Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria unificarii a tot ce exista, protejata la ORDA de un inginer roman.

Creat de woodycad, Decembrie 18, 2009, 01:57:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

woodycad

Subscriu la ce ai scris, insa exista o singura fisura.
Planetele se misca independent de aparatul matematic sau telescop.
Civilizatii stravechi stiau asta....noi avem nevoie de instrumente sa fim de acord cu ei...????
Ne-au trebuit mii de ani sa le dam dreptate...??? Groaznic!
Expertii spun ca, pe pamant, au existat civilizatii mult mai avansate, noi nu intelegem tehnologia lor fiindca
...da...suntem orbi, nu vedem decat cu ochelari.
Modul de gandire intuitiv, atrofiat odata cu avansul tehnologic, este cheia!
Daca il folosesti cum trebuie poti face tu insuti experimente incredibile, folosind EFT.
Daca astepti "ochelari" pentru a putea intelege,... acestia vor veni, dar in ultima faza, este ajutorul dat celor ce nu vor putea intelege decat asa.
Acest mod de abordare nu tine cont de cate "clase avem" noi, ca indivizi, ci de mecanismul proprioreceptor.
(termen folosit in stiinta - cercetare intuitiva).
Einstein zicea:
  Nu trebuie sa fi de acord cu mine dar este mult mai rapid asa!

Am suficienta putere pentru a schimba istoria!
Tu esti pregatit?

cristi

CitatAm suficienta putere pentru a schimba istoria!
Tu esti pregatit?
Eu nu, abia am putere sa imi cresc copii... E o rusine?
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Mishulanu

Citat din: woodycad din Decembrie 19, 2009, 05:01:47 PM
Planetele se misca independent de aparatul matematic sau telescop.
Serios? Adica degeaba calculeaza astronomii traiectorii, viteze si orbite, ca daca planeta vrea sa fie imprevizibila si sa-i surprinda pe observatori, tot pe unde vrea ea se misca.

CitatExpertii spun ca, pe pamant, au existat civilizatii mult mai avansate, noi nu intelegem tehnologia lor fiindca
...da...suntem orbi, nu vedem decat cu ochelari.
Ai niste referinte cand spui asta? Ceva nume de "experti" credibili cu dovezi concrete care sa sustina aceste afirmatii. Nu de alta, dar ar fi o descoperire epocala.

CitatEinstein zicea:
   Nu trebuie sa fi de acord cu mine dar este mult mai rapid asa!
Probabil ca atunci cand Einstein spunea lucrurile alea, deja realizase cadrul matematic care sa descrie teoria relativitatii.

CitatAm suficienta putere pentru a schimba istoria!
Tu esti pregatit?
Ceva imi spune ca nici tu nu esti pregatit.

Adi

Nu sunt de acord ca civizilizatiile antice stiau mai mult decat noi astazi. Da, stiau ca exista planete, nu doar stele. Dar asta stim si noi, ba inca si mai mult. Stim ce traiectorii exacte au, stim cum s-a format sistemul solar. Caci noi stim ce stiau ele + chesti noi. Grecii stiau ca Pamantul e rotund si aveau argumente solide. Pe alea le avem si noi in prezent, dar in plus avem si altele, cum ar fi Pamantul fotografiat din spatiu.

Daca te referi cumva ca pe Pamant au existat civilizatii la fel de avansate precum cea umana astazi, pentru asta nu exista nici o dovada stiintifica clara. Este doar o ipoteza. Una interesanta si poate chiar plauzibila. Ca doar ia doar cateva sute de mii de ani sa se fi dezvoltat o civilizatie umana ca azi. Numai ca nu s-au gasit oseminte de la ea, nu s-au gasit constructii de la ea, nu s-au gasit metale de la ea. Deci pana una alta, stiinta oficiala nu zice ca exista o civilizatie antica.

De ce iti sfarsesti fiecare mesaj cu "eu sunt pregatit sa schimb lumea? tu esti?". Ei bine, incep sa cred si eu ca nu esti pregatit sa schimbi lumea.

Daca nu intelegem ceva, este pentru ca nu sunt devezi stiintifice, de aia. Stiinta a progresat pana acum intr-un mod clar, are un fel de gandire si a fost cu succes. Restul sunt doar pseudostiinta care nu au dus la nici un progres, ci doar poate la unii facand bani pe prostia creduillor. Din pacate, incep sa cred ca si tu faci parte din categoria asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

woodycad

A cataloga oamenii, a face caracterizari gratuite, este un lucru simplu....amuzant pentru mine.
Vorbiti despre idei, nu despre oamenii din spatele lor, altfel arta conversatiei se transforma in
....galceava de cartier, careia nu-i dau curs. Nu insistati!
Raspunsul despre acest mesaj de final este dat in proiect...la fel ca si alte raspunsuri.
V-am rugat un lucru simplu, sa cititi, sa va informati!
Am sa ma limitez in a da raspunsuri la intrebari concrete si am sa particip doar la dialoguri constructive,
cu parteneri de discutii ce vor, si au timp, sa studieze.
Multumesc pentru intelegerea de care, cu siguranta, veti da dovada.

Am suficienta putere pentru a scrie istorie.
Tu esti pregatit?

 

Adi

Intrebarea concreta este: in ce consta inovatia/descoperirea adusa de tine?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

woodycad


  www.thefundamentaluniverse.ro
...este o fraza scrisa pe un fond alb....

Am suficienta putere pentru a face istorie.
Tu esti pregatit?



constantin.a

CitatAm suficienta putere pentru a face istorie.
Tu esti pregatit?
Sincer, fraza asta repetata mereu seamana cu o incercare de "spalare" a creierului. Daca ai atata putere atunci schimba istoria!

Adi

Citat din: woodycad din Decembrie 19, 2009, 08:56:56 PM

  www.thefundamentaluniverse.ro
...este o fraza scrisa pe un fond alb....

Am suficienta putere pentru a face istorie.
Tu esti pregatit?

Am gasit fraza "Descoperind sablonul Universal al creatiei, un inginer ROMAN schimba istoria lumii". Te rog sa confirmi ca aceasta e fraza la care te referi si pe viitor sa raspunzi direct tu cu fraza, nu sa ne trimiti acolo sa o luam noi. Bun, daca aceasta e fraza, comentariile la subiect sunt urmatoarele:

- Fraza nu raspunde la intrebarea care este inovatia ta concreta
- Ce este "sablonul universal al creatiei" in teoria ta concret? In stiinta oficiala el consta din particule elementare si legile lor elementare de interactie.
- Cu ce schimba aceasta istoria lumii? Eu stiu ca istoria e descrierea a ceea ce a fost, ori ce a fost nu se schimba. Eventual se schimba intelegerea noastra din prezent asupra lucrurilor care au avut loc. Schimba asta  teoria ta? Sau schimba modul in care va evolua omenirea pe viitor? Fraza ta este ambigua.

Te rog sa raspunzi la subiect aici, nu sa ne trimiti la siteul tau, ci sa copiezi tu aici eventual pe siteul tau, daca ai o fraza concisa si clara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mishulanu

Filmuletul asta vrea sa fie o demonstratie a tehnologiei revolutionare descoperita si patentata de tine, EFT?

http://www.thefundamentaluniverse.ro/page4.html

Nu ma pricep prea bine la chestiuni tehnice dar cred ca seamana cu un banal electromotor. Doar ca in loc sa se miste bobina se misca magnetul. Uite unul simplu aici:
http://www.youtube.com/watch?v=OZpzOmrnmnc&feature=related
Am repetat si eu experimentul. Chiar functioaneaza :)

Este vreo diferenta intre cele doua "tehnologii"?




Adi

Am dat o fuga la prietenii nostri de la Stiinta.info sa vad cum mai evolueaza discutia despre acest subiect si acolo. Si ce am aflat m-a ingrozit. Redau mai jos postul meu de la Stiinta.info si va invit sa vedeti toata discutia aici.

Citat din: Adi
Incredibil raspunsul lui woodycat. Pretinde ca teoria lui raspunde la orice intrebare din Univers, numai sa ii propui o problema si imediat ti-o explica prin teoria lui, apoi Cristi ii propune una si el zice ca raspunsul il costa 10 milioane de euro.

Domnul woodycat a schimbat si cu mine cateva emailuri in privat, apoi a postat si la StiintaAzi.ro, unde tot asa multi i-au explicat cum functioneaza stiinta, ca trebuie o teorie matematica clara, ca trebuie apoi testata experimental, ca trebuie apoi publicata, ca tu te zbati pe altii sa ii convingi ca teoria ta e corecta. Nu a inteles. Dar ce spune el acum e culmea: ca trebuie ca altii sa ii plateasca lui bani, si inca multi, ca el sa le arate cum se explica acel fenomen prin teoria lui!

Cu aceasta, mi s-a confirmat banuiala ca dumnealui urmareste chiar sa obtina bani din pacaleala cu asa numita teorie fundamentala a lui. Pe mine nu m-a convins ca a adus nimic nou in stiinta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

woodycad

O diferenta majora - influenta curentilor de inductie este nesemnificativa, interactiunea magnetica fiind esentiala.
Ce se gaseste ..."pe piata" sunt "particularizari",bazate pe....Eddy...
O "explicatie" este si prezentarea de pe monitor. Exista 5 astfel de vortex-uri, bila trece de la unul la celalalt.
Incepe a se roti in primul, dar, datorita frecarilor,pleaca din el si este prins de cel de al II-lea si asa mai departe.
Traiectoria este "fragmentata" dar acest fapt nu este sesizabil.

Am suficienta putere pentru a schimba istoria.
Tu esti pregatit!

woodycad

Teoria din imagine o putem gasi, particularizata, in alte teorii.
Este un exemplu pe care il poate intelege oricine, il dau frecvent.
Lumina este un roi de particule distincte (clusteri de particule fundamentale) aflate pe o traiectore elicoidala.
Nici un subsistem al Universului nu are miscare plana.
Nici o unda nu este "sinusoidala", sinusoida este o proiectie necesara studiului.
Schimband modul de gandire incepem sa vedem realitatea 3D, aproape toate metodele noastre de analiza sunt proiectii, geometrie in plan, insa fenomenul in sine, realitatea fizica, este 3D.
Ne uitam la proiectii, ce pot fi fundamental diferite pentru aceeasi realitate, fiind incapabili sa vedem realitatea.
Aratati-mi o geometrie a unei traiectorii in plan, a orcarui subsistem, si eu o ...."mananc"....
Planul este o notiune teoretica, el nu exista in realitate.
Animalul nu seamna cu urma pe care o lasa pe nisip, iar umbra unei flori difera de dimineata pana seara.
Aveti curajul si ganditi diferit!....daca imi povestiti de umbrele florilor eu va vorbesc despre flori.
Frumusetea Universului astfel perceput inseamna a face diferenta intre frumusetea unui peste exotic si umbra acestuia.
Sunteti robii umbrelor, iar frumusetea Universului nu o puteti construi din umbre, niciodata.
Nu imi cereti sa va "conving" folosind mecanisme "de proiectie"....este imposibil.
Mecanismul generator se afla in dumneavoastra insiva, nu va pot arata nimic atata timp cat doriti sa aveti ochii inchisi.

Am suficienta putere pentru a schimba istoria!
Tu esti pregatit?

Mishulanu

@woodycad

Explicatia ta pentru filmuletul de pe site este cam ambigua. La ce te referi cand spui "vortexuri", "frecari" si faptul ca traiectoria este fragmentata? Eu raman la ideea initiala ca acela este un simplu electromotor, si ca nu este nimic acolo care sa contrazica fundamentele fizicii cum afirmi pe site-ul tau. Daca o sa lipesti doua bilute magnetice pe un ax care sa treaca prin centrul bobinei cred ca s-ar roti ca orice alt electromotor. Imi este greu sa cred dupa 150 de ani de folosire a curentului electric o sarma de cupru infasurata pe un tor poate fi ceva revolutionar.

CitatLumina este un roi de particule distincte (clusteri de particule fundamentale) aflate pe o traiectore elicoidala.
Nici un subsistem al Universului nu are miscare plana.

Am spus intr-un post trecut ca miscarea elicoidala a corpurilor in spatiu-timp este cunoscuta de foarte mult timp. Se stie ca un sinus este o proiectie pe o axa a unu cerc cu raza 1 care se misca sau oscileaza in timp.
Uite o animatie draguta:  http://www.rkm.com.au/ANIMATIONS/animation-sine-wave.html

Din punctul meu de vedere pana acum n-ai venit cu nici o ideea noua pentru fizica. Tot n-am intelesc cu ce vrei tu sa schimbi istoria.