Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema de geometrie in spatiu cu un cub

Creat de foton01, Noiembrie 17, 2009, 06:37:46 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Se da cubul ABCDA'B'C'D'. Notam muchia cublui cu a. Rezulta ca diagonalele cubului vor avea lungimea a radical din 3. Diagonalele fetelor cubului vor avea lungimea a radical din 2.
In triunghiul A'CC', C'C^2+A'C'^2=A'C^2 rezulta ca triunghiul este dreptunghic in C', rezulta CC' este perpendiculara pe A'C'.Cum BD este perpendiculara pe A'C' (Bd este paralela cu B'D', B'D' si A'C' sunt perpendiculare) rezulta BD este paralela cu CC'. CC' este paralela cu BB', deci BD este paralela cu BB'.Rezulta ca doua drepte concurente sunt perpendiculare. Unde am gresit?Rezultatul este ciudat....

foton01

#1

Eu am plecat de la o problema a carei cerinta era: sa se demonstreze ca Bd este perpendiculara A'C...

laurentiu

gresit ,BD nu este paralela cu CC'.Tu te pacalesti cu urmatorul lucru :da daca CC' ar fi fost in planul A'B'C' at da BD ar fi fost paralela cu CC' ,dar daca o dreapta dintr-un plan este pependiculara cu una dintr-un alt plan paralel cu planul primei drepte atunci orice dreapta din al2-lea plan perpendiculara pe dreapta perpendiculara  pe dreapta din primul plan ,este paralela cu prima .Dar vezi ca aici CC' nu e in planul de sus.

foton01


foton01

Mersi mult, mi-a reusit. E ceea ce zici cu planele...

Adi

Citat din: foton01 din Noiembrie 17, 2009, 07:58:39 PM
Poti sa ma ajuti cu demonstratia?

Pai nu te-a ajutat mai sus? Vrei mura in gura? El a oferit din timpul sau pentru a iti oferi ajutor, acum e randul tau sa apreciezi ceea ce a facut si sa aduci un raspuns de ascultare activa, ceva de genul "Laurentiu, mersi mult, datorita tie am inteles cutare si cutare ...". Vad ca nu esti obisnuit cu asta. Si la problema cu roata de tren, eu ti-am explicat de cate trei ori lucruri si niciodata nu ai spus cu ascultare activa ce ai inteles, ci ai venit cu noi intrebari. Noi ce sa mai intelegem din asta? Si la intrebarile despre Univers la fel ... Vezi ca inca te asteptam cu formula concreta si calculul concret pentru viteza acelui punct de la roata de tren. Caci eu si altii am investit timp in acea explicatie. Pana nu vei veni cu ea nu vei mai vedea explicatii de la mine.

Later EDIT: Am scris si trimis inainte sa fi raspuns el mesajul imediat de mai sus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Nu, laurentiu... mi-am dat seama. CC' este perpendiculara pe ABCD deci pe BD, rezulta CC' este perpendiculara pe BD. BD este perpendiculara pe A'C' rezulta BD este perpendiculara pe A'CC', rezulta BD este perpendiculara A'C.

laurentiu

Pai eu n-am avut nicio treaba cu ce iti cerea tie in problema .tu ai intrebat unde gresesti ,iar eu ti-am raspuns asta . Demonstratia oricum era simpla ,nici nu aveai nevoie de vreun hint pt ea ,dar tie in primul post iti rezultase ceva gresit .

foton01