Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum se obtine Sodiul pur

Creat de rapperu, Decembrie 18, 2009, 04:11:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

rapperu

As vrea sa aflu cum se poate obtine Sodiu (Natriu) in stare pura. Din cate am inteles se obtine prin electroliza NaCl sau NaOH, dar nu am prea inteles cum se face acea instalatie pentru electroliza. :-[ Este cineva care sa stie si sa-mi explice si mie? Si as avea cateva intrebari daca puteti sa-mi raspundeti...  De ce nu reactioneaza Sodiul cu, Clorul dupa electroliza? Cum se inteparteaza clorul obtinut? la temperatura de topire a Clorurii de Sodiu banuiesc ca si Sodiul se aprinde in atmosfera de Cl, nu?

Adi

Salut! Trebuie sa intelegi intai ce inseamna electroliza si cum se face ea. Se studiaza in liceu la fizica. Poti sa cauti pe internet despre asta si apoi sa ne spui ce ai inteles si noi sa iti clarificam ce nu iti va fi clar atunci?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

O metoda este electroliza topiturii de sare (clorura de sodiu).
Clorul se degaja la un electrod si sodiul la celalat. Nu este nici o filozofie sa se separe cele doua produse de la electrozi. La fel cum la electroliza apei se poate colecta hidrogenul separat si oxigenul separat.
Sodiul pluteste pe baia de topitua si se poate colecta de la suprafata.
Nu stiu cum se face aceasta in conditii industriale.
Poate chimistul stie mai multe detalii. Sau poti sa cauti intr-o carte de chimie.

Vrei cumva sa faci asta acasa? Temperatura de topire a NaCl e in jur de 800-900 C, nu e simplu de topit.


mercur

Sodiul metalic se obţine prin electroliza uscată a clorurii de sodiu (NaCl), metodă mai ieftină decât electroliza hidroxidului de sodiu (NaOH).
Molecula diatomică de clor se poate obţine din clorurile sale prin oxidare cu agenţi oxidanţi puternici sau electroliză, sau din compuşii cu numere de oxidare superioare lui prin reducere.
Catod : 2 Na+ + 2 e- → 2 Na
Anod : 2 Cl - – 2 e- → Cl2  (g)
2 NaCl  electroliza > 2 Na  + Cl2

Te ajuta?

mircea_p

Citat din: mercur din Decembrie 18, 2009, 04:59:41 PM
Sodiul metalic se obţine prin electroliza uscată a clorurii de sodiu (NaCl), metodă mai ieftină decât
Ce inseamana electroliza uscata? E vorba de topitura (in contrast cu solutie, care e cu apa) sau e vorba de altceva?

mercur

Da, e vorba de topitura; daca ar fi in solutie s-ar obtine NaOH si Cl2.

rapperu

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsuri. Sunt in calasa a lx-a si sunt interesat de tot ce tine de chimie. La scoala nu am facut aproape nici un experiment (doar teoretic). :'( 
Citat din: Adi din Decembrie 18, 2009, 04:49:45 PM
Trebuie sa intelegi intai ce inseamna electroliza si cum se face ea.
Stiu ce este electroliza (practic). Sa incerc si teoretic: este un fenomen care se produce la trecerea unui curent electric printr-o solutie sau topitura care consta in migratia ionilor negativi spre anod si a ionilor pozitivi spre catod transformandu-se in atomi neutrii.... Rog sa ma corectati daca am gresit...
Citat din: mircea_p din Decembrie 18, 2009, 04:51:05 PM
Sodiul pluteste pe baia de topitua si se poate colecta de la suprafata.
Vrei cumva sa faci asta acasa? Temperatura de topire a NaCl e in jur de 800-900 C, nu e simplu de topit.
Dar in locul unde se face electroliza nu este aer? De ce nu se oxideaza Na (la 900 grade)? :-\ sau de ce reacrioneaza cu Cl?  Nu stiu ce fel de vas folosesc la electroliza... Otel inoxidabil? sau ce?
As fi vrut sa fac acasa dar la 900 grade C.... greu de ajuns....
Citat din: mercur din Decembrie 18, 2009, 05:40:43 PM
Da, e vorba de topitura; daca ar fi in solutie s-ar obtine NaOH si Cl2.
In solutie am incercat si am reusit doar sa fac un miros insuportabil de clor in casa..... in mai putin de un minut... :D

Adi

Na+ si Cl- nu interactioneaza pentru ca unul e atras intr-o parte si altul in alta parte de catre electrozii incarcati diferit. Odata ajunsi acolo, primesc electroni sau cedeaza un electron si se transforma in atomi, care apoi formeaza molecule cu ce au acolo. Dar deja Na+ si Cl- sunt in parti diferite ale vasului si de aceea nu mai interactioneaza intre ele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

rapperu

Citat din: Adi din Decembrie 18, 2009, 06:12:19 PM
Dar deja Na+ si Cl- sunt in parti diferite ale vasului si de aceea nu mai interactioneaza intre ele.
Ok acum am inteles de ce nu reactioneaza Na cu Cl2 la electroliza.
Dar cu O2 cum ramane? nu se gaseste deloc in vasul de electroliza?
NaOH stie cineva la ce temperatura se topeste?
Ms... am aflat ca nu este posibil sa fac asa cea acasa. ;) Probabil numai Cl2.

mercur

Daca te referi la electroliza solutiei si nu a topiturii avem urmatoarele:

O soluţie de clorură de sodiu conţine ioni care provin din ionizarea ape şi din disocierea clorurii de sodiu :
2H2O → HO- +H3O+ 
NaCl →Na+ +Cl-
În timpul electrolizei soluţiei de clorură de sodiu ionii se deplasează spre electrozi, unde au loc reacţiile:
La catod(-) : H3O+ + 1 e- → H+ H2O  reacţie principală
                     2H → H2                         reacţie secundară
La anod (+): Cl- - 1e- → Cl                  reacţie principală
                    2 Cl → Cl2                        reacţie secundară
In soluţie rămân ionii hidroxid , HO- ,şi ionii de Na+ care formează hidroxidul de sodiu.
Ecuaţia reacţiei globale care are loc la electroliza unei soluţii de clorură de sodiu este:
2NaCl+ 2 H2O → H2     + Cl2      + 2 NaOH

NaOH nu stiu la ce temperatura se topeste; cauta si tu pe google.

chimistul

Salut!

CitatNu stiu cum se face aceasta in conditii industriale.
Poate chimistul stie mai multe detalii. Sau poti sa cauti intr-o carte de chimie.

Nu stiu exact metoda. Da rpot sa banuiesc cateva detalii de care cred ca se tine cont.

Electroliza se face in ceva baie din caramida refractara care rezista la temperaturi inalte. Sarea topita pe la 800 C prin electroliza se descompune in Cl si Na. Ca sa nu reactioneze Na cu oxigenul pur si simplu trebuie sa fie um mediu gazos inet. Si asta ma duc ecu agndul la o incinta inchisa in care clorul care se degaja face acest lucru si protejeaza sodiul format. Cum separi sau depozitezi sodiul e alta problema. Trebuie un mediu inert fara oxigen. Cama sta ar fi in linii mari din ce pot sa imi inchipui eu. Bafta!

1Q-D3XT3R

Temperatura de topire a hidroxidului de sodiu este aprox. 322 grade C , deci se poate obtine usor . Am vrut sa incerc sa fac si eu electroliza Hidroxidului dar am tot amanat  , am inteles ca e de ajuns 12 V ... In primul rand e nevoie de un vas bun rezistent la T mari . 2 bari mici de grafit cred ca ar fi perfecte pe post de electrozi , iar partea anodului sa nu faca contact cu aerul ...Se va forma sodiu acolo....Cine va mi-a spus ca a facut treaba asta si azis ca "merge" bine, nu a facut o caemra deasupra anodului asa ca sodiu face contact cu oxigenul si ieseau scantei ... Daca incearca careva sa posteze pe forum ... ;D

radhoo

pentru cei pasionati de obtinerea diverselor elemente , recomand cartea "din istoria descoperirii elementelor chimice" . sunt prezentate metodele initiale, care pentru cele mai multe elemente sunt accesibile cu tehnologia actuala.

numarul de volti poate fi relativ mic, 12V sunt suficienti, ce e foarte important e ca sursa sa fie capabila de un curent mare, as zice 5-10A. puteti folosi un incarcator de baterii de masina.

Adi

Citat din: radhoo din Ianuarie 31, 2010, 11:42:40 PM
pentru cei pasionati de obtinerea diverselor elemente , recomand cartea "din istoria descoperirii elementelor chimice" . sunt prezentate metodele initiale, care pentru cele mai multe elemente sunt accesibile cu tehnologia actuala.

Buna idee, dar te rog sa ne spui si autorul, eventual si editura sau anul aparitiei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

radhoo

desigur detaliile sunt:

Autor: Axente Sever Banciu
"Din istoria descoperirii elementelor chimice"
Editura: Albatros
Anul publicarii: 1981
Nr. volume: 1
Nr. pagini: 285
Limba: Romana

au trecut multi ani de cand o citeam si nu o am aici, dar copera arata asa: