Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Traducere pe Wikipedia

Creat de Skolon, Decembrie 16, 2009, 01:20:35 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Skolon

Am început mai demult să traduc unele pagini de pe Wikipedia în special în domeniul mecanicii cuantice.

Din păcate, lipsa timpului nu mi-a mai permis să continui. Invit pe cei care au cunoştiinţele necesare să participe la aceste traduceri.

De ex. aş avea nevoie să preia cineva pagina despre Decoerenţa cuantică pe care nu mai am timpul necesar s-o termin. Nu e nevoie de mult efort, câteva fraze pe zi sunt suficiente, însă treaba trebuie făcută cât mai serios cu putinţă.

Puteţi chiar să scrieţi pagini noi, nu doar să traduceţi, însă eu nu m-am încumetat (cel puţin deocamdată) să fac asta.

Adi

Foarte buna initiativa, felicitari! Personal eu nu am timp, iar cand am scriu articole de stiinta pentru ca presa romaneasca sa preia si sa ajunga la mai multi oameni, dar te sustin moral si sper ca din comunitatea Stiinta Azi sa apara oameni care sa contribuie la initiativa ta. Mult succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro