Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce nu stiai despre Premiile Nobel

Creat de Jonybhai, Decembrie 16, 2009, 07:52:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Jonybhai

Premiile Nobel poarta numele unuia dintre cei mai cunoscuti oameni de pe planeta, un om care a avut o contributie decisiva asupra omenirii - Alfred Nobel. Savantul s-a nascut in anul 1833, iar printre cele mai remarcabile inventii ale sale se numara dinamita. Observand ulterior ca ideea pentru care a luptat o viata intreaga poate provoca dezastre de vreme ce oamenii folosesc dinamita in scopuri negative, Alfred Nobel a decis ca, dupa moartea sa, fabuloasa avere pe care a reusit sa o stranga sa fie folosita anual pentru premierea oamenilor care aduc contributii remarcabile in cateva domenii: Fizica, Chimie, Economie - de care se ocupa Academia Regala de Stiinta din Suedia; Medicina - premiu acordat de  Institutul Carolina din Stockholm si Literatura - de care se ocupa Academia Suedeza.

Adi

#1
Bine ai venit pe forumul Stiinta Azi! Frumoasa completarea ta. Aminteste ca inca nu avem un post despre Alfred Nobel in acesta sectiune de pe forum. Asa ca pun aici link la articolul despre Alfred Nobel de pe siteul mama.

Te mai asteptam!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dead_space

Averea lui sa se dea sub forma premiului Nobel altor fizicieni, chimisti etc.? Cata avere avea el...!? Nici pana acum nu s-a terminat averea lui?  ;D Sau acum se ofera altii sa dea bani ... :)

Adi

Citat din: dead_space din Februarie 25, 2010, 12:04:09 PM
Averea lui sa se dea sub forma premiului Nobel altor fizicieni, chimisti etc.?

Da.

Citat din: dead_space din Februarie 25, 2010, 12:04:09 PM
Cata avere avea el...!?

Multa. Ca si inventator a dinamitei, folosita foarte mult in constructii de tuneluri, baraje, precum si la munitii, a facut avere.

Citat din: dead_space din Februarie 25, 2010, 12:04:09 PM
Nici pana acum nu s-a terminat averea lui?  ;D Sau acum se ofera altii sa dea bani ... :)

Nu i s-a terminat. Ca averea nu este tinuta la ciorap, ci este investita, astfel incat banii fac pui. Si o parte sa da la premii si restul ramane sa faca pui pentru la anul. Asa se face in general cand se dau donatii pentru niste burse sau pentru altceva. Se da o mare suma de bani si se foloseste de la an la an doar dobanda.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

Bună seara

Voi completa şi eu acest topic cu mici informaţi legate de Premiile Nobel,astfel:

Premiile Nobel se acordă următoarelor categori:

Fizică,Chimie,Fiziologie şi Medicină,Ştiinţe economice.Primele premii Nobel,decernate categoriilor enumerate:

Fizică: 1901-W.C.Rontgen (Germania)

Chimie:1901-J.H.Vant'Hoff (Olanda)

Fiziologie şi Medicină:1901-E.A. von Behring (Germania)

Ştiinţe economice: 1969- J.Tinbergen ( Olanda)

alte informaţi despre premiul Nobel: printre laureaţi au fost şi doua femei :Marie Curie care l-a împărţit în 1903 cu soţul său ,Pierre Curie şi cu Henri Becquerel ,şi Maria Goeppert Mayer,în 1963..Britanicul W.L.Bragg nu avea decât 25 de ani când a primit premiul,împreună cu tatăl său;el este cel mai tânâr laureat.Printre laureaţi premiului Nobel,avem şi noi un român ;George Palade în anul 1974 Fiziologie şi Medicină.


Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Reveuse.Kaari

Aş veni şi eu cu nişte completări. sumalan dorin are dreptate, avem un român printre laureaţii Premiului Nobel. Dar din nefericire România nu are niciun Premiu Nobel, George Emil Palade fiind deja cetăţean american când a fost premiat. Totuşi avem români care meritau Premiul Nobel dar nu l-au primit. Exemple concrete ar fi Victor Babeş, Gheorghe Benga, Emil Racoviţă, Grigore Antipa, Gheorghe Marinescu şi mulţi alţii.

valangjed

Citat din: Reveuse.Kaari din Iulie 24, 2010, 10:51:21 PM
Aş veni şi eu cu nişte completări. sumalan dorin are dreptate, avem un român printre laureaţii Premiului Nobel. Dar din nefericire România nu are niciun Premiu Nobel, George Emil Palade fiind deja cetăţean american când a fost premiat. Totuşi avem români care meritau Premiul Nobel dar nu l-au primit. Exemple concrete ar fi Victor Babeş, Gheorghe Benga, Emil Racoviţă, Grigore Antipa, Gheorghe Marinescu şi mulţi alţii.
Simplu de spus , te-ai gandit vreodata ca , in perioada cand au trait acesti romani (de mare valoare ,incontestabil ) pe alte meridiane existau oameni care au facut "un pic mai mult " ,in stiintele respective, decat acesti romani.Premiul nobel , din cate stiu , se acorda pentru o singura descoperire si in majoritatea cazurilor unui singur om .
Ai uitat sa amintesti de cel mai "cunoscut" caz ,doctorul Nicolae Paulescu .Se pare ca a descoperit insulina inaintea tuturor ,totusi , nu a primit premiul Nobel.O fi corect , n-o fi ,doar istoria stie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Reveuse.Kaari

Da, m-am gândit că în perioada respectivă existau oameni care au făcut "puţin mai mult". Dar să-l luăm de exemplu pe Victor Babeş. Are descoperiri ft importante în imunologie şi bacteriologie. Behring a primit Premiul Nobel, deşi lucrările lui Babeş erau anterioare celor ale laureatului. Practic Babeş a descoperit principiul preparării unui ser, iar Behring şi un colaborator l-au pus în vânzare. E ca şi cum eu ţi-aş da o reţetă pentru cel mai bun tort din lume, dar tu îl prepari şi îl vinzi şi primeşti toate laudele şi premiile (prost exemplu, ştiu, dar nu îmi vine altceva în minte). Alt exemplu ar fi cel al lui Gheorghe Benga, care a descoperit prima proteină canal pt apă, dar Premiul Nobel pt această descoperire i-a fost acordat lui Peter Agre în 2003, deşi Benga publicase cu mulţi ani înainte această descoperire în reviste. Şi mai sunt cei pe care i-am menţionat anterior care meritau Premiul Nobel şi mulţi alţii probabil.

valangjed

Da , ai dreptate ,dar nu cred ca trebuie facut un "capat de lume" din asta si nu cred ca li s-a intamplat numai romanilor.Spun asta pentru ca sunt destui care folosesc aceste greseli ale fundatiei Nobel pentru a explica asa zise teorii ale conspiratiei indreptate , cica ,numai impotriva romanilor.Atat timp cat nu ne apucam sa facem teorii ale conspiratiei si constatam doar niste greseli totul e OK.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Reveuse.Kaari

#10
Nu am spus că e un capăt de lume, nici că doar românilor li s-a întâmplat asta. Nu spun nici că a fost intenţionat, dar nici că nu a fost. Nu am de unde să ştiu. Oricum, cert e că aceşti oamenii meritau Premiul Nobel, dar nu l-au primit. Dar după cum ai spus, nu e un capăt de lume. Până la urmă doar nu au făcut atâtea cercetări doar pt un premiu:).

Adi

Am citit o carte cu povestea acordarii premiului Nobel pentru descoperirea insulinei si sunt convins ca romanul nostru nu il merita. El nu a vindecat nici macar un singur pacient de diabet, pe cand canadienii nu doar ca au vindecat cativa oameni si au aratat exact reteta care merge, dar au colaborat cu industria americana incat au oferit vindecarea de diabet (de care se murea atunci) lumii intregi. Romanul nostru este de admirat, dar din pacate a lucrat izolat de lumea stiintifica internationala si atunci nu a putut progresa la fel de mult ca cei doi canadieni si studentii lor care aveau si industria americana in spate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro