Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Verificati-ma daca gresesc

Creat de sparkster, Ianuarie 01, 2010, 03:50:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: sparkster din Ianuarie 02, 2010, 09:23:31 PM
Din cate stiu eu in fizica si matematica (cel putin pana acum) am lucrat cu vectori diferiti.( la fizica sunt vectori liberi daca nu ma insel,la mate nu mai stiu).De aceea in matematica (pana acum) este corect ce am facut.

PS:Asta am facut si in clasa.Eu nu cred ca doamna profesoara se inseala.

Daca la mate nu stii ce fel de vectori ai folosit, de unde stii ca i-ai folosit corect pana acum? Mai precis, de ce relatia ta e corecta?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: sparkster din Ianuarie 02, 2010, 09:16:11 PM
Electron, mie nu mi s-a predat ce este un scalar asa ca nu stiu.
M-am uitat in caietul de clasa si exact la fel era facut.
Of, nu mai stiu ce sa cred.

PS: De ce pui e- la sfarsitul posturilor tale, intreb din curiozitate.

Mai, sparkster, cum naiba ti s-a predat vector, dar de scalar nu ti s-a pomenit? Cred ca nu ai fost atent la ora ;D . Scalar inseamna numar, asa cum ti-a zis si Adi. Adica, la viteza de exemplu, ai vectorul viteza [tex]vec{v}[/tex], dar ai si scalarul [tex]v = \frac{\Delta x}{\Delta t}[/tex] - sau i se mai spune modulul vectorului.

Ce inseamna pentru tine vector liber? Nu e nici o diferenta intre vectorii de la mate si cei de la fizica (daca e sa ma intrebi pe mine), cred ca faci niste confuzii...

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Electron

Citat din: sparkster din Ianuarie 02, 2010, 09:16:11 PM
Electron, mie nu mi s-a predat ce este un scalar asa ca nu stiu.
Un scalar este orice marime care este reprezentata printr-un numar si atat. De exemplu toate numerele reale din matematica sunt scalari, sau masa corpurilor din fizica este tot un scalar.

Un vector in afara de modul (lungime), care este un numar, are si origine si orientare in spatiu. Orice vector se poate descompune in sistemul de coordonate ales (daca e 3D, avem 3 coordonate - de aceea zice Adi ca un vector sunt 3 numere). In fizica toate fortele sunt vectori.

Ce trebuie sa retii este ca suma a doi scalari este mereu un scalar, iar suma a doi vectori este mereu un vector. Apropo, suma dintre un vector si un scalar nu este definita, pentru ca nu are nici o semnificatie.

CitatM-am uitat in caietul de clasa si exact la fel era facut.
Pe pagina 1 ai scris asa: "[tex]c= \vec{AM} + \vec{MB} + \vec{BA}[/tex]"
In partea stanga a egalitatii ai un scalar (aria unui triunghi), iar in partea dreapta ai suma a 3 vectori (daca au sageata deasupra inseamna ca sunt vectori). Aprop, suma celor 3 vectori este chiar vectorul nul, in acest caz. Acea egalitate, ca si cea pentru "b" nu au nici o semnificatie, sau altfel spus sunt niste erori.

CitatOf, nu mai stiu ce sa cred.
Esti sigur ca in caietul de clasa ati scris egalitate intre arie si suma de vectori? Te rog sa mai verifici o data.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

M-am uitat si eu iar pe prima poza a lui. In ea se vede clar ca se refera la distanta dintre doua puncte, adica la lungimea unui vector, iar nu la un vector. Pe vremea cand eram eu in intr-a noua, adica acum 13 ani, lungimea unui vector se nota cu o bara deasupra celor doua puncte. Poate notatia s-a schimbat intre timp, desi nu as intelege de ce s-ar schimba cu una deja data pentru vector. Deci sunt trei posibilitati:

1. Fie s-a schimbat notatia
2. Fie profa ta a ales acea notatie
3. Fie a profa ta a gresit (sa stii ca si profesoara se poate insela)

Oricum, oricare ar fi cazul, in problema ta nu ai vectori, ci numere (scalari) de distante. Acum ca e clar asta, poti rezolva problema mai departe?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sparkster

Profa a mentionat de vectori diferiti la mate si fizica(pacat ca nu mai stiu care sunt).Gothik, mai omit informatii de genu sa va face-ti ca pun 2, dar nu si importante.

Electron

Citat din: sparkster din Ianuarie 02, 2010, 09:16:11 PM
PS: De ce pui e- la sfarsitul posturilor tale, intreb din curiozitate.
Daca o sa fii atent la orele de fizica, la un moment dat o sa afli. ;)

e-
Don't believe everything you think.

sparkster

Eu nu spun ca nu imi place fizica, dar pur si simplu este grea. Iti trebuie ceva mai mult decat sa stii formule ca sa rezolvi problemele, iti trebuie acele "sclipiri". Voi cum v-ati descurcat la liceu la fizica?

Adi

Citat din: sparkster din Ianuarie 02, 2010, 09:30:49 PM
Profa a mentionat de vectori diferiti la mate si fizica(pacat ca nu mai stiu care sunt).Gothik, mai omit informatii de genu sa va face-ti ca pun 2, dar nu si importante.

Pai sa o intrebi pe profa ta ce vectori s-au folosit in acea problema concreta. Eu zic ca iti va zice ca nu s-a folosit nici un vector. Pana o intrebi, considera ca nu e vorba de vector, ci de distanta acelor segmente si incearca sa rezolvi problema.

Totusi, desi un segment e un numar si o arie de triunghi e tot un numar din punct de vedere matematic si le poti compara si poti vedea daca sunt egale, totusi nu ar fi riguros din punct de vedere fizic, caci ar avea unitati de masura diferite (unul ar fi in metri si altul in metri patrat). Deci in fizica nu poti compara doua numere oarecare intre ele, ci numai acele numere care sunt exprimate in aceleasi unitati de masura.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: sparkster din Ianuarie 02, 2010, 09:30:49 PM
Profa a mentionat de vectori diferiti la mate si fizica(pacat ca nu mai stiu care sunt).
Da, exista o diferenta intre "vectori liberi" (intalniti la fizica) si "vectori legati" de la matematica. Singura diferenta este ca vectorii liberi pot "aluneca" in spatiu, nu au o origine fixa (dar isi pastreaza mereu orientarea), iar vectorii legati au origine fixa. Chiar si asa, o suma de vectori tot vector este si nu poate fi un scalar.

e-
Don't believe everything you think.

sparkster

In primul rand sunt si eu confuz daca S[MBC] e arie sau perimetru.( eu l-am luat perimetru)

sparkster

Exact!
Acum imi amintesc erau "legati".

Adi

#26
Citat din: sparkster din Ianuarie 02, 2010, 09:33:49 PM
Eu nu spun ca nu imi place fizica, dar pur si simplu este grea. Iti trebuie ceva mai mult decat sa stii formule ca sa rezolvi problemele, iti trebuie acele "sclipiri". Voi cum v-ati descurcat la liceu la fizica?

Si eu si electron am fost la olimpiade de fizica in liceu. Dar nu trebuie sa ai acele sclipiri de care zici, ci doar sa inveti serios la scoala. Sa intelegi fiecare semn ce inseamna. Sa intelegi diferenta in notatie intre vector si lungimea unui vector, de exemplu. Sa ai si un profesor bun, daca ai noroc, daca nu sa incerci sa intelegi tu singur tot si sa intrebi mereu cand nu intelegi si sa te documentezi. Fizica este foarte frumoasa si e foarte logica. Intelegi cateva principii de baza pe care le aplici apoi pentru a descrie o varietate de fenomene. Si tu poti face asta, mai ales ca esti a noua. Noi la Stiinta Azi avem o serie de resurse educationale (lectii online), cat si oferim raspunsuri la rpobleme de mate si fizica, dar fara a oferi mura in gura. Mai multe detalii la StiintaAzi.ro/elevi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: sparkster din Ianuarie 02, 2010, 09:36:02 PM
In primul rand sunt si eu confuz daca S[MBC] e arie sau perimetru.( eu l-am luat perimetru)

Daca nu iti era clar, trebuie sa intrebi atunci in clasa pe loc. Ca apoi sa nu te chinui atat acasa. Dar si acum e bine ca ne spui. Pai daca aria se noteaza de obicei cu S (de la suprafata), iar perimetrul cu P (de la prima litera). Deci S pare sa fie arie. Dar are sens in problema sa se ceara aria sa fie egala cu suma lungimilor de segmente? Daca era perimetru, ar fi avut sens.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: sparkster din Ianuarie 02, 2010, 09:36:02 PM
In primul rand sunt si eu confuz daca S[MBC] e arie sau perimetru.( eu l-am luat perimetru)
S[triunghi] este notatie pentru arie (S vine de la Suprafata).

Chiar daca era vorba de perimetru, trebuie sa retii ca a scrie [tex]\vec{AB}[/tex] inseamna "vectorul AB" iar doar "AB" (sau AB cu bara deasupra) inseamna modulul, lungimea segmentului AB (adica e un scalar), adica ce ai scris tu cu sageti era oricum gresit.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: sparkster din Ianuarie 01, 2010, 03:50:12 PM
b) (a+b+c)^OM=a^OA+b^OB+c^OC;

Ce inseamna notatia "^" la tine? In general ea inseamna ridicat la putere, dar nu are sens in cazul tau. Pe solutia propusa de tine in imaginea a doua inseamna "inmultit". De asemenea OM pare acolo sa fie vector. Poate ai invatat de produsul scalar intre doi vectori si atunci vrei sa faci proiectia unui vector pe alt vector ori lungimea celui de-al doilea vector? Asta ar fi folosit mai des la fizica, nu vad de ce la mate ar face asa.

Pe scurt, trebuie sa lamuresti notatiile si ce iti cere de fapt problema, ca apoi sa o poti incerca sa o rezolvi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro