Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Observator astronomic - locatie telescop

Creat de dedeu, Decembrie 28, 2009, 10:25:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dedeu

M-am gandit sa initiez un proiect de realizarea a unui telescop optic de mare rezolutie in Romania.
Stiu ca exista cateva telescoape la observatorul astronomic din Bucuresti insa nu mai stiu daca sunt si altele.
Stie cineva de unde pot sa aflu info despre alte observatoare existente?
De asemenea m-ar interesa, daca stiti ca exista, un studiu asupra unor locatii cu un grad de insolatie ridicat pe parcursul anului, care sa fie optim pentru amplasarea unui astfel de observator.
Eu am studiat foarte sumar platoul Bucegi si masivul Postavaru care dpdv tehnic ar prezenta avantaje.
Platoul Bucegi pare exclus datorita celor 40 de zile cu soare pe an si peste 140 de zile cu nori.
MAsivul Postavarul insa pare optim.

Va multumesc,

Daniel

Skolon

#1
Bine ai venit pe forum.

Foarte lăudabilă iniţiativa ta. Cred că aici poţi găsi mai multe feluri de susţinere.

În privinţa locaţiei unui asemenea observator nu te pot ajuta însă promit să mă documentez puţin.
La o primă vedere, chiar dacă problema insolaţiei maxime e cea mai importantă, nu cred că e singura de care trebuie să ţii cont. De exemplu trebuie să iei în calcul şi problema accesibilităţii, nu doar pentru că oamenii trebuie să se deplaseze relativ uşor până la observator dar trebuie duse acolo foarte multe materiale şi echipament ştiinţific.

Poate ne dai mai multe amănunte legate de ideea ta: cam la ce dimensiune a observatorului te-ai gândit, cum vrei să-l finanţezi, cine să-l gestioneze, etc.

L.E.: Uite un link către câteva pagini interesante legate de condiţiile de care trebuie ţinut cont la amplasarea observatoarelor astronomice: http://adsabs.harvard.edu/full/1964IAUS...19...35S

Skolon

Nu ştiu cum procedezi tu, dar eu când mă apuc de ceva practic încerc să văd cum au făcut alţii acelaşi lucru şi să învăţ din experienţa şi greşelile lor.

Aşa că uite un site în care poţi găsi prezentate foarte multe observatoare realizate de neprofesionişti: http://obs.nineplanets.org/obs/obslist.html

Adi

#3
Buna Daniel, noi la Stiinta Azi am realizat o animatie Flash cu harta romaniei cu observatoare astronomice, astrocluburi si asociatii de astronomie.

Domnul Paul Dolea de pe forum doreste sa contruiasca impreuna cu firma (echipa?) lui un observator astronomic in muntii Apuseni. Poti discuta si cu el.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Daniel, inițiativa ta este lăudabilă. Dacă îmi permiți, aș vrea să te întreb câteva lucruri...Cum ți-a venit ideea construirii unui observator? Ești foarte pasionat de astronomie (dacă da, atunci avem ce discuta...) ? Cine ar finanța proiectul tău?
În legătură cu locația, o idee bună mi se par munții Apuseni (a zis și Adi de ei...).  Accesul se face mai ușor decât în Postăvarul, iar cerul e destul de lipsit de poluare lumisoasă (ex. Vlădeasa, unde a și avut loc în vară o tabără de astronomie).

dedeu

Citat din: Bianca Sala din Decembrie 28, 2009, 09:14:21 PM
Daniel, inițiativa ta este lăudabilă. Dacă îmi permiți, aș vrea să te întreb câteva lucruri...Cum ți-a venit ideea construirii unui observator? Ești foarte pasionat de astronomie (dacă da, atunci avem ce discuta...) ? Cine ar finanța proiectul tău?
În legătură cu locația, o idee bună mi se par munții Apuseni (a zis și Adi de ei...).  Accesul se face mai ușor decât în Postăvarul, iar cerul e destul de lipsit de poluare lumisoasă (ex. Vlădeasa, unde a și avut loc în vară o tabără de astronomie).
Pai ...e o poveste lunga.
Eram pasionat in tinerete, cand mancam astronomie de amator pe paine, impreuna cu SF, fizica si matematica.
Ale vietii valuri m-au purtat catre inginerie si telecomunicatii.
Nu am pierdut niciodata contactul cu astronomia, dar nu am facut-o niciodata mai mult decat foarte amator - un binoclu si cand si cand o luneta.
Acum vreau sa reincep explorarea.

Cunosc Vladeasca. Pe vremuri am construit acolo un amplasament de telecomunicatii cu Mobil Rom (Orange).
Nu stiu cum mai este acum, dar pe vremuri nu avea nimic: energie electrica, gaz, drum de acces, nimic.....
Acum are?
Ca sa incep: sunt brasovean.
In Postavarul avem de toate: energie electrica, drum de acces vara si iarna cu snow-mobile sau telecabina.
De construit pe zona am construit, ceea ce ma face sa fiu adeptul unui proiect pe zona.
Afluxul de turisti este mare si constant - face parte din "business plan".
Cam atat pentru inceput.

O sa studiez toate sfaturile si link-urile trimise.
Nu am finantare si studiez cum s-ar putea obtine cu celebrele "granturi" europene sau de alta natura.

Revin,

Daniel

bbb

Pe Vlădeasa știu că e o cabană cu energie electrică, apă etc. E și drum de acces. Dar ai dreptate, din punct de vedere al turiștilor Postăvarul stă mult mai bine. Nu cred că sunt mulți turiști care vizitează Apusenii și nu pot să înțeleg de ce...
Te-ai gândit cum va fi telescopul (montura, oglinda principală etc...)?
Proiectul ăsta chiar m-a făcut curioasă și cred că o să și fac niște observații la noapte :).

Adi

Romania are nevoie de investitori ca tine, Dedeu. Din punct de vedere economic/turistic, mi se pare corect ca un astfel de observator astronomic sa fie in zona Brasov. Dar tu vrei sa faci doar un telescop mare sau si un observator (adica telescop cu tot cu cladirea in care sa fie gazduit)? Diferenta de cost intre cele doua e enorma.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dedeu

Nu sunt un investitor; mai degraba un facilitator.
Este deocamdata o idee, revenita intr-o seara de iarna, dupa Craciun.
De la idee la punerea in practica e cale lunga.

Trebuie facut un observator cu telescop optic. Ma gandesc la ceva cu o oglinda de 1-2 m diametru.
Modelul nu il stiu insa am lansat cateva cereri pentru a afla un ordin de marime pentru asa ceva.
Totul trebuie gandit prin prisma aplicatiei practice: stiinta in primul rand si apoi ceva extra cash prin amatori si turism, pentru a micsora factura de intretinere si operare.
Dpdv constructiv nu sunt probleme majore. O sa fie scump, daca o sa-l facem pe varf de munte, insa nu exorbitant.
Sunt niste australieni care au niste telescoape care mi s-au parut interesante, de la care am cerut si oferta de pret, bugetara, pentru a vedea unde ajunge o astfel de factura.

Acestia sunt primii pasi.

Referitor la locatie este evident de ce este Postavarul: sunt eu aici si mi se pare mult mai usor sa il fac in zona.
Pe de alta parte, daca locatia nu se dovedeste fezabila, atunci, o sa ma duc catre o locatie buna.

O sa dau niste telefoane, la fostii colegi de la Orange, pentru a vedea detalii despre Vladeasa. Eu stiam ca nu sunt conditii tehnice. Dar asta era la nivelul anilor 1999. De atunci au trecut 10 ani.

Ideea este sa fim sus, si intr-o zona in care lumina pe timp de noapte nu afecteaza prin efectul de halou, captarea imaginilor.
Brasovul este un factor de "zgomot" undeva la 6-7 km in linie dreapta catre NE.
Nu stiu ce impact are, dar va trebui analizat.

Acum am inceput sa creez bulgarele de zapada.
O sa vedem unde ajungem si cat creste.

Daniel

bbb

Eu îți doresc mult succes.
PS: Dacă îl construiești, mă angajezi la el după ce termin facultatea?  :D

dedeu

Ce studiezi? Astronomie?Astrofizica?
Parca am vazut ca esti la Londra, in profilul tau.

Nu vreau sa-l operez eu. O sa-l opereze Universitatea din Bv sau din Bucuresti. O Sa vedem cine se va implica.

O sa vreau sa-l administrez pentru ca pe lana observator am in plan sa fac si o locatie care permite cazarea turistilor si a celor ce vin sa lucreze acolo plus dotarea cu ceea ce trebuie pentru a avea acces 24/7: snowmobile, ATV-uri, etc....
Ma gandesc sa fac si o unitate permanenta de Salvamont acolo, ca sa impuscam mai multi iepuri dintr-un foc.

Tinem legatura,

DD

bbb

Glumeam, chiar nu intenționez (deocamdată) să mă întorc în țară.
Deocamdată studiez A levels la un colegiu din Londra, iar apoi voi merge la facultate. Voi da la astrofizică, cel mai probabil la Glasgow sau Edinburgh și planul e, cel puțin acum, să rămân pentru master, doctorat iar mai apoi pentru cercetare acolo.
Dar niciodată nu se știe...Poate că mă voi întoarce, dar numai dacă România se va schimba.
Ținem legătura.

Adi

Suna un plan frumos din ce povesteste dedeu. Ii urez succes, chiar e nevoie de asa ceva in Romania. Cand va fi gata, poate ma ia si pe mine sa tin o conferinta despre Univers pe acolo la turisti (pe gratis, cel putin la inceput :P).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dedeu

Salve.
Ca toate ideile bune suna frumos pe hartie.
Sa vedem cum o aducem la realitate.

Va asptept de indata ce o sa fie mai mult decat o idee.
Stati si faceti ceea ce aveti de facut, pe unde sunteti.
Sunt la fel ca voi: am stat ceva ani pe dincolo si apoi m-am hotarat ca e momentul sa ma intorc.Si sunt aici.

Bafta si un 2010 uimitor.....


Daniel

paul

Dedeu, ma bucur ca vrei sa construiesti un observator astronomic. In urma cu cativa ani, printr-o succesiune de evenimente favorabile am reusit sa devin posesorul unui teren de 2300mp in Muntii Apuseni, mai exact in localitatea Marisel. Asa ca am inceput sa sper la un observator astronomic. Colegul, prietenul si actualmente, seful meu, a imbratisat ideea si si-a cumparat si el, alaturi, un teren aproape la fel de mare. Mai am inca un prieten in cealalta parte, asa ca in total avem vreo 7000 de mp in care noi decidem ce si cum se construieste. Este foarte important, pt. ca te poti trezi cu o cladire inalta sau niste brazi semeti care sa-ti strice toata investitia. Caile de acces si utilitatile sunt foarte importante, mi-a trebuit aproape un an ca sa rezolv racordul la reteaua de 220V. Avem doua variante de drum asfaltat din Cluj in Marisel. Noi am reusit sa ridicam cladirea "in rosu", cupola de 3m este functionala, dar inca nu am cumparat telescopul, pentru ca o mare parte din veniturile firmei ( este o firma privata) vin din contracte de cercetare, iar anul trecut, cu toate ca noi ne-am onorat obligatiile, nu am primit decat o mica parte din bani. Anul acesta se pare ca va fi si mai rau. Spui ca te gandesti la un telescop cu o oglinda de peste un metru diametru. Noi speram la unul de vreo 40cm si costa cam 10.000 de euro... Preturile cresc geometric cu cresterea diametrului, dar la diametre foarte mari, cresc exponential. Trebuie sa tii cont de conditii climatice si mai ales de furtuni si descarcari electrice. Daca esti curios ce am facut pana acum si ce probleme au aparut si mai pot sa apara, am scris multe despre acest proiect pe blogul meu: http://spacesignals.blogspot.com, acolo am si multe fotografii din timpul etapelor de constructie. Daca te pot ajuta cu sfaturi, nu ezita sa mi le ceri, poti sa-mi trimiti un P.M. si-ti raspund pe mail.