Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria unificarii a tot ce exista, protejata la ORDA de un inginer roman.

Creat de woodycad, Decembrie 18, 2009, 01:57:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristi

CitatAratati-mi o geometrie a unei traiectorii in plan, a orcarui subsistem, si eu o ...."mananc"....
Tot pentru 10 milioane de euro? Vedeti, domnule "woodycad" (numele real pe siteul dumneavoastra, nu-l mai retin) sunt multi care pretind ca au putere sa schimbe istoria pentru ca sa sfarseasca niste necunoscuti. Gandul acesta ii ajuta sa mearga de la o zi la alta, sa se viseze cu premii Nobel si aplaudati, sa se creada superiori si fiinte unice. Pana cand moartea ii arunca in neantul uitarii... Am avut ocazia sa cunosc bine un om care chiar a schimbat istoria, care pe langa premiul Nobel are nenumarate contributii in stiinta, dar care m-a rugat sa cant un cantec de la mine de la Romania si care mi-a cantat unul de la el din sat. Un om care nu urla ca schimba istoria, pentru ca o face tacut, unul care este deschis la critica si care raspunde punctual la intrebarile care i se pun... Spre deosebire de cei ce scriu pe aici pe site, nu imi fac iluzia ca se poate ajunge la un rezultat cu dumneavoastra anume din simplul motiv ca nu cred ca aveti vreo noutate in tot ceea ce spuneti. Daca era asa, aparea deja publicata sau macar erati clar in ceea ce spuneti... Nu va condamn, la urma urmei fiecare din noi facem cat putem in viata, imi dau seama ca va traiti iluziile dupa cum si altii si le traiesc pe ale lor...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

woodycad

Mishuleanule, atat cercul cat si sinusoida sunt umbre....sunt doua proiectii ale aceluiasi fenomen.
Putem analiza sinusoida sau cercul cat vrem, eu evidentiez realitatea, care este alta.
Putem sa-i asociem aceleiasi realitati inca vreo N proiectii...
De exemplu nimeni nu stie de ce se formeaza vartejurile, Nasa le studiaza de zor...
Eu spun, in toata teoria, ca totul este "vartej", liniaritatea este o iluzie, o perceptie eronata a realitatii.
Este o imensa  eroare umana, adica vartejurile mici sunt linii iar macrovortexurile, prin vizibilitate, creaza mari probleme....
O funie formata din fire rasucite, de la 10m poti sa-i spui linie curba, este umbra.
Realitatea este cu totul altceva.
Analog linia de camp magnetic, este amprenta unei macroelicoide.
Pilitura de fier se aduna pe mijloc, asa cum paiele o fac pe "ulciorul" unei ape curgatoare.
Ferofluidul arata alta realitate, datorita mobilitatii particulelor..
Magnetohidrodinamica....inseamna acelasi comportament al Universului superfluid, in magnetism.
Asa cum apa se aduna gravitational de pe versanti, formeaza un traseu de transport apoi se varsa prin estuar asa si clusterii, neechilibrati dinamic, se aduna instantaneu,ca o palnie, intra pe un traseu elicoidal, apoi se  descarca la sol.(estuarul,desfacerea, este vizibil in special pe magneti).
Acesta este principiul bobinei monopolare, ramificatiile de intrare sunt asa de multe incat se pierd in spatiu, la iesire este "camp magnetic concentrat".....La fel si copacul, la fel si neuronul....
Tot universul este construit pe EFT.
Bobina va avea un singur pol....localizabil, bobina monopolara.
Iata aici   http://www.youtube.com/watch?v=-Bhs-Bv9HSk
Liniille decamp, in video meu, sunt ca "niste afluenti" ce se varsa catre centru...(taie firele la un unghi)
Priveste postul cu imagine, de mai sus, priveste cum lumina alba  se descompune la varsare, estuarul...
Ai o secunda, atat iti trebuie sa gandesti altfel realitatea, este suficient acest timp.

Am suficienta putere pentru a schimba istoria.
Tu esti pregatit?

woodycad

Cristi daca citeai teoria ai fi gasit o fraza care spune ca nu sunt un genial, o alta care spune ca nu-mi trebuie Nobel, o alta care spune ca acesta tehnologie este gratuita,....
Tot acolo spun ca nu conteaza cate clase avem, mentalul se va polariza.Vei vedea sau nu, vei trece sau nu.
Nu exista dubii, este ideea purgatoriului.Toate religiile lumii au o poarta de intrare catre eternitate, daca vei intelege treci, daca nu....nu.
Te asigur ca sunt oameni care inteleg perfect, chiar entuziasti.
Te asigur ca, fiind o teorie unificatoare, cazurile particulare le identificam pretutindeni.
Iarta-mi stilul!...mi-l asum.
Nu-i o gluma dar.... o poti trata ca atare!

Sunt suficient de puternic pentru a scrie istorie.
Tu esti pregatit?



cristi

CitatCristi daca citeai teoria ai fi gasit o fraza care spune ca nu sunt un genial, o alta care spune ca nu-mi trebuie Nobel, o alta care spune ca acesta tehnologie este gratuita,....
Domnule woodycad, discutiile pe un forum de stiinta trebuie sa fie pe continut. Am avut o interventie nu despre continut pentru ca nu ati intrat inca in continutul teoriei. Daca as fi la scoala (si permiteti-mi sa fiu), iata intrebarile de continut  (puse de Adi) la care cititorii acestui forum doresc raspuns.
1. ce isi propune teoria
2.ce fundament matematic are
3.ce predictii concrete face
4.ce fapte experimentale au testat-o
5. analiza: cu ce difera ea de fizica oficiala din prezent
Eu va promit ca voi raspunde numai pe continut, in masura in care el este explicat bine sa pot intelege cu mintea mea  amarata...
Sarbatori fericite!
cristi
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

Citat din: woodycad din Decembrie 20, 2009, 01:16:17 PM
Aratati-mi o geometrie a unei traiectorii in plan, a orcarui subsistem, si eu o ...."mananc"....
Interesanta provocare. :)

Ce forma are traiectoria unui corp in spatiu asupra caruia actioneaza o forta cu orientare constanta? De exemplu un corp care cade de foarte departe drept spre centrul de greutate al unui supercluster de galaxii.

e-
Don't believe everything you think.

Mishulanu

Citat din: woodycad din Decembrie 20, 2009, 06:43:25 PM
[...]
Wow! Cred ca este cel mai tare post pe care l-am citit. Am reusit sa nu pricep aproape nimic din ce ai scris. Asta lasa loc la doua posibilitati: 1, ce ai scris acolo sunt niste reflectii geniale extraordinar de profunde si eu sunt prea greu de cap ca sa pricep sau 2, acele randuri sunt doar o colectie de ineptii si absurditati. Prin modul in care te exprimi ma faci sa inteleg ca nu cunosti foarte bine fundamentele actuale ale fizicii, pe care pretinzi ca teoria ta le contrazice. Nu poti contrazice o teorie pe care n-o intelegi.

Vad ca refuzi sa dai niste raspunsuri clare si concrete la intrebarile care ti se pun. Daca vrei sa discutam despre fizica si ca lumea de pe forum sa poata pricepe ce vrei sa spui, trebuie sa folosesti un limbaj mai apropiat de cel folosit cand se vorbeste despre fizica acum. Folosind termeni ca: "macrovortexuri, clusterii neechilibrati dinamic, estuare, Univers superfluid, ramificatiile de intrare", termeni pe care nu i-ai definit, este ca si cum ai vorbi in alta limba.

Daca esti intradevar interesant sa discutam despre teoria ta, incearca sa o prezinti intr-un mod mai apropiat de teoriile fizice actuale. Trebuie sa arati in care puncte ale teoriei actuale vine teoria ta si face schimbari. Iti reamintesc ca teoriile oficiale se bazeaza pe niste fundamente matematice si pot face predictii exacte verficabile experimental. Degeaba ai avut o inuitie extraordinara si ai inteles cum stau lucrurile prin Univers, daca nu poti explica ceea ce stii in termeni matematic. Daca nu poate fi inteleasa matematic, valoarea pentru fizica a teoriei tale este fix 0.

Daca vei continua pe aceeasi linie ca si pana cum nu mai vad nici un rost sa avansam in aceasta discutie.

valangjed

Teoria aceasta a lui woodycad seamana cu povestirile lui Pavel Corut ,mai ales prin lipsa unui model matematic.Pavel Corut , cel putin , nu le-a brevetat.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

woodycad

Electronule.....un corp care ....cade drept....zici ca vrei sa stii cum cade....?

Daca prin corp intelegi un supercluster de particule fundamentale, acestea au dinamica pe o geometrie stationara,(nu te intereseaza asta) dublata de una in sensul vectorului tractor, catre punctul ales.
Deoarece vine de undeva si se intreapta catre ceva, vectorul tractor al CM, tangent permanent la geometria traiectoriei, urmareste principiul tractiunii maximale. (un fel de "al actiunii minimale dar aplicat invers)
Traiectoria particulelor este suplimentar, din acest punct de vedere, elicoidala.
Mecanismul este mai complicat...daca ai citit teoria pot detalia, daca nu ...fa-o!(sunt definiti termeni)
Mai clar, fulgerul este forma "vizuala" a traiectoriilor. Aceasta este, desi nu pare, este un amalgam de traiectorii elicoidale, brusc fac stinga, brusc dreapta, se indreapta catre microgravitatiile cele mai mari, ca o rezultanta a lor. (tractoare).
Apropo de asta, trecerea Terrei, la finele lui 2012, prin planul galaxiei,(vectori tractori maximali) fac posibila ca civilizatii avansate, din galaxia noastra, sa poata face mult mai usor o calatorie spatiala, catre noi.
Faptul ca noi ne miscam "mai accelerat" se datoreaza acestui fapt.Toate salturile tehnologice ale civilizatiilor sunt facute accelerat, asimtotic in acest moment.
In planul galactic vectorii tractori sunt maximali.(rezultantele interactiunilor fundamentale)
Intensificarea fenomenelor de tip "ridicarea nivelului intuitiv" al oamenilor, polarizarea opiniilor,
acceptare/nonacceptare este in crestere accelerata. In acest moment Romania are 50%DA 50%NU.
Ca un paradox, cine a votat Basescu intelege mult mai usor ce se intampla, este mai flexibil cu
teoria mea.Cei ce dau cu pietre...in majoritate, au votat cu altcineva... acelasi comportament...de ce oare ??



woodycad

Mishuleanule, daca ma pui sa-ti definesc ce este aia un "estuar" ma tem ca o pot face, dar pe un alt forum de copii de clasa a V-a, este drept tot stiinta....geografie.
Nu ma pune sa-ti scriu formule ... ca sa intelegi termenul, te rog.
(sper sa fii un caz singular, sper ca varianta 1...nu te caracterizeaza)

Toate raspunsurile de pana acum se gasesc acolo.
Raspund la altceva, ce nu este scris acolo....si sunt multe!

Sarbatori fericite!

...dar nu uitati...sa va pregatiti!

woodycad

1. ce isi propune teoria
2.ce fundament matematic are
3.ce predictii concrete face
4.ce fapte experimentale au testat-o
5. analiza: cu ce difera ea de fizica oficiala din prezent

Inainte de a putea dialoga va rog, insist, sa studiati  ce am propus.
Intelegeti ca imi este imposibil sa dau raspunsuri ce le puteti "descifra".
Acolo sunt definiti termeni, este pur si simplu un alt mod de a vedea realitatea, o alta gandire a naturii, a Universului.
Este pur si simplu altceva.
Vom putea lega dialoguri civilizate discutand pe marginea acestiei teorii.
Doresc un dialog, nu o expunere.(exista deja).
Daca ne intalnim , la o bere, sa dialogam despre filmul "X" trebuie sa fi vazut toti filmul....altfel nu putem avea un dialog...
Daca ma intalnesc cu tine ....iti spun...."du-te la film, e bun , merita!"
Daca pui 5 intrebari, crezi ca intelegi filmul....?
Faceti acest efort, la sfarsit veti stii daca merita, sau nu, sa avem un dialog real, sa nu ne pierdem in metafore!
Repet, altfel imi este imposibil!

Sunt lucruri greu de digerat, sunt realitati ale Universului, nu vi le pot descrie prin proiectii ale acestuia, prin umbre.
Repet, pentru a ....oara. Eu am inteles si acceptat in 2 luni.....credeti ca veti intelege din prima?...
Nu-mi cereti sa va descriu, in clisee mentale acceptate, realitati.
Un peste viu colorat nu-l puteti vedea daca va "desenez umbra din fata".
Pentru mine nu exista nimic din Univers cu o geometrie plana. Cand vorbesc de proiectii, umbre , este...la propriu.
Aproape toate constructiile noastre mentale sunt ....plane.
Toate dialogurile noastre sunt in van daca nu reusiti sa percepeti realitatea "altfel".
De aceea insist si va spun ca 1 secunda va este suficienta sa "percepeti" altfel.
Din acest moment lucrurile devin simple.
Sunt de acord ca "nu miroase a stiinta"....este un alt fel de stiinta....

Am suficienta putere pentru a scrie istorie.
Tu esti pregatit?





Adi

Daca prietenul e ocupat si nu are timp sa mearga sa vada filmul si daca tu esti capabil, atunci il povestesti lui scurt si concis, accentuand exact ce trebuie accentuat. Atunci cand prietenul te si ajuta punandu-ti intrebarile, iti e si mai usor.

In concluzie, noi ti-am spus ca nu iti vom studia teoria de pe site, dar te invitam sa o expui pe scurt aici pe forum si noi vom comenta ce ai aici pe forum pentru inceput, iar tu refuzi si spui ca vei comenta numai ce nu e deja pe siteul tau. Noi credem ca nu respecta metoda stiintifica, iar tu spui ca este vorba de un altfel de stiinta. Astfel, si noi si tu suntem de acord ca gandim altfel despre care ar trebui sa fie calea spre adevarul stiintific si discutia ar putea sa se opreasca aici. Nu vad ce am putea sa iti mai oferim noi si ce ai mai putea sa ne oferi tu.

Sarbatori fericite!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

Citatunt de acord ca "nu miroase a stiinta"....este un alt fel de stiinta....
Inteleg atunci ca e vorba de o noua paradigma... Este OK, atata doar ca asa sunt facut eu, sa raman ingradit in niste limite impuse de niste matematicieni... Ma retrag din discutie...

Eu nu am suficienta putere pentru a scrie istorie.
Abia pot creste niste copii...
Tu esti pregatit?

:)
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

daniel

Citat din: woodycad din Decembrie 22, 2009, 02:26:36 AM
De aceea insist si va spun ca 1 secunda va este suficienta sa "percepeti" altfel.
Din acest moment lucrurile devin simple.
Sunt de acord ca "nu miroase a stiinta"....este un alt fel de stiinta....

Am suficienta putere pentru a scrie istorie.
Tu esti pregatit?
Draga Woodycad,
te rog, sincer te rog, sa ai mai multa ingaduinta si rabdare cu noi, nu doar 1 secunda.
Da-mi voie, sa iti consum din timpul tau cateva secunde acum cu aceste randuri.
Daca tu ai "o revelatie" in plan personal si nu poti inca intelege cum restul inca nu inteleg,
asta nu inseamna ca Universul se imparte in tu si restul.
De aceea, noi restul, eu personal, te rog sa ai mai multa ingaduinta si rabdare,
daca esti bine intentionat, ca poate tu vei intelege cum dorim noi sa te intelegem pe tine.
Opt ani de cercetari teoretice asidue i-au trebuit lui Einstein pentru a-si sustine "intuitiile"
cu un argument matematic bine intemeiat si detaliat, timp in care a suferit mari esecuri,
iar calculele lui pareau sa nu duca nicaieri.
Efortul intelectual l-au adus pe Einstein in pragul prabusirii nervoase.
Starea lui sufleteasca, angoasele sale apar in scrisorile trimise catre prieteni in acesti ani.
Il implora pe matematicianul Marcel Grossmann, fost coleg de facultate si bun prieten cu Einstein, astfel:
"Trebuie sa ma ajuti, altfel am sa inebunesc!"
(se referea la cunostiintele de geometrie neeuclidiana necesara formularii matematice a relativitatii generale)
In concluzie, "intuitia" mea spune asa: ca in esenta esti bine intentionat, ai avut parte de o revelatie,
esti uimit cat de simplu este totul, nu intelegi cum noi nu intelegem, inca.
Dar asta nu iti da dreptul "sa ne duci cu vorba" catre site-ul tau, pentru un plus de trafic.
Daca vrei sa convingi, trebuie sa convingi aici si pe "limbajul" de aici, ca sa poti fi inteles.

Am constatat ca ai suficenta "putere" si "timp" pentru a schimba si a scrie istoria, continua cat mai
ai timp, dar mai ingaduie sa ai si putina rabdare si respect pentru restul care nu au avut revelatia.

woodycad

Daniel, de bun simt sunt cuvintele tale, subscriu.
Insa am 2 amendamente:
1- Daca trimit la site am explicat de ce o fac, este imposibil altfel!- nu am alta solutie!
2- Nu cred ca "ceilalti" nu inteleg, cred ca este vorba de o lipsa de timp, necesar studiului.
    (am precizat ca sunt multi care inteleg si incep sa se gandeasca serios la asta)
       
Eu am studiat aproape 1 an..."problema", am facut o "esenta esentelor" insa "compresia" ceruta
aici ar face praf totul.
Aceasta a fost rugamintea ...de inceput ....si ramane o rugaminte.

Am suficienta putere pentru a face istorie.
Tu esti pregatit?

mercur

Stimate woodycad! Teoria ta este inca in constructie, sau e gata? Personal, pe site nu am vazut decat o prezentare a unor idei personale despre anumite fenomene fizice. Faptul ca unele dintre fenomenele fizice pe care le studiem in 2D reprezinta proiectia intr-un plan a unor fenomene 3D nu este o noutate. Sunt de acord cu exemplul cu "pestele", deci proiectand in 2D un fenomen nu putem vedea unele calitati ale acestiua. Dar, daca facem proiectia aceluiasi fenomen fizic in 3 planuri 2D (3 axe de simetrie), nu esti de acord ca putem studia fenomenul in intreaga lui complexitate? Daca totusi teoria ta e gata, cand o vom vedea publicata?