Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria unificarii a tot ce exista, protejata la ORDA de un inginer roman.

Creat de woodycad, Decembrie 18, 2009, 01:57:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

woodycat, de data asta ai aberat mai mult ca niciodata. Zici ca noi nu intelegem anumite lucruri, dar cele aminitite de tine nu au legatura cu ce discutam noi mai inainte. Zici apoi ca un cersetor a donat 100 RON pentru proiectul tau de cercetare. Greu de crezut, dar si daca e asa, tot nu are legatura cu discutia despre partea stiintifica. Zici sa te intrebam ca ne explici orice, dar noi tocmai te-am intrebat cateva lucruri simple la care ai refuzat sa ne raspunzi, ne-ai tot trimis la tine pe site. Ne zici apoi ca vei aparea mai mult in mass-media romaneasca. Nici asta nu e o dovada a corectitudinii teoriei tale. O teorie se comunica catre alti oameni de stiinta, publicand-o intr-o revista de stiinta. Ei trebuie sa o valideze, nu poporul, la televizor. Zici ca nu ai ce ne face ca nu intelegem. Dar ai ce face: poti explica tu. Lucrurile nu sunt evidente cum crezi tu, tocmai ca in stiinta nu e suficienta intuitia. Ce descrii tu are mai mult comportament de religie: o intelegi doar daca ai intuitie, daca esti initiat, daca ai puterea de a vedea altfel. Explica tu altfel! Pana acum te-ai ascuns iar si iar si nu ai raspuns la nici o intrebare de-a noastra. Faci o filosofie si tu crezi ca e stiinta. In Romania pseudo-stiinta e in floare, iar televiziunile sunt ahtiate dupa raiting, asadar nu e exclus ca sa fii invitatat la unele televiziuni si unele emisiuni. Dar asta tot nu dovedeste ca ai o teorie. Tu tot zici sus si tare ca nu doresti sa convingi pe nimeni. Tocmai ca nu asa functioneaza stiinta. In stiinta trebuie sa te straduiesti sa ii convingi pe ceilalti (oameni de stiinta, nu pe masele din popor, cel putin nu pe ele intr-o prima faza). Dar tu refuzi sa faci cel mai mic efort de a explica teoria ta altuiva si atunci doar sustii sus si tare ca explici orice, dar tu de fapt nu explici nimic si apoi zici dezamagit ca mai multe nu poti face, daca nu pricep ei singuri, asta e. In concluzie, tu ai o filosofie si o pseudostiinta si dupa mesajul tau aberant de mai sus, declar oficial ca incep sa cred ca esti tacanit mintal, nu doar un mediocru om de pseudostiinta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Skolon

Adi, cu siguranţă ai altele mult mai utile de făcut (pentru tine şi pentru alţii).

Nu-ţi pune mintea ... nu merită.
Woodycod, din nou vreau să subliniez că nu doresc să jignesc pe nimeni. Dar cred cu tărie că dacă vii aici, măcar încearcă (chiar dacă nu reuşeşti) să vorbeşti ... ca aici. Altfel efortul tuturor e inutil.

Adi

O corectie referitor la ce am spus mai sus. Acum am inteles ca de fapt woodycad a donat unui cersetor 100 RON, din 300 ce ii avea in portofel atunci, iar nu invers, cum ca cersetorul ar fi donat pentru proiectul lui de cercetare.

Skolon, asa e, avem multe de facut, dar trebuia sa ii raspunda cineva lui woodycad. Desi i-am raspuns de mai multe ori si pare ca nu a invatat nimic. Dar astazi a depasit orice limita.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Citat din: woodycad din Decembrie 27, 2009, 12:17:07 AM
Mai baieti, atata timp cat nu vedeti ca un fascicul coerent se poate incolaci imprejurul bratului meu nu am ce va face....eu chiar in acest moment ma joc cu asta....cu fibra optica...
Daca apa ocoleste piatra si voi nu vedeti ca acest lucru se intampla, similar, de la micro la maxi....iar nu am ce va face...
Fibra optica e un ghid de unde cu care pot directiona lumina cum vreau deci nu demonstreaza nimic.

valangjed

Woodicad ai grija ca daca incolacesti fibra optica pe brat , in forma de spirala creste atenuarea si daca sursa de lumina nu este foarte puternica s-ar putea sa nu sesizezi nimic la iesire.Am lucrat destul de mult cu fibre optice si nu am sesizat vreo miscare elicoidala.Stiu ca se poate lucra cu modulare de faza ,de  frecventa si de intensitate dar nu vad in niciunul din cazuri cum ar putea avea lumina (unda electromagnetica in principiu) traiectorie elicoidala.Doar daca  infasori fibra pe un cilindru , dar aici intervine ceva exterior.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: woodycad din Decembrie 27, 2009, 12:17:07 AM
Mai baieti, atata timp cat nu vedeti ca un fascicul coerent se poate incolaci imprejurul bratului meu nu am ce va face....eu chiar in acest moment ma joc cu asta....cu fibra optica...
Daniel Preda, din pacate ai probleme grave de logica elementara. Ai fost intrebat ce forma are traiectoria unui laser si tu raspunzi cu fibre optice incolacite? Tu ai inteles pe undeva pe aici ca lumea "nu vede" ca o fibra optica poate curba un fascicul coerent? Chiar atat de putin intelegi din ce citesti? Lista interminabila de erori de tip "non sequitur" te duce departe de orice credibilitate si relevanta. Incepi sa fabulezi rau de tot, Daniel Preda.

CitatDaca apa ocoleste piatra si voi nu vedeti ca acest lucru se intampla, similar, de la micro la maxi....iar nu am ce va face...
Ti s-a aratat aici ca lumina nu ocoleste astrii, curbarea razelor de lumina fiind cu totul alt fenomen decat cel care se petrece cand apa ocoleste o piatra. Daca nu poti sa intelegi, si nu doresti sa-ti corectezi erorile si ineptiile pe care le emiti, nu am ce sa-ti fac. Ai intrat cu totul in oala incompetentilor care fac galagie degeaba, crezandu-se mai capabili decat sunt. Sa-ti fie de bine.

CitatEste o umbra, ....mereu vorbiti de umbre....
Ce anume este o umbra? Tu mereu vorbesti in fraze fara semnificatie (ori pentru ca nu esti in stare sa explici ce vrei sa spui, ori pentru ca te contrazici mereu ca un incompetent in ale stiintei). Te asigur ca cei care vor fi impresionati (in mod placut) de tine vor fi la fel de incompetenti ca si tine, sau chiar mai tare. Cine seamana se-aduna.

CitatNu vreau sa va conving,
E perfect, pentru ca nici nu poti, cel putin nu pe un forum serios de stiinta.

Citatveti vedea, in urmatoarele perioade de timp,din ce in ce mai des, pe media, lucruri care se leaga, fundamental, de toata teoria EFT.
Iata si profetii de la clarvazatorul Daniel Preda Georgel! Cand o sa fie infirmate aceste profetii, ce o sa mai aberezi?

CitatAlbstrul....se indoaie mai tare....ar fi trebuit deja sa vedeti asta....prin prisma gandirii voastre...
Nemaipomenit! Genial! Impresionat! Ce sa raspunzi la asemenea profunzime de gandiere? ::)

CitatVedeti sau nu, nu exista cale de mijloc, va repet, depinde de constructia interioara, nu depinde ce numarul de ani de studii....sau de puterea mea de "convingere"....
Daniel Preda, vedem diletanti in ale stiintei foarte des (din pacate mult prea des), si cu cat sunt mai incompetenti, cu atat au gura mai mare. Daca tu vei ajunge sa-ti versi aberatiile si la TV, vei demonstra cu prisosinta acest trist adevar.

CitatUltimul ban, dat la un cersetur, de catre Dan Preda, a fost de 100.RON=1.000.000.Lei vechi.=25E
(din 300 in portofel)
De acesta aspect depinde faptul ca vedeti sau nu vedeti realitatea.
De care aspect mai exact? Este suma data "cerseturului" (sic) cumva relevanta in discutia de fata, si in perceptia realitatii? Alt non sequitur mare cat China. Se pare ca o tai rau de tot prin lanurile de scaieti. Din pacate asemenea ineptii sunt foarte graitoare in sensul credibilitatii si a coerentei pe care le poti sustine (sau nu).

CitatAbsolut toate "povetele biblice" v-au spus cum trebuie sa fi fost,ce comportament social, uman, sa fi avut..... pentru a face saltul, pentru a trece dincolo...
Aici intri pe taramul propovaduirii religioase, si te asigur ca acest forum nu este locul potrivit pentru asa ceva. Cauta un forum orientat pe religie, acesta nu admite asemenea coportamente. Ai primul avertisment oficial din partea mea.

CitatCredeti-ma pe cuvant, mecanismul proprioreceptor nu are nimic in comun cu stiinta actuala...insa este ceva legat ....de ....biserica....creatia umana, constructia geometrica.
Ei bine, eu nu te cred pe cuvant, pentru ca pentru mine nu esti decat un sarlatan incompetent in ale stiintei. Mergi cu "mecanismul tau proprioreceptor" in alta parte, daca asta este linia ta de argumentatie.

CitatOrice incercare de a intelege, folosindu-va de sabloane mentale, are rezultate nule.
Din pacate nu e nimic de intles, ce emiti tu sunt doar auto-contradictii si aberatii care sunt contrazise foarte direct de realitate. Daca traiesti intr-o lume paralela in care "totul confirma" ce emiti tu, sa fii sanatos. Literalmente, iti doresc sa fii sanatos, ca altceva nu am ce sa-ti urez.

CitatDeoarece urmatoarea perioada de timp o voi petrece pe media,in special TV, aveti inca posibilitatea de a avea raspunsuri concrete, despre aceasta teorie, despre proiectul Fundamentul Universului.
Abuzati-ma!
Nu e nevoie sa te abuzeze nimeni, o faci tu singur gratuit. Ai demonstrat aici, cel putin pentru mine, ca nu ai habar ce vorbesti cand te referi la fizica si la Univers. Asa ca fabulatiile tale irelevante despre "Fundamentul Universului" sunt complet nule din punct de vedere stiintific si cognitiv. Este parerea mea, si vom vedea cum va fi primita peroratia ta irelevanta "in media, in special la TV". Stim deja ca ignoranta este uriasa in randul maselor (de aceea facem efortul de a populariza stiinta pe acest forum), si nu ar fi de mirare ca "cei multi" sa fie captivati de aberatiile tale. Nu uita insa ca pana nu ajungi sa obtii rezultate practice din fabulatiile tale, te faci de ras complet degeaba.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

woodycad

Citat din: Adi din Decembrie 27, 2009, 06:37:53 AM
O corectie referitor la ce am spus mai sus. Acum am inteles ca de fapt woodycad a donat unui cersetor 100 RON, din 300 ce ii avea in portofel atunci, iar nu invers, cum ca cersetorul ar fi donat pentru proiectul lui de cercetare.

Skolon, asa e, avem multe de facut, dar trebuia sa ii raspunda cineva lui woodycad. Desi i-am raspuns de mai multe ori si pare ca nu a invatat nimic. Dar astazi a depasit orice limita.

Eu sper ca fiecare din voi sa vada....mai tarziu, niciodata ar fi ridicol....
Limitati = sablonati = incadrati = ingustati....ciorchine ce esti!
Nu ai inteles ca tocmai limitarea gandirii umane este frana.....

woodycad

Citat din: cris din Decembrie 27, 2009, 08:41:48 AM
Citat din: woodycad din Decembrie 27, 2009, 12:17:07 AM
Mai baieti, atata timp cat nu vedeti ca un fascicul coerent se poate incolaci imprejurul bratului meu nu am ce va face....eu chiar in acest moment ma joc cu asta....cu fibra optica...
Daca apa ocoleste piatra si voi nu vedeti ca acest lucru se intampla, similar, de la micro la maxi....iar nu am ce va face...
Fibra optica e un ghid de unde cu care pot directiona lumina cum vreau deci nu demonstreaza nimic.

Daca tie nu mie da....daca nu vezi nu inseamna ca nu exista.
Cum gandesti, unda, corpuscul sau dual? 
Ar trebui atunci sa cunosti ca in interiorul unei fibre optice un fasciculul are o "traiectorie....in zig-zag, elicoidala-3D".
Tu vezi lumina, linie dreapta, linie "ondulata".  planara, sau ce...?
In teoria EFT exista transport de particule, clusteri,  sau unda gravitationala, atunci cand nu se penetreaza densitatea gravifica.
Te asigur ca lumina este transport de particule, elicoidal, nu este unda gravifica, insa poate genera unde in alte densitati gravifice, prin reflexie.
Efectul de lantile gravitationale este valabil la orice scara, la scari foarte mici "aparatul de observare, prin propria gravitatie" conduce la observatii false.
Implicarea "detectorului" in experiment deja introduce mari erori.




woodycad

Citat din: valangjed din Decembrie 27, 2009, 02:24:28 PM
Woodicad ai grija ca daca incolacesti fibra optica pe brat , in forma de spirala creste atenuarea si daca sursa de lumina nu este foarte puternica s-ar putea sa nu sesizezi nimic la iesire.Am lucrat destul de mult cu fibre optice si nu am sesizat vreo miscare elicoidala.Stiu ca se poate lucra cu modulare de faza ,de  frecventa si de intensitate dar nu vad in niciunul din cazuri cum ar putea avea lumina (unda electromagnetica in principiu) traiectorie elicoidala.Doar daca  infasori fibra pe un cilindru , dar aici intervine ceva exterior.

Sunt inginer.....mecanic, de aceea nu vreau sa-ti trimit documentatie despre geometria si transportul luminii prin fibre optice.
Este vorba de reflexii repetate, 3D.....dar eu vad ....fundamental acest aspect.
Insasi notiunea de fascicul liniar este absurda, logica o repet, o funie groasa de la 10m arata ca o linie dreapta dar daca o pui la microscop liniaritatea initiala .....pica.
Eu vorbesc de structura la nivel fundamental, particule fundamentale, grupate in clusteri, pe traiectorii elicoidale.

valangjed

Citat din: woodycad din Decembrie 27, 2009, 04:05:17 PM
Citat din: valangjed din Decembrie 27, 2009, 02:24:28 PM
Woodicad ai grija ca daca incolacesti fibra optica pe brat , in forma de spirala creste atenuarea si daca sursa de lumina nu este foarte puternica s-ar putea sa nu sesizezi nimic la iesire.Am lucrat destul de mult cu fibre optice si nu am sesizat vreo miscare elicoidala.Stiu ca se poate lucra cu modulare de faza ,de  frecventa si de intensitate dar nu vad in niciunul din cazuri cum ar putea avea lumina (unda electromagnetica in principiu) traiectorie elicoidala.Doar daca  infasori fibra pe un cilindru , dar aici intervine ceva exterior.

Sunt inginer.....mecanic, de aceea nu vreau sa-ti trimit documentatie despre geometria si transportul luminii prin fibre optice.
Este vorba de reflexii repetate, 3D.....dar eu vad ....fundamental acest aspect.
Insasi notiunea de fascicul liniar este absurda, logica o repet, o funie groasa de la 10m arata ca o linie dreapta dar daca o pui la microscop liniaritatea initiala .....pica.
Eu vorbesc de structura la nivel fundamental, particule fundamentale, grupate in clusteri, pe traiectorii elicoidale.
Eu sunt inginer electrotehnist , specializare metrologie si cum am mai spus ,am lucrat destul de mult cu fibre optice (chiar proiectul de licenta a fost legat de masurarea temperaturii cu ajutorul fibrei optice si a unui cristal fluorescent) deci nu am nevoie de documentatie in domeniu.
Nu am spus ca nu ar fi vorba de reflexii 3D dar asta nu inseamna ca avem miscare elicoidala.Reflexia este o proprietate a luminii privita ca unda asa ca nu inteleg de ce compari un fascicul de fotoni cu o funie.E total aberant.
Din ultima fraza eu nu pot deduce decat fotnul nu poate exista decat in grupuri ordonate de fotoni orientati pe traiectorii elicoidale.Un fel de ADN format din fotoni ;D.Mi-e greu sa cred ca nu ar putea exista si fotoni singuri (mai rebeli asa ca tine :D).
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

woodycad

Albstrul....se indoaie mai tare....ar fi trebuit deja sa vedeti asta....prin prisma gandirii voastre...
Nemaipomenit! Genial! Impresionat! Ce sa raspunzi la asemenea profunzime de gandiere?


Electronule,.....ia tu mama o prisma optica, uita-te cum se face dispersia, treci aceasta observatie prin propria ta gandire si constati ca albastrul, violetul sunt deviate cel mai mult.

Este un joc de cuvinte electronule, intradevar este un joc....pentru incompetenti, ca mine, imi cer scuze ca folosesc cuvinte incrucisate pe un forum stiintific, chiar nu mi-am dat seama ca fac o gafa....unii este posibil sa nu poata raspunda adecvat...am gresit!
Am facut un efort sa traduc, pentru ca esti simpatic, insa este primul si ultimul.
Restul traducerilor le poti face si tu, sau nu....agurido ce esti!

Astept sa renuntati la stereotipurile ce zornaie pe voi....
Este un proces ireversibil dar de durata.
"Sa dezintegrezi un atom este mai simplu decat o prejudecata" - Einstein

Am atasat niste clusteri de galaxii ce respecta sablonul EFT, vezi constructia bratelor galactice in foto de mai sus.
Am mai pus inca o poza, magnetism elicoidal in spatiul cosmic, sablonul EFT sablonul geometriei de constructie a Universului, de la mini la maxi...

woodycad


OK, pare total aberant.....???!!
Deloc.
Studiaza fantoma ADN, dai un search si citesti...dar pe scurt:

Acolo, in vid, fotonii se aliniaza cu o structura elicoidala, cu ADN-ul introdus ca esantion.
Se indeparteaza esantionul ADN....si surpriza....."fotonii" raman pe pozitia initiala o mica perioada de timp, desi structura de "incolacire" s-a eliminat.
Este ceeace cercetatorii au botezat ca "fantoma ADN".

Asadar, s-a demonstrat cum ca fotonii "stau" pe o structura elicoidala, insa numai teoria EFT explica si ...de ce....
Afla ca "fotonii" sunt de fapt clusteri imensi de particule fundamentale in miscari pe traiectorii stationare.
Fluiditatea Universului (iluzia vidului de incinta) asigura curgeri de anumite configuratii geometrice induse de ADN si microgravitatii apropiate.
La indepartarea ADN aceste curgeri inca persista tinand captive, stationar, clusterii.
Ca o analogie, la levitatia ultrasonica picaturi de fluid ocupa diverse pozitii, bine determinate.(aici nu este transport de particule este unda gravifica de torsiune)

Intelegand teoria EFT vei intelege rapid ca ...tocmai acesta perspectiva, aberanta pentru fizicieni, este fisura prin care secole de-a randul s-a strecurat cheia constructiei Universului.
Un inginer (ingenios, creativ) are puterea sa schimbe fundamentul fizicii. Nici un fizician nu are aceasta putere, va fi in secunda 2 ridiculizat, atichetat ca incompetent, o asemenea descoperire il descalifica, nu are legatura cu stiinta...
Da-i Uninstal la Windows si vezi ca nu vrea, un sistem, prin circularitate, nu se poate singur dezechilibra, anula.

Citeste despre "fantoma ADN" si constata ca eticheta "aberant"....pica.
Citind teoria mea, vei constata ca aceasta aberatie este regula, fundament, in toata constructia Universului, viu sau neviu.
Nu degeaba spun , este cea mai socanta descoperire a civilizatiei umane, prin simplitate si prin efecte.

Printr-o aceeasi densitate gravifica particulele descriu astfel de traiectorii.
Iata "liniaritatea absurda" a unui fascicul coerent...nu exista nici o traiectorie liniara in tot Universul.
Lumina, daca tu o vezi ca o unda, din start este....ondulatorie, in nici un caz linie dreapta...(cu argumentele tale).

Electron

Citat din: woodycad din Decembrie 27, 2009, 05:08:13 PM
Albstrul....se indoaie mai tare....ar fi trebuit deja sa vedeti asta....prin prisma gandirii voastre...
Nemaipomenit! Genial! Impresionat! Ce sa raspunzi la asemenea profunzime de gandiere?


Electronule,.....ia tu mama o prisma optica, uita-te cum se face dispersia, treci aceasta observatie prin propria ta gandire si constati ca albastrul, violetul sunt deviate cel mai mult.
Daniel Preda, ce-ar fi sa citesti mai atent ceea ce ti se raspunde? A contestat cineva pe aici faptul ca lungimile de unda corespunzatoare culorii albastre (si viloet) sunt deviate sub un unghi mai mare prin refractie decat restul spectrului vizibil? Te certi cu afirmatii imaginare, Daniel Preda. Prin asemenea mesaje demontrezi ca esti paralel cu realitatea, incepand cu dialogul insusi. Acuzi lumea de "stereotipuri", dar tu singur vezi in partenerii de dialog doar persoane cu care trebuie sa te certi si sa le predici cum nu inteleg ei intuitiile tale care revolutioneaza stiinta. Mai intai invata sa citesti, sa intelegi ceea ce ti se transmite, apoi sa vorbesti, sa poti exprima clar si riguros ceea ce gandesti, si apoi avanta-te pe forumuri de stiinta.

CitatEste un joc de cuvinte electronule, intradevar este un joc....pentru incompetenti, ca mine, imi cer scuze ca folosesc cuvinte incrucisate pe un forum stiintific, chiar nu mi-am dat seama ca fac o gafa....unii este posibil sa nu poata raspunda adecvat...am gresit!
Gafa ta imensa este ca vii sa arunci cu sofisme pe un forum stiintific. Cand o sa vii cu ceva relevant stiintific, sa ne anunti si pe noi. La filozofii sterile nu prea este ce sa ti se raspunda, decat: nu mai fabula degeaba!

CitatAm facut un efort sa traduc, pentru ca esti simpatic, insa este primul si ultimul.
Ooooh! Ma simt onorat! Adica sa faci tu "efortul" de a ... traduce (ce oare?) pentru mine! Daca nu te exprimi clar si riguros, ca sa te inteleaga lumea, si faci "traduceri" atunci cand ai toane mai bune, mai bine mergi si filozofeaza in alta parte! Fabulatiile tale incoerente nu au chiar nici o valoare pentru mine.

CitatRestul traducerilor le poti face si tu, sau nu....agurido ce esti!
Offff, de la "simpatic" la ... "agurido" (ce inseamna asta?) in doar doua randuri! Chiar daca e prima data cand vad acest termen, din tonul scrierii tale, deduc faptul ca trebuie sa fie ceva negativ tare de tot .... :D

CitatAstept sa renuntati la stereotipurile ce zornaie pe voi....
Si eu astept sa renunti la exprimarile tale complet incoerente si irelevante. :)

CitatEste un proces ireversibil dar de durata.
Pentru unii renuntarea la ignoranta e complet imposibila. Daca nu pricepi aluzia, ma refer la insitenta ta in a filozofa si emite aberatii din ignoranta, despre stiinta actuala.

Citat"Sa dezintegrezi un atom este mai simplu decat o prejudecata" - Einstein
Corect. Si sa "dezintegrezi ignoranta" (in cazul unora) e mult mai greu decat o prejudecata.

CitatAm atasat niste clusteri de galaxii ce respecta sablonul EFT, vezi constructia bratelor galactice in foto de mai sus.
Da, "respecta" ce zici tu pentru ca zici tu, nu-i asa? Ceva demonstratii, ceva explicatii, de unde sa vina? Habar nu ai ce aberatii vorbesti, iar "cuiele" care "respecta sablonul EFT" sunt imaginare, Daniel Preda. Fabulatiile gratuite nu constituie nici argumente nici dovezi pentru aberatiile incoerente pe care le emiti.

CitatAm mai pus inca o poza, magnetism elicoidal in spatiul cosmic, sablonul EFT sablonul geometriei de constructie a Universului, de la mini la maxi...
Iar faci afirmatii fara nici o noima. "De la mini la maxi" ? Ceva probe in afara de aberatiile pe care le emiti, ai? Daca nu ai aflat, avem alt membru pe acest forum, un incompetent care s-a clonat de peste 50 de ori, care din afirmatii gratuite incearca sa demonstreze ca Pamantul e plat si stationar (la modul absolut) in centrul Universului. Cam cat e el de convingator (respectiv deloc) atata esti si tu cu afirmatiile tale gratuite. Daca nu pricepi ca pe un forum stiintific nu se accepta fabulatiile gratuite ca argumente, atunci ai dat-o prin gropi rau de tot. Revino aici cand ai ceva coerent, riguros si verificabil de comunicat. Astea sunt rigorile stiintifice. Daca nu aderi la ele, atunci iti recomand sa te refulezi pe alte forumuri, cum sunt cele religioase de exemplu, si sa nu te mai faci de ras pe forumurile stiintifice.

Esti desigur liber sa continui sa aberezi pe aici, nu esti nici primul si cu siguranta nu vei fi nici ultimul.


e-
Don't believe everything you think.

woodycad

valangjed   

Iata un exemplu interesant, "rectilinitatea" in optica geometrica.
Daca analizezi mai profund vei avea o surpriza colosala.
Tot fundamentul fizicii....nu este ....fundament.

Totul se bazeaza pe efecte, care, mare atentie, pot fi distincte, de la caz la caz.
Franjele de difractie aduc microgravitatia aproape de fascicul, de particule.
Particulele "fotonice" fac o eschiva Coanda, in toata aceasta curgere, la iesirea din franje.
(aplicabil si daca fasciculul curge foarte aproape de o suprafata "plana")
Gandeste tot Universul ca pe un superfluid, cu viteze diferite de transfer al particulelor.