Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria unificarii a tot ce exista, protejata la ORDA de un inginer roman.

Creat de woodycad, Decembrie 18, 2009, 01:57:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sadang

Nu ma intereseaza aspectele financiare. Nu vreau sa inteleg aceasta teorie pentru bani ci pentru a-mi putea implini propriile visuri. Si in masura in care voi putea, sa-i ajut pe cei de langa mine. Urmareste si tu emisiunile de pe Baricada tv. Daca e ceva de confirmat va confirma si singur. Pana una alta, inafara de teorie a venit si cu ceva palpabil - bobina. Atata timp cat aceasta nu poate fi explicata... inca, nici reprodusa, pentru mine este o mare provocare. Si cred ca la fel ar trebui sa fie pentru toti "desteptii"... cu mintea incuiata. In fine, poate asa am lamurit si confuzia creata de mesajele mele.

Electron

Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

CitatAtata timp cat aceasta nu poate fi explicata... inca, nici reprodusa, pentru mine este o mare provocare. Si cred ca la fel ar trebui sa fie pentru toti "desteptii"... cu mintea incuiata.

Mie asta îmi sună a "mi-am făcut tema dar a mâncat-o pisica". De ce n-ar putea fi reprodusă? E nevoie de vreo incantație, ceva?

În toată istoria științei, experimentele nereproductibile s-au dovedit pur și simplu a fi falsuri, nu văd de ce acum ar fi la fel, nici de ce asta ar fi vreo provocare.

Electron

Citat din: AlexandruLazar din Martie 02, 2011, 05:07:29 PM
De ce n-ar putea fi reprodusă?
E vorba ca a facut Daniel Preda o bobina pe care nu o poate reproduce (inca) nimeni altcineva.

EDIT: completare: din cate am prins eu din scrierile lui Daniel, e vorba ca nimeni nu poate reproduce bobina pentru ca doar el a "inteles fundamentul universului", in timp ce toti ceilalti, limitati la stiinta oficiala, nu au inteles, ca atare nu pot face ce arata el la TV ca poate face.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Stie cineva cum au demonstrat ei la televizor care e directia campului magnetic al bobinei cu pricina?


sadang

AlexandruLazar gandesti exact prin prisma sabloanelor imprimate mental de stiinta actuala. Mai bine pune mana si incearca - ca si mine de altfel - sa reproduci acest experiment, si apoi vino cu certitudini stiintifice. Sa vezi daca toata stiinta actuala te poate ajuta. Variantele prin prisma sttintei actuale sunt doua, folosite permanent de aceasta: inselatorie sau nu exista. Sunt curios la ce rezultat ajungi.

mircea_p daca chiar te intereseaza uite aici pozele puse la dispozitie de chiar Dan Preda - http://www.thefundamentaluniverse.ro/enigme.html, si mai multe poti afla urmarind inregistrarile emisiunilor cu dan preda de pe baricada tv (televiziune online - emisiunea ghilea show). Urmatoarea emisiune este maine la 20.30.

AlexandruLazar

Citat din: sadang din Martie 02, 2011, 06:57:46 PM
AlexandruLazar gandesti exact prin prisma sabloanelor imprimate mental de stiinta actuala.

Gândesc cât se poate de logic. O bobină e formată din sârme de cupru înfășurate pe un miez, nu e chiar lucrul dracului. Atunci când cineva o să-l reproducă, independent de Daniel Preda, o să îmi pun problema dacă "fundamentul universului" așa cum e descris de el are sau nu vreo treabă de realitate. Până atunci eu văd toată povestea asta în aceeași oală cu previziunile despre 2012, fuziunea la rece și toate celelalte -- multe vorbe pompoase cu zero dovezi.

mircea_p

Citat din: sadang din Martie 02, 2011, 06:57:46 PM
mircea_p daca chiar te intereseaza uite aici pozele puse la dispozitie de chiar Dan Preda - http://www.thefundamentaluniverse.ro/enigme.html, si mai multe poti afla urmarind inregistrarile emisiunilor cu dan preda de pe baricada tv (televiziune online - emisiunea ghilea show). Urmatoarea emisiune este maine la 20.30.
In poza aia pare ca e un toroid vazut dintr-o parte. Orientarea piliturii de fier e compatibila cu campul unui toroid.
Din pacate imaginea nu e destul de relevanta. Dar daca actionezi ca avocat al lui Dan Preda (daca nu esti chiar el) poti confirma: este sau nu o bobina toroidala?

sadang

AlexandruLazar nu-mi plac polemicile pentru ca e pierdere de vreme. Dar nu inteleg de ce astepti TU ca ALTUL sa confirme teoria lui Dan Preda, si nu cercetezi singur? Daca eu iti spun ca teoria e corecta ma crezi? Dar daca iti spun ca nu? De ce astepti ca altii sa caute pentru tine? Superficialitate si lipsa de respondabilitate. Asa am fost invatati toti si suntem invatati in continuare. Sa asteptam solutii de la altcineva nu sa le cautam noi insine. Ne place sa ne lasam prostiti, ca e mai confortabil asa. Sa ni se dea, sa ni se explice, sa ni se arate... sa ni se..., noi sa nu nimic...eventual o mana pe telecomanda, cealalta in punga de pop-corn sau pe sticla de bere, tolaniti intr-un folotiu asteptand ca altii sa rezolve toate problemele, inclusiv pe ale noastre. Este o imagine generala a modului de a vietui in ziua de azi. In loc sa fim creatori, suntem niste biete creaturi...

mircea_p  acelasi mesaj este valabil si pentru tine. Nu sunt avocatul lui Dan Preda, si nici nu am o relatie privilegiata cu acesta. Insa poate gandesc la fel ca el! E surprinzator? Conform specificatiilor acestuia, este vorba de o bobina cilindrica, bobinata spira langa spira, sarma de cupru-email de 0,5mm, pe teava PVC, alimentata la 12V curent continuu. Omul afirma ca asta e descrierea corecta si ca nu e un sarlatan. Si eu il cred. DAR nu incercati sa intelegeti functionarea acestei bobine cu teoria electr-magnetica actuala. Nu merge va spun sigur, deoarece imi bat capul de cateva saptamani cu bobina asta.

Si gata cu proza si pe forumul asta.

HarapAlb

Citat din: sadang din Martie 02, 2011, 09:09:53 PM
Conform specificatiilor acestuia, este vorba de o bobina cilindrica, bobinata spira langa spira, sarma de cupru-email de 0,5mm, pe teava PVC, alimentata la 12V curent continuu. Omul afirma ca asta e descrierea corecta si ca nu e un sarlatan. Si eu il cred.
Daca-ti arat o poza cu un extraterestru crezi ca exista cu adevarat ?  ;D

Reproductibiliatea rezultatelor este un punct cheie pentru stiinta, altfel vorbim de minuni, miracole ...

sadang

Intrebarea e retorica. ...miracolele de ieri sunt stiintele de azi! ne mai auzim... maine!

AlexandruLazar

CitatDar nu inteleg de ce astepti TU ca ALTUL sa confirme teoria lui Dan Preda, si nu cercetezi singur? Daca eu iti spun ca teoria e corecta ma crezi? Dar daca iti spun ca nu? De ce astepti ca altii sa caute pentru tine? Superficialitate si lipsa de respondabilitate. [...] DAR nu incercati sa intelegeti functionarea acestei bobine cu teoria electr-magnetica actuala. Nu merge va spun sigur, deoarece imi bat capul de cateva saptamani cu bobina asta.

Fii serios. Nu cercetez singur pentru că nu am ce să cercetez; dacă așa-zisa teorie a lui Dan Preda ar fi formulată riguros de către autorul său, sau măcar dacă ar fi însoțită de puțină moderație, n-aș avea nimic împotrivă -- în fond munca mea de zi cu zi constă în cercetare chiar în domeniul ăsta, așa că n-ar fi deloc ceva nou pentru mine.

Nu e nimic din toate astea. Ai idee câte zeci de astfel de teorii mi-au trecut prin fața ochilor? De la Maxwell încoace, câte sute de astfel de teorii s-au "elaborat"? Toți acești mari teoreticieni, între care se numără și cel la ale cărui teorii facem referire, au avut în comun același "stil" de lucru -- o grămadă de fraze bombastice, trei-patru formule și un raționament fără logică, dar atât de încâlcit și de neriguros încât orice greșeală detectată în el să poată fi rapid încorporată într-un adevăr mai mare. Teoria nu devine cu nimic mai credibilă dacă autorul și susținătorii săi, în loc să pună mâna și să îi dea o formulare coerentă iar apoi să o verifice experimental într-un mod riguros, proclamă în limba de lemn a marilor învățați din vremurile de demult că au găsit adevărul care i-a eliberat în timp ce restul ignoranților sunt încătușați de știința actuală.

Până una-alta, teoria actuală a electromagnetismului explică bine-mersi sute de fenomene, inclusiv funcționarea calculatorului de pe care postezi mesajul, în vreme ce această minunată teorie a lui Dan Preda are ca singură dovadă o bobină de existență incertă pe un post TV de mâna a paisprezecea.

sadang

AlexandruLazar  Superficialitate. Doar atat pot spune. Succes pe drumul tau.

mircea_p

Citat din: sadang din Martie 02, 2011, 09:09:53 PM


mircea_p  acelasi mesaj este valabil si pentru tine. Nu sunt avocatul lui Dan Preda, si nici nu am o relatie privilegiata cu acesta. Insa poate gandesc la fel ca el! E surprinzator? Conform specificatiilor acestuia, este vorba de o bobina cilindrica, bobinata spira langa spira, sarma de cupru-email de 0,5mm, pe teava PVC, alimentata la 12V curent continuu. Omul afirma ca asta e descrierea corecta si ca nu e un sarlatan. Si eu il cred. DAR nu incercati sa intelegeti functionarea acestei bobine cu teoria electr-magnetica actuala. Nu merge va spun sigur, deoarece imi bat capul de cateva saptamani cu bobina asta.

Si gata cu proza si pe forumul asta.
Daca nu stii, nu stii. Spune asa, ca nu e rusine. Dar daca nu stii despre ce vorba si nu poti da detalii,nu cred ca e cazul sa propovaduiesti.
Nu incerc sa inteleg functionarea cu nici o teorie ci doar sa inteleg ce obiect arata poza respectiva. O poza din alt unghi ar lamuri lucrurile. Detaliile despre sarma sant irelevante, detaliile despre forma 3D a bobinei sant relevante.


AlexandruLazar

Acuma că mă uit la poză, din unghiul acela nici eu nu-mi dau seama dacă miezul e cilindric sau toroidal  ;D. În plus de asta, înainte să sărim înainte cu felul cum asta desființează ce știm despre electromagnetism, poate ar merita să nu uităm că miezul nu e feromagnetic ci e un dielectric și că din ce văd în poze, sârmele nu sunt nicidecum "strâns bobinate" (caz în care ar acoperi practic tot miezul) ci mănunchiurile par înfășurate într-o spirală destul de largă în jurul miezului (presupun că ele sunt sub izolațiile de culoare albastră, respectiv roșie, că altundeva nu le văd...). În condițiile astea n-ar fi nimic spectaculos, spectrul nici nu are cum să arate la fel ca al unui solenoid bobinat cilindric, spiră lângă spiră, pe un miez feromagnetic.