Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria unificarii a tot ce exista, protejata la ORDA de un inginer roman.

Creat de woodycad, Decembrie 18, 2009, 01:57:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

In primul clip din drapta sus se vede o bobina toroidala. Aia cu bila care se roteste. Asta o fi faimoasa bobina?

sadang

AlexandruLazar mai "sapa". vei gasi mai multe informatii. Si daca chiar te intriga, il poti contacta si pe cel ce a inventat-o. Daca pui intrebari adecvate, prin care sa cauti indicii constructive sau functionale (asa cum am procedat si procedez si eu in continuare), s-ar putea sa primesti raspunsurile necesare. Asta este oricum decizia inventatorului. Daca insa astepti sa-ti dea altcineva solutia constructiva, it-i "furi caciula singur", pentru ca teoria din spatele dispozitivului este intradevar ceea ce conteaza. Bobina este doar o dovada palpabila a profunzimii teoriei, si a fost facuta exact ca sa intrige si sa incite la studiu. Marele avantaj in cazul de fata (in comparatie cu informatiile firave existente despre inventiile lui Henderson, Kapanadze, Steven Mark, Bedini, Edwin Gray si multi altii) este ca ai si o teorie care acelsi inventator spune ca daca ai inteles-o cu adevarat, in secunda 2 poti face si tu bobina. So, good luck in your findings.

mircea_p mesajul adresat lui AlexandruLazar este valabil si pentru tine. Si pentru toti cei care vor mai intreba ceva, din comoditate sau doar de dragull discutiilor. O poza din alt unghi poti gasi urmarind ultimele 3 episoade de pe baricada tv si deruland frame cu frame secventele unde Dan prezinta bobina.

Doamne cat am scris. Macar de-ar fi cu folos...

dj_mugu

Pana si moderatorul emisiunii rade de el :)) Totusi, individul mi se pare deplasat mintal. CU atat mai rau ca are si "adepti" (desi cred ca tot el e).

AlexandruLazar



CitatSi daca chiar te intriga, il poti contacta si pe cel ce a inventat-o. [..] Daca insa astepti sa-ti dea altcineva solutia constructiva, it-i "furi caciula singur", pentru ca teoria din spatele dispozitivului este intradevar ceea ce conteaza.

Care teorie? Pe site-ul acela nu se gaseste decat un sir lung de propozitii pompoase care pretind descoperirea nu-stiu-carui adevar iar unica dovada e formata din doua poze la rezolutie mica facute dintr-un unghi dubios in care apare un obiect care nu se comporta intr-un mod neasteptat daca e toroid, nici prea spectaculos daca nu-i (daca firele nu sunt strans bobinate, nu sunt puse pe un miez feromagnetic si buclele sunt in spirale largi, spectrul ar trebui sa iasa intr-adevar cam ca cel din poza -- normal ca nu arata ca la un solenoid bobinat strans, spira langa spira, pe un miez feromagnetic cu planul spirelor ortogonal pe axa miezului).

Imi pare rau dar nu exista nicio teorie acolo. O teorie ar trebui sa explice niste fenomene reale si verificabile experimental, sa fie completa si sa fie consistenta, iar pana una-alta vorbaraia de pe site nu include nici macar un minim de afirmatii careia sa vedem daca i se pot aplica trasaturile acestea.

Citateste ca ai si o teorie care acelsi inventator spune ca daca ai inteles-o cu adevarat, in secunda 2 poti face si tu bobina

Ce treaba are cum am inteles eu teoria cu facutul bobinei? Bobina trebuie sa se comporte la fel indiferent daca am priceput sau nu teoria din spatele ei.

sadang

Minunat rationamentul. Continua tot asa si vei intelege din ce in ce mai mult din ce nu intelegi acuma. Felicitari! Keep go on!

Electron

Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: sadang din Martie 03, 2011, 05:13:19 PM
Minunat rationamentul. Continua tot asa si vei intelege din ce in ce mai mult din ce nu intelegi acuma. Felicitari! Keep go on!
E valabil si pentru mine?  ???

ariel55

Domnul Abel Cavasi este unul din cei cativa adepti ai unui alt mare stiintific pe numele sau , Dip.Ing Dan Preda si a sa teorie numita :"Geometrodinamica Elicoidala".

Pentru cei interesati... aveti la dispozitie acest link:

http://www.thefundamentaluniverse.ro/home.html

O simpla dar  extraordinara descoperire ...romaneasca...
 GEOMETRODINAMICA ELICOIDALA


(relativitate generalizata pentru oricine) ;D

Doamnelor si domnilor:
Oreste si Dan Preda! :o


Succes in dezbateri... ;)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Pozitron

Am mutat aici postarea de mai sus pentru ca a fost inclusa, din neatentie probabil, intr-un alt topic.

<Pozitron>

AlexandruLazar

Cu riscul de a fi banat pentru propagandă religioasă... mare ţi-e grădina, Doamne  ;D

sumalan dorin



Salutari

@ Pozitron,multumesc ca ai "decupat" mesajul lui Ariel55 si l-ai "lipit" unde trebuie.

Azi cand citeam mesajele de pe forum am avut atata rabdare sa sa uit la aceasta emisiune (1 ora si ceva,acum mi se pare ca am pierdut timpul pe degeaba).Dupa vizualizarea emisiunii ,nu am stiu ce sa mai cred si ma tot gandeam daca Dan Preda are sau nu dreptate.Nu stiam daca ceea ce spune e pe "bune" sau intra in categoria genurilor literare.

Spre seara,cand am vazut ca mesajul lui Ariel 55 a fost "decupat" dintr-o alta discutie si "lipit" unde trebuie am avut de asemenea rabdare sa citesc 15 pagini de replici (sincer nu imi pare rau acum chiar nu am pierdut timpul) acum am inteles despre ce vorbeste Dan Preda in a lui teorie.

Din cele 15 pagini am inteles in ce categorie intra teoria lui.De asta iti multumesc ca indirect  m-ai "luminat" ( am spus "luminat" ca sa pastrez ideea generala a teorii expuse de Dan Preda)

Sincer nu inteleg cum poate sa explice atatea "mistere ale Universului" dar in cele 15 pagini de discutii cand este rugat sa isi probeze afirmatiile o da din colt in colt.

P.S: Nu am nimic cu nimeni ,dar pe Dan Preda in pot "pune" in aceiasi categorie cu Vasile Turcu,numai ca fiecare isi prezinta teorii diferite din domenii diferite.



ariel55

Iata si demistificarea experimentelor lui WoodyCAD zis si ;D Dan Preda   8)
Inregistrarea merita vizionata, mai ales in ultima treime.Emisiunea este graduala.Am mai pierdut un geniu.... :'(

http://www.baricada.ro/preview_arhiva_video.php?id=752&keepThis=true&TB_iframe=true&height=550&width=760

Sper ca discutiile asupra acestei "unificari" sa se opreasca aici pentru evitarea pierderii de vreme a fiecaruia in parte. 8)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

Deoarece am aflat cu placere, ca, Domnul Abel Cavasi a fost cooptat in echipa stiintifica a Domnului Dan Preda(din declaratiile domniei sale citire), sansa datorata noilor sale studii elicoidale, il invit sa urmareasca reactiile maestrului la prezentarea facuta in studiou a bobinei "ghici ciuperca ce-i?".

Cu stima pentru cercetarea alternativa. :'(

P.S. "sadang" a fost foarte nemultumit de comentariile chat-istilor emisiunii...imi pare rau.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

Pentru ariel55:
Tu ai inteles macar, ce pretindeau in interviul acela de pe Baricada (linkul de la #221) ca poate face solenoidul
in discutie? Sau trebuie sa urmaresti toate emisiunile anterioare?

ariel55

@Virgil48:
;DAcela este "solenoidul Dan Preda" (sau WoodyCAD, dupa gusturi) ;D.
Este o aplicatie a teoriei Geometrodinamicii!
In fizica clasica orice solenoid are campul magnetic longitudinal.In noua teorie de unificare a "tutulor" ce exista, campul este generat perpendicular pe axa solenoidului, cum il prezinta autorul ,"A strange coil in Helical Geometrodynamics theory" :D :D :D.
Este Helical din cauza scotchului rosu si albastru care infasoara helicoidal minunea.Culoarea in acest caz este foarte importanta!
Autorul ne dezvaluie o mare descoperire:

A strange coil in Helical Geometrodynamics theory. -1

A strange coil in Helical Geometrodynamics theory -2

Daca ai timp de pierdut , aici:
http://www.youtube.com/user/woodycada
poti urmari demonstratiile experimentale ale acestei extraordinare teorii.  :o :o :o
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!