Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema de termodinamica de la Silvik

Creat de Silvik, Octombrie 29, 2009, 12:11:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

Inainte de asta nu ati invatat de tubul barometric (cu mercur) si cum se calculeaza inaltimea coloanei de mercur?
E vorba de o balanta a presiunilor asupra coloanei de lichid. Presiune care apasa la baza tubului trebuie sa echilibreze presiunea hidrostatica a coloanei de lichid si eventual presiunea care apasa in partea de sus a coloanei.

Silvik

Nu ne zisese nimic pana astazi.Din fericire am rezolvat-o la clasa impreuna cu doamna profesoara.Multumesc oricum!

Adi

Citat din: Silvik din Decembrie 03, 2009, 07:36:07 PM
Nu ne zisese nimic pana astazi.Din fericire am rezolvat-o la clasa impreuna cu doamna profesoara.Multumesc oricum!

Pai nu trebuie musai sa iti spuna profesoara la clasa. Nu era si in manual? Tu citesti lectia de manual intotdeauna?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Silvik

Va cer si eu ajutorul spre rezolvarea unei probleme,daca se poate.
Printr-un conductor trece un curent electric a carei intensitate variaza in timp dupa legea:I=2-0,05t (unitati SI)
a.Reprezinta grafic intensitatea curentului electric in functie de timp.
b.Calculeaza sarcina electrica transportata printr-o sectiune transversala a conductorului,pana in momentul in care intensitatea devina nula.
c.Calculeaza valoare medie a intensitatii curentului electric in intervalul de timp precizat la pct b.

Punctul a l-am rezolvat.Punctul b nu stiu cum sa-l fac.Am mai facut la clasa o problema asemanatoare dar ne dadea t apartinand unui interval .Dupa care am folosit formula Q=Im*Δt.Da-ti-mi o idee va rog mult.Aaa si app La multi ani!!

Adi


Va cer si eu ajutorul spre rezolvarea unei probleme,daca se poate.
Printr-un conductor trece un curent electric a carei intensitate variaza in timp dupa legea:I=2-0,05t (unitati SI)
a.Reprezinta grafic intensitatea curentului electric in functie de timp.
b.Calculeaza sarcina electrica transportata printr-o sectiune transversala a conductorului,pana in momentul in care intensitatea devina nula.
c.Calculeaza valoare medie a intensitatii curentului electric in intervalul de timp precizat la pct b.

Punctul a l-am rezolvat.
[/quote]

Pai da, dai valori diferite pentru t si iti da valori diferite pentru I si atunci afisezi grafic puncte ale functii I(t).

Citat din: Silvik din Ianuarie 04, 2010, 11:44:44 PM
Punctul b nu stiu cum sa-l fac.Am mai facut la clasa o problema asemanatoare dar ne dadea t apartinand unui interval. Dupa care am folosit formula Q=Im*Δt.Da-ti-mi o idee va rog mult.Aaa si app La multi ani!!

Pai care e relatia intre Q si I? Stii ce sunt Q si I? Si inca ceva, in ce clasa esti? (conteaza ca sa stii ce aparat matematic stii sa folosesti). Apoi iti voi raspunde prompt.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Silvik

Sunt in clasa  a 10-a.Q=cantitatea de  electricitate si I=Intensitatea curentului electric.
I=Q/t