Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Informatii Bobina Tesla

Creat de rapperu, Decembrie 18, 2009, 03:54:33 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

rapperu

Cu totii cred ca ati vazut acest tip de bobina. De ceva timp am gasit pe net niste imagini interesante cu o boobina tesla construita de un australian. :o Am continuat cautarile pe net dupa informaii, principiul de functionare, etc... As vrea sa aflu mai multe informatii despre cum se poate construi asa ceva si sa-mi construiesc una pentru sarbatorile de iarna pe post de instalatie pe bradul de craciun, :D dar nu prea am informatiile si piesele necesare deocamdata :-[ Am apelat la voi in speranta ca voi putea construi bobina... sper ca am deschis topicul acolo unde trebuie...
Va multumesc...
Numai bine...

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

http://www.teslacoildesign.com/
Nu stiu daca e bobina construita de acel australian sau nu (desi nu cred sa fie), dar sper sa te ajute macar ca idee.
Bine ai venit pe forum!

rapperu

M-am uitat pe acest site si am vazut cam ce imi trebuie, desi nu le prea am cu engleza. Nu stiu daca o sa gasesc undeva un traf ridicator de 15 kv direct de la 220v. Tot ceea de ce dispun sunt doua bobine de inductie de la automobile. Se poate face ceva cu ele? ??? Apropo pot folosi un tranzistor bu208 sau su161 pentru a pune in functiune bobinele de inductie? Dau destula putere pentru a duce o bobina tesla? :P

HarapAlb

Citat din: rapperu din Decembrie 19, 2009, 12:25:35 AM
Nu stiu daca o sa gasesc undeva un traf ridicator de 15 kv direct de la 220v.
Vezi ca un televizor alb-negru iti furnizeaza 18KV iar unul color vreo 25KV. La ce sa te mai chinui cu Tesla coil ? :)

valangjed

Nu cred ca poti face ceva cu bobinele de inductie de la masina.Acestea se alimenteaza la 12-17V si ridica cca. 11000V.Daca le alimentezi la 220V s-ar putea sa faca un mare "POC-BUM".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

#6
Citat din: HarapAlb din Decembrie 19, 2009, 12:50:36 AM
Vezi ca un televizor alb-negru iti furnizeaza 18KV iar unul color vreo 25KV. La ce sa te mai chinui cu Tesla coil ? :)

Astea ar fi un bun start, ca tensiune. Bobina Tesla produce citeva sute de mii de volti (sau chiar mai mult dupa unele surse).



cris

Nu e cam mare deranjul pentru un joc cu descarcari de inalta tensiune?

rapperu

Citat din: HarapAlb din Decembrie 19, 2009, 12:50:36 AM
Vezi ca un televizor alb-negru iti furnizeaza 18KV iar unul color vreo 25KV. La ce sa te mai chinui cu Tesla coil ? :)
Ar fi o idee buna dar cred ca doua bobine de inductie dau mai multi amperi decat un traf de linii. Gresesc? :-[
Citat din: cris din Decembrie 19, 2009, 10:10:30 AM
Nu e cam mare deranjul pentru un joc cu descarcari de inalta tensiune?
Lipsa de ocupatie :P
Citat din: valangjed din Decembrie 19, 2009, 01:49:17 AM
Acestea se alimenteaza la 12-17V si ridica cca. 11000V.
poi 11kv cred ca ar fi deajuns pentru o bobina mai mica, dar nu stiu cati mA pot furniza...
Citat din: valangjed din Decembrie 19, 2009, 01:49:17 AM
Daca le alimentezi la 220V s-ar putea sa faca un mare "POC-BUM".
Inca nu am inebunit de-a binelea. Probabil sa o inseriez cu un condensator de 250 Vca si cu un variator de putere dinala pt becuri.
Mai sus ma refeream la un transformator ridicator de tensiune cu primarul de 220v.

1Q-D3XT3R

E mult de lucru cu o TESLA , daca chiar vrei sa vezi nishte scantei poti face altceva , dar iti trebuie nishte transformatoare 220 - 10/15 V si desigur o Bobina de inductie ....Si obti  niste "fulgere" de vreo 4-5 cm ... ;) Daca am timp voi face o schita cam cum ar arata ..Am facut si eu practic si functiona destul de fain  ;)

valangjed

Referitor la transformator , s-a spus mai devreme , un transformator de linii dintr-un televizor alb-negru ridica cca. 18KV alimentat la 140 V dar functioneaza la 15625 hz.Daca ai un TV alb negru functional (macar baleiajul orizontal) poti obtine niste "fulgere" de 10-20 cm asezand in vcinatatea fisei de inalta tensiune un obiect metalic de suprafata mai mare.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

1Q-D3XT3R

Daca nu dispui de o asemea tensiune la alimentare ?140 V.. Ce faci ? :) eu din 12 , facem fulgere de 5 cm  ;D

valangjed

Citat din: 1Q-D3XT3R din Decembrie 30, 2009, 03:35:01 PM
Daca nu dispui de o asemea tensiune la alimentare ?140 V.. Ce faci ? :) eu din 12 , facem fulgere de 5 cm  ;D
1Q-d3XT3R un televizor se alienteaza la 220Va.c.Tensiunea de alientare a trafului de linii este 140 V c.c. care se face printr-un stabilizator de tensiune (liniar in cazul alb-negru si in co utatie cazul color).

P.S.Scuze pt. lipsa acecei litere.Scriu de pe un calculator care nu poate scrie acea litera.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

zmarin

Tesla a inventat mai multe feluri de bobine. Cea mai buna sursa de informare sunt chiar brevetele respective. Lista brevetelor lui Tesla se poate gasi in linkul:
http://www.capturedlightning.org/hot-streamer/index.php?dir=TeslaCoils%2FOtherPapers%2FTeslaPatents%2F
Ca exemplu, bobina cu nr. brevet us000645576, folosita in transmisia de curent electric (fara fir), se gaseste (desene si descrierea inventiei) la adresa:
http://www.scribd.com/doc/3931817/us000645576  ; Fiecare brevet din lista poate fi cautat pe google, similar, obtinandu-se rapid descrierea de brevet.

radhoo

o bobina tesla este un tranformator bobinat in aer (fara miez), in care primarul si secundarul sunt acordate sa functioneze la o frecventa de rezonanta.

am sa incerc sa pun cap la cap informatiile mentionate mai sus.

bobina tesla cu eclator: (Spark Gap Tesla Coil)
1)
a) varianta de putere mica:
se foloseste un transformator de linii din TV-uri sau bobine de inductie din masini, cu un driver cu timer 555 (putere mica) sau un driver ZVS care poate ajunge la 200W. 
b) varianta de putere mai mare:
se foloseste un transformator din cuptoarele cu microunde si un multiplicator de tensiune cu diode si condensatori, sau direct un transformator pentru firme cu neon,
------
scopul acestui bloc e de a produce 10-20KV care,
2) se foloseste pentru a incarca un condensator (sau un banc de condensatori pentru a atinge cerintele de tensiune / capacitate)
3) folosind un eclator se controleaza descarcarea condensatorului in primarul bobinei tesla
4) se acordeaza:
- capacitatea condensatorului
- distanta electrozilor eclatorului
- numarul de spire in primarul bobinei tesla
- capacitatea secundarului prin modificarea "top load"-ului (sfera care o vedeti in varful bobinei tesla)
pentru a obtine un transfer optim intre primar si secundar : rezonanta.

La ce sunt bune?
- avand in vedere ca un tesla coil produce tensiuni mari : 100KV -> 2MV, sunt utile pentru acceleratoare de particule "home made"
- pot fi folosite pentru a produce raze x "home made"
- pot fi folosite ca ozonizatoare (tesla coil-ul meu de 100W imi umple in cateva minute incaperea cu miros de ozon)
- emit campuri electromagnetice puternice (pot fi folosite pentru aprinderea de la distanta, fara fir, a neoanelor)
- alte experimente de fizica: motoare ionice
- sunt foarte galagioase, si unele tipuri de bobine tesla pot fi modulate dupa o sursa audio. Rezultatul? superb:
http://www.youtube.com/watch?v=8w1WW1e7JGY

Solid State tesla coil
Am construit o singura astfel de bobina si e de dimensiuni mici: cam 15cm inaltime.
Foloseste un oscilator cu un singur tranzistor mosfet (irfp 460).
Se alimenteaza la 50 - 100V curent continuu.
produce campuri electromagnetice extrem de puternice: la primele teste cu aceasta bobina calculatorul sotiei era cam la un metru, i s-a blocat touchpad-ul si s-a distorsionat imaginea lcd-ului.
obiectele metalice apropiate capteaza campul si la atingere pot face arc cu degetele producand arsuri.
neoanele din apropiere se aprind


daca cineva vrea mai multe detalii, am pe blogul meu de toate: poze, filme si constructia completa.