Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

cam pana unde a ajuns inteligenta artificiala

Creat de RaduH, Ianuarie 03, 2010, 04:34:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

In curand vom avea altfel de prieteni ...
http://www.youtube.com/watch?v=JF_HXTQ7Quo
Daca mai punem si progresele la facut robotei sa nu ajungem la filmul Terminator .

S_Mirela

Terminator este varianta negativa,eu mai degraba astept varianta Cmd.Data(Star Trek)

natalypop2006

Aici aveți cel mai inteligent calculator la ora actuala fiind capabil sa asimileze o sumedenie întreaga de date. Cea ce este inovator în acest calculator este softwareul, care procesează datele stocate în calculator și poate sa răspundă la orice fel de întrebare sau chiar ghicitori. Urmăriți videoul http://www.youtube.com/watch?v=FC3IryWr4c8.
Cea ce ii limitează este capacitatea de procesare și erorile umane în softwareul creat, mai da și rateuri ;D .
Eu oricum sper ca în viitor sa apară calculatoarele cuantice, care nu vor mai avea limita de procesare și dispariția erorilor software.

florin_try

calculatoarele cuantice nu sunt nici macar la nivelul lui ENIAC/UNIVAC - ului calculatoarelor clasice.

Nu se stie inca daca decoerenta nu cumva va face inerent imposibil un calculator cuantic cu numar arbitrar de mare de qbiti.
De asemeni, nu se stie inca daca algoritmii cuantici de corectie a decoerentei nu cumva vor consuma resurse exponential, asa incit capacitatea neta de calcul a unui calculator cuantic sa fie polinomiala cu numarul de qbiti(adica nu mai ai nici un avantaj).

Erorile software nu vor dispare niciodata.
Cu cit softul va fi mai avansat cu atit va fi mai susceptibil la a avea erori.
In general,(si pe considerente fenomenologice), cu cit un sistem e mai avansat cu atit e mai fragil deoarece trebuie sa genereze mai multa entropie (dezordine) in mediu.

De fapt raspunsul dat de calculatorul cuantic e unul statistic si nu unul in pricipiu exact ca in cazul calculatorului clasic. Daca repeti calculul cuantic de multe ori, poti creste confidenta in rezultatul final.

florin_try

#4
Si apropo de computere cuantice. Puterea lor fantastica (exponentiala cu numarul de qbiti) de calcul vine din proprietatea de quantum entaglement.
Entaglementul e un fel de corelatie in care particole distrincte actioneaza ca o singura entitate ca si cum ar fi un singur obiect. (sunt descrise de o singura functie de unda).
Pina nu de mult nu se stia nici macar in principiu daca putem obtine stari corelate in stare entaglement, constind dintr-un numar arbitrar de mare de particole individuale.

Ei bine, recent, cu cimpuri puternice, s-a reusit sa se coreleze in starea de quantum entaglement 1010 (10 miliarde) spini individuali.
Sursa: http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature09696.html

Eu zic ca acest rezultat e f. important pas inainte (probabil istoric?) catre un computer cuantic.  

HarapAlb

Citat din: florin_ din Ianuarie 22, 2011, 11:19:02 AM
Ei bine, recent, cu cimpuri puternice, s-a reusit sa se coreleze in starea de quantum entaglement 1010 (10 miliarde) spini individuali.
Sursa: http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature09696.html

Eu zic ca acest rezultat e f. important pas inainte (probabil istoric?) catre un computer cuantic. 

Atentie, in articol este vorba de perechi de particule/spin corelate cuantic, nu de corelatii intre toate particulele:
The entanglement operation was performed simultaneously, with high fidelity, on 1010 spin pairs;

Rezultatul istoric anuntat in articol este realizarea unei memorii cuantice folosind medii solide (solid-state), primele realizari si demonstratii foloseau gaze rarefiate. Un articol cu acces liber despre rezultatele prezentate in Nature gasiti aici: Entangling Appliance: Solid-State Memories Pave the Way to Practical Quantum Communication.

florin_try

Normal ca sunt perechi ca doar sunt fermioni, ce mi se pare important este ca i-a entagled pe toti 10 miliarde. 

HarapAlb

Citat din: florin_ din Ianuarie 23, 2011, 02:37:05 PM
Normal ca sunt perechi ca doar sunt fermioni, ce mi se pare important este ca i-a entagled pe toti 10 miliarde. 
Nu, entanglement-ul s-a stabilit doar intre doi spini, dar s-a stabilit in paralel pentru 10 miliarde de perechi. Nu e vorba de entanglement intre 10 miliarde de particule, mai mult pana acolo.