizica ) imgur.com/pZkepBE & imgur.com/JfneKkq

In a 2 poza este problema, daca puteti sa-mi explicati cum le-a dat acele valori T ... am calculat de vreo 20 de ori si efectiv nu-mi dau acele valori din tabel,da sunt sigur ca am scris exercitiul corect :) dupa cum se vede in tabel, profesorul ne-a pus sa adaugam si "+f indice 0" cu toate ca nu stiu ce-i ala, poate stiti voi ...

Iar in prima poza, stiu sa fac tot de la inceput pana la a = ? , nu stiu cum i-a dat -45 pi patrat , eu faceam dupa formula, le inlocuiam si dupa nu mai stiam ce sa mai fac, le puneam asa in tabel si aplicam graficul :)