Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Informatii Bobina Tesla

Creat de rapperu, Decembrie 18, 2009, 03:54:33 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

radhoo

poze atasate. primele doua SGTC si ultima un SSTC.

1Q-D3XT3R

Posteaza blogul sa vedem despre ce e vorba ;)

radhoo

Iata in ordine posturile cu constructia SGTC-ului:

http://www.pocketmagic.net/?p=317
http://www.pocketmagic.net/?p=332
http://www.pocketmagic.net/?p=566

Si aici SSTC-ul:
http://www.pocketmagic.net/?p=1045

ultimul e un aparat fascinant, dupa cum vezi foarte simplu de construit!

1Q-D3XT3R

Am bobinat cam 1000 de spire pe o bara de ferita lunga de 20 cm , 1,2 cm diametru ... .L-a baza bobinei am facut un primar de vreo 10 spire alimentat la 18 V cunret alternativ ! La secundar nimic ! Doar un care te pisca doar daca puneai limba pe fire `...:-|

radhoo


radhoo

Citat din: 1Q-D3XT3R din Februarie 08, 2010, 10:31:08 PM
Am bobinat cam 1000 de spire pe o bara de ferita lunga de 20 cm , 1,2 cm diametru ... .L-a baza bobinei am facut un primar de vreo 10 spire alimentat la 18 V cunret alternativ ! La secundar nimic ! Doar un care te pisca doar daca puneai limba pe fire `...:-|
ai abandonat proiectul?

vezi ca bara de ferita o folosesti la invertoare pt lampi fluorescente, pentru tesla coil iti trebuie o bobina cu miez de .. .aer! transferul de energie optim intre prima si secundar se face cand atingi rezonanta, cel mai bine e sa gandesti cateva variante pt acord de la inceput:
1) culisarea secundarului mai sus / mai jos fata de primar
2) modificarea capacitatii secundarului , prin adaugarea unei sfere metalice la capatul "fierbinte"
3) modificarea numarului de spire al primarului
deci ia-ti tevi PVC si bobineaza secundarul pe ele. Apoi foloseste sarma de cu de 1.5 - 2.5 - 4mm pentru primar.

pentru alimentare nu folosesti curent alternativ, ci realizezi un circuit oscilant alimentat la curent continuu, pe o freventa apropiata de frecventa de rezonanta a secundarului.
circuitul oscilant poate fi de putere pentru a obtine streameri de dimensiuni cat mai mari. sunt mai multe topologii, cea mai simpla e cu un eclator ("spark gap") : se incarca un condensator , care se descarca pe primarul bobinei tesla prin eclator.


1Q-D3XT3R

Cred ca iarasi o sa ma apuc sa fac ceva , ma indoiesc ca va fi si da nah... inainte de asta cateva intrebari . 1) Cate spire sa am pe teava de pvc, si cat de groasa sa fie sarma? 2)Ce dimanetru sa aiba teava de pvc? 3) Primaru din cate spire sa fire format si cat de groase? 4)Primarul principal al bobinei adica cel de sub tubul de PVC la ce tensiune sa fie alimentat si cati mA ? 5) o bobina de inductie , de dacie ma ajuta? Ms !

radhoo

eu zic sa le luam pe rand.

prima data bobina de dacie. Masoara te rog rezistenta secundarului (mufa HV + borna - ) si zi-mi cat arata. apoi masoara si primarul sa fie sigur ca e ok.

daca bobina e buna, cu ea va trebui sa faci o sursa de inalta tensiune. Va fi buna pentru multe experimente, si va fi buna si pentur un SGTC. Ai doua posibilitati:
1) http://www.pocketmagic.net/wp-content/uploads/2009/07/ignition-coil-driver1.jpg
timerul 555 se gaseste cam la toate magazinele de lectronice. tu vei putea folosi o singura bobina (in loc de 2 cum am desenat eu acolo)

2) un driver cu un light dimmer, ca si aici: http://www.youtube.com/watch?v=XIjpXSqnFig

spune-mi ce ti-e mai la indemana si am sa te indrum cu ce pot de ai nevoie.

1Q-D3XT3R

Am alimentat bobina de inductie la 70 de V curent alternativ in speranta ca o sa obtin ceva scantei la secundar ...dar nimik...:-| Cred k s-a strapuns inauntru secundaru...Primaru are 3-4 O , iar secundarul are...are....... 5.6K :))))))) cred k s-au ars firele inauntru de la secundar , cred k datorila uleiului mineral imi apare 5,6k , pt  conduce putin curentul electric... banuiesc  ;D

Electron

Citat din: 1Q-D3XT3R din Martie 09, 2010, 11:54:21 AM
...dar nimik...:-| Cred k s-a strapuns inauntru secundaru.. [...] cred k s-au ars firele inauntru de la secundar , cred k datorila uleiului mineral imi apare 5,6k , pt  conduce putin curentul electric...
1Q-D3XT3R, esti rugat sa scrii corect gramatical.

e-
Don't believe everything you think.

radhoo

Citat din: 1Q-D3XT3R din Martie 09, 2010, 11:54:21 AM
Am alimentat bobina de inductie la 70 de V curent alternativ in speranta ca o sa obtin ceva scantei la secundar ...dar nimik...:-| Cred k s-a strapuns inauntru secundaru...Primaru are 3-4 O , iar secundarul are...are....... 5.6K :))))))) cred k s-au ars firele inauntru de la secundar , cred k datorila uleiului mineral imi apare 5,6k , pt  conduce putin curentul electric... banuiesc  ;D
5.6K e ok!

de unde ai 70V CA? dintr-un autotransformator?

Poti sa o testezi mai simplu, da-i pulsuri de 10-12V CC (de la o baterie) si trage un fir de la - la interiorul mufei HV. ar trebui sa vezi scantei intre - si HV.

Care din "drivere" ti se potriveste mai bine, cel cu 555 sau cel cu dimmer?

1Q-D3XT3R

Eu tin minte ca inainte avea rezistenta mai mica ... eu cred ca so fi ars.... Transformatorul e dintrun PIC`up cred , e de putere mare , imi da 70 de V si 13 A .

valangjed

Citat din: 1Q-D3XT3R din Martie 10, 2010, 10:28:38 AM
Eu tin minte ca inainte avea rezistenta mai mica ... eu cred ca so fi ars.... Transformatorul e dintrun PIC`up cred , e de putere mare , imi da 70 de V si 13 A .
Nu cred ca un transformator pt. pick-up poate fi facut in ulei (nu vad rostul).Daca s-a ars secundarul sau primarul , poate apare o rezistenta , dar de obicei este mult mai mare de 5.6 ohm.
Nu inteleg cum ai masurat 70V si 13A ,sau asa scria pe eticheta transformatorului?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

1Q-D3XT3R

Am legat multimetrul in paralel:)) , ma rog . Mai merge bobina de inductie ;) ...Totusi ma gandesc sa imi fac un generator Marx , am 14 condensataore de 3KV 3,3nF , o bobina de inductie buna. Ce zici ar iesi ceva scantei din 14 codnensatori ? Radhoo te rog arata-mi o schita c-am cumarata generatorul marx si spunemi ce valoarea sa le dau rezistaorelor , unde sa-l alimentez cu curent , si unde iese scanteia .. Ms ;)

radhoo

Citat din: 1Q-D3XT3R din Martie 16, 2010, 04:05:27 PM
Am legat multimetrul in paralel:)) , ma rog . Mai merge bobina de inductie ;) ...Totusi ma gandesc sa imi fac un generator Marx , am 14 condensataore de 3KV 3,3nF , o bobina de inductie buna. Ce zici ar iesi ceva scantei din 14 codnensatori ? Radhoo te rog arata-mi o schita c-am cumarata generatorul marx si spunemi ce valoarea sa le dau rezistaorelor , unde sa-l alimentez cu curent , si unde iese scanteia .. Ms ;)

ai nevoie de rezistente de inalta tensiune, dar sunt scumpe asa ca solutia de compromis va fi sa folosesti rezisitente de 2W minim (care sunt mai mari ca dimensiune, si rezista cat de cat). Valorile utilizabile sunt intre 400KO si 1M.

generatorul marx inseamna incarcarea condensatorilor in paralel si descarcarea lor in serie , deci pt cei 14 condensatori de 3KV care probabil se vor incarca pana la 2KV doar in medie, ai obtine o tensiune de 14x2KV=28KV, si avand in vedere rezistenta la strapungere a aerului, ar inseamna o scanteie de aproximativ 2,8 cm  destul de putin zic eu, pentru ca poti obtine aceasta scanteie direct din bobina de inductie.

Totusi pentru scop didactic e interesant de construit chiar si cu aceste piese, ai schema aici:
http://www.pocketmagic.net/?p=1145

Dupa cum vezi si eu am construti generatorul marx treptat, imbunatatindu-l pe parcurs pt o varianta finala cu 22nivele si o scanteie de aprox 25cm (aproximare bruta: 250.000 volti!)