Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria unificarii a tot ce exista, protejata la ORDA de un inginer roman.

Creat de woodycad, Decembrie 18, 2009, 01:57:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

infinit

un "master" sau profet sau initiat sau cunoscator nu se autoproclama ci este proclamat.

autoproclamarea nu face decat sa nege si sa sublinieze o calitate a celui in cauza. nu zic care.

orice afirmatie nu trebuie neaparat explicat concret, dar macar facuta inteleasa, macar in teorie, pentru ca omul sa inteleaga daca nu prin logica si ratiune, macar prin intuitie.

Totusi, daca afirmatia e facuta din grandomanie, ex: schimb istoria, arat eu, stiu eu, etc, nu mai exista nimic asa, este absolutul, etc... trebuie sa fim sobri si a admitem cateva lucruri:

- nu va mai fi nimeni mai mare decat absolutii din trecut. asta te-ar face pe tine un egal al lui hristos, buddha, mahomed, etc. Autoproclamat.
- schizofrenia este definita si prin asocierea cu figuri biblice, pierderea ratiunii, notiunilor elementare de logica in raport cu simturi si gandire in raport cu viziune.
- intrand in psihologie cat si in logica matematica: nu ai cum sa emiti o teorie absoluta decat daca studiezi absolutul in toate formele, respectiv toate stiintele.

In plus, simplele copilarii pseudo-nationaliste cu UN ROMAN, CU ZAMOLXE CU SFINXUL, CU ETC, cu pamantul sfant si romania mult iubita, curata si care nu a cotropit vreodata, etc etc..nu sunt decat veleitati rasiste.

nu esti un roman, esti un om... care vorbeste de unificare si ar trebui sa ai in vedere oamenii.

Du-te cu teoria ta la un evreu, american, negru, francez, german sau mai stiu eu ce si spune-i: UN INGINER ROMAN UNIFICA LUMEA. ROMANIA E PAMANTUL SFANT SI SPIRITUALITATE, etc.

nu treci multe teste in ochii mei domnule Dan, exista lipsa bunului simt si a principiilor morale unificatoare. Inainte de a emite ceva, trebuie sa fi un bun exemplu si mai ales daca vrei sa unifici in absolut, te intreb: esti cumva absolut, iluminat, cunoscator, esti dumnezeu?

Nu vreau sa fiu rau, incerc sa aduc o umila parere...eu cred ca te invarti in jurul cozii iar psihologic vorbind se traduce si prin grandomanie, lipsa de atentie, singuratate, idolatrie, etc. Am citit documentele tale, este amuzant sa vad cum te auto-idolatrizezi cu mesaje din italia sau cum cineva spunea - vorbesti la persoana a 3a si etc.

De fapt care este ipoteza dumitale? cam ce doreste sa unifice teoria? nu am inteles nimic, sincer.

Nu am vazut decat un monolog a la mama omida-gigi becali: EU, EU BECALI....

in fine

infinit

raspunde-mi la o singura intrebare si jur ca voi fi primul tau adept:

Cine este Creatorul (ai afirmat ca stii, ca ai aflat).

simplu si concret. o propozitie (adica un singur predicat).

Moderator1

@infinit: esti rugat sa scrii cu litera mare la inceputul propozitiilor. Lenea nu este o scuza acceptabila aici.

<M1>

sadang

Arogante, arogante, arogante.... O lume plina de "destepti"... cu mintea incuiata!

Anatol

O lume plina de destepti... Cu mintea incuiata!
Sant destepti aceia care petrec timpul liber la BAR. 

Electron

Citat din: sadang din Ianuarie 26, 2011, 10:35:30 PM
Arogante, arogante, arogante.... O lume plina de "destepti"... cu mintea incuiata!
Cred ca esti cam dur cu autorul acestei asa numite teorii a unificarii a tot ce exista.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Autorul acestei lucrari are oricum succese in un alt fel de coinstiizare a mediului. Poate intradevar cu mii de ani in urma au putut studia cosmosul,legile vetii... asa bine, deoarece aviau asemenea mod de gandire. 
Dar pe de o parte e bine cand nimeni nu tine cu tine, ca ramai retras sa cauti sa demonstrezi pana la urma.

sadang

Superficialitate, superficialitate, superficialitate.... un ocean de neatentie la detalii. O analiza pe text ar fi relevanta. -:)

Electron

Citat din: sadang din Ianuarie 30, 2011, 07:00:26 PM
Superficialitate, superficialitate, superficialitate.... un ocean de neatentie la detalii. O analiza pe text ar fi relevanta.
sadang, in primul rand a califica atitudinea lui Daniel Preda ca fiind superficiala, e chiar prea putin spus. Faptul ca a introdus in lucrarile sale minciuni flagrante si faptul ca nu doreste sa raspunda la intrebarile punctuale care i s-au pus pe acest forum (vezi de exemplu cazul razelor polarizate) denota nu doar superfcialitate ci si o lipsa de integritate intelectuala destul de respingatoare.

In al doilea rand, sunt de acord ca pacaliciul las si mincinos ar trebui, in mod imperativ chiar, sa faca o analiza pe textul publicat pe internet ca sa isi elimine minciunile si incoerentele de logica pe care le contine materialul propus de el. Se pare insa ca nu-l intereseaza aceste detalii si ignora cu nonsalanta feedback-ul pe care l-a primit aici. Probabil ca prefera acele forumuri unde i se da orbeste dreptate si i se lauda aberatiile. Treaba lui.

In al treilea rand, daca tot doresti sa te implici in acest topic, ar trebui sa vii cu chestiuni mai la obiect, mai concrete, nu doar cu injurii adresate autorului lucrarii. Asta tot de integritatea intelectuala tine.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

http://www.thefundamentaluniverse.ro/contact--forum.html#/seminarii
... Am participat si eu la asemene seminare e frumos, atragator . Acolo mai sant propuneri sa investesti cateva zeci de euro pentru un pachet de instrumente speciale si informatii(carte ori ...).Americanii sant lideri in asemenea business. Nu stiu daca sant corecte ori nu asemenea seminare.
Dar in Rusia se pastreaza in arhive asemenea ipoteze si autorul lor, spre deosebire de la noi.Si e corect,fiindca daca toata teoria nu-i corecta,sant multe lucruri,idei noi corecte. Si omu e luat in seama cat de cat.
Nu stiu la D-nul Preda, a fost mai intai in minte shoul pentru oameni ce au strahul vetii ori stiinta, si nu-i gaseste loc in alta parte. 

woodycad

Ia uite, baietii au dat drumul la "banari"....si-au dat seama ca raman fara ..."job" procedant altfel!

Fiind simultan si un...."biomimetic device" acest solenoid pune pe ganduri orice ..."maimuta stiintifica".
Dupa cum ati remarcat deja, aparitia LIVE a proiectului  isi propune lovituri simultane asupra  stiintelor si religiilor, incapabile sa vada simplitatea realitatii imediate!

Pentru cei interesati si capabili sa gandeasca mai mult, ii invit sa studieze despre munca unui om, gratuit!
Pentru ca este de mare interes pentru umanitate, aceasta informatie este..."open source"....gratuita!
PS
Pe la pagina 200(FU) sunt vreo 30 de intrebari ale caror raspuns confirma faptul ca ati si inteles ce ati citit.
Nu intrati in subiect daca nu stiti sa raspundeti la cele 30 de intrebari, inseamna ca doar ati citit...!
Va multumesc pentru intelegere.

Electron

Daniel Preda, esti dispus sa raspunzi la intrebari aici, sau nu? Vrei sa inteleaga lumea ce tot afirmi in ipotezele tale, sau nu?

Am inteles ca nu vrei sa convingi pe nimeni, dar intrebarea este: vrei sa fii inteles?

e-
Don't believe everything you think.

dj_mugu

Eu am citit si mi se pare o prostie.

sadang

Si eu am citit, cites, recitesc si incerc sa si inteleg. Nu este deloc o prostie. Poate nu este modul cel mai pedagogic de prezentare a unei informatii cu totul si cu totul noua, adica nu este dat totul mura in gura, trebuie folosita si puterea de intelegere si sinteza a fiecaruia. Mie mi s-e pare ca exista similitudini cu "Efectul de structura cavitara" a lui Grebennikov si cu "Magnetic Current" a lui Leedskalnin. Defapt nu doar similitudini, ci ceva mult mai profund. Cel putin asa mie se pare mie. Niici intr-un caz o prostie.

Electron

sadang, este adevarat ca Daniel Preda a afirmat ca pune la bataie 10 000 de euro in legatura cu asa numitul "solenoid"? Poti obtine de la el aceasta confirmare?

e-
Don't believe everything you think.