Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria unificarii a tot ce exista, protejata la ORDA de un inginer roman.

Creat de woodycad, Decembrie 18, 2009, 01:57:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

Citat din: woodycad din Decembrie 23, 2009, 11:47:53 PM
Intuitia nu minte niciodata, noi interpretam eronat, da , uneori te poti insela.
Apropo de asta, cand eram pusti, prindeam un greiere,il tineam in mina si ii faceam o cruce cu cealalata, invataturi de la bunici, ca sa nu mai sara.
Greierele, era asa de speriat incat dupa cateva secunde de caldura,intuneric si spaima chiar nu mai sarea.
Bine ca academicienii romani nu au auzit de asta, sau ....din lipsa de fonduri au renuntat la experiment...
Eu nu am date oficiale....
In acest caz , de ce esti asa sigur ca intuitia a functionat fara eroare in cazul tau?
Crezi , poate , ca esti unul dintre cei "alesi"?In cazul acesta , totul pare mai mult religie decat stiinta.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

woodycad

Explic si acolo dar scriu si aici:

Toata viata mea m-am ghidat dupa instinct, niciodata nu am constientizat acest lucru.
Asta pana cand mi-am dat seama ca este mai putin normal sa alegi din 1000 de variante 1 varianta si aceasta sa fie singura corecta, din nimereala....Lucruri "batatoare la ochi" au inceput sa fie din ce in ce mai evidente.Singura explicatie ....instinctul.
De aici am inceput sa urmaresc cu adevarat cum se intampla.
"Elesul", in mai multe variante, cu o densitate mare, se gaseste cand tot infinitul converge catre NR9.
Sunt un om, la fel ca si tine, si altii.....
Eu pur si am facut o constatare a carei efecte merita cunoscute si de ceilalti semeni.
Nu vreau sa conving pe nimeni...nu umblu dupa ..."adepti".
Aceste lucruri se intampla, indiferent de opinia ta sau a mea.

Am suficienta putere pentru a face istorie.
Tu esti pregatit?


valangjed

Normal , ca lucrurile se intampla indiferent de opiniile noastre.Ele se intampla conform unor legi , indiferent care ar fi aceste legi.Oamenii insa ,vor sa inteleaga aceste legi si atunci folosesc instinctul sau ratiunea.Instincte , insa , au si animalele dar asta nu inseamna ca au si putere de cunoastere a legilor fundamentale al universului.Omul a inceput sa cunoasca legile universului datorita ratiunii.Intuitia ne poate doar ajuta sa gandim ca ar putea fi si altfel dar trebuie confirmata de catre ratiune.
In stiinta nu putem spune ca omul este facut din pamant daca nu demonstram teoretic si experimental (sau macar teoretic ,matematic).
Sa ne amintim de teoria eterului , care a cam fost scoasa "din burta" la vremea ei ,ulterior dovedindu-se falsa.Chiar si o teorie sustinuta matematic la un moment dat se poate dovedi , mai tarziu , a fi falsa sau numai partial adevarata daramite o teorie nesustinuta matematic.Aici vorbim de stiinte exacte si vrem nu vrem ,matematica este instrumentul de sustinere al acestora.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Citat din: Skolon din Decembrie 24, 2009, 10:52:05 AM
Woodycad, tu ai inventat o limba nouă. Apoi ai venit într-o colectivitate în care vorbesc toţi o altă limbă, diferită de a ta, cu intenţia de a dialoga însă ai pretenţia ca ceilalţi să înveţe limba creată de tine.

Nu te supăra dar aşa ceva nu se face. Nu numai că ceea ce faci nu e logic însă e şi de prost gust (nu am intenţia de a te jigni).

Dacă vrei ca cei de aici să te înţeleagă trebuie să vorbeşti pe limba lor, adică matematica.
Ştiinţa foloseşte limbajul matematic pentru că este universal (toţi îl înţeleg) şi nu conţine ambiguităţi.
De exemplu, există foarte multe site-uri care vorbesc despre Big Bang în "limbaj curent" însă ele fie sunt pline de ambiguităţi sau de erori fie sunt greşit înţelese (pentru că limbajului natural îi lipseşte precizia).
Puţini ştiu însă că de fapt teoria Big Bang-ului este una pur matematică şi este foarte clară. Faptul că sunt lucruri pe care nu le explică încă nu arată că ea nu e corectă ci doar că nu e încă completă (de altfel nu cred că putem spune despre nici o teorie că este absolut completă).

Am făcut efortul de a încerca să înţeleg ce ai scris pe site, însă concluzia o pot formula utilizând cuvintele lui Eminescu:
"Mulţi pretind a scrie versuri când nimic nu au a spune
Înşirând cuvinte goale ce din coadă par să sune".

Poate că întradevăr există în ceea ce ai scris lucruri extrem de valoroase. Însă ele nu vor fi niciodată folosite dacă nu schimbi modul în care le prezinţi. Dacă chiar vrei să scrii istorie trebuie să înţelegi mai întâi cum funcţionează societatea în prezent. Şi din câte văd nu înţelegi.



Excelent post! Rezuma foarte clar situatia si explica pe intelesul oricui, cu analogii din viata reala, chiar si cu versuri. Felicitari, Skolon! Sper sa inteleaga ceva woodycad.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Daniel Preda, in una din imaginile date ca raspuns pe pagina anterioara, ziceai asa:

CitatLumina poate ocoli pamantul nu-i asa?
Nu stiam ca lumina poate ocoli Pamantul. Cum se intampla asta? La eclipsele de Luna se vede foarte clar umbra Pamantului pe Luna, ceea ce inseamna ca Pamantul blocheaza razele de Soare, si ca lumina nu ocoleste Pamantul. In teoria ta lumina poate ocoli Pamantul?


CitatDand de o densitate de gravitatie mai mare, macroelicoida se desface apoi se strange...
Legat de "macroelicoida", as avea alta intrebare importanta: doar densitatea de gravitatie mai mare desface macroelicoidele, sau mai exista si alte posibile cauze?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Iata cum a mai evoluat discutia pe tema asta la Stiinta.info. Eu i-am raspuns acolo asa:

Citat din: Adi
Mi se pare ca woodycad pune prea mare accent pe "intuitie". Zice: e ceva pe site, intuiesti ce este? Ei bine, el trebuie sa explice ce este, nu sa intuiasca oamenii. Nu pe intuitie functioneaza stiinta. Si prin definitie (repet, prin definitie) o teorie nu e teorie pana nu e fundamentata matematic si verificata experimental. Daca nu, e doar filosofie. Ori teoria lui woodycat nu e nici fundamentata matemtaic si nici verificata experimental. Este tot precum teoria umbrelor a lui Platon. El vedea ca exista doua lumi, una pura, reala, si alta impura, partiala, pe care noi avem iluzia ca o vedem in viata de zi cu zi. Dar vedem doar umbre, din care nu putem deduce decat incomplet cum sunt lucrurile in realitate. Exact asa zice si woodycad si zice ca face istorie. Dar de fapt are doar o filosofie.

Zice ca mananca orice traiectorie plana sau orice forma plana. Prin mananca, el se refera ca daca cumva exista, o mananca, dar cum nu exista, nu o mananca. Este modul lui de a spune ca nu exista. Eu credeam ca de fapt voia sa spuna: dati-mi o problema si va arat de ce e gresita. Dar lui i-o dai si doar afirma ca e gresita, fara sa demonstreze de ce e gresita. Mereu te trimite la site.

Dar de fapt, are doar o filosofie, nu o teorie stiintifica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

woodycad

Citat din: Electron din Decembrie 24, 2009, 07:07:05 PM
Daniel Preda, in una din imaginile date ca raspuns pe pagina anterioara, ziceai asa:

CitatLumina poate ocoli pamantul nu-i asa?
Nu stiam ca lumina poate ocoli Pamantul. Cum se intampla asta? La eclipsele de Luna se vede foarte clar umbra Pamantului pe Luna, ceea ce inseamna ca Pamantul blocheaza razele de Soare, si ca lumina nu ocoleste Pamantul. In teoria ta lumina poate ocoli Pamantul?


CitatDand de o densitate de gravitatie mai mare, macroelicoida se desface apoi se strange...
Legat de "macroelicoida", as avea alta intrebare importanta: doar densitatea de gravitatie mai mare desface macroelicoidele, sau mai exista si alte posibile cauze?

e-

Electronule, teoria lui Einstein a fost confirmata la prima eclipsa, lumina ocoleste astrele, deci si Terra.
De ce crezi ca am achizitionat laserii albastrii?
Dumai densitatea, pana acum nu am depistat altceva...am vazut ca se confirma peste tot.
Daca densitatea este mai mica se subtiaza.....drept urmare la "parasire"....se ingusteaza.
Atentie In-OUT da si sensul densitate mica spre mare.
De ex daca toate subsistemele se duc spre o densitate mare, aceasta devine si mai mare ....gaurile negre.(generatori vectori tractori)

valangjed

Lumina nu ocoleste pamantul doar se curbeaza foarte putin in apropierea sa.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Citat din: valangjed din Decembrie 24, 2009, 11:48:00 PM
Lumina nu ocoleste pamantul doar se curbeaza foarte putin in apropierea sa.

Complet de acord. woodycad a inteles gresit teoria relativitatii. Nu face ca lumina sa ocoleasca astre, ci curbeaza traiectoria luminii cu atat mai mult cu cat campul gravitational al astrului pe langa care lumina trece este mai puternic. In cazul asta, deviaza doar putin Soarele lumina si o stea nu se vede unde ar fi normal, ci putin putin deviat. Atat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

woodycad

Adica.....intrat la un sens giratoriu si parasit la prima nu inseamna ca am ocolit sensul, ....?
Manevra de evitare, de ocolire, inseamna ....cate grade...360, 2,5...?
Mai Adisorule, iti trimit o poza, sa intelegi cum sta treaba...adica realitatea este aceeasi, insa punctul de vedere este diferit.
Amandoi avem dreptate, insa tu nu poti vedea asta, si nici nu ai cum, esti plin de sabloane....ciorchine...
Vezi foto ca dovada....mai pune o traiectorie si pe stanga si compar-o cu cea galactica, de mai sus...
Eu pot vedea ceeace voi nu vedeti, o sa va ia timp sa constatati asta...dar o sa transpir pentru voi...
De ce?
Pentru ca...

Am suficienta putere penstru a scrie istorie.
Tu esti pregatit?

Craciun fericit tuturor!

Adi

Citat din: woodycad din Decembrie 25, 2009, 01:06:00 AM
Adica.....intrat la un sens giratoriu si parasit la prima nu inseamna ca am ocolit sensul, ....?

Nu, nu inseamna ca am ocolit sensul. Stiinta vorbeste in limbajul matematicii, nu in limbajul vietii de zi cu zi. Tu se pare ca stii doar limbajul de zi cu zi si nu pe al stiintei. In stiinta o afirmatie trebuie sa fie clara, neambigua. Daca zici ca ocolesti sensul, nu stii la cate grade face curba, cum bine zisesi si tu mai sus. De aia teoria ta trebuie sa faca predictii concrete, numerice. Ori asta se poate doar matematic.

Matematic vorbind, o stea doar deviaza lumina de pe traiectoria ei si unghiul de deviere se poate calcula clar. Mai mult, nu cred ca e devierea luminii atat de mare la Soarele nostru incat sa zici ca ocoleste Soarele. Desenul tau e exagerat. Lumina care vine de la o stea si trece pe langa Soare in conditiile cele mai favorabile este deviata cu sub 2 secunde de arc, iar nu cu cele mai mult de 5 grade cat ai tu pe desen. La deviere de doar 2 secunde (informatia in primul paragraf aici), o raza care vine dreapta si departe de stea o ia putin la stanga. Asadar nu poti spune ca ocoleste steaua. Ai putea spune ca ocoleste steaua daca lumina care ar veni drept in stea ar fi deviata intai spre dreapta si apoi in dreptul stelei deviata spre stanga. Dar asta nu se intampla. Sau ca in desenul tau, daca ar fi deviata apoi la unghiuri mai mari, ca pe desen, ai putea spune ca ocoleste steaua acea lumina care vine din acea directie. Dar desenul tau nu e valabil pentru Soare, ci pentru stele mult mai masive.

La corpuri mai masive, e adevarat. Deci devierea depinde de masa dupa o relatie matematica clara. Dar cum teoria ta nu are in ea matematica, nu face predictii clare, ci doar din astea in limbajul vag din viata de zi cu zi "cum ca ocoleste steaua", desi in unele cazuri o ocoleste, in altele nu, si in cazurile in care o ocoleste, doar unele raze, din unele directii o ocolesc, altele nu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

woodycad

Adisorule, repet, eu inteleg limbajul tau, al "stiintei", acest aspect nu este valabil invers. Ai proba mai sus.
Eu vorbesc de realitate iar tu de umbrele acesteia.
Candva, l-am intrebat pe Abel daca, conform formulelor matematice, poate sa-mi dea un exemplu real de miscare elicoidala.
Acesta, din pacate, nu prea avea exemple concrete. Eu am exemple infinite.
El, prin studiul umbrelor, nu avea nimic real sa-mi arate.
Atata timp cat ciorchinele din tine nu-ti da voie sa vezi realitatea decat trecuta prin "formule" nu
o sa percepi medicina (ex chirurgia) ca pe o stiinta.
Probabil nici ...."Anatomia umana" nu este o stiinta....

Imagineaza-ti ca am coborat pe fizica, in jos,verificand-o.....tot ce am "disecat" cu EFT s-a oprit la o relativitate generalizata, mai jos era imposibil sa cobor, era suficient sa gandesc asa.
Adica, cu alte cuvinte, teoria mea este fundamentata pe aceasta relativitate generala, atentie.....mare atentie....apoi mi-am dat seama ca si Einstein ....."vorbise" candva de asa ceva....
...este o independenta absoluta...
Toata teoria mea este elaborata independent de Fizica si Matematica, insa este verificabila prin aceste proiectii.
Aceste stiinte sunt interfata noastra, a umanitatii, folosite in scopul de a percepe realitati.
Civilizatii avansate ale Universului au cu totul alta "matematica". Este normal ca  umanitatea sa nu inteleaga "fizica" lor.....
Insa, atunci cand vei intelege teoria EFT, vei avea sansa sa intelegi orice matematica a Universului....orice proiectie.
Este o teorie Fundament..... a Tot Ce Exista....restul sunt proiectii...
...ciorchine incurabil....care esti....
Ai nevoie de timp sa constati ca:

Am suficienta putere pentru a scrie istorie.
Tu esti pregatit.

Sarbatori fericite, voua cat si celor dragi!


Electron

Citat din: woodycad din Decembrie 24, 2009, 11:15:54 PM
Electronule, teoria lui Einstein a fost confirmata la prima eclipsa, lumina ocoleste astrele, deci si Terra.
Daniel Preda, acest argument este gresit din mai multe puncte de vedere.

In primul rand, eclipsa care a confirmat teoria lui Einstein a fost o eclipsa de Soare, si efectul gravitatiei Soarelui a fost destul de redus, adica de doar cateva secunde de arc. Comparand masa Soarelui (care contine mai mult de 99% din masa Sistemului Solar) cu masa Pamantului, efectul de curbare al razelor de gravitatita Pamantului este suficient de nesemnificativ incat expresia "lumina poate ocoli Pamantul" sa nu fie deloc potrivita.

In al doilea rand, campul gravitational are efect de "lentila convergenta" asupra razelor de lumina, si in nici un moment nu are efect divergent, asa cum afirmi tu in teoria ta.

Ca sa fie mai clar, desenul in care mi-ai prezentat cum "macroelicoida" se desface din cauza densitatii de gravitatie mai mare, si apoi se strange cand densitatea scade, face o analogia mult mai potrivita cu apa unui rau care ocoleste o piatra: La intalnirea pietrei, curentul de apa se desface, trece pe langa piatra, si apoi se strange iar, debitul total ramanand acelasi inainte si dupa "ocolirea" pietrei. In cazul luminii care este deviata de astrii, nu se intampla deloc acelasi lucru, dovada fiind faptul ca Pamantul proiecteaza o umbra pe Luna, adica blocheaza parte din "curentul de lumina" incident, iar debitul final este astfel redus.

Din cate se vede, in sfarsit teoria ta face o predictie clara, legata de "ocolirea astrilor" de catre lumina, predictie care din pacate pentru tine este infirmata de realitate. Densitatea de gravitatie crescatoare NU are efect divergent, pe cand tu iti bazezi teoria pe un astfel de efect.

CitatDe ce crezi ca am achizitionat laserii albastrii?
Nu am nici cea mai vaga idee de ce ai achizitionat laseri albastri. E important ca i-ai achizitionat, ca sunt laseri, sau ca sunt albastrii?

Apropo de laseri, ce forma are traiectoria razei unui laser care intr-un laborator este intreptat orizontal spre un perete la 10 m departare? Daca nu este plana, ce forma are, si cine cauzeaza acea traiectorie ne-plana?

CitatDumai densitatea, pana acum nu am depistat altceva...am vazut ca se confirma peste tot.
Daca densitatea este mai mica se subtiaza.....drept urmare la "parasire"....se ingusteaza.
Din pacate efectul densitatii de gravitatie este unul convergent, si nu are efect divergent observabil. Din asta rezulta ca teoria ta nu se confirma "peste tot", ci din contra, ca este infirmata experimental. Voi astepta cu interes corectiile pe care le vei aduce teoriei tale.

CitatAtentie In-OUT da si sensul densitate mica spre mare.
Dar in desenul tau (al doilea din raspunsul tau anterior), In-Out traverseaza clusterii de materie, adica trece prin densitati crescatoare si descrescatoare. Acum te contrazici, si spui ca In-Out da sensul densitate mica spre mare. E recomandabil sa elimini toate auto-contradictiile din teoria ta.

e-

PS: Daniel Preda, deocamdata intuitia mea legata de teoria ta se confirma: teoria (de fapt filozofia) ta nu este bazata pe realitate, contine contradictii si nu denota decat slaba cunoastere a fizicii deja confirmate experimental. Ce face filozofia ta este precum proverbialul purtator de ciocan, care nu mai vede in jurul sau decat cuie. Adica ai impresia ca toate fenomenele iti confirma afirmatiile, desi nu e cazul. Sper sa iti remediezi erorile, sa elimini contradictiile, si sa revi cu un material cat mai coerent.
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: woodycad din Decembrie 25, 2009, 11:35:22 AM
Adisorule, repet, eu inteleg limbajul tau, al "stiintei", acest aspect nu este valabil invers. Ai proba mai sus.
Eu vorbesc de realitate iar tu de umbrele acesteia.

Nu ne-ai aratat deloc ca intelegi limbajul stiintei. Limbajul stintei este matematic. Ai facut un desen mai sus despre un fenomen fizic cantitativ si eu ti-am aratat ca in cazul Soarelui devierea nu e asa de mare ca pe desen, ci doar de 2 secunde de arc, maxim, caz in care nu poti spune ca lumina ocoleaste Steaua. Deci exemplul tau e gresit. La asta ce raspunzi?

Citat din: woodycad din Decembrie 25, 2009, 11:35:22 AM
Candva, l-am intrebat pe Abel daca, conform formulelor matematice, poate sa-mi dea un exemplu real de miscare elicoidala.
Acesta, din pacate, nu prea avea exemple concrete. Eu am exemple infinite.

Din pacate tu nu ne-ai aratat nici un exemplu de miscare elicoidala. Tu doar afirmi si nu dai nici un exemplu si nu argumentezi de ce e asa!

Prin urmare, ramane valabil ce am zis mai sus: tu ai o filosofie, nu face predictii concrete, matematice, pe care sa le poti testa experimental apoi.

PS. Am citit acum comentariul lui Electron si sunt complet de acord cu el:
- tu faci o predictie concreta care este infirmata de experiment (cu mentiunea ca nu cred ca tu ai o teorie care face predictii, ci tu ai o intuitie pe baza ideii tale filosofice, care intuitie nu e confirmata de realitate)
- Electron chiar a argumentat si mai clar si mai amplu ca mine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

woodycad

Mai baieti, atata timp cat nu vedeti ca un fascicul coerent se poate incolaci imprejurul bratului meu nu am ce va face....eu chiar in acest moment ma joc cu asta....cu fibra optica...
Daca apa ocoleste piatra si voi nu vedeti ca acest lucru se intampla, similar, de la micro la maxi....iar nu am ce va face...
Este o umbra, ....mereu vorbiti de umbre....
Nu vreau sa va conving, veti vedea, in urmatoarele perioade de timp,din ce in ce mai des, pe media, lucruri care se leaga, fundamental, de toata teoria EFT.
Albstrul....se indoaie mai tare....ar fi trebuit deja sa vedeti asta....prin prisma gandirii voastre...
Vedeti sau nu, nu exista cale de mijloc, va repet, depinde de constructia interioara, nu depinde ce numarul de ani de studii....sau de puterea mea de "convingere"....
Ultimul ban, dat la un cersetur, de catre Dan Preda, a fost de 100.RON=1.000.000.Lei vechi.=25E
(din 300 in portofel)
De acesta aspect depinde faptul ca vedeti sau nu vedeti realitatea.
Absolut toate "povetele biblice" v-au spus cum trebuie sa fi fost,ce comportament social, uman, sa fi avut..... pentru a face saltul, pentru a trece dincolo...
Credeti-ma pe cuvant, mecanismul proprioreceptor nu are nimic in comun cu stiinta actuala...insa este ceva legat ....de ....biserica....creatia umana, constructia geometrica.
Orice incercare de a intelege, folosindu-va de sabloane mentale, are rezultate nule.

Deoarece urmatoarea perioada de timp o voi petrece pe media,in special TV, aveti inca posibilitatea de a avea raspunsuri concrete, despre aceasta teorie, despre proiectul Fundamentul Universului.
Abuzati-ma!
Pentru ca, nu-i asa...

Am suficienta putere petru a schimba istoria.
Tu esti pregatit?