Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Celulele stem

Creat de Adi, Noiembrie 22, 2007, 09:54:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Acum cateva zile s-a anuntat descoperirea ca celule stem (celule susa, din care se pot crea apoi orice tipuri de celule din corp) pot fi profuse din celule normale ale pielii. Ori pana acum se puteau extrage acestea doar din embrioni umani (care apoi ar fi murit). Acest fapt a dus la opozitia totala a Guvernului American pentru cercetarea asupra celulelor stem din embrioni umani, dar acum ca se pot extrage din celule de piele, ei dau unda verde! Aceasta cercetare poate duce la intelegerea si poate si vindecarea mai multor tipuri de boli, precum cancerul si Alzheimer. Ce parere aveti de potentialul celulelor stem, de cercetarea in acest domeniu, de polemica asupra utilizarii sau nu embrionilor pentru aceste cercetari?

Stirea este peste tot, aici este un exemplu.


Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cipi604

Un potential sa ne prelungim batranetea, nu tineretea.

Adi

Interesant punctul tau de vedere. Eu m-as bucura sa imi prelungesc batranetea, mai ales daca mi-as putea pastra mintea limpede.

Cercetarea poate vindeca multe boli, unele ce pot sa ne afecteaza si in tinerete. Precum cancerul ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Krystyan

Citat din: cipi604 din Noiembrie 27, 2007, 08:33:23 AM
Un potential sa ne prelungim batranetea, nu tineretea.

Citat din: Adi din Noiembrie 22, 2007, 09:54:26 PM
Acum cateva zile s-a anuntat descoperirea ca celule stem (celule susa, din care se pot crea apoi orice tipuri de celule din corp) pot fi profuse din celule normale ale pielii. Ori pana acum se puteau extrage acestea doar din embrioni umani (care apoi ar fi murit). Acest fapt a dus la opozitia totala a Guvernului American pentru cercetarea asupra celulelor stem din embrioni umani, dar acum ca se pot extrage din celule de piele, ei dau unda verde! Aceasta cercetare poate duce la intelegerea si poate si vindecarea mai multor tipuri de boli, precum cancerul si Alzheimer. Ce parere aveti de potentialul celulelor stem, de cercetarea in acest domeniu, de polemica asupra utilizarii sau nu embrionilor pentru aceste cercetari?

Stirea este peste tot, aici este un exemplu.




      Sa zicem ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat s-ar putea prelungi durata de viata a omului in jurul varstei de 150 de ani.Consecintele ar fi catastrofale din multe puncte de vedere.Ritmul natalitatii ar fi un multiplu n fata de ritmul mortalitatii si dincolo de necesitatea hranirii omenirii ,ar trebuii sa se defriseze masiv din padurile planetei pt. a construi noi locuinte.Eu sunt inginer constructor de profesie si,sincer, nu-mi inchipui blocuri cu 500 de etaje, doar daca nu se descopera un material de constructie revolutionar.Deci moartea,oricat de frica ne-ar fi de ea, este un rau necesar pt. supravietuirea omenirii.

Mircea

Cei dela ingineria genetica spun ca in 30 de ani se poate modifica, gentic, durata de viata la 500, dupa alti la 1000 de ani.
Eu m-am programt pentru 500  ;D, vreti si voi  ???

Temari

#5
In primul rand, asa-zisul experiment "Viata fara de moarte" care poate prelungi viata unui om, asfel incat sa traiasca in medie 200 de ani, nu prea tine de celulele stem. Tine de o portiune finala a cromozomilor nostrii, in care niste baze se repeta una dupa alta. Aceasta parte finala a cromozomului se numeste teleomer. Celulele au un numar specific de diviziuni, cand noi imbatranim, defapt celulele se uzeaza si isi slabesc functiile. Substanta din teleomeri, care controleaza numarul de diviziuni celulare, se numeste teleomeraza. Daca se reuseste prelungirea acestor teleomeri (ceea ce este foarte complicat), avem sanse sa traim si 500 de ani...dar deocamdata se lucreaza, insa nu se prea dau rezultate...
Daca la un embrion care are cel putin 8 celule (in acest caz, celule stem) si ii va fi luata una dintre celule pentru experimet, nu va afecta embrionul.